Amfetamin a P2P-ből (fenil-2-propanon)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

D4mFCvyGwg

Bevezetés

Az amfetamin egylépéses szintézis során 30%-os hozammal nyerhető fenilaceton etanolban történő refluxálásával ammóniával, alumínium-grittal és kis mennyiségű higany-kloriddal. Ezt a reakcióeljárást kipróbálva az amfetamin esetében azt tapasztaltuk, hogy a reakció hozama nem olyan magas, mint a pervitin esetében (30%, illetve 70%). Az eljárás egyszerűsége miatt azonban érdemes ezt a módszert alkalmazni. Ez a legegyszerűbb módja annak, hogy P2P-ből amfetamin-szulfátot nyerjünk. Egy másik módszerta Dextroamfetamin szintézise P2P-ből (S)-(-)-α-metilbenzilaminnal témakörben ismerhet meg.

Berendezések és üvegeszközök.

Reagensek.

  • 40 g, 0,3 mol fenilaceton (P2P) [CAS: 103-79-7].
  • 200 ml etanol (EtOH) 96-98 % 96-98 %
  • 200 ml 25 %-os ammóniaalkohol (NH4OH).
  • 40 g, 1,5 mól Al-grit.
  • 0,3 g,1 mmol Higanyklorid (2) (HgCl2).
  • ~200 mL Desztillált víz.
  • 120 g Kálium-hidroxid (KOH).
  • ~450 mL Dietil-éter (Et2O).
  • ~ 200 mL Sósav 20 %-os (HCl) aq. oldat.
  • ~ 200 g nátrium-szulfát (Na2SO4).
  • ~ 30 mL 98 %-os kénsav conc.
18aQPG6yJ9
1-fenil-2-aminopropán-szulfát:
Forráspont (szabad bázis): 200-203 °C 760 mm Hg-nél;
Olvadáspont: 280-281 °C;
Molekulatömeg: 368,5 g/mol;
Sűrűség: 0,936 g/mL;
CAS-szám: 60-13-9.

Eljárás

40 g (0,3 mol) fenilaceton, 200 ml etanol, 200 ml 25 %-os ammónia, 40 g (1,5 mol) Al-grit és 0,3 g (1 mmol) HgCl2 keverékét 2 literes, visszafolyó hűtővel ellátott kerekfenekű lombikban erőteljes keverés mellett melegítjük a reakció lejátszódásáig, majd a melegítést azonnal leállítjuk. Hűtést kell alkalmazni, ha a reakció túl heves lesz. Amikor a reakció hevessége csökkent, az elegyet erőteljes keverés mellett kb. 2 órán át refluxáljuk, vákuumban 200 ml-re koncentráljuk, majd jeges vízbe öntjük, 120 g KOH-val lúgosítjuk, és éterrel (100 mL x 3) extraháljuk. Az extrakciókat 20 %-os HCl-lal kezeljük, a kapott vízréteget lúgosítjuk, és 150 mL éterrel extraháljuk. A szerves réteget Na2SO4 felett szárítjuk, az étert bepároljuk, és a maradékot vákuumban desztilláljuk. Terméshozam: 12,5 g (30 %).
AgTpqxtUdZ
Az amfetamin-szulfát előállítása kénsav cseppenkénti hozzáadásával 96-98 %-os tisztaságú terméket kapunk 99,2-99,8 %-os tisztasággal (USP minőségű), amelyet fehér por formájában a Buchner-lombikban és a tölcsérben szűrtünk és levegőn szárítottunk. Itt és itt találja a savanyítási eljárások videó-, illetve fotó-manuálját.
 
Last edited by a moderator:

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
214
Points
33
A reakciók az 1. séma szerint zajlanak.
NbjWUpSrBQ

Berendezések, reagensek és üvegeszközök az1. és 2. kísérlethez.

  • 10,5 gramm 14μm-es alumíniumfólia.
  • 0,1 gramm higanyklorid
  • 50 ml 20-25%-os ammónia
  • 10 gramm nátrium-klorid 30 ml vízben
  • 10 gramm tisztított P2P és 10 gramm tisztítatlan P2P (a P2NP nátrium-borohidriddel történő redukciójával nyert P2P).
  • 100-150 ml 88%-os etanol
  • 150-200 ml DCM (diklórmetán)
  • 3-5 ml tömény kénsav (80%)
  • pH-indikátor papír
  • 2 liter technikai minőségű víz 500 gramm jéggel
  • 20-30 gramm vízmentes nátrium-szulfát
  • 10-15 ml 25%-os NaOH (nátrium-hidroxid)
  • 35-40 ml aceton
  • 2 literes, 500 ml-es és 250 ml-es lombikok
  • Kondenzátor
  • Oldószer-desztillációs berendezés vízfürdővel
  • Vákuumszűrő berendezés
  • Szétválasztó tölcsér
  • Szilikonzsír az őrléshez
  • Szűrőpapír
  • Tölcsérek
  • Főzőpoharak
  • Melegítő

1. szakasz.Alumínium-amalgám képződése.
Két liter vizet öntünk egy lombikba, és alumíniumfóliát adunk hozzá úgy, hogy az a víz alá merüljön. Száraz higany-kloridot adunk hozzá, és az elegyet erőteljesen keverjük, amíg aktív hidrogénfejlődés nem következik be, és a fólián nem jelenik meg egy tompaság (kb. 10-15 perc).
1. ábra
ANueSvskFo


2. ábra

Tq2CiBcKWD

Ezután az oldatot lecsapoljuk, és az alumínium amalgámot kétszer öblítjük ki desztillált vízzel.

Tisztított P2P 3. ábra

XdeAOCQVuD


Tisztítatlan P2P 3.1. ábra
WxOPi7N1GE


2. szakasz. Redukció és extrakció.
A lombik hűtésére szolgáló jéghideg vizet előzetesen elő kell készíteni. A kapott alumínium-amalgámhoz vizes ammóniát, nátrium-klorid-oldatot, P2P-t és etanolt adunk. A reflux kondenzátort csatlakoztatjuk. Az exoterm reakció tiszta P2P esetén 5-10 perc után, tisztátalan P2P esetén pedig szinte azonnal megkezdődik.
4. ábra

MxYE6LojQl


A reaktort hűteni kell, ha a hőmérséklet meghaladja az 50-60 ℃-ot.
5. ábra

YhIuBKSLiZ


A reakció körülbelül 30-40 perc alatt megy végbe teljesen. Ez idő alatt a reagensek szürke masszává alakulnak át.
6. ábra
7fKFci1ksW


A reakciótömeghez 10-15 ml 25%-os NaOH-t adunk, hogy feloldjuk a nem reagált alumíniumot, és 30-40 percig állni hagyjuk, amíg a hidrogénfejlődés meg nem szűnik.
7. ábra
HQb6PsVv28


A lúgos oldat hozzáadása és a hidrogéngázfejlődés befejezése után az elegyet kb. 1 órán át hagyjuk ülepedni, majd szűrjük.
ábra
XBqSd6AT3N


A tisztított P2P-ből nyert szűrt oldat.
9. ábra

QBUMIRZD5z


Tisztátalan P2P-ből nyert szűrt oldat.
ábra 10. ábra

AgIialjShz


A szűrt oldathoz 50-100 ml diklórmetánt adunk.
11. ábra

Bzq1In0s4o


Az így kapott emulziót több részletben átöntjük egy elválasztótölcsérbe, és hagyjuk ülepedni. A diklórmetán réteget leválasztjuk, és további adagokban diklórmetánt használunk a további extrakcióhoz.
12. ábra

QG9hxbFjtO

A diklórmetánban lévő kivonat (tisztított P2P).
ábra
H0qxGIHJ6k


A diklórmetánban lévő kivonat (tisztítatlan P2P).
ábra
IYsqFkXLPj


A diklórmetánból elválasztott réteget vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk, és szükség esetén szűrjük.
ábra
ObIg9pDn61


A diklórmetán szárított rétegét desztillálás céljából lombikba helyezzük át. A diklórmetánt teljesen lepároljuk, amíg 90 °C-os hőmérsékletet nem érünk el.
ábra 16.

S3upWDb1By


A maradék a diklórmetán desztillációja után (tisztított P2P).
17. ábra

9tVRwDXx3r


A maradék diklórmetán desztillációja után (tisztítatlan P2P).
18. ábra

RUzV1SZhg9


A kapott aminhoz 10-15 ml acetont adunk, majd lassan tömény kénsavat adunk, amíg a pH el nem éri az 5,5-6 értéket, majd a kapott oldatot kristályosodásig bepároljuk.
19. ábra
IlHiVK7G6T


A kristályosodott masszát 15-20 mL hideg acetonnal keverjük össze, alaposan keverjük össze, és vákuumszűrőre helyezzük. Ezt követően egy adag hideg acetonnal tovább mossuk, és közvetlenül a szűrőn vagymeleg levegőáram alatt szárítjuk.
20. ábra
RlPwOZsdg6


21. ábra

OdskljfWRy


A por a tisztított P2P-ből nyert amfetaminsulfát.
ábra 22. ábra

Jl83ZhSKcH


A por a tisztítatlan P2P-ből nyert amfetaminsulfát.
Ábra 23.
BomRAsnwvO


Elméletileg 10 g P2P-ből 10,077 g amfetamin bázis formájában, 100%-os konverzióval nyerhető. A 10,077 g amfetaminból bázis formájában elméletileg 1/2 mol szulfátnak vagy 13,73 g amfetaminsulfátnak kellene keletkeznie.

A tiszta P2P-ből 5,65 g amfetaminsulfátot nyertünk, ami 41,1%-os hozamnak felel meg.

A nem tiszta P2P-ből 2,29 g amfetamin-szulfátot, azaz 16,68%-os hozamot kaptunk.


Következtetések
Az amfetaminsulfát hozama a tisztátalan P2P felhasználásával közel 2,5-szer kisebb, mint a tisztított P2P felhasználásával. Ez a hozam valószínűleg a kettős kötést tartalmazó szennyeződések jelenlétének köszönhető, amelyek helyileg fokozzák a reakció exoterm hatását, ami az ammónia elpárolgásához vezet a reakciótérfogatból (az ammónia könnyebb a levegőnél, ellentétben a metilaminnal). Akapott kísérleti adatokat figyelembe véve, a P2P használata a metamfetamin előállításában sokkal ésszerűbb.
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Jó napot uram, bocsánat, szeretnék kérdezni. Én készítettem amfetaminokat így kapok egy réteg olajat annyi mint 25 gramm és amikor szulfát sót készítek 8 grammot kapok, míg az oldatból kivonom és csak 1 grammot kapok, ez megfelelő vagy nem uram, bocsánat uram még 1 hogy hogyan kell használni ezt az amfetamint hány mg a mérsékelt dózis és hogyan kell használni, ez egy tabletta vagy mi, uram, kérem tanácsoljon uram, köszönöm.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Helló, 9g összesen túl kicsi (~21%-os konverzió). Mennyi P2P-t használtál? Valószínűleg 25 g nem tiszta amfetaminmentes bázist kapott, vagy nem értettem világosan a szövegét.
Megnyithatod a BB Wiki ==> Amfetamin és olvashatsz róla.
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Én 40gramm p2p-t használtam , 25gramm szabad alapolajat kaptam, de amikor szulfátos sót készítettem csak 8grammot kaptam.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Elég jó a hozam, 62,5%. Azt hiszem, nincs tiszta amfetaminmentes bázis. Ellenőrizheti az olaj forráspontját. Ha nagyon különbözik az amfetamintól, akkor vákuumdesztillálhatja.
 

studentt

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 29, 2022
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
helló, van freebase a-olajom, de van néhány problémám. kristálytiszta, de a ph 11,8. és maró szaga is van. mit tegyek, hogy megtisztítsam. normális desztillációt végeztem, mert magas hőmérsékletet tudok elérni. forró vízzel mossam át?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Hello, Studentt. Miért döntött úgy, hogy ez rossz? Az amfetamin szabadbázis lúgos pH-értékkel rendelkezik, mivel az -NH2 csoport bázikus közeget ad.
Mi a termék forráspontja?
Ez nem szükséges.
 

studentt

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 29, 2022
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
200c felett. nem tudom pontosan, mert a fűtőkészülékemnek nincs kijelzője. de amikor desztilláltam. elérte a forráspontot, valami gázszerű volt. és visszafordult folyékonyra.
 

blackburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2022
Messages
103
Reaction score
48
Points
28
milyen léptékben lehet ezt a szintézist elvégezni? van-e más eljárás, amikor körülbelül 1l p2p körül van
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Szerintem a reakció túl heves lesz, és a hozam csökken. Nem vagyok benne biztos, hogy 100 g-nál nagyobb mértékben skálázható.
 

blackburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2022
Messages
103
Reaction score
48
Points
28
ok köszönöm a választ! Tudja, hogy melyik útvonal a legjobb a nagyobb tételekhez? Nézegettem egy kicsit a P2NP-t NaBH4/CuCl2-vel (1kg-os méretarányban), de ennél nagyobbat is keresek, ha van rá lehetőség, bocsánat, hogy itt kérdezem, tudom, hogy nem a témába tartozik bele

/Regards
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Igen, ezt a módszert szeretném Önnek ajánlani
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Mennyi higany-kloridot ajánlotok 800g szintézishez?
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
hello uram, hogyan használja a vízmentes ammóniát, miközben a hgcl reakciónak víztartalmat kell tartalmaznia.. meg tudja magyarázni a módszerét.
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
Ennyire egyszerű a dolog. Régóta ismert a technológia, amely autoklávot és vízmentes ammóniát használ. Az ammóniás palackot az autoklávhoz csatlakoztatják, és a jeges metanollal a kívánt tömegig telítik. Általában 10-12%-os ammónia-metanolos oldatot készítenek. A reakcióban természetesen kis mennyiségben lesz víz, mert az imin képződésekor a reakció során víz szabadul fel...
Az amfetamin mind alumíniumon, mind más katalizátorokon nyerhető, de a Raney vagy más fémek használata esetén hidrogént kell a reakcióba juttatni.
 
Top