Aceton tisztítása a körömlakklemosóból

Mynoghra

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2023
Messages
9
Reaction score
3
Points
1
Úgy gondoltam, hogy jó lenne egy poszt az alapvető és alapvető vény nélkül kapható termékek extrakciójáról/tisztításáról a kezdők számára, akiknek nincs megfelelő felszerelésük. Ma az aceton lesz.

Miért aceton? Nos, néha túl drága / időigényes / nehéz / illegális a kezdők számára, hogy adalékanyagok nélküli acetonhoz jussanak (ne is beszéljünk a TISZTA acetonról).... Nem hiszel nekem? Hadd mondjam el, mi történik az én országomban (ezt a részt kihagyhatod, csak én fecsegek).

Az aceton itt "Schedule II" vegyszer. Nem tudsz tiszta acetont (95% + EtO) venni, ha egyszerű állampolgár vagy, legfeljebb 60%-ot tudsz szerezni a megfelelő kapcsolatokkal (és még a 60% is a törvény határait súrolja!), és még akkor is bezárva figyel a rendőrség.

Nálunk is lehet találni néhány listán 99,8%-os acetont, de ez vagy átverés, vagy mézesmadzag a mi kedves gyártóinknak!

Jobb, amit legálisan és gyanú nélkül lehet kapni, az a 30% és olyan adalékokkal, mint EtO, parfüm, olajok és miegymás! Ezek tönkretehetik az extrakciót és jobb esetben csak egy rakás szemétté teszik a terméket.

És az ÁRAKról ne is beszéljünk. 1 liter 30%-os szennyezett aceton kb. 10 USD (ami nem tűnik soknak egy átlagos észak-amerikai és európai számára, de az én országomban két hónapra elegendő szép tehénhúst lehet venni, és ez az OTC!), 1 liter 60%-os aceton, amit valószínűleg beírsz egy listára, csak keresgélve és háromszoros áron van!

Így a 99,8% teljesen illegális, hogy még csak gondolni sem szabad rá.

Pedig rengeteg extrakcióhoz, tekshez, tisztításhoz stb. használjuk az Acetont!

A módszer, amit használni fogok, alapvetően az Aceton melegítése, amíg felforr, majd összegyűjtése egy hideg felületen.

Először is hadd tegyek ki néhány dolgot az útból.
1. Az aceton VOLATILIS. Ami azt jelenti, hogy az első adandó alkalommal ki fogja fújni a szart az arcodból.
2. Az aceton IRritáló. Ha túl sokat szippantasz belőle, válságba kerülhetsz, ha orr/légzőszervi problémáid vannak.
3. Az aceton abban a koncentrációban, amivel foglalkozni fogunk, TALÁN TILOS (ne mondd!). Szóval tartsd meg magadnak, amit csinálsz, magyarázkodnod kell valakinek? Hazudj a fenébe is.
4. Az aceton forrón könnyen károsíthatja a bőrt, a szemet és a légutakat.

Szóval itt van néhány tipp, mielőtt belevágnál:
1. Jól szellőző helyen végezze ezt az eljárást. Nem kell, hogy NYÍLT terület legyen, de folyamatosan KELL megújítanod a helyiség levegőjét, amelybe kerültél.
2. Ezt az eljárást nagy teherbírású tisztítókesztyűben vagy orvosi kesztyűben végezze, még a latex is működik bizonyos mértékig. De én a vastag PVC-kesztyűket ajánlom.
3. Szerezz be magadnak egy maszkot szerves gőzök patronjával. Például a 3M 5005-ös és 5006-os maszkot.
4. Védőszemüveg, vagy legalábbis EGYSZERŰ védőszemüveg.
5. Ha lehetséges, NEM NYÍLT TŰZ!

Akkor minden további nélkül beszéljünk az üzletről. Szükséged lesz néhány felszerelésre, amelyeket bizonyos mértékig improvizálhatsz.

- Két tetszőleges méretű üveg/fém/kerámia edény.
- Ezeket fűtésre vagy acetonra fogjuk használni, tehát semmi műanyag!
- Az egyik edénynek valamivel nagyobbnak kell lennie mind magasságban, mind sugárban a másiknál.

- Egy még nagyobb edényt. Egy vízfürdőhöz.

- Egy kissé tojás vagy félgömb alakú edény, amelyet a nagyobb edény tetejére kell helyezni.
- Ebbe hideg folyadékot fogunk elhelyezni, hogy kondenzációt idézzünk elő.

- Alumíniumfólia.

- Egy hajpánt/gumiszalag, amely elég nagy ahhoz, hogy a nagyobb edény köré helyezhető legyen.
- Együttesen használjuk a nagyobb edény lezárására és a finomságaink bent tartására, higgye el, nem fog sokáig tetszeni az aceton szaglászása.

- Egy hőforrás, amit valamennyire tudsz irányítani, mint például egy vasaló (igen, az, amit a ruhákon használsz), egy elektromos tűzhely vagy egy tényleges fűtőlap.
- Végső megoldásként használhatsz gáztűzhelyet, de van egy probléma, folyamatosan ki- és bekapcsolnod kell, hogy a hőmérsékletet kordában tartsd.
- Emellett fennáll a RÖVIDÍTÉS és a TELJES TŰZ veszélye is! Az aceton rendkívül illékony, és lehetőleg ne akarja tűz közelében használni!

- Egy hőmérő, mélysütő vagy tényleges vegyszer. Egy a testhőre *lehet* működik, de akkor nem tudom ajánlani!
- Ezt kihagyhatod, csak figyelmesen figyeld/megfigyeld a tartály belsejében lévő zörgéseket/buborékokat, és ne hagyd, hogy túl forró legyen!

Az eljárás a következőképpen zajlik:

1. Töltsd meg a nagy edényt (A) úgy, hogy legyen benne elég szennyezett aceton, de ne legyen annyi, hogy felboruljon vagy a kis edény (B) mozogjon.
2. Alufóliával (jobb, ha 2 vagy 3 lapot használsz, egy nagyobb lapot is összehajtogathatsz, így könnyebb kezelni) fedd le az A tartály tetejét.
2.1. Ne helyezze túl szorosan a fóliát! Annyi legyen, hogy egy lefelé mutató "hasat" alkosson. Ne feledjük, hogy egy kerek aljú edényt fogunk ráhelyezni! Túl szoros, és elveszítjük az érintkezési felületet / a fólia szétszakadhat.
3. A gumiszalag/hajpánt segítségével zárjuk le az A edényt. Ez valamennyire segít megtartani benne a finomságainkat, de a hőhatástól függően lehet, hogy nem lesz elég!
4. Helyezzük az A konténert, óvatosan, hogy ne piszkítsuk össze a benne lévő B konténert, a forró vízfürdőbe.
5. Helyezzük a hőmérőt a vízre.
6. Tekerje fel a hőfokot.
7. Helyezze a hideg vizes edényt (C) az A edényen lévő alumíniumlap tetejére.
8. Profitáljon.



Csak vicceltem az utóbbival. Mindenesetre itt van néhány további tény és tipp az aceton tisztításával kapcsolatban:

1. Az aceton körülbelül 20 °C és 35 °C között párolog el.
2. Az aceton körülbelül 56 °C-on forr.

Tehát a hőfokot 50-55 °C körül kell tartani. Se többet, se kevesebbet. Ez az egyik olyan folyamat, amelynél ha lassan haladunk, jobb eredményt kapunk.

Ha elkezdesz hallani/megfigyelni zubogást/nagy buborékokat/tiszta forrást, ÁLLÍTSD MEG A HŐT!

Ennek oka az, hogy a felgyülemlő nyomás miatt az aceton szivároghat, vagy még rosszabb esetben az alumíniumlemez leszakadhat.

Ha valami furcsa szagot kezd érezni, ÁLLÍTSA LE A HŐT, TEDD FEL A MASZKÁT, SZELLŐZTESD MEG A SZOBÁT, majd ellenőrizd, hol szivároghat.

Mindig tartsa a hideg vizet 25 °C körüli hőmérsékleten, hogy jobb eredményt érjen el, és ne kockáztassa az acetongőz felhalmozódását és esetleges szivárgását.

Ha elég jól elhelyezte az alumíniumlapot, akkor hallani/látni fog némi acetoncsapadékot :)

Tartsa szemmel mind a vízfürdő hőmérsékletét, mind az oldat zörgő hangjait/forralását. Amikor az aceton oldat nagy részét feldolgoztad, elkezd nagyon felmelegedni, ez annak köszönhető, hogy az aceton azeotrópot képez az EtO-val, és az EtO forráspontja kb. 78 °C! Tehát ha érdekel, akkor állítsd le a folyamatot, amikor látod, hogy még 60 °C-on sem zörög/forral.

Hagyjon mindent lehűlni kb. 30 °C-ra, majd nyerje vissza a tiszta terméket bármilyen lezárható edényben, és kész!

A keletkező oldatot megtarthatja EtO extrakcióhoz, vagy kidobhatja a lefolyóba, ezzel nincs gond, mivel csak EtO és néhány más (valószínűleg) nem káros összetevő van benne.

Ezzel a módszerrel a teljes térfogatból 25% körüli visszanyerési arányt értem el. Nem sok, és elég sokat veszít, de hé! Legalább tiszta (valamennyire, lehet, hogy tartalmaz néhány nagyon pici EtO-t és vizet) és nem vagyok benne egy listán!

Későbbi időpontban csatolok képeket és/vagy videót, ha kérik!
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ezt a módszert már korábban is használtam néhány uncia valaminek a lepárlására, de ha ennél többre vagy gyakrabban próbálnám meg, akkor inkább egy hagyományos lepárlót gyártanék, aminek sok előnye van.

Ha 3a molekulaszitát kaphat, akkor az acetont vízmentesre száríthatja még a fagyasztóban is.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Nyilvánvalóan a sós víz (víz + NaCl) nem keverhető össze az acetonnal. Tehát valószínűleg vásárolhat 98-99%-os, ami általában kapható egy boltban, majd adjon hozzá NaCl-t kb. 3-6 gr per 1L, tartsa egy ideig a fagyasztóban, majd lassan dekantálja.

Személyesen nem próbáltam, mivel nem volt rá igényem, de láttam párszor, hogy a sós víz elválik az acetontól. Biztos jól fog működni.
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
ASALLE( salting-out assisted liquid to liquid extraction) többek között acetonitrilből, acetonból, acetonból, etanolból és tetrahidrofuránból, valamint izopropil-alkoholból képes elválasztani a vizet. Ha nem tud jó fázisszétválasztást elérni az elválasztótölcsérben, vagy emulzióval találkozik, hívja a SALLE-t.
 
Top