Vízgőz-desztilláció

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Bevezetés.

A gőzdesztilláció analóg az egyszerű desztillációval, a fő különbség az, hogy a desztilláló lombikban gőzt (vagy vizet) használunk a desztillálandó anyaggal együtt. Kísérleti szempontból a beállítások többé-kevésbé azonosak (1. ábra), a kis különbség abban van, hogy a gőzt hogyan adagoljuk a lombikba: vagy közvetve, ha az épületben van gőzvezeték, vagy közvetlenül a lombikban lévő víz felforralásával.
.
S98IdLNKHq
A gőzdesztilláció leggyakoribb felhasználási területe a természetes termékek kivonása növényi anyagokból. Ez a fő ipari módszer a növényi illóolajok kinyerésére, amelyeket illatanyagokban és személyi higiéniai termékekben használnak. Mivel ilyen módon nagyon sok termék izolálható, ezt a technikát rendszeresen alkalmazzák a droglaboratóriumokban. Az Ayahuasca bájitalnövények és a Cannabis extrakciója lehetővé teszi egy sor pszichoaktív anyag kinyerését.

Vízgőz-desztillációs eljárás.

A 2. ábrán egy gőzdesztillációs készülék látható, amely forró vizet használ a desztilláló lombikban. A 3. ábrán egy gőzvezetéket használó készülék látható. Feltételezzük, hogy az olvasók korábban már végeztek egyszerű desztillációt, ezért ebben a szakaszban ismertetjük az egyszerű és a vízgőz-desztilláció közötti különbségeket.
.
.
O9DBeh7VyT
A
.
FKw27By5no

Készítse elő a beállítást.

1. Helyezze a kivonandó növényi anyagot egy nagy, kerek aljú, 24/40-es (széles szájú), legfeljebb félig teli, kerek aljú lombikba. Gyakran nagy mennyiségű anyagra van szükség, mivel a növények nagy része cellulóz, nem pedig olaj. A 14/20-as lombik (szűkebb szájú) használata megnehezítené a növényi anyagok eltávolítását a desztilláció után.

2. A nagy lombikot egy hosszabbító bilincs segítségével rögzítse a gyűrűs állványhoz vagy rácsszerkezethez. Ha szükséges, rögzítse tovább a felállást egy platformmal (pl. gyűrűs szorító és drótháló, mint a 2. ábrán).

3. A lombikban lévő lombikokat a következő módon kell rögzíteni. Adjunk vizet a desztilláló lombikba, hogy éppen csak ellepje a növényi anyagot.

4. Mindig használjunk Claisen-adaptert a beállításban, mivel a növényi anyagok általában habosodnak a melegítés hatására, és gyakran nagy a turbulencia a desztilláló lombikban (lásd a 3. ábrán a lombikban lévő fröccsenést).

5. Használjuk az adaptert. A vízgőz-desztillációnak két változatát használják rendszeresen: az egyiknél a gőzt közvetlenül a desztilláló lombikban lévő víz Bunsen-égővel történő melegítésével állítják elő (2. ábra), a másiknál a gőzt közvetve, az épületben lévő gőzvezetékkel állítják elő (3. ábra). Bár szerves vegyületek desztillációjánál nem szokás égőket használni, gőzdesztillációknál viszonylag biztonságosak, mert: a) az oldat által termelt gőz nagy része jellemzően víz, nem pedig szerves vegyületek, így a gőz nem különösebben gyúlékony, b) a desztillátum lehet némileg gyúlékony, de a hőforrástól távolabb van.

6.
AClaisen-adapter tetejére csatlakoztassa az alábbiak egyikét, az alkalmazott desztillációs változattól függően.
a) Ha a desztilláló lombikban az égővel együtt vizet melegítünk: Csatlakoztasson egy dugót a rendszer lezárására (a 4. ábrán a nyíl jelzi), ha a vízmennyiség elegendő lesz a desztillációhoz. Csatlakoztasson egy 125 ml-es elválasztó tölcsért (amelynek a dugó alatt csiszolt üveggel kell rendelkeznie), ha várhatóan a desztilláció során vizet kell pótolni. Fogja le és részben töltse meg ezt az elválasztótölcsért vízzel (2. ábra).
b) Ha gőzvezetéket használunk: Helyezzen be egy gőzbevezető csövet, és helyezze el úgy, hogy a kivezetőnyílás éppen csak a lombik alja fölé emelkedjen. Csatlakoztassa ezt a csövet a gőzvezetékhez csatlakoztatott elválasztótölcsér csapdájához (3. ábra).

.
.
PveXRxiJOp
7. A befogadó lombik lehet mérőlombik, Erlenmeyer-lombik vagy kerek aljú lombik.
H3yNgWdERI
a) Az égővel való hadonászás a desztilláló lombik felhevítéséhez (mentával), b) A víz leeresztése a gőzcsapdából a gőzvezeték megnyitása után, c)
Agőz bugyborékolása a desztilláló lombikban (narancshéjjal).
A lepárlás megkezdése.
8.
Kezdje meg a lombik melegítését:

a) Ha Bunsen-égőt használunk, kezdetben gyors ütemben melegítsük a lombikot (a víz felforralásához sok energia szükséges), de amint az oldat forrni kezd vagy habzik, csökkentsük az égőt és/vagy hullámoztassuk az égőt, hogy mérsékeljük a desztillációs sebességet (5. a ábra).
b) Ha gőzvezetéket használunk, nyissuk ki az elválasztótölcsér gőzcsapját. Kapcsolja be a gőzt, és hagyja, hogy a gőzvezetékben lévő víz a tölcséren keresztül egy tartályba folyjon (5. ábra b). Zárja el a csapot, amikor úgy tűnik, hogy a gőzvezetékből a gőz nagy része gőz, nem pedig víz. Állítsuk be a gőzmennyiséget úgy, hogy a gőz erőteljesen bugyogjon át a desztilláló lombikban lévő folyadékon (5. ábra c).
ábra
:
3RgkvoJen4
a+b) A víz tetején szerves olajat tartalmazó desztillátum (mindkettőben narancsolaj), c) Tejszerű desztillátum (szegfűszegolaj)
.

9. Gyűjtse a desztillátumot másodpercenként 1 csepp sebességgel. A desztillátum vizet és olajat egyaránt tartalmaz, és kétféleképpen nézhet ki.
a) Kialakulhat egy második réteg, vagy a desztillátum úgy tűnhet, hogy olajos cseppek tapadnak a lombik oldalára. Ez akkor fordul elő, ha az olaj nagyon nem poláros (pl. a 6. a+b ábra a narancsolaj desztillátumát mutatja, amely szinte teljes egészében szénhidrogénekből áll).
b) A desztillátum zavarosnak vagy "tejszerűnek" is tűnhet (a 6. c ábra a szegfűszegolaj zavaros desztillátumát mutatja). A zavaros keverék akkor alakul ki, amikor apró, oldhatatlan részecskék szóródnak szét a szuszpenzióban. Ez általában akkor fordul elő, ha az olaj vízben nem oldódik, de tartalmaz néhány poláros funkciós csoportot (pl. nagyméretű vegyületek néhány alkohol- vagy éterfunkciós csoporttal).


10. Ha gőzvezetéket használ, a gőzmennyiséget csökkenteni kell, amint a desztilláció megkezdődik.

11. Ha nem használ gőzvezetéket, mindenképpen pótolja a vizet a desztilláló lombikban, ha a szint túl alacsony lesz (ha a folyadék a desztilláló lombikban kezd besűrűsödni). A túl tömény oldat melegítése néha a növényi anyagban lévő cukrok karamellizálódását okozhatja, ami megnehezíti a tisztítást.
Avíz pótlásához vagy.
a) Ideiglenesen nyissa ki a Claisen-adapter dugóját, és adjon hozzá vizet a mosóflakonon keresztül.
b) Ha a Claisen-adapteren elválasztó tölcsért használ, fordítsa el a dugót, hogy fokozatosan öntse bele a vizet. Ha a vizet túl gyorsan engedjük le, hogy az összegyűljön a Claisen-adapterben, akkor nehéz lesz a desztilláló lombikba üríteni, ugyanabból az okból, amiért az elválasztó tölcsér nem ürül le, ha a dugója a helyén van. Ha a vizet lassan engedjük ki az elválasztó tölcsérből, megakadályozzuk ezt.


Állítsa le a desztillációt.
12. Ha eljárást követ, gyűjtse össze az ajánlott mennyiségű desztillátumot. Ha a desztillátum tejszerű, a desztillációt le lehet állítani, amikor a vákuumadapterből csöpögő desztillátum letisztul, ami azt jelzi, hogy csak víz kondenzálódik.

13. Ha gőzvezetéket használ, a gőz elzárása előtt teljesen engedje le a folyadékot az elválasztótölcsér gőzcsapdájában (és hagyja nyitva). Ha a gőzvezeték kikapcsolásakor víz van a tölcsérben, a desztilláló lombiknál gyorsabban lehűlő csapda által képzett szívóerő a desztilláló lombikból folyadékot húzhat a gőzcsapdába (néha hevesen).

Azolaj elkülönítése.
14. Ha az olaj a 6. a) ábrán látható módon elválik a desztillátumtól, pipettával eltávolítható, szárítószerrel (pl. Na2SO4) megszárítható és közvetlenül elemezhető. Ha tejszerű, mint a 6. ábra c) ábráján, az olajat szerves oldószerbe kell extrahálni, szárítószerrel (pl. MgSO4) kell szárítani, és az oldószert rotációs elpárologtatóval kell eltávolítani. A tejes desztillátumból az olaj szerves oldószerbe történő teljes kivonásához általában három extrakcióra van szükség. A 6. ábra c) ábráján látható tejes szegfűszegolaj-desztillátum extrakciójánál figyeljük meg, hogy a vizes réteg (alul) az első extrakció után is tejes marad (7. ábra a). Ez a tejszerű megjelenés azt mutatja, hogy az olajat nem sikerült egy extrakcióval teljesen eltávolítani. A vizes réteg a második extrakcióval kitisztul (7. ábra b), ami a többszöri extrakció fontosságát mutatja.
NxI7Tw9zqF
a) A szegfűszegolaj-desztillátum első extrakciója etil-acetátba, b) Második extrakció
.
 
Last edited by a moderator:

h20

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 7, 2022
Messages
10
Reaction score
7
Points
3
Üdvözlöm!
Nem hiszem, hogy az emberek itt a BB-n leveleket akarnak desztillálni.
Ezt a magyarázatot az egész interneten megtalálod.
Szeretném tudni, hogyan desztillálnak vegyszereket. milyen hőmérsékleteket kell betartani ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Meg fog lepődni, hogy a CBD gőzzel desztillálható kannabiszlevelekből! A vegyi anyagok is ugyanígy desztillálhatók. A képen. 3. és 4. képen egy ilyen berendezés látható. A hőmérsékletet abban az esetben tudja kiszámítani, ha tudja, hogy mit szeretne desztillálni. Ha elolvasod ezt a cikket és a desztillációról szóló cikket, akkor megérted, hogy mit jelent a desztilláció, és nem fogsz ilyen kérdéseket feltenni.
 
Last edited:

h20

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 7, 2022
Messages
10
Reaction score
7
Points
3
Ja, igen, elfelejtettem, csak akkor vagy itt szívesen látott, ha mindent tudsz.
Szóval nem kell magyarázni semmit sem helyesen
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Sajnálom, ha így néz ki. Lehetnél udvariasabb, ha esetleg segítséget szeretnél kapni...
 

J-man

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 8, 2022
Messages
21
Reaction score
4
Points
3
Azt is húzza meth freebase olaj át gőz desztillációval, miután bazifikálás után a moszkvai útvonal után reflux, Tehát amit iv hallott.... Köszönöm G.Patton, hogy ezt a cuccot itt, én újra megtanultam egy pár dolgot, amit elfelejtettem, mivel még az egyszerű dolgokat is figyelmen kívül lehet hagyni vagy elfelejteni az idő múlásával. Hé, tudnál plz adni jó példákat a forrásokra, amelyek gőzt tudnak termelni? Mint például a gyorsfőzők stb.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Sziasztok, Tud valaki mutatni egy jó és hatékony beállítást gőzdesztillációhoz. Én csak most kezdtem el felfedezni ezt a területet, és egyszerűen vizet használtam egy lombikban, ahol csak a tetején lebegett. Ez úgy tűnik, hogy működik, de nagyon lassú, és rengeteg kérdés van, amire nem találtam választ:
1. Mi az ideális víz/olaj arány, ha van ilyen?
2. Van-e hatékonyabb módszer, pl. kapucsínógép vagy gőztisztító használata? (Ha igen, kérem, magyarázza el, vagy mutasson képet egy ilyen beállításról. Próbáltam gőzt létrehozni olajos lombikban és az olajos lombikba irányítani, de a gőz túlságosan lehűlt ahhoz, hogy hatékony legyen).
3. Hogyan határozza meg, hogy mikor kell befejezni a gőzdesztillációt?

köszönök minden tanácsot, mindezt kísérletezéssel kitalálni örökké tartana, és biztos vagyok benne, hogy ezeket a kérdéseket már megnézték és kitalálták a tapasztaltabb emberek.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Szia @diogenes

Itt van egy jó beállítás a gőzdesztillációhoz:

1 - Szükségtelen
2 - Gyűjtőlombik
3 - Vigreux oszlop
4 - Hőmérő (0-100C)
5 - Liebeg hűtő
6 - Hidegvíz-bemenet
7 - Melegvíz kivezetés
8 - Befogadó lombik
9 - Vákuum adapter
10 - Szög
11 - Hőmérsékletszabályozó
12 - Keverőszabályozó
13 - Mágneskeverő fűtőlemezzel
14 - Tartály vízzel
15 - Szerves olaj
16 - Tartály hideg vízzel

PONTOK:

1 - Ha például IPA-ból vízgőzzel desztillál amfetaminolajat, akkor nincs szükség a vigreux oszlopra, egyszerűen csatlakoztathatja egyenesen a Liebeg hűtőhöz.
2 - Ha például az amfetaminolajat desztillált vízzel gőzzel desztillálja, akkor a vigreux-oszlopot kell használnia.
3 - Az olaj/víz aránynak 1:1nek kell lennie, és ne használjon normál csapvizet, hanem desztillált vizet, hogy ne veszítsen hozamot.
4 - Honnan lehet tudni, hogy a vízgőz-desztilláció befejeződött. Az egyik példa erre az lenne, hogy a Liebeg oszlop belsejében már nem kondenzálódik több gőz, a másik felismerés az, hogy ha például gőzzel desztilláljuk az IPA-t amfetaminolajból, az IPA forráspontja nyomás alatt 29-30c, amikor a hőmérő átlépi a hőmérsékletet például 35c-re, akkor tudjuk, hogy nincs több IPA és a gőzpárlat befejeződött.

Remélem ez segít, üdvözlettel
Rcfin9dbhZ
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Szia, köszönöm a magyarázatot, de a képen a vízfürdős desztilláció látható, vagy csak azt nem értem, hogy a gőz hol kerül az olajba. A főzőlap miért van feleslegesnek jelölve? (1. sz.) köszönöm
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Ha van amfetaminolaj, amit tisztítani szeretne, akkor használjon desztillált vizet, 1:1 arányban.

Tehát ha van 1l amfetaminolajod, akkor 1l desztillált vizet adsz hozzá. Amikor vákuumnyomás alatt felmelegszik, a forráspontja kb. 56c lesz, ami gőzölni fog, és eltávolítja vele a szennyeződéseket, ezért "gőzdesztilláció".

Azért van a lombik egy vízzel teli edényben egy főzőlapon, mert így a lombik nagyobb fűtőfelületet fed le, nem pedig csak az alját.

(1) - Ez egyfajta védőtakaró arra az esetre, ha nem acél serpenyőt használna hővezetőként.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Elfelejtettem hirdetni,

A jó desztillációs áramlási arány másodpercenként egy csepp a befogadó lombikba. Ez azért van, mert ha túl "gyorsan" gőzdesztillál, akkor a desztillátor magával viszi az olajat a befogadó lombikba, és a termék egy részét elveszíti.

Üdvözlettel
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Szia, elnézést az újabb kérdésért, csak szeretném tisztázni, amit mondtál. A vízgőz-desztillációt vákuumban ajánlott elvégezni, így a hőmérséklet még alacsonyabb, és nem következik be oxidáció, igaz? A második hozzászólásban is azt tanácsolod, hogy másodpercenként 1 cseppet menjünk, tehát kb. 3ml/perc, különben a gőzzel együtt némi olaj is átjön. Nem ez a fő célja a vízgőzdesztillációnak, mármint, hogy a pue prduct (olaj) átjöjjön a lombikba a reveiving lombikba. Mit értek rosszul? köszönöm.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Melyik olajra gondol? Amfetamin/meth? A gőzdesztilláció feltételezi, hogy azeotróp keverékként desztillálja őket.
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Szia Patton, ImOutAlso előző hozzászólására utaltam, aki azt mondta, hogy ha túl gyorsan történik a vízgőzdesztilláció, akkor olaj is átjön, amit nem értettem, mert ahogy mondod, az Amph és Meth bázisok is olajok, vagy legalábbis olajos anyagok. Vagy más olajokra gondolt? Az orig keverék elvileg víz:bázis 1:1 arányú és a tisztítás azért történik, mert a nem illékony szennyeződések az eredeti lombikban maradnak és csak az illékony (olaj-bázis) jön át. Én így értelmeztem a gőzdesztillációt, és amikor próbáltam működött is, bár valószínűleg nem optimálisan, mert vákuum alatt sosem próbáltam. Ez új információ volt számomra. Esetleg tisztázhatnád és adhatnál tanácsot az optimális módszerrel kapcsolatban?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Tulajdonképpen érdemes vákuum nélkül gőzzel csinálni. Könnyű lenne meghatározni a céltermék forráspontját. A vákuumdesztilláció esetében azt javaslom, hogy gőz nélkül végezze el, mivel nehéz lenne meghatározni, hogy hol van tiszta termék és hol vannak melléktermékek (a gőzök hőmérsékletére gondolok pontosan a vákuum alatt). Az első lehetőség az általános és jobb, azt hiszem.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Elméletileg a forráspont 100C alá csökken, igaz? Én ezt vákuum nélkül csináltam, és a forráspont 98-99-en maradt. Az amf-bázis-víz azeotrop alacsonyabb forráspontú, mint a víz önmagában. Másrészt a kis forráspontváltozás miatt nem lehet megkülönböztetni a különböző olajokat.
pl. https://chem. libretexts.org/Bookshe...ria/Immiscible_Liquids_and_Steam_Distillation

Azt nem értem, hogy a legtöbb forrás miért termel gőzt külön lombikban. Nem egyszerűbb csak a vizet és az olajat egy lombikba tenni, keverni és desztillálni? Ezt ki lehet egészíteni egy adagoló tölcsérrel, hogy ha elfogy a víz, akkor pótolni lehessen, miközben még marad olaj.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Köszönöm testvér! Elmentettem a könyvtáramba
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
A link az erőteljes keverést ajánlja, hogy az olaj/víz keverék folyamatosan `kavarogjon`, ami megakadályozza, hogy az olaj `zárja` az alatta lévő vizet.

Így a víz gőznyomása, amely 100C-on (nagyjából) 1 bar = 760Hgmm. Most a `kavargó` keverék teljes gőznyomása az olaj és a víz gőznyomásának összege lesz. Az olaj gőznyomása 100C-on a 760Hgmm közelében sincs, így nagyon kevéssé járul hozzá az összeghez, és csak egy kicsit csökkenti a forráspontot. Tehát abban az esetben, ha az olajban van egy nem kívánt, de illékony komponens, amelynek forráspontja hasonló, mint a terméké, akkor nehéz lesz megállapítani, hogy a kívánt termék és a nem kívánt termék mikor kerül át a gyűjtőlombikba.

Pl. a benzaldehid gőznyomása 0,074bar 97C-on a víz gőznyomása 0,91, így az összeg éppen csak nem éri el az 1 bar-t, és a benzaldehid 98C-on a vízzel együtt fog desztillálni. Az amfetamin bázis gőznyomására nem találtam kalkulátort, de alacsonyabb, mint a benzaldehid, mert a forráspontja magasabb és a tömege is nagyobb. Tehát 98 és 100C között fog forrni. Rengeteg tényező van, mint például a magasság stb. és ezek csak becsült értékek, de a lényeg az, hogy a legtöbb molekula, amivel foglalkozunk, vízzel/gőzzel egy szűk hőmérsékleti tartományban fog forrni, és nem lehet megmondani, hogy mi jön át a hőmérséklet alapján. A gőz hőmérsékleti különbsége még akkor is elenyésző lesz, ha a vegyületek forráspontjai nagyon különbözőek, pl. a benzaldehid és a metamfetamin esetében. A vízgőzdesztillációval csak az illékony komponenseket lehet elválasztani a nem illékony `szennyeződésektől` az olajban (amire nekünk szükségünk van, mivel az illékony komponensek nagy része a mi termékünk).
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Patton, röviden a kérdéseim a következők:

ImOutAlso`s posztjában vannak pontatlanságok a gőzdesztillációról? Három pontra szeretnék rákérdezni:
1. Úgy tűnik, mintha azt sugallná, hogy `agőz eltávolítja a gőzzel a szennyeződéseket`, ami az ellenkezője annak, amit én gondoltam: a gőz magával viszi a `szennyeződéseket` a befogadó lombikba. Ezután a tiszta anyagod kivonható a vízből. A szennyeződések a forrásban lévő lombikban maradnak.
2. Az IPA eltávolítása nem gőzdesztilláció, csak egyszerű vákuumdesztilláció. A gőzdesztilláció csak vízzel végezhető.
3. A gőzdesztillációhoz nincs szükség vigreaux-oszlopra.

Ezek a jelenlegi (korlátozott) tudásomon alapulnak, ezért teszem ezt ki, hogy legyen tisztázás, mert ez a legtöbb dolog, amit valaha olvastam a gőzpárlatról, ellentmond a legtöbb dolognak.
A 4. kérdésem hozzád, hogy a gőzpárlat jobb/egyenletesebb/rosszabb, mint vákuum nélkül? Szakértőknek ezek talán egyértelműek, de kezdőknek fontos, mert könnyen lehet, hogy sok időt pazarolnak el pontatlan információk alapján.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Gőz csak csepp forráspontja aminok
Helyes, érdemes ezeket a lépéseket (IPA-lepárlás és terméklepárlás) külön-külön elvégezni.
helyes
Az előző üzenetben válaszoltam
 
Top