Tramadol (Ultram) szintézis

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Bevezetés
6rNxX0Sqsj

Ebben a témakörben a Tramadol (Ultram) szintézisét ismerheti meg. Ez a szintetikus út kétlépéses útként mutatkozik be, a 3-lítium-anizol prekurzor további szintézisével a második egytégelyes szintézis szakaszban. Ez a módszer elemi, és nem vesz sok drága üvegárut vagy reagenseket. A ciklohexanon (1) szintézisét ciklohexanolból a következő téma mutatja be.

A tramadol [2-(dimetil-aminometil)-1-(3-etoxifenil)ciklohexanol] két sztereogén centrummal rendelkezik a ciklohexángyűrűn. Így a 2-(dimetil-aminometil)-1-(3-metoxifenil)ciklohexanol négy különböző konfigurációs formában létezhet: A szintetikus útvonal az (1R,2R)-izomer és az (1S,2S)-izomer racemátjához (1:1 keverék) vezet, mint fő termékek. Kisebb mennyiségben keletkezik az (1R,2S)-izomer és az (1S,2R)-izomer racém keveréke is. Az (1R,2R)-izomer és az (1S,2S)-izomer izolálása a diasztereomer minor racemátból [(1R,2S)-izomer és (1S,2R)-izomer] a hidrokloridok átkristályosításával történik. A tramadol hatóanyag az (1R,2R)-(+)- és az (1S,2S)-(-)-enantiomerek hidrokloridjainak racemátja. A racemát [(1R,2R)-(+)-izomer / (1S,2S)-(-)-izomer] felbontását (R)-(-)- vagy (S)-(+)-mandelinsav alkalmazásával írták le. Ez az eljárás nem talál ipari alkalmazásra, mivel a tramadolt racemátként használják, annak ellenére, hogy az (1R,2R)- és (1S,2S)-izomerek ismert eltérő élettani hatásai ismertek, mivel a racemát nagyobb fájdalomcsillapító hatást mutatott, mint bármelyik enantiomer állatokban és emberekben.
HxuN2FVW3f

Berendezések és üvegeszközök.

Reagensek.

  • Jeges ecetsav, 20 ml;
  • Dimetilamin-hidroklorid 0,652 g, 8 mmol;
  • Ciklohexanon (1) 1,7 mL, 1,32 g, 16 mmol;
  • Paraformaldehid 0,24 g, 8 mmol;
  • Aceton ~100 mL;
  • 3-Bromanizol (3) 0,823 g, 4,4 mmol;
  • Tetrahidrofurán (THF) 10 mL;
  • n-Butillitium (n-BuLi) 1,75 M 2,5 mL, 4,4 mmol;
  • Száraz jég (szilárd CO2);
  • Desztillált víz, 30 mL;
  • Dietil-éter (Et2O) 95 mL;
  • Nátrium-szulfát (NaSO4) vagy magnézium-szulfát (MgSO4) 100 g vízmentes;
  • Sósav (HCl) dietil-éteres oldata.
9ukoAWNdLa

Tramadol-hidroklorid [(±)-trans-2-[(dimetilamino)metil]-1-(m-metoxifenil)ciklohexanol-hidroklorid]
Forrpont: 388.1 °C 760 mm Hg nyomáson;
Olvadáspont: 180-181 °C;
Molekulatömeg: 299,836 g/mol;
Sűrűség: 1,047 g/ml (20 °C);
CAS-szám: 36282-47-0.

2-Dimetil-amino-metil-ciklohexanon-hidroklorid (2).

Jégecetsav (20 ml), dimetil-amin-hidroklorid (0,652 g, 8 mmol), ciklohexanon (1) (1,7 mL, 1,32 g, 16 mmol) és paraformaldehid (0,24 g, 8 mmol) elegyét 100 ml-es kerekfenekű lombikban 3 órán át refluxáltuk, reflux kondenzátorral. Az ecetsavat és a felesleges ciklohexanont vákuumban eltávolítottuk, majd a maradékot acetonból történő kristályosítással tisztítottuk, és fehér kristályokként (2) kaptuk ( 1,16 g, 76 %), mp 154-155 °C-on.
N2Bgkd3hnQ
Tramadol-hidroklorid (5)
A 3-bromanizol (3) (0,823 g, 4,4 mmol) száraz THF-ben (10 mL) lévő oldatához 1,75 M n-BuLi-t (2,5 mL, 4,4 mmol) cseppenként -78 °C-on (szárazjéggel Dewar-fürdőben), inert (argon vagy nitrogén) atmoszférában, 50 ml-es körte alakú lombikban adtunk.
AgIjCMLiKJ
Az elegyet 45 percig ugyanezen a hőmérsékleten kevertettük, majd cseppenként hozzáadtuk a 2-dimetil-amino-metil-ciklohexanon (2) ( 0,62 g, 4 mmol szabad bázis) oldatát száraz THF-ben. Az így kapott elegyet -78 °C-on 2 órán át kevertettük, majd az oldószert vákuumban eltávolítottuk.
KQWfSLrcBR

Vizet (30 mL) adtunk hozzá, majd a terméket etil-éterrel (3 x 30 mL) extraháltuk. A kivonatokat nátrium-szulfáton szárítottuk, Buchner-lombikon szűrtük és vákuumban bepároltuk. A maradékot 5 mL hidrogén-kloriddal telített etil-éterrel kezeltük; az etil-étert vákuumban bepároltuk, és a kapott szilárd anyagot acetonból történő kristályosítással tisztítottuk. A tramadol-hidrokloridot (1) fehér kristályokként kaptuk (0,94 g, 78,6 %), mp 168-175 °C-on.
 
Last edited:

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Köszönöm szépen ezt a szintézis folyamatot ☺️
Van néhány kérdésem !


1 - Először is, látok egy hibát, vagy képtelenséget : a képen a Mannich.HCl (2-Dimetil-aminometil-ciklohexanon-hidroklorid) jól meg van rajzolva a HCl rész, és a szövegben jól precíz " 4mmol szabad bázis " tehát valami baj van, és valószínűleg a kép gondolom, mert a US6469213 szabadalom beszélnek a Mannich-hidroklorid átadásáról Bázis, drága szolvanitokkal.
Ha nem lehetne a Mannich.HCl-t bázisban (szabad bázisban) átadni, akkor tényleg egyszerűbb lenne.

2 - Miért használnak alacsony, -78°C-os hőmérsékletet a szabadalommal ellentétben, amely a hőmérsékletet 50°C-ra emeli ?
Mert tényleg egyszerűbb ezt klasszikus laboratóriumi hőmérsékleten csinálni... Talán a reflux elkerülése érdekében ?

Azt hiszem/látom, hogy a lítiumvegyületet szilárd magnéziumporral lehetne helyettesíteni, amely valóban olcsóbb és hozzáférhetőbb.

3 - A toluol feloldja a Tramadol-hidrokloridot ? Mármint a fenti eljárás etil-éterének helyettesítésére.

Köszönöm a segítséget 😌
És mindenkinek szép új évet kívánok !
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Üdvözlöm! Köszönöm. További jó évet kívánok =)
1- Hiba van, köszönöm az észrevételt. Kijavítottam. Szabad bázist kell használnod (lásd a cikket).
2- Ha jól tudom, a magasabb hőmérséklet több mellékterméket ad és csökkenti a célhozamot.
3- Nem tudok biztos választ adni. Javasolnám, hogy próbáld meg a DCM-et vagy a kloroformot (majdnem ugyanaz a dipólusmomentum).

Forrás: B:
Tramadol és analógok szintézise
Cuauhtémoc Alvarado,* Ángel Guzmán*, Eduardo Díaz és Rocío Patiño
Instituto de Química, Universidad Nacional Autónoma de México, Circuito Exterior Ciudad.
 

Attachments

  • fl8nwtgV9T.pdf
    162.3 KB · Views: 987

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Nagyon köszönjük a gyors választ és a javítást !!!
Nagyszerű, ez a mexikói cikk nagyon érdekes és hasznos, köszönöm !

Van folyamat, hogy a Mannich-hidrokloridot bázisra hozza ?
NH3 oldatot szándékozom használni, mert láttam, hogy az NH4Cl (nemkívánatos termék) szinte nem oldódik a diethy etherben, aki a végén a Tramadol kivonására szolgál. Így ez egy jó módszer lehet.
(talán a NaOH vagy a NaHCO3 jobb lenne...).

És még egy kérdés (bocsánat!) : ha az elejétől fogva csak tiszta dimetilamint használunk metanol vagy etanol oldatban, a Mannich képződéshez, HCl nélkül, akkor maradhat Mannich szabad bázis ? (használatra kész).

És csak a magam kedvéért megpróbálom megnézni, hogy az etil-étert helyettesíthetjük-e etil-acetáttal, mint a US6469213 szabadalomban.
 

Attachments

  • NirUBXsj8u.pdf
    433.7 KB · Views: 921

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
>>> NH3 oldatot kívánok használni
Azt hiszem, az NH3 sln egy jó megoldás.
>>> ha a kezdetektől fogva csak tiszta dimetilamint használunk metanol vagy etanol oldatban, Mannich képződéséhez, HCl nélkül, akkor Mannich szabad bázis maradhatna ? (felhasználásra kész).
Miért nem? A dimetil-amin 7 *C bp-vel rendelkezik. Elég nehéz kezelni. Oszd meg itt az eredményeidet kérlek.
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Valószínűleg egy noob kérdés, de miért van a benzil leütve?
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Miért nem benzaldehid . metlamin hcl, és (ciklohexanon vagy esetleg mek)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Mire gondol? :unsure:
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
A szabadalomban benzilmetilamin-hidrokloridnak nevezi a benzilmetilamin-hidrokloridot
9 ciklo-hexanon (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) és paraformaldehid.

Kérdezem talán benzaldehid , metilamin hcl és butanon helyettesíti ezeket a kiindulási anyagokat?
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Nehézségeim vannak a Mannich-bázis beszerzésével kapcsolatban.
A dimetilamint hidrokloridra adtam át , majd szintetizáltam a Mannich HCl-t, és 60°C-on, környezeti nyomáson elpárologtattam.
Egyfajta sárgás ragasztót (lásd a képet) gyűjtöttem, amely állítólag Mannich.HCl, majd 3g víz 0,97g NaOH-val készült 3g vízzel készült oldatával bázisra vezettem.
Megpróbáltam a Mannich bázist toluol és TMBE keverékével extrahálni és 70°C-on elpárologtatni : és nem sikerült ! Néhány óra múlva már csak 0,5mL sötét/narancssárga folyadék maradt, de kristályok nyoma sincs.
Ezért újra nekiláttam, hogy ugyanezt az oldószerkeveréket 30percig mágneses keverés mellett ezúttal 50°C-on tegyem fel (először szobahőmérsékleten, és csak 2perc keverés).
Majd holnap meglátom a bepárlás után.

Valahol hiba van, annak ellenére, hogy kipróbált módszert követek!
 

Attachments

  • BUI1PG2VJt.jpg
    BUI1PG2VJt.jpg
    552.8 KB · Views: 410
  • zKvx1EjsWN.jpg
    zKvx1EjsWN.jpg
    1.2 MB · Views: 434
  • TNx6yf2Xtp.jpg
    TNx6yf2Xtp.jpg
    577.8 KB · Views: 389
  • iKrx50SQfN.jpg
    iKrx50SQfN.jpg
    337.2 KB · Views: 397

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Az első próbálkozás teljes kudarc volt.
Újabb próbálkozást tettem, nagyobb odafigyeléssel, és már jobb volt.
A metanolt etanollal helyettesítettem; és a Mannich.HCl bázisra történő átadásához NH3 oldatot használtam (ellentétben a NaOH oldattal), mert egy másik szabadalomban 10,8-as pH-t olvastam, akkor a NaOH bázis túl magas volt, és talán a hozam/molekula megsemmisülésének oka ?
A bázist toluolban oldottam fel és a következő lépésben (mint egy másik forrásban) használom.
Majd vákuum alatt elpárologtatom és megnézem a maradékot. Nagyon remélem, hogy tramadol lesz, átkristályosításra készen.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Szia
Jó ötlet volt. Remélem, hogy megkapja a terméket. Várom az eredményeket!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Bázisban olajos fázist szüretelek, aki HCl formájában vízben oldódik.
Készítettem, hogy kristályosodott, és kap egy barna paszta, nem igazán jó... Megettem egy kapszula, 130mg, és nem vettem észre semmilyen hatást.

Tehát újra kezdtem a Mannich bázissal, amit HCl használata nélkül szintetizáltam, hogy bázikus maradjon. Elpárolgás után az alábbi képen látható olajos keveréket kapom.
Azt hittem, megint kudarcot vallott, mert azt olvastam, hogy szobahőmérsékleten kristályosodik, de egyes laborok 96%-ban árulják folyékony formában, így ez egy megkönnyebbülés !!!
Elindítottam az utolsó Grignard reakciót. Ha elkészül és tesztelve lesz, frissítek.
 

Attachments

  • dxbaQZC57T.jpg
    dxbaQZC57T.jpg
    512.8 KB · Views: 385

VidaliaOnions

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 23, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Tényleg haver megette egy kapszula barna olajos anyagot, amely nyilvánvalóan nem tramadol, nem szabad elfogyasztania a végterméket anélkül, hogy biztosan tudná, hogy mi az, ami, és a reakciókat sikeresen elvégezték. Nagyon szerencsés vagy számtalan szörnyű dolog történhetett volna vagy történhetett volna később az életben.
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Én már készítettem sav-bázis extrakciót, így a molekula nyilvánvalóan egy olyan ismert családba tartozott, amelyben tudomásom szerint senki nem kapott LD50 értéket ennek a szintnek a közelében.
Ne aggódjatok értem !
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Üdvözlök mindenkit!

A legtöbb mint 8 próbálkozás után nem sikerült Tramadolt előállítanom, legalábbis nem több mint 5mg, de valószínűleg más molekula.

Tudja, a Grignard-reakcióm helyes, a 3-Bromoanisol + Mg-pelyhek meggyújtásának hőmérséklete 70 ° C +/-2 ° C-nak tűnik, állandó keverés mellett (a keverés fontos az Mg felületének karcolása és az oxid eltávolítása érdekében. Legalábbis egy jó ponton.

Akkor azt hiszem, a problémám a Mannich-szintézisből származik : a termékem NEM kristályosodik acetonban : a kristályok automatikusan sűrűbb folyékony fázist képeznek.
Az aceton 95%-át eltávolítom, és a sűrűbb folyadékfázist 60°C-os lemezen elpárologtatom, hogy fehér kristályokat nyerjek.

De ha aztán megpróbálom őket ugyanúgy újrakristályosítani acetonból, akkor a termék 70 %-ban veszít a súlyából, és megtartja ugyanazokat a tulajdonságokat.

Mivel a 2-dimetil-aminometil-ciklohexanon-hidrokloridnak 157-158°C közelében kell olvadnia, feltételezem, hogy nem a várt Mannich.HCl, igaz ?

Valaki tud nekem valami tippet adni? Vagy jobb, próbálja ki maga és ossza meg az eredményét kérem ?

(itt egy kép a " hamis " Mannich.HCl nyers 10mmol-ról, átkristályosítás előtt).
 

Attachments

  • gfz01QYmLN.jpg
    gfz01QYmLN.jpg
    1.2 MB · Views: 382

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Tiszta száraz acetont használ? Szia, elnézést a hosszú válaszért. Nem láttam a kérdését.
 
View previous replies…

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Szia, én is nagyon nagyon lassú vagyok, mint láthatod !
Én "tiszta" acetont használok a barkácsboltból, mm, úgy érted, hogy az a fajta aceton nem tiszta ?
Hozzáférésem van laboratóriumi minőségű acetonhoz, de tényleg drágább... Lehet, hogy a kereskedelmi forgalomban kaphatóból kellene frakcionált desztillációt csinálnom ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Azt hiszem, biztosnak kell lennie az acetonban, desztillálni és szárítani.
 

mefistofeles

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 7, 2024
Messages
57
Reaction score
27
Points
18
Biztos vagyok benne, hogy vízmentes acetonról van szó.
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Fel tudod tenni a tilidin előállításához való hozzájárulást
 
Top