Vakuuma nodrošināšana un izmantošana laboratorijā

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Ievads
P2Os7fBG3M

Vakuuma padeve parasti ir neatņemama laboratoriju plānošanas sastāvdaļa sabiedriskās vai privātās ēkās. Tā ir sarežģītāka nekā citas cauruļvadu inženierkomunikācijas, jo sintēzes laboratorijā prasības vakuuma tehnoloģijai ir atšķirīgas nekā, piemēram, analītiskajā vai šūnu bioloģijas laboratorijā. Šīs atšķirīgās prasības nevar izpildīt ar vienu un to pašu vakuuma padevi. Lai apmierinātu vajadzību pēc lietojumiem pielāgotas vakuuma padeves, īpašās prasības jānoskaidro jau plānošanas posmā. "Pareizs darbarīks ietaupa laiku" ir vecs amatnieku teiciens, kas attiecas uz vakuuma piegādi katrai laboratorijai. Vai nu tāpēc, ka vakuums ir slikti izprasts, jo cauruļvadu sistēmas šķiet tik līdzīgas cauruļvadu gāzēm, vai arī tāpēc, ka tradicionālā prakse ir noteikusi vienotu sistēmu visai ēkai, laboratoriju plānošanas procesā bieži vien netiek ņemtas vērā unikālās vakuuma piegādes prasības. Tomēr daudzām vajadzībām pielāgots vakuums ir nenovērtējams. Piemērots vakuums ļauj ķīmiķiem ātrāk, drošāk, ērtāk un arī reproducējami sasniegt vēlamos rezultātus. Šī tēma ir domāta kā sākotnēja orientācija mazo laboratoriju plānotājiem, pagrīdes ķīmiķiem un zāļu ražotājiem par svarīgiem apsvērumiem vakuuma piegādes plānošanā laboratorijām.

Kas ir vakuums?

Vakuums, kā to lieto laboratorijā, ir vienkārši spiediens zem atmosfēras spiediena. Būtiskās vakuuma īpašības, kas nosaka tā lietderību jebkurā konkrētā laboratorijas lietojumā, ir vakuuma dziļums - cik daudz zemāks par atmosfēras spiedienu, un sūknēšanas ātrums, t. i., cik ātri var izvadīt gaisu, tvaikus vai gāzes no evakuējamās tvertnes.

Pielietojums

Daudzi ķīmiķi vakuumu izmanto katru dienu. Bet kā viņi to izmanto? Vakuumu izmanto daudzos standarta lietojumos sintēzes produktu sagatavošanā un apstrādē. Vairumā gadījumu vakuums nav galvenais, bet tam ir būtiska palīgfunkcija. Vispazīstamākie laboratorijas vakuuma lietojumi ir filtrēšana un žāvēšana. Protams, jūs varat filtrēt arī bez vakuuma, piemēram, pagatavojot kafiju, ļaujot gravitācijai darīt darbu jūsu vietā. Problēma ir tā, ka laboratorijā šis process bieži vien izrādās pārāk lēns plašā šķīdinātāju un cieto vielu spektra dēļ. Lai paātrinātu procesu, sūkšanas (vakuuma) filtrēšanai filtrkolbā (Büchner kolbā) tiek radīts zems spiediens, t. i., vakuums.
Te0pVM5lIU
WyN5RdLZlv

Filtrēšana ar ķīmiski izturīga vakuumsūkņa palīdzību

Savukārt žāvēšanas procesā mērķis ir mainīt parauga stāvokli no šķidra uz gāzveida. Mēs varētu vienkārši ļaut žāvēšanai notikt, tāpat kā mēs žāvējam veļu gaisā. Tāpat kā filtrēšanas gadījumā, arī šis process aizņemtu pārāk daudz laika, tāpēc arī šeit izmanto vakuumu, lai paātrinātu procesu ar vakuuma eksikatoru palīdzību. Lai panāktu to pašu efektu, varētu izmantot siltumu, taču, samazinot spiediena līmeni, šķīdinātāju iztvaicēšanai ir nepieciešams mazāk siltumenerģijas. Tādējādi vakuuma izmantošana ļauj efektīvi žāvēt karstumjutīgus paraugu materiālus.
JblZAGjXzs
3i4xe7DPyL
Laboratorijās izmantotie vakuuma lietojumi atšķiras atkarībā no zinātnes nozares, un dažādiem lietojumiem ir atšķirīgas prasības attiecībā uz vakuumu. Filtrēšana ir process, ko izmanto gandrīz visās laboratorijās. Sintētiskajās laboratorijās, kurās ražo kādu cietu vielu (metamfetamīnu, amfetamīnu, mefedronu, MDMA u. c.), žāvēšanai parasti izmanto vakuumu. Visiem šiem lietojumiem nepieciešams vakuums "aptuvenā vakuuma"diapazonā - no 1 līdz 1000 mbar.
HqBz6a87fG
Ķīmijas laboratorijās vielu maisījumu, piemēram, šķīdinātāju, iztvaicēšanai izmanto daudzas ar vakuumu darbināmas tehnoloģijas. Vislabāk zināmais piemērs ir rotācijas iztvaicēšana, kuras precīzai kontrolei un spiediena regulēšanai tiek izvirzītas ievērojamas prasības attiecībā uz sūkņu un vadības tehnoloģijām neapstrādātā vakuuma diapazonā. Šī iekārta ļauj ātri iztvaicēt šķīdinātājus bez intensīvas sildīšanas, kā arī pēc sintēzes var atgūt šķīdinātājus no atkritumiem.
CTrY95U8CZ
BgnVfPIOFx

Turpretī Šlenka līnijai un vakuumdestilācijai, kas arī ir izplatītas ķīmijas laboratorijās, ir nepieciešams vakuums smalkā vakuuma diapazonā. Šo metodi izmanto, ja vēlamā savienojuma viršanas temperatūra ir grūti sasniedzama vai savienojums sadalīsies. Samazināts spiediens samazina savienojumu viršanas temperatūru.
QV4GBUHgFA
T28hQ309ZK

Sūkņi

Membrāna
Diafragmas sūkņi izmanto elastīgu diafragmu un pretvārstu komplektu, lai radītu sūknēšanas spiedienu, un parasti rada zemu vai vidēju vakuumu. Tie bieži vien ir izturīgi pret šķīdinātāju un viegli korozīviem tvaikiem, tāpēc ir noderīgi rotācijas iztvaicētājiem, bet to nespēja radīt augstu vakuumu ierobežo to lietderību. Diafragmas sūkņiem bieži vien nav nepieciešama eļļa. Šāda tipa sūkņi var radīt vakuumu līdz 1,5 mbar. Galvenais trūkums ir radītais troksnis līdz 50-60 dB un nepieciešamība periodiski veikt apkopi (eļļas un membrānu nomaiņa). Diafragmas sūkņu cena ir no ~ 450 līdz 500 USD.
5mnY7wsHFt
Mik0sE7ec3
Rotācijas lāpstiņu sūkņi
Rotācijas lāpstiņu sūkņi arī ir izplatīts vakuumsūkņu veids, un divpakāpju sūkņi spēj sasniegt spiedienu krietni zem 10-6 bar. Rotējošo lāpstiņu sūkņi izmanto rotējošus apļveida lāpstiņu komplektus eliptiskā dobumā, lai radītu sūknēšanas spiedienu, un ar tiem var sasniegt vidēju līdz augstu vakuumu. Ja jūsu sūknim nepieciešama eļļas maiņa, tas, visticamāk, ir rotācijas lāpstiņu sūknis. Lai gan ar tiem var sasniegt augstāku vakuumu nekā ar diafragmas sūkņiem, tos viegli bojā šķīdinātāju vai kodīgu tvaiku iedarbība. Jāveic pasākumi, lai nepieļautu kaitīgu tvaiku nokļūšanu šāda tipa sūkņos, piemēram, jāizmanto aukstuma uztvērējs, jo piesārņojums var ievērojami samazināt sūkņa efektivitāti un kalpošanas laiku. Aptuvenās izmaksas ir no 150 līdz 200 USD
.
UvdYFz9MyK
Tb0C2Dd9lc
Ūdens strūklas sūknis
Ūdens strūklas sūknis ir dzinēja strūklas sūknis, kurā ūdens plūst caur sprauslu. Lielā plūsmas ātruma rezultātā rodas vakuums. Galīgais sasniedzamais vakuums ir atkarīgs no ūdens spiediena un temperatūras (ūdenim - 3,2 kPa jeb 0,46 psi jeb 32 mbar pie 25 °C jeb 77 °F). Ja neņem vērā darba šķidruma avotu, vakuuma ežektori var būt ievērojami kompaktāki nekā tādas pašas jaudas vakuumsūknis ar pašu spēkstaciju. Aptuvenās izmaksas ir ~25-$30. Jo zemāks ieplūdes spiediens, jo vairāk samazinās iesūkšanas jauda. Ūdens strūklas sūkņi izceļas ar ļoti zemām iegādes izmaksām un izturību pret koroziju. Tomēr tie ir stacionāri. Lai tos izmantotu, ūdens un notekūdeņu pieslēgumi jāuzstāda uz laboratorijas galdiem un izplūdes pārsegos. Tā kā tipiskais ūdens patēriņš ir vairāki simti litru stundā - simts tūkstoši litru gadā pat pie mērenas lietošanas - ūdens strūklas sūkņi rada augstas saldūdens un notekūdeņu ekspluatācijas izmaksas. Vēl viens trūkums ir augstais trokšņa līmenis un sliktā saderība ar vidi, jo visas vielas un šķīdinātāju tvaiki, kas tiek sūknēti no iekārtām, nonāk notekūdeņos.
9BpGm0gnjU
M5gYJwLcyh
BDaWOj1INK

Vakuumsūkņu izvēle

Pazemes ķīmijas laboratorijā vakuums ir viens no laboratorijas darba vietu pamataprīkojuma elementiem. Līdz ar to vakuuma padeve jau ir neatņemama jauno laboratoriju plānošanas sastāvdaļa, jo tā ir nepieciešama daudzos lietojumos - gan iztvaicēšanā, destilācijā, žāvēšanā, gan vienkārši aspirācijā vai filtrēšanā. Šādus neapstrādātus vakuuma lietojumus vislabāk nodrošina ķīmijas diafragmas sūkņi.

Drošība

Jābūt uzmanīgiem, lai izvairītos no kaitīgu tvaiku noplūdes laboratorijas atmosfērā. Sūkņa izplūdes gāzu izvadam jābūt novadītam uz tvaika nosūcēju vai aprīkotam ar atbilstošu skruberi vai filtru. Kad evakuētie stikla trauki tiek salauzti, tie sadrūp un spēcīgi implozējas, izmētājot fragmentus lielā ātrumā. Pirms vakuuma piemērošanas pārbaudiet, vai stikla izstrādājumos nav plaisu un defektu.
 
Last edited:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Sveiki, Patton, vēl viens lielisks un plašs skaidrojums. Paldies
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Man ir eļļas sūknis, un galvenā problēma ir aukstuma uztvērējs, lai sūknī neiekļūtu tvaiki, ko jūs ieteiktu neliela un vidēja mēroga laboratorijai? Cenas ir ļoti atšķirīgas, un es neesmu pārliecināts, kas būtu pietiekams. Es pat domāju, ka vislētākais risinājums būtu iegādāties kondensatoru, kas būtu uzstādīts kā aukstuma uztvērējs. Gaiss plūstu tur, kur parasti plūst dzesēšanas ūdens, un pa vidu cirkulētu ledusauksts ūdens, bet tas droši vien nedarbotos.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Kā arī, kā uzstādīt kādu regulatoru, lai vakuums būtu konstants? Ja sūknis ir ieslēgts visu laiku, tas ir par daudz un mašīna netiek galā, ja to izslēdzu, vakuums samazinās. Es domāju, ka kāds manometrs/metrs varētu ieslēgt vai izslēgt sūkni ideālā vakuuma diapazonā. Atvainojiet, ja mani jautājumi atkal ir muļķīgi.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Sveiki, paldies par atsauksmēm! Es iesaku izmantot 3. lamatas (ar apakšējo krānu attēlā zemāk). Es to esmu izmantojis ar eļļas vakuumsūkni.
9xPoGRDNby
JMIHQsrFyv

Gatavojot dzesēšanas šķidrumu devā, lēnām pievienojiet šķidrajai daļai sauso ledu vai citu dzesēšanas līdzekli, piemēram, sāls ledu; tas novērsīs putu veidošanos. Sausā ledus dzesēšanas šķidrumiem vienmēr jābūt atvērtiem atmosfērai, jo slēgtā sistēmā var rasties bīstams spiediena pieaugums. Uzmanīgi nolaižiet uztvērēju atkausēšanas tvertnē. Ja vakuums darbojas ilgstoši (vairāk nekā 30 minūtes), var būt nepieciešams nepārtraukti pievienot vairāk sausā ledus. Bieži pārbaudiet uztvērēju, lai pārliecinātos, ka savāktais šķidrums nesasalst un neaizsprosto uztvērēju. Ja tas notiek, dzesēšanas šķidrumu var nākties pārslēgt uz augstākas temperatūras vannu (piemēram, ledus un sāls vannu). Kad viss ir pabeigts, izņemiet uztvērēju no atdzesēšanas kameras, izslēdziet vakuumu un lēnām atgaisojiet.
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Es zinu vienu sistēmu, bet šobrīd nevaru to atrast. Dodiet man vairāk laika. Es to atradīšu.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Liels paldies Patton, kāds ir aukstuma uztvērēja izmērs, kas man būtu jāizvēlas? Vēl viens (varbūt ļoti nūjīgs) jautājums ir, vai man vajadzētu izmantot kādu vakuuma regulatoru, lai uzturētu vakuumu noteiktā diapazonā? Sūkņa instrukcijās teikts, ka to nevajadzētu darbināt ilgāk par 30 minūtēm vienlaicīgi, un es arī bažījos par pārāk dziļu vakuumu, kas varētu izraisīt pārmērīgu burbuļošanu, kas varētu radīt iesprostotu ūdeni destilātā (tā es to iedomājos - varbūt nepamatoti). Vai ir kāds videoieraksts, ko jūs ieteiktu noskatīties, kurā es varētu redzēt, kā tas tiek darīts praksē ar rotējošu lāpstiņu sūkni un aukstu uztvērēju. Līdz šim esmu bijis ļoti piesardzīgs, tikai radot vakuumu kamerās un izmantojot to destilācijai, bet es zinu, ka tas ne tuvu nav ideāli un nemaz nav tik efektīvi.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Liels jautājums ir arī aukstās lamatas lielums, jo cenas ir ļoti atšķirīgas.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Tas būtu lieliski. Es domāju, ka būtu jāveic dažas izmaiņas.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Jūs varat izmantot standarta izmēra rotavārdu mašīnu. Ja iztvaicēšanas šķīdinātāja kolbas tilpums ir liels, varat secīgi izmantot divas uztvērējkolbas. Tas ir atkarīgs no tilpuma.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Vai ir taisnība, ka bez šāda regulatora vakuumu ir grūtāk izmantot, strādājot ar ļoti gaistošām vielām (piemēram, acetonu). Man bija daudz vieglāk vienkārši destilēt acetonu bez vakuuma, izmantojot vārāmos akmeņus, tas tik un tā ir vienmērīgi un ātri, savukārt ar ieslēgtu vakuumu temperatūra svārstījās, veidojās lieli burbuļi, pārāk liels vakuums utt. Equlibrar ir lielisks uzņēmums, starp citu, šķiet, ka viņiem ir regulators arī vienam/mazam lietotājam, es pieprasīšu qute, vai tas ir pieejams vai ne? Vai es pareizi saprotu jūsu ziņu, ka jūs vairāk vai mazāk iesakāt diafragmas sūkni vidējam lietotājam? Šķiet, ka tas ir daudz mazāk hussle nekā jebkas cits.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Atvainojiet, ja tas ir ļoti elementāri, bet kā es varu iegūt sauso ledu, kā to uzturēt tik zemā temperatūrā?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Jā, jums ir taisnība
Jums ir jāpērk, to nevar izgatavot mājās un glabāt Djūāra traukā.
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
Vai ir pieļaujams, ja caurules iekšējais diametrs no vakuumsūkņa uz destilācijas aparātu ir 6 mm. 15 mikronu maksimālais vakuums 45 l/min.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
15 mikroni ir ārkārtīgi dziļš vakuums. Destilācijai nav nepieciešams tik spēcīgs vakuums.
Es domāju, ka jā, jābūt uzmanīgiem ar tik dziļu vakuumu.

P.S. Atbildiet man ar funkciju "Atbildēt", es redzēšu piezīmi.
 
Last edited by a moderator:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
160
Points
43
Vai šāda veida sūknis ir ok ?
OTZjyiocm9
IuOZD3IBkj
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
160
Points
43
sory; vakuuma filtrēšanai ar Buknera filtru
 
Top