Amfetamina z P2P (fenyl-2-propanon)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

D4mFCvyGwg

Wprowadzenie

Amfetaminę można uzyskać z 30% wydajnością w jednoetapowej syntezie poprzez refluksowanie fenyloacetonu w etanolu z amoniakiem, grysem aluminiowym i niewielką ilością chlorku rtęci. Wypróbowując tę procedurę reakcji dla amfetaminy, stwierdzono, że wydajność reakcji nie była tak wysoka jak w przypadku perwityny (odpowiednio 30% i 70%). Jednak łatwość procedury sprawia, że metoda ta jest warta zachodu. Jest to najprostszy sposób na uzyskanie siarczanu amfetaminy z P2P. Inny sposób można poznać w temacie Synteza dekstroamfetaminy z P2P za pomocą (S)-(-)-α-metylobenzyloaminy.

Sprzęt i szkło.

Odczynniki.

  • 40 g, 0,3 mola fenyloacetonu (P2P) [CAS: 103-79-7].
  • 200 ml96-98% etanolu (EtOH)
  • 200 mL25% alk. amoniaku (NH4OH).
  • 40 g, 1,5 mola Al-grit.
  • 0,3 g, 1 mmol Chlorek rtęci (2) (HgCl2).
  • ~200 ml Woda destylowana.
  • 120 g Wodorotlenek potasu (KOH).
  • ~450 mL Eter dietylowy (Et2O).
  • ~ 200 mL Kwas solny 20% (HCl) roztwór wodny.
  • ~ 200 g siarczanu sodu (Na2SO4).
  • ~30 mL kwasu siarkowego o stężeniu 98%.
18aQPG6yJ9
Siarczan 1-fenylo-2-aminopropanu:
Temperatura wrzenia (wolna zasada): 200-203 °C przy 760 mm Hg;
Temperatura topnienia: 280-281 °C;
Masa cząsteczkowa: 368,5 g/mol;
Gęstość: 0,936 g/mL;
Numer CAS: 60-13-9.

Procedura

Mieszaninę 40 g (0,3 mola) fenyloacetonu, 200 ml etanolu, 200 ml 25% amoniaku, 40 g (1,5 mola) grysu Al i 0,3 g (1 mmol) HgCl2 ogrzewa się energicznie mieszając w kolbie okrągłodennej o pojemności 2 l z chłodnicą zwrotną aż do zajścia reakcji, po czym natychmiast zatrzymuje się ogrzewanie. Jeśli reakcja staje się zbyt gwałtowna, należy zastosować chłodzenie. Gdy gwałtowność reakcji zmniejszy się, mieszaninę poddaje się refluksowi z energicznym mieszaniem przez około 2 h, zatęża w próżni do 200 ml i przelewa do wody z lodem, alkalizuje 120 g KOH i ekstrahuje eterem (100 ml x 3). Ekstrakty traktuje się 20% HCl, powstałą warstwę wodną alkalizuje i ekstrahuje 150 ml eteru. Warstwa organiczna jest suszona nad Na2SO4, eter odparowywany, a pozostałość destylowana w próżni. Wydajność: 12,5 g (30%).
AgTpqxtUdZ
Przygotowanie siarczanu amfetaminy przez dodanie kwasu siarkowego kroplami daje 96-98% produktu o czystości 99,2-99,8% (klasa USP), który został przefiltrowany jako biały proszek na kolbie Buchnera i lejku i wysuszony na powietrzu. Tutaj i tutaj można znaleźć odpowiednio wideo i foto-podręczniki procedur zakwaszania.
 
Last edited by a moderator:

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
214
Points
33
Reakcje przebiegają zgodnie ze schematem 1.
NbjWUpSrBQ

Sprzęt, odczynniki i szkło do pierwszego i drugiego eksperymentu.

  • 10,5 grama folii aluminiowej o grubości 14 μm
  • 0,1 grama chlorku rtęci
  • 50 ml 20-25% amoniaku
  • 10 gramów chlorku sodu w 30 ml wody
  • 10 gramów oczyszczonego P2P i 10 gramów nieoczyszczonego P2P (P2P otrzymany przez redukcję P2NP borohydrykiem sodu)
  • 100-150 ml 88% etanolu
  • 150-200 ml DCM (dichlorometanu)
  • 3-5 ml stężonego kwasu siarkowego (80%)
  • papierek wskaźnikowy pH
  • 2 litry wody technicznej z 500 gramami lodu
  • 20-30 gramów bezwodnego siarczanu sodu
  • 10-15 ml 25% NaOH (wodorotlenek sodu)
  • 35-40 ml acetonu
  • Kolby o pojemności 2 litrów, 500 ml i 250 ml
  • Skraplacz
  • Zestaw do destylacji rozpuszczalnika z łaźnią wodną
  • Zestaw do filtracji próżniowej
  • Lejek rozdzielający
  • Smar silikonowy do mielenia
  • Bibuła filtracyjna
  • Lejki
  • Zlewki
  • Grzałka

Etap 1.Tworzenie amalgamatu aluminium.
Do kolby wlewa się dwa litry wody i dodaje folię aluminiową tak, aby była zanurzona pod wodą. Dodawany jest suchy chlorek rtęci, a mieszanina jest energicznie mieszana, aż do aktywnego wydzielania wodoru i pojawienia się matowości na folii (około 10-15 minut).
Rys.1
ANueSvskFo


Rys. 2

Tq2CiBcKWD

Następnie roztwór jest odsączany, a amalgamat aluminium jest dwukrotnie płukany wodą destylowaną.

Oczyszczony P2P Rys. 3

XdeAOCQVuD


Nieoczyszczony P2P Rys. 3.1
WxOPi7N1GE


Etap 2. Redukcja i ekstrakcja.
Wcześniej należy przygotować lodowatą wodę do chłodzenia kolby. Do otrzymanego amalgamatu glinu dodaje się wodę amoniakalną, roztwór chlorku sodu, P2P i etanol. Chłodnica zwrotna jest podłączona. Reakcja egzotermiczna rozpoczyna się po 5-10 minutach z czystym P2P i niemal natychmiast z zanieczyszczonym P2P.
Rys. 4

MxYE6LojQl


Reaktor należy schłodzić, jeśli temperatura przekroczy 50-60 ℃.
Rys. 5

YhIuBKSLiZ


Pełna reakcja zachodzi w ciągu około 30-40 minut. W tym czasie odczynniki przekształcają się w szarą masę.
Rys. 6
7fKFci1ksW


Do masy reakcyjnej dodaje się 10-15 ml 25% NaOH w celu rozpuszczenia nieprzereagowanego aluminium i pozostawia na 30-40 minut, aż do ustania wydzielania wodoru.
Rys. 7
HQb6PsVv28


Po dodaniu roztworu alkalicznego i zakończeniu wydzielania wodoru, mieszaninę pozostawia się na około 1 godzinę, a następnie filtruje.
Rys. 8
XBqSd6AT3N


Przefiltrowany roztwór otrzymany z oczyszczonego P2P.
Rys. 9

QBUMIRZD5z


Przefiltrowany roztwór otrzymany z zanieczyszczonego P2P.
Rys. 10

AgIialjShz


Do przefiltrowanego roztworu dodaje się 50-100 ml dichlorometanu.
Rys. 11

Bzq1In0s4o


Powstałą emulsję przenosi się w kilku porcjach do rozdzielacza i pozostawia do osadzenia. Warstwa dichlorometanu jest oddzielana, a dodatkowe porcje dichlorometanu są używane do dalszej ekstrakcji.
Rys. 12

QG9hxbFjtO

Ekstrakt w dichlorometanie (oczyszczony P2P).
Rys.13
H0qxGIHJ6k


Ekstrakt w dichlorometanie (zanieczyszczony P2P).
Rys. 14
IYsqFkXLPj


Oddzieloną warstwę dichlorometanu suszy się nad bezwodnym siarczanem sodu i, jeśli to konieczne, filtruje.
Rys.15
ObIg9pDn61


Wysuszoną warstwę dichlorometanu przenosi się do kolby w celu destylacji. Dichlorometan jest całkowicie destylowany do osiągnięcia temperatury 90°C.
Rys. 16

S3upWDb1By


Pozostałość po destylacji dichlorometanu (oczyszczony P2P).
Rys. 17

9tVRwDXx3r


Pozostałość po destylacji dichlorometanu (zanieczyszczony P2P).
Rys. 18

RUzV1SZhg9


Do otrzymanej aminy dodaje się 10-15 ml acetonu i powoli dodaje stężony kwas siarkowy, aż pH osiągnie 5,5-6. Następnie otrzymany roztwór odparowuje się aż do krystalizacji.
Rys. 19
IlHiVK7G6T


Skrystalizowaną masę miesza się z 15-20 ml zimnego acetonu, dokładnie miesza i przenosi na filtr próżniowy. Następnie przemywa się ją porcją zimnego acetonu i suszy bezpośrednio na filtrze lub pod strumieniem ciepłego powietrza.
Rys. 20
RlPwOZsdg6


Rys. 21

OdskljfWRy


Proszek jest siarczanem amfetaminy otrzymanym z oczyszczonego P2P.
Rys. 22

Jl83ZhSKcH


Proszek jest siarczanem amfetaminy otrzymanym z nieoczyszczonego P2P.
Rys. 23
BomRAsnwvO


Teoretycznie z 10 g P2P powinno być możliwe uzyskanie 10,077 g amfetaminy w postaci zasady ze 100% konwersją. Z 10,077 g amfetaminy jako zasady teoretycznie powinno być 1/2 mola siarczanu lub 13,73 g siarczanu amfetaminy.

Z czystego P2P otrzymano 5,65 g siarczanu amfetaminy, co odpowiada 41,1% wydajności.

Z zanieczyszczonego P2P otrzymano 2,29 g siarczanu amfetaminy lub 16,68% wydajności.


Wnioski
Wydajność siarczanu amfetaminy przy użyciu zanieczyszczonego P2P jest prawie 2,5 razy niższa niż przy użyciu oczyszczonego P2P. Taka wydajność jest prawdopodobnie spowodowana obecnością zanieczyszczeń z wiązaniami podwójnymi, które lokalnie wzmacniają egzotermiczny efekt reakcji, prowadząc do odparowania amoniaku z objętości reakcji (amoniak jest lżejszy od powietrza, w przeciwieństwie do metyloaminy). Biorąc pod uwagęuzyskane dane eksperymentalne, bardziej uzasadnione jest stosowanie P2P w produkcji metamfetaminy.
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Witam pana, przepraszam, że pytam. Zrobiłem amfetaminę w ten sposób, że otrzymuję warstwę oleju aż 25 gramów, a kiedy robię sól siarczanową, otrzymuję 8 gramów, podczas gdy z roztworu ekstrahuję ją i otrzymuję tylko 1 gram, czy to jest właściwe, czy nie, sir, przepraszam, sir 1 więcej, jak używać tej amfetaminy, ile mg na umiarkowaną dawkę i jak ją stosować, czy to pigułka, czy co, sir, proszę doradzić, sir, dziękuję.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Witam, 9g w sumie to za mało (~21% konwersji). Ile P2P użyłeś? Prawdopodobnie otrzymałeś 25 g nieczystej bazy wolnej od amfetaminy lub nie zrozumiałem jasno Twojego tekstu.
Możesz otworzyć BB Wiki ==> Amfetamina i poczytać o tym.
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Użyłem 40 gramów p2p, dostałem 25 gramów darmowego oleju bazowego, ale kiedy zrobiłem sól siarczanową, dostałem tylko 8 gramów.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Wydajność jest całkiem dobra, 62,5%. Myślę, że nie ma czystej bazy wolnej od amfetaminy. Można sprawdzić temperaturę wrzenia oleju. Jeśli bardzo różni się od amfetaminy, można go poddać destylacji próżniowej.
 

studentt

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 29, 2022
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
Witam, mam freebase a-oil, ale mam pewne problemy. jest krystalicznie czysty, ale ph wynosi 11,8. i pachnie jak żrący. co powinienem zrobić, aby go oczyścić. zrobiłem normalną destylację, ponieważ mogę osiągnąć wysoką temperaturę. czy powinienem go umyć wrzącą wodą?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Witaj, Studentt. Dlaczego zdecydowałeś, że to jest złe? Wolna zasada amfetaminy ma zasadowe pH, ponieważ grupa -NH2 daje zasadowe podłoże.
Jaka jest temperatura wrzenia produktu?
Nie jest to konieczne.
 

studentt

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 29, 2022
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
Powyżej 200c. nie wiem dokładnie, ponieważ mój podgrzewacz jest bez wyświetlacza. ale kiedy go destylowałem. osiągnąć punkt wrzenia, to było coś w rodzaju gazu. i wrócić do cieczy.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Temperatura wrzenia jest pośrednim potwierdzeniem czystości substancji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj Określanie temperatury wrzenia. Termometr musi być używany do celów destylacji.
 

blackburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2022
Messages
103
Reaction score
48
Points
28
W jakiej skali można przeprowadzić tę syntezę? Czy istnieje inny proces, jeśli chodzi o około 1l p2p?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Myślę, że reakcja będzie zbyt gwałtowna, a wydajność spadnie. Nie jestem pewien, czy można skalować więcej niż 100 g.
 

blackburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2022
Messages
103
Reaction score
48
Points
28
ok dzięki za odpowiedź! Czy wiesz, która trasa jest najlepsza dla większych partii? Patrzyłem trochę na P2NP z NaBH4/CuCl2 (skala 1 kg), ale szukam też większych, jeśli jest taka możliwość, przepraszam za pytanie tutaj, wiem, że nie należy do wątku

/Regards
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Tak, chciałbym polecić tę metodę
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Ile chlorku rtęci polecacie na 800 g syntetyku?
 

Mr.Blanks00

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 2, 2022
Messages
43
Reaction score
19
Points
8
Witam pana, w jaki sposób używa pan bezwodnego amoniaku, podczas gdy reakcja hgcl musi zawierać zawartość wody... czy może pan wyjaśnić swoją metodę.
 

Hank Schrader

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 10, 2022
Messages
79
Reaction score
165
Points
33
To takie proste. Od dawna znana jest technologia wykorzystująca autoklaw i bezwodny amoniak. Butla z amoniakiem jest podłączana do autoklawu i nasycana lodowatym metanolem do pożądanej masy. Zazwyczaj stosuje się 10-12% roztwór amoniaku w metanolu. Woda będzie oczywiście w niewielkich ilościach w reakcji, ponieważ gdy powstaje imina, reakcja uwalnia wodę...
Amfetaminę można uzyskać zarówno na aluminium, jak i na innych katalizatorach, ale w przypadku użycia Raneya lub innych metali do reakcji należy dostarczyć wodór.
 
Top