Question Najlepszy sposób na rekrystalizację kryształów P2NP

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Jaki jest najlepszy sposób rekrystalizacji kryształów P2NP w celu uzyskania czystości? Jakiego rozpuszczalnika należy użyć?

Czy są jakieś inne szczegóły, o których należy pamiętać?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Używam IPA. Podgrzewam go i nasycam roztwór, zamrażam osad, filtruję kryształy, przemywam wodorosiarczynem sodu, aby usunąć ostatnią część benzaldehydu
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Czy konieczne jest zamrożenie kryształów po ich wytrąceniu? czy zamrażasz roztwór, w którym są rozpuszczone, aby uzyskać osad? ponieważ myślałem, że im wolniejszy proces chłodzenia, tym czystsze będą kryształy.

jak należy myć kryształy wodorosiarczynem sodu? czy kryształy należy najpierw rozpuścić w IPA?

każda pomoc będzie mile widziana.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Tak, zamrażanie obniża rozpuszczalność zolu, wydobywając w ten sposób jak najwięcej produktu. Wygląda to tak: z nieczystego kryształu -> rozpuścić w minimalnej ilości gorącego alkoholu -> wrzucić do zamrażarki. To trochę prawda, zol p2np w rozpuszczalnikach organicznych wymaga powolnego chłodzenia, aby prawidłowo skrystalizować, w alkoholu nie tak bardzo i wynik jest w porządku bezpośrednio w zamrażarce.
Myślę, że chodziło mu o przemywanie cieczy wodorosiarczanem sodu. LUB może przemywanie kryształów bezpośrednio po przefiltrowaniu tym samym roztworem.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Dzięki, to wszystko jest naprawdę pomocne. Wypróbuję obie opcje mycia i zobaczę, czy któraś jest lepsza.

Jak myślisz, ile wodorosiarczanu sodu potrzeba na gram P2NP?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Ostrożnie, mycie musi być wykonane nasyconym wodnym Na BISULFITE; wodorosiarczan ani metabisiarczyn nie będą działać, mimo że metabisiarczyn sodu + H2O daje wodorosiarczyn sodu. Dzięki dokładnym obliczeniom powinno być możliwe uzyskanie pożądanego roztworu, który jest bardzo przydatny w oczyszczaniu karbonyli, ponieważ tworzy związek addycyjny z większością z nich (przynajmniej z benzaldehydami), który jest stały i można go odfiltrować, więc w tym celu jest odrzucany, ale można to zrobić na odwrót, a następnie zakwasić lub zasadować związek addycyjny, aby uzyskać karbonyl w czystszej postaci. Nie mając w zasięgu wodorosiarczynu sodu pamiętam oczyszczanie 2MeObenzaldehydu (po syntezie z salicyladehydu z dimetylosiarczanem) roztworem skrupulatnie przygotowanym z siarczynu sodu i małej i precyzyjnej objętości GAA (nie znam referencji, ale na pewno była to stara książka). Niewystarczające dane, które podałem, mogą być dalej badane przez każdego lub obliczane przez bardziej kompetentnego chemika niż ja. Mam nadzieję, że zaoszczędzi to trochę frustracji.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43

Procedura

Wymagania

  1. Wodorowęglan sodu (NaHCO3)
  2. Etanol [EtOH / C2H6O/ CH3CH2OH] / Metanol [MeOH / CH4O/ CH3OH] / Alkohol izopropylowy [IPA / C3H8O/ CH3CHOHCH3 / (CH3)2CHOH]
  3. Węgiel aktywny

Kwas .

  1. Dodać małą próbkę P2NP do kolby
  2. Całkowicie rozpuścić w EtOH/MeOH/IPA.
  3. Przygotować roztwór NaHCO3( 5-10%), wlać do kolby do pH = 8-9
  4. Mieszać 5-10 min
  5. Oddzielić warstwę organiczną
Jeśli nie tworzy się żadna warstwa, próbka jest wolna od kwasu.

Węgiel aktywny .

  1. Całkowicie rozpuścić w EtOH/MeOH/IPA.
  2. Mieszać 30-60 minut, a jeszcze lepiej godzin
  3. Filtr
  4. Zamrozić
  5. Filtr

Benzaldehyd .

  1. Rozpuścić całkowicie w EtOH/MeOH/IPA.
  2. Przygotować roztwór NaHCO3( 5-10%) i wlać do kolby.
  3. Pozostawić na 5 minut (obserwować wytrącanie)
  4. Filtr
  5. Zamrozić
  6. Filtr
W ten sposób dość łatwo uzyskasz najczystszy P2NP. Podczas procesu wystąpią straty.

Teoria

Odniesienia .

  1. Kwas octowy [AcOH / C2H4O2 / CH3COOH]
  2. Octan sodu [NaOAc / C2H3NaO2 / CH3COONa]
  3. Woda (H2O)
  4. Dwutlenek węgla (CO2)
  5. Benzaldehyd [C7H6O/ C6H5CHO]
  6. Benzyloamina [C7H9N/ C6H5CH2NH2]
  7. Benzoesan sodu [C7H5NaO2 / C7H5O2Na/ C6H5COONa/ NaC6H5COO/ NaC7H5O2]
Użycie EtOH jest preferowane, ponieważ IPA jest mniej polarny, a P2NP jest mniej rozpuszczalny w MeOH.

NaHCO3 jest zasadowy. Jeśli obecny jest kwas, zachodzi reakcja kwasowo-zasadowa między kationem sodowym Na+ a anionem kwasowym, tworząc nierozpuszczalną sól kwasową iH2O. W przypadku AcOH jest to NaOAc. Podczas neutralizacji uwalniany jestCO2.

AcOH + NaHCO3 → NaOAc +H2O+CO2

C7H6Ojest powszechnym zanieczyszczeniem w P2NP, które powstaje w wyniku utleniania C7H9N, który jest powszechnie stosowany w syntezie P2NP lub po prostu nieprzereagowanego odczynnika z najczęściej stosowanej kondensacji Knoevenagela. Aby go usunąć, zachodzi kondensacja katalizowana zasadą. NaHCO3 działa jako zasada, deprotonując C7H6O, tworząc jego anion C7H6O-, który następnie reaguje z kationem sodu Na+, tworząc sól benzoesanową - C7H6O,H2OiCO2.

C7H6O+ NaHCO3C7H5NaO2 +H2O+CO2

Jeśli chodzi o węgiel aktywny, jego drobne pory adsorbują różne zanieczyszczenia i zatrzymują je na swojej powierzchni. Może to być stosowane podczas oczyszczania wielu związków lub pierwiastków. Aby to zadziałało i aby uniknąć dalszego zanieczyszczenia próbki, musi być ona bardzo czysta.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Bardzo za to dziękuję.

Czy wykonując etap z węglem aktywnym, masz na myśli użycie warstwy węgla aktywnego w lejku Buchnera umieszczonym między 2 kawałkami bibuły filtracyjnej? jeśli tak, to jak gruba powinna być ta warstwa? 1cm?
 
View previous replies…

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Nie do końca. Umieszczasz węgiel aktywny na dnie kolby i dodajesz roztwór. Węgiel aktywny wchodzi w bezpośredni kontakt z roztworem, podobnie jak przy użyciu środka suszącego. Jedyną różnicą z technicznego punktu widzenia jest to, że węgiel aktywny adsorbuje, podczas gdy środek suszący absorbuje. Adsorpcja oznacza przyleganie do powierzchni, a nie zasysanie.

Dlatego właśnie węgiel aktywny powinien być tak czysty, jak to tylko możliwe. Jeśli użyjesz taniego, gównianego węgla, zanieczyścisz wszystko, co próbujesz oczyścić, pyłem. Jest naprawdę tani. Oszczędzanie na nim kilku centów jest w tym przypadku po prostu głupie.

Jeśli chodzi o ilość do użycia, zależy to od tego, jak i co oczyszczasz. To naprawdę wyedukowane przypuszczenie, w którym najlepiej przetestować próbki o tej samej wadze, stopniowo dodając więcej węgla aktywnego. Następnie ekstrahuje się produkt, sprawdza pod kątem zanieczyszczeń i waży. Idealnym rozwiązaniem jest testowanie za pomocą spektrometru, ale bez niego istnieją testy sprawdzające szacunkową czystość. Najprostszym z nich jest wizualne sprawdzenie integralności kryształów i koloru. W końcu dochodzi się do punktu, w którym produkt traci na wadze. Dzieje się tak, ponieważ węgiel aktywny również go zaadsorbował. Należy zmierzyć dokładną ilość, która zapewnia najlepszą czystość, ale nie adsorbuje zauważalnej ilości pożądanego produktu.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Czy węgiel aktywny jest wprowadzany do roztworu w kroku 2 i mieszany przez kilka godzin?

Czy podczas filtrowania wystarczy użyć kawałka bibuły filtracyjnej i lejka Buchnera? (Zakładam, że ma to na celu pozbycie się resztek węgla aktywnego).

jak przebiega filtracja za drugim razem, biorąc pod uwagę, że p2np w tym momencie już się skrystalizował?
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Zawsze używam węgla aktywnego na samym końcu.

Jeśli chodzi o filtrację, to słusznie sądzisz, że ma ona na celu oddzielenie węgla aktywnego od roztworu. Lejek Büchnera i bibuła filtracyjna doskonale spełniają to zadanie.

Biorąc pod uwagę kolejność każdego kroku, usuwasz benzaldehyd za pomocą wodorowęglanu sodu, który również neutralizuje kwas. Jeśli jest kwas, dążysz do ph 8-9, jeśli nie, dodajesz wystarczającą ilość wodorowęglanu sodu, aż przestanie się wytrącać. W tym momencie można przefiltrować, podczas gdy P2NP pozostaje rozpuszczony w roztworze i użyć węgla aktywnego. Następnie ponownie filtrujemy i krystalizujemy P2NP. W ten sposób przeprowadzasz całe oczyszczanie przy użyciu najmniejszej możliwej ilości IPA, ponownie wykorzystując rozpuszczalnik na każdym etapie.

Napisałem każdy krok osobno na wypadek, gdyby ktoś chciał wykonać tylko jeden z nich.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Jeszcze raz dziękuję za zwięzłą odpowiedź. spróbuję tego oczyszczania jak najszybciej i opublikuję moje wyniki.
 

metux

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 9, 2023
Messages
111
Reaction score
41
Points
28
Duża skala. Weź metalowy bęben 50l, rozpuść cały złoty brązowy bałagan 60-65C. Zrób to na zewnątrz za pomocą grzejnika gazowego, zrób 3 razy ze świeżym metanolem za każdym razem i schłódź do lodówki, -20 lub więcej. 3 razy, otrzymasz ładne przezroczyste kryształy, jasnożółte.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Wydaje mi się, że popełniłem błąd na etapie dodawania węgla aktywnego - nie wiedząc, ile dodać, dodałem nieco więcej węgla aktywnego niż ilość P2NP. roztwór był bardzo gęsty i po próbie przefiltrowania go lejkiem Buchnera nic się nie stało. to po prostu czarny osad i nie mogę oddzielić węgla aktywnego od P2NP. czy można to uratować?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Oczywiście podgrzać, opcjonalnie dodać więcej rozpuszczalnika i przefiltrować na gorąco.

 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Dzięki. Próbowałem tego, ale dodałem tylko niewielką ilość rozpuszczalnika do roztworu gloopy. Spróbuję ponownie z większą ilością rozpuszczalnika.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Spróbuj też filtracji grawitacyjnej na bibule filtracyjnej zamiast próżni, możesz też użyć flokulanta, ale najpierw spróbuj prostych rzeczy
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Spróbowałem ponownie z większą ilością rozpuszczalnika i mam warstwę czegoś, co wygląda jak węgiel drzewny na bibule filtracyjnej i mam czarny roztwór. ale jeśli p2np był w czarnym roztworze, to czy nie powinien się skrystalizować, gdy osiągnie temperaturę pokojową? ponieważ tak się nie stało. włożyłem go do zamrażarki, aby sprawdzić, czy coś się wytrąci.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Nie, jeśli jest to dużo rozpuszczalnika, nie skrystalizuje się w temperaturze rt w ciągu kilku godzin
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Sprawdzę to jutro rano lub później wieczorem. ale jeśli nadal jest czarny z węglem aktywnym, co najlepszego mogę zrobić? po prostu przefiltrować go, aż pozostanie niewiele węgla?
 
Top