Łaknienie. Czym naprawdę jest i jak sobie z nim radzić

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
PRsFK4N10C


Definicja
Pragnienie - intensywne, naglące lub nienormalne pragnienie lub tęsknota. W naszym przypadku mówimy o substancjach psychoaktywnych. Może to jednak obejmować jedzenie, zakupy, relacje, wrażenia, alkohol, śmieciowe jedzenie, hazard itp. Pragnienie jest więc ostrą, intensywną fiksacją na konsumowaniu czegoś.

Włączenie go jako jednego z 11 kryteriów diagnostycznych uzależnienia w DSM-5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) sprawia, że głód jest kluczowym konstruktem klinicznym do oceny i leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji i uzależnień behawioralnych.

Mam nadzieję, że niektóre informacje na temat tego stanu pomogą niektórym czytelnikom go rozpoznać, a nie zlekceważyć i oprzeć się mu.

Mechanizm
8r4UQghZVj


Zazwyczaj głód jest wywoływany przez jakiś rodzaj... wyzwalacza - coś, co przypomina o konsumpcji. Zaczyna się od małego, pragnienie nasila się i osiąga najwyższy punkt, a następnie słabnie i mija. Wszystko to spowodowane jest skokami hormonów i/lub neuroprzekaźników (patrz zdjęcie powyżej). Ścieżka: wyzwalacz-inicjator łaknienia-wzrost-szczyt-spadek jest taka sama i działa dla każdego. Głód, jeśli nie jest specjalnie "przyspieszony", trwa zwykle od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Słabnie tylko wtedy, gdy nie jest "wzmacniany" przez konsumpcję.

Głównym problemem jest to, że większość ludzi w obliczu głodu podejmuje decyzję o spożyciu substancji, zanim ten stan umysłu naturalnie ustąpi. Omawiamy sytuacje, w których uzależnienie nie przeszło jeszcze na głęboko patologiczny poziom i / lub objawia się fizycznie.

Stanowisko
LxjDcCWz02

Ze względu na wyobraźnię, pragnienie można postrzegać jako aroganckiego, bezdomnego, obdartego kota - jeśli go nakarmisz, przyjdzie, krzyknie, zniszczy twój dom i zażąda więcej.

Jedyną opcją jest nie karmić go, nie dawać mu tego, o co tak bardzo prosi. Na początku oczywiście urządzi pokaz - eskalację żądań.

Bezczelny będzie głośno krzyczeć i domagać się żądań. Jeśli ci się to uda, nastąpi zmiana taktyki - bezczelny stanie się frajerem. Takie myśli mogą pojawiać się w Twojej głowie:
Tylko raz,
Trochę można,
Ten przypadek jest wyjątkowy,
Dawno nie używałeś, jesteś taki dobry,
Udowodniłeś, że potrafisz się powstrzymać, odnotujmy to!

Trudniej jest oprzeć się takiemu podejściu. Zwłaszcza jeśli nie próbujesz, nie wkładasz wysiłku w walkę z bestią.

Z tego powodu w większości przypadków nawrót uzależnienia następuje w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Jest to jeden z kluczowych terminów, o których należy pamiętać i na których należy się skupić.

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu, bardzo ważne jest przestrzeganie prostych zasad przez co najmniej te 3 miesiące, w których bestii będzie trudniej cię dręczyć:
1. Nie bądź głodny.
2. Nie bądź zły ani zirytowany.
3. Nie bądź samotny. Znajdź tych, którzy będą słuchać, wspierać i nie potępiać.
4. Nie spotykaj się z ludźmi, którzy używają lub mogą ułatwiać używanie. Unikaj tych samych miejsc, sytuacji i warunków.

Bardzo pomocne dla osoby zmagającej się z głodem jest również okresowe zadawanie sobie następujących pytań:
- Jak karmię mojego "szopa"?
- Czy karmię go oczami i uszami (patrząc, słuchając o substancjach)?
- Czy karmię go wspomnieniami o "starych dobrych czasach"?
- Karmię poprzez delektowanie się?
- Czy karmię go nadzieją na przyszłą konsumpcję?



Wiadomości od społeczności naukowej
Dgm0YcqoDh


Lek mukolityczny N-acetylocysteina (ACC) może być uważany za lek zmniejszający głód w zaburzeniach związanych z używaniem substancji.

Według metaanalizy i systematycznego przeglądu randomizowanych badań klinicznych (RCT), leczenie N-acetylocysteiną było lepsze niż placebo. N-acetylocysteina zmniejszała apetyt u osób uzależnionych od kokainy, metamfetaminy i tytoniu, a także konopi indyjskich. Link do artykułu w clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28898494/

N-acetylocysteina jest źródłem cystyny, stymuluje wychwyt glutaminianu i zapobiega późniejszej nadmiernej stymulacji postsynaptycznych receptorów mGluR5. Normalizacja metabolizmu cystyny i glutaminianu przez N-acetylocysteinę prowadzi do zmniejszenia uwalniania synaptycznego glutaminianu poprzez mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego.

Tak więc, N-acetylocysteina promuje przywrócenie wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego stężenia glutaminianu w jądrze półleżącym, co może być związane ze zmniejszonym głodem, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu uzależnienia.

Oprócz tego mechanizmu, N-acetylocysteina zmniejsza stan zapalny i promuje neurogenezę, co również wpływa na korektę zachowań związanych z poszukiwaniem narkotyków.

Według recenzentów, N-acetylocysteina nadaje się do eksperymentalnego leczenia głodu narkotykowego po raz pierwszy.

Ale nie ciesz się przed czasem. Ostatnie dobrze zaprojektowane badanie wykazało, że NAC nie była bardziej skuteczna niż placebo w zwalczaniu uzależnienia od metamfetaminy. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34308314/

Ponadto, NAC nie był w stanie wykazać przyzwoitych wyników w zakresie wczesnej i końcowej abstynencji u dorosłych palaczy papierosów. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34171822/

Niemniej jednak, NAC może być przydatna jako część kompleksowego podejścia do zwalczania uzależnienia i stabilizacji funkcjonowania. Więcej na temat roli NAC i jej skuteczności omówiono w tym niedawnym badaniu. Clearnet: sci-hub.st/10.1007/s43440-021-00283-7



Znajomość wroga nie oznacza jego pokonania. Ale ta wiedza z pewnością da ci przewagę. Walka z głodem i uzależnieniem, nawet w najbardziej patologicznej formie, wymaga siły woli, wytrwałości, cierpliwości i chęci zastąpienia szczepionek, zmiany siebie. Tylko wyposażając się w te cechy, możesz dojść do równowagi i kontrolować swoje życie bez zamglenia i tak już niedoskonałego mózgu narkotykami neuroprzekaźników.



Dziękuję za poświęcony czas.
Zapraszam do dyskusji na ten temat i dzielenia się swoimi doświadczeniami z głodem.
 
Last edited:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Mogę powiedzieć, że pragnę marihuany, tak wiem, że większość ludzi mówi, że to nie jest uzależniające, ale jednak jest.

np. Mam dużo gówna do zrobienia i czasami wolę po prostu zapalić, nawet jeśli w pełni rozumiem i wiem, że przeszkodzi mi to w moim obecnym zadaniu. Nazywam to uzależnieniem. Nie powstrzymałbym się przed pójściem do pracy i oczywiście są granice, których nigdy bym nie przekroczył, ale nadal jest to pierwsza rzecz, którą robię rano i ostatnia przed pójściem spać.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Chociaż w pełni doceniam badania naukowe stojące za uzależnieniami, uważam również, że uzależnienie i zachowania uzależniające różnią się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie piją dużo, a potem przestają i nigdy nie stają się alkoholikami. Żołnierzom w Wietnamie podawano opiaty, aby radzili sobie z okrucieństwami wojny, ale po powrocie do domu nie byli uzależnieni (zamiast tego niektórzy z nich mieli poważne PTSD, ale to już inna historia). Osobiście paliłem okresowo w moim życiu, ale potem nagle przestałem bez chwili głodu. Myślę, że u niektórych osób istnieje podłoże psychologiczne, które czyni je bardziej podatnymi na uzależnienie i mniej zdolnymi do rzucenia nałogu. Właśnie dlatego obrzydliwe jest kryminalizowanie i karanie za używanie narkotyków, zamiast próbować wyleczyć podstawowy problem. Ktoś już jest torturowany przez depresję, stratę, traumę itp. ucieka się do narkotyków, aby złagodzić ból, a rządy polują na niego i wpychają go jeszcze głębiej zamiast oferować pomoc. To tylko pogłębia uzależnienie, pogarszając pierwotny problem.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
Masz rację, że naiwnością jest ślepe ekstrapolowanie wyników badań na każdą osobę. Wszyscy mamy swój własny genotyp, historię porodu, wychowania, życia, stresu i chorób. Wszystko to razem determinuje osobowość i jej zdolność do reagowania na zewnętrzne i wewnętrzne wyzwania. Obejmują one również głód, jako wewnętrzną odpowiedź na brak równowagi homeostazy neurochemicznej wywołanej przez substancje zewnętrzne / I tam, gdzie jedna osoba może łatwo poradzić sobie z niebezpieczeństwem dzięki cechom osobistym, wsparciu bliskich i dobremu metabolizmowi, tam inna wpadnie w spiralę uzależnienia.
 
Top