Synteza dekstroamfetaminy (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Wprowadzenie

Obecnie istnieje wiele sposobów syntezy dekstroamfetaminy. Można je podzielić na 3 rodzaje: biosyntezę (z wykorzystaniem biomasy), syntezę bezpośrednią oraz syntezę racemicznej (sumy izomerów l- i d-) amfetaminy, po której następuje rozdział izomerów optycznych. W naszym przypadku wybrano syntezę, w której zastosowano proste odczynniki i szybką syntezę, która jest maksymalnie dostosowana do "warunków domowych". Proces wygląda następująco: otrzymujemy racemiczną amfetaminę w klasyczny sposób, a następnie rozdzielamy ją na 2 izomery optyczne (l- i d-) metodą Nabenhowera [patent US 2276508, Nabenhauer FP, "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine", opublikowany 17 marca 1942 r., przypisany Smith Kline French].

Synteza

Synteza amfetaminy z P2NP poprzez Al/Hg. Najpierw wykonujemy amalgamat aluminium. Jest on potrzebny do oczyszczenia aluminium z silnej warstwy tlenku, która tworzy się podczas interakcji z powietrzem. Bierzemy 14 g folii aluminiowej i rozdzieramy ją rękami na kawałki o wymiarach 2x2, 3x3 cm. Pamiętaj, aby rozrywać, a nie ciąć, aby zwiększyć powierzchnię. Umieszczamy w kolbie okrągłodennej z 3 szyjkami i wypełniamy folię całkowicie wodą.
QgptKG9Ajb
Teraz przygotowujemy sól rtęciową. Bierzemy termometr rtęciowy z apteki, zawijamy go w papier, łamiemy na dolnej końcówce. Wlewamy całą rtęć do szklanki, do której następnie dodajemy 4 ml kwasu azotowego (70%). Nie zapominaj, że opary rtęci są niebezpieczne dla zdrowia! Aby zainicjować reakcję, szklankę należy podgrzać do około 50 stopni, od czasu do czasu mieszając. Cała rtęć rozpuściła się po około 30 minutach, a ze szklanki uwolnił się pomarańczowy gaz, tlenek azotu (IV). Równanie reakcji jest następujące.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
2
DAOGKxr3ge
Odmierzyć pipetą 2 ml roztworu i umieścić go w kolbie okrągłodennej z folią. Po około 5 minutach folia straciła połysk, zmatowiała, a na dnie kolby zebrała się niewielka warstwa szarego osadu (wodorotlenku glinu).
Bu6JYFy7DR
Spuszczamy płyn i przepłukujemy folię wodą 3 razy.
NpMPR8Hj6Q
Do kolby wlewamy 30 ml wody, do lewej gardzieli kolby wkładamy termometr, do środkowej gardzieli wkładamy chłodnicę zwrotną, a do prawej gardzieli wkładamy wkraplacz z 110 ml 14% roztworu P2NP (jest to fenylnitropropen; 1-fenylo-2-metylo-2-nitroetylen).
GmPF6QBVIS
Esencja octowa jest często używana do produkcji wodoru, ale ja "zaczynam" reakcję produkcji wodoru od wody. Mniej kwaśne środowisko, co oznacza mniej alkaliów do dodania później. Wiele osób zadaje pytanie: "Jak usunąć tę wodę?" Wody nie trzeba nigdzie usuwać, reaguje ona z aluminium i uzyskuje się wodór.
2Al + 6H2O ---> 2Al (OH) 3 + 3H2
Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że reakcja redukcji P2NP ma bardzo dużą egzotermę. Konieczne jest uważne monitorowanie temperatury i zapobieganie przegrzaniu powyżej 60 stopni. Osobiście utrzymywałem temperaturę w okolicach 50-55 stopni. Nieprzestrzeganie tej technologii zmniejsza wydajność produktu i daje kolorowy (różowy, pomarańczowy) produkt. Infuzja całego P2NP trwała około 50 minut. Należy zmienić lejek wkraplacza na szklany korek. Otrzymaliśmy właśnie taki szary roztwór.
GgE3p2QwIJ
Aby zwiększyć wydajność, można podgrzać masę reakcyjną w temperaturze 50-60 stopni przez 30 minut w łaźni wodnej.
68OZjuovtL
Mieszaninę schładzamy do temperatury pokojowej, w miejsce termometru wkładamy korek, zdejmujemy chłodnicę zwrotną. Sporządzamy roztwór alkaliczny na bazie 1 części wodorotlenku sodu - 2 części wody. Rozpuszczanie postępuje wraz z ogrzewaniem, więc czekamy, aż roztwór ostygnie. Nie warto wlewać stałych alkaliów do masy reakcyjnej lub wlewać gorącego roztworu, ponieważ zmniejsza to wydajność, podobnie jak każde przegrzanie. Do masy reakcyjnej wlewamy alkalia schłodzone do temperatury pokojowej do pH = 11-12, czekamy 30-40 minut aż całe pływające aluminium się rozpuści, żółty olej wypłynie na powierzchnię. Jednocześnie monitorujemy temperaturę. Równania reakcji.
2Al + 2NaOH + 6H2O ==> 2Na[Al(OH4)] + 3H2
NaOH + Al (OH)3 ---> Na[Al(OH)4]

XneMCjIBi5
Wlewamy wszystko do lejka rozdzielającego. Czekamy na rozdzielenie warstw. Bierzemy frakcję oleistą.
L27S4gwQBC
Z osadu ekstrahujemy amfetaminę, przemywając go 3 razy 10 ml eteru naftowego. Górną część rozdzielamy za pomocą rozdzielacza. Wszystkie ekstrakty łączymy z "olejem" i umieszczamy w wodzie z lodem w celu schłodzenia.
S38OLuUocN
Na dnie szklanki pozostaje duża kropla wody, którą oddzielamy na rozdzielaczu. Wierzchnią warstwę przelewamy do szklanki i suszymy nad bezwodnym siarczanem magnezu. Tam oczyszczamy amfetaminę z resztek rtęci i wody.
0Tm2LEXsMx
Filtrujemy ciecz ze stałego siarczanu magnezu na lejku Buchnera.
YJec3qgr7u
Biorę stężony 98% kwas siarkowy. Przygotowujemy roztwór kwasu siarkowego w acetonie w stosunku objętościowym 1:10. Wziąłem aceton techniczny ze sklepu z narzędziami i oddestylowałem go, usuwając "głowy" i "ogony". Następnie wysuszyłem go bezwodnym siarczanem magnezu. Wiele osób pyta, czy można zrobić roztwór w IPA. Tak, można, ale IPA (alkohol izopropylowy) paruje dłużej niż aceton.
I1S2LGc4Wu
Kropla po kropli, ostrożnie i mieszając, zakwasić kwasem siarkowym w acetonie do pH = 6. Na dnie utworzy się biały osad.
SPLgNt3rIl
Schłodzić masę reakcyjną w wodzie z lodem, odfiltrować osad na lejku Buchnera, przemyć 3 ml zimnego acetonu.
UKm7rsOBq9
Wysuszyć przefiltrowany produkt na powietrzu i zważyć.
3eEDqIubfP
Otrzymano 7,55 g (0,0205 mol) siarczanu amfetaminy.
Obliczenia:
m (P2NP) = 110 * 0,14 = 15,4 g.
n (P2NP) = 15,4 / 163,17 = 0,094 mol.
n (siarczan amfetaminy) = n (P2NP) = 0.094 mol.
n (zasada amfetaminy)= 0,0205 * 2 = 0,0410 mol.
Wydajność reakcji wynosi 0,0410 /0,094 = 43,6%.
Przeprowadzisz inną reakcję z kwasem siarkowym. 2 mole wolnej zasady amfetaminy + 1 mol kwasu siarkowego = 1 mol siarczanu amfetaminy. Podczas liczenia siarczanu amfetaminy należy pomnożyć przez dwa wynik mola siarczanu amfetaminy, ponieważ na jeden mol siarczanu amfetaminy potrzeba 2 mole zasady amfetaminowej.

Ekstrakcja d-amfetaminy

Mamy racemiczną amfetaminę. Zawiera ona 1 cząsteczkę d-amfetaminy na 1 cząsteczkę l-amfetaminy. Następnie pobieramy 6 g racematu i rozpuszczamy w 6 ml wody, dodajemy roztwór alkaliczny, aby osiągnąć pH = 11.
TpLxwNeCbH
Ekstrahować 5 ml eteru naftowego i ogrzać roztwór, dodać do mieszaniny 2,45 g kwasu d-winowego w roztworze alkoholowym. Następnie dodać alkohol do całkowitego rozpuszczenia i ostudzić mieszając. Sól d-winowa l-amfetaminy wytrąca się. D-amfetamina pozostaje w roztworze. Możesz powtórzyć procedurę czyszczenia osadu soli d-winowej l-amfetaminy metanolem, aby zwiększyć wydajność.
Wu8BQgZUAR
Wytrącamy d-amfetaminę z dodatkową ilością kwasu d-winowego. Filtrujemy osad, otrzymujemy zasadę d-amfetaminy, dodając zasady do pH = 11.
5SAJ47GXOg
Zakwaszamy zasadę d-amfetaminy do pH = 6 roztworem kwasu siarkowego w acetonie. Otrzymujemy 2,63 g siarczanu d-amfetaminy. Wydajność wynosi 2,63 / 3 = 87,7%.
MRmSawXxbf
Ta metoda ekstrakcji dotyczy amfetaminy, która została zsyntetyzowana dowolną drogą. Istnieje inny sposób na uzyskanie dekstroamfetaminy.

Źródło

Nabenhauer, Fred P. "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine." U.S. Patent No. 2,276,508. 17 Mar. 1942.
optically active
 
Last edited:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Cześć, świetne wyjaśnienie, szukałem tej jasności przez długi czas. Tylko dwa pytania. Czysty H2SO4 jest trudny do zdobycia w moim kraju, sprzedają regulator pH akwarium zawierający H3SO4 (kwas ortosiarkowy), czy to też byłoby dobre. Jaki jest najlepszy dostępny na rynku siarczan polecany przez Ciebie? Czego należy użyć do bazowania roztworu (dostępne w handlu). Wydaje mi się, że soda kaustyczna jest dostępna w niższym stężeniu, czy to również byłoby wystarczające?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Witam. Można użyć rozcieńczonego kwasu siarkowego (H2SO4), ale w większym stężeniu. Kwas siarkowy (H2SO3) nie jest odpowiedni, ponieważ jest słabym kwasem, a kwas siarkowy (H2SO4) jest mocny. Soda kaustyczna to to samo co wodorotlenek sodu.
H3SO4 (kwas ortosiarkowy) nie istnieje.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Cześć, przepraszam za mój błąd, po prostu głupio pomyliłem kwas fosforowy (H3PO4) z kwasem siarkowym (H2SO4). Moje pytanie jest w zasadzie gdzie dostać kwas siarkowy (H2SO4). Kwas fosforowy jest łatwo dostępny, ale jakoś nie wydaje mi się tak stymulujący jak siarczan. (Twój post w końcu wyjaśnia i określa ilościowo różnicę w innym temacie, ale nawet po dostosowaniu do dawki pozostaje w tyle - zastanawiam się, czy wchłanianie / wydalanie może być inne - ale to nie jest temat tutaj). Więc byłoby świetnie, gdybym mógł w końcu wypróbować tę metodę separacji z D-siarczanem.

Kolejne pytanie, czy rodzaj lub stężenie alkoholu ma znaczenie przy dodawaniu kwasu winowego? dziękuję
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nie ma znaczenia.

Można go znaleźć jako elektrolit akumulatorowy w sklepie z narzędziami lub sklepie samochodowym, zawiera ~36% kwasu siarkowego
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Dziękuję za informację, zadziałała cudownie. Odparowałem wodę i mam teraz dość stężony H2SO4. Jaka jest proporcja kwasu siarkowego i acetonu? Czy po zmieszaniu nie powstaną różnego rodzaju nowe cząsteczki? Przepraszam, jeśli to głupie pytanie, ale trochę obawiam się mieszania tych dwóch substancji. Również roztwór NaOH do bazowania: Mam około 40% roztwór, czy stężenie ma znaczenie?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Przygotuj roztwór kwasu siarkowego w acetonie w stosunku objętościowym 1:10. (с)
Weź 1 objętość kwasu i 10 objętości acetonu

Będzie dobrze. Musisz osiągnąć pH = 11-12, więc stężenie nie jest tak ważne.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Dziękuję bardzo Patton. Zdam raport, gdy wypróbuję tę separację, mam nadzieję, że uzyskam stosunkowo dobre plony.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Powodzenia!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Witam ponownie :) Patrzyłem na liczby w procedurze, ponieważ wciąż czekam na przybycie niektórych rozpuszczalników. Rozpoczynając oczyszczanie D-amfetaminy, podane 6 ml wody wydaje się zdecydowanie za mało. Rozpuszczalność soli siarczanowej jest podana jako 8,8 części wody na jedną część siarczanu amf. Czy to nie literówka, czy nie miałeś na myśli 60ml? Tutaj jest link, ale nie sprawdziłem dokładnie w Merck:

Czytając oryginalny patent, Nabenhauer wydaje się twierdzić, że jeśli dodana zostanie niewystarczająca ilość kwasu D-winowego, wówczas najpierw krystalizuje się izoforma L (jak opisano powyżej), jednak jeśli kwas D-winowy zostanie dodany w nadmiarze, wówczas to izoforma D krystalizuje się jako pierwsza. Czy możesz przypadkiem wyjaśnić chemię stojącą za tym zjawiskiem? Dlaczego jeden izomer krystalizuje szybciej niż drugi? Dlaczego zmienia się to po dodaniu nadmiaru kwasu winowego?

Byłbym naprawdę wdzięczny, gdybyś mógł rzucić trochę światła na to, nie mogłem znaleźć źródła, ale być może dlatego, że jest to oczywiste dla kogoś z większą wiedzą / doświadczeniem chemicznym. dziękuję
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Możesz dodawać wodę, aż całkowicie się rozpuści przy minimalnej ilości wody. Następnie dodasz alkaliczny roztwór wodny z wodą, który również pomoże go rozpuścić.
Po prostu powiedzmy: najpierw reakcja stereoselektywna jest przeprowadzana w "łatwiejszy" i niskoenergetyczny sposób z izomerem l, a następnie przechodzi w drugi sposób w bardziej wysokoenergetyczny sposób.
 
Last edited by a moderator:

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Witam, jako że na rynku nie ma dekstroamfetaminy, a ja jej potrzebuję, zachodzi potrzeba zrobienia jej sobie samemu, jestem początkujący, więc mam kilka pytań, Jak rozumiem najpierw przy użyciu kwasu winowego z metanolem - L amfetamina wpada w osad i wtedy trzeba wziąć roztwór bez tego osadu i dodać bez alkoholu tylko d kwas winowy i dodać alkalia aż PH osiągnie 11 i dopiero wtedy można go przefiltrować i uzyskać suchą bazę D amfetaminy, po czym zakwaszenie kwasem siarkowym w acetonie i filtracja, aby uzyskać suchą czystą d amfetaminę, prawda?

Czy potrzebny jest kwas winowy D(-) czy D(+)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cześć, bez różnicy.
lepiej wziąć etanol
"dodatkowa ilość kwasu d-winowego." Oznacza alkoholowy roztwór kwasu d-winowego, przepraszam za nieścisłość.
twierdząco
 

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Dziękuję bardzo za odpowiedzi, jeszcze jedno pytanie dotyczące alkoholowego roztworu kwasu d-winowego, kwas d-winowy z etanolem (96%) w jakiej proporcji ingerować? aż kwas winowy się rozpuści?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Cześć Serg, myślę, że wytrąca się, gdy dodasz dodatkowy roztwór kwasu D-winowego, i to jest, gdy filtrujesz, więc otrzymujesz mniej lub bardziej suchy osad, który jest D-winową-D-amfetaminą. Następnie dodaje się trochę roztworu alkalicznego, aby uwolnić zasadę od kwasu winowego, dzięki czemu uzyskuje się cienką warstwę zasady D-amfetaminy na wierzchu wodnego roztworu sodu i winianu. Następnie należy wyekstrahować bazę przy użyciu jak najmniejszej ilości rozpuszczalnika, aby była bardzo gęsta, a następnie dodać do niej kwas siarkowy/aceton, aby wytrącić siarczan D-amfetaminy.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Patton, czy nie byłoby lepiej użyć 100% etanolu, susząc go nad MgSO4 i destylując?

Serg, w zasadzie jedziemy na tym samym wózku, ja dostałem się na chemię z tym samym problemem, że dostępna jest tylko racemiczna amfetamina. To powiedziawszy, Patton sprawia, że brzmi to tak łatwo, ponieważ jest to łatwe, gdy jesteś na jego poziomie w chemii. Jest wiele drobnych szczegółów, które trzeba dopracować, np. posiadanie czystych odczynników, bezwodnego acetonu, kwasu siarkowego itp. Daj mi znać, jak Ci poszło.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Tak, lepiej jest zwiększyć wydajność rxn
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

Nie rozumiem, jak obliczyć wydajność :x
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Wzięliśmy 6 g racematu = 3 g D-amf + 3 g L-amf.
Otrzymaliśmy
2.63g wydajność = x%
3.0g teorii = 100%

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
79
Reaction score
35
Points
18
Deals
11
Dzięki za interesujące badanie. Ale jestem zaskoczony proporcjami kwasu winowego.
6 g siarczanu amonu to 3,49 g racemicznej zasady amonowej. Dlaczego więc używasz 2,45 g kwasu d-winowego? Powinien być w proporcjach molowych 1:4, czyli wystarczy 0,97g d-winowego????
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Powyżej przesłałem cytat metody Nabenhauera. Przeczytaj uważnie cały artykuł. Mówię to samo.

Zgodnie z tym artykułem, jeśli weźmiesz proporcję, jak powiedziałeś (1 mol aminy z 0,25 mola kwasu d-winowego), otrzymasz 0,2-0,25 mola d-winianu d-aminy w osadzie z 1 mola wolnej zasady aminowej.

YPkdf9lQsb


Równanie tej reakcji (z cytatu):

1 mol d,l-aminy + 1,2 mola kwasu d,l-winowego = 0,5 mola d-winianu d-aminy (2 części zasady aminowej na 1 część kwasu).
sól wytrąca się

bierzesz
1 mol d,l-aminy + 0,25 mola kwasu d-winowego = 0,25 mola d-winianu d-aminy, jak sugeruję. Prawdopodobnie można otrzymać sól d-winianu d-aminy (1:1 zasada:kwas), która również jest nierozpuszczalna w tym rozpuszczalniku. Trudno przewidzieć. Nie widziałem szczegółów Twojego eksperymentu. Tylko twoje słowa.


Jeśli chcesz udowodnić swój argument, przeprowadź eksperyment ze zdjęciami w sekcji komentarzy lub w nowym poście.
 
Last edited:

Pororo

Buying through escrow
New seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
79
Reaction score
35
Points
18
Deals
11
Rozumiem twój pomysł. Nie wiem, dlaczego uważasz, że dostaniesz dwuwinian. Być może z powodu etanolu.

Jeśli dobrze rozumiem terminy, winian oznacza proporcje molowe 1:2, ale winian oznacza proporcje molowe 1:1!!!

Ale ja nie używam etanolu. Używam innych rozpuszczalników.

Z tego co wiem, krystalizacja zatrzymuje się, gdy tylko 0,25 mola kwasu zostanie zużyte z wydajnością 95%. Następnie, jeśli doda się 0,25 mola przeciwnego kwasu, wytrącanie rozpocznie się ponownie z wydajnością 95%.
A teraz, gdy zastosowano 0,25 L i 0,25 D, jeśli spróbuję dodać więcej kwasu D lub L lub DL do roztworu macierzystego - nic się nie dzieje. Wygląda na to, że nie ma zasady, ph jest również kwaśne.
Na dowód, może być, może być, od czasu do czasu. Nie jestem pewien, kiedy ponownie przeprowadzę separację amf, może pod koniec września.
 
Last edited:
Top