Synteza dekstroamfetaminy (Nabenhauer, 1942)

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
hooo tak ok , dzięki
czy można zapisać część L-amph?
 
Last edited:

dark_side_of_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 23, 2022
Messages
35
Reaction score
15
Points
8
Czytałem oryginalny patent. napisali tam, że na 2mol amfetaminy dodają 1mol kwasu winowego i rozpuszczają go w odpowiedniej ilości alkoholu. podgrzewają do wrzenia i odstawiają do krystalizacji. oddzielają fazę wodną od kryształów i przeprowadzają kolejną rekrystalizację. powtarzają tę operację kilka razy. następnie do połączonych faz wodnych dodaje się alkalia, aby podnieść pH do 11. powstają dwie fazy. jedna to olej. Czy tak przeprowadzone działania dadzą odpowiedni efekt? https://patents.google.com/patent/US2276508A/en.
Dwa mole, na przykład 2'70 gramów, racemicznej zasady e-metylofenyloaminy poddaje się reakcji z jednym molem (1'50 gramów) kwasu d-winowego, tworząc w ten sposób d-winian d1-a-metylofenyloaminy. sól obojętna. Otrzymana w ten sposób sól obojętna jest całkowicie rozpuszczana przez dodanie wystarczającej ilości, powiedzmy około jednego litra, absolutnego etanolu i podgrzanie do temperatury wrzenia. Następnie roztwór pozostawia się do temperatury pokojowej, od czasu do czasu mieszając, aby zapobiec krystalizacji. Kryształy są filtrowane przez olej i okazuje się, że zawierają przewagę enancjomeru laevo. Po rekrystalizacji przewaga lenantiomorfu wzrasta, a proces jest powtarzany do momentu, aż nie nastąpi dalsza zmiana rotacji optycznej i odczyt zostanie uzyskany w stężeniu 8 gramów na 100 cm3 roztworu wodnego. Tak otrzymanym produktem jest d-winian liz-metylofenetyloaminy. Pozostałości ciała stałego w ługach macierzystych są wielokrotnie i systematycznie krystalizowane, dając dalszą frakcję d-winianu biz-metylofenyloaminy, który można oczyścić przez rekrystalizację. d-a-metylofenyloaminę można łatwo odzyskać z ługów macierzystych przez dodanie do nich kwasu winowego w celu utworzenia kwaśnych winianów i oddzielenia d-a-metylofenyloaminy d-winianu przez krystalizację.
Wolną zasadę dowolnego izomeru optycznego można otrzymać przez dodanie do d-winianu w przypadku izomeru laevo i d-winianu w przypadku izomeru dextro zasady w nadmiarze, na przykład przez dodanie wodnego roztworu sody kaustycznej, co spowoduje oddzielenie zasady w postaci oleju, który można odzyskać i oczyścić dowolną dobrze znaną procedurą.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Cześć, potrzebuję pomocy! Wypróbowałem metodę Rusznaka do rozdzielania racemicznej amfetaminy. Oto jedyne informacje z Erowid, próbowałem wyszukać artykuł, ale nie mogłem nic znaleźć:

Mieszaninę 0,1 mola (13,52 g.) fenyloizopropyloaminy (lub 14,92 g. zasady metamfetaminy) w 60 ml benzenu, 0,05 mola kwasu d-winowego (7,50 g.) w 30 ml wody i 2 g wodorotlenku sodu (klasy odczynnikowej lub miareczkowanego odpowiednika) w 3 ml wody utrzymywano 4 godziny z przerywanym wytrząsaniem, a fazę organiczną odparowano, uzyskując 98% L-fenyloizopropyloaminy. Fazęwodną ekstrahowano benzenem przy pH 13 i odparowano w celu uzyskania 96% enancjomeru D.

Użyłem połowy ilości w porównaniu z opisem. Wszystko poszło dobrze, rozpuściłem amfetaminę, a następnie ekstrahowałem bazą 30 ml toluenu (nie miałem benzenu - czy to może być problem?), a następnie dodałem pozostałe składniki i trzymałem przez około 4 godziny. Wytrącił się osad, ale nic nie pomogło wstrząsanie w rozdzielaczu. Faza wodna została oddzielona, a alkalia doprowadzone do PH 13. Na wierzchu wody utworzyła się ładna warstwa zasady, więc w tym momencie pomyślałem, że wszystko jest w porządku. Zasadę ekstrahowano 30ml toluenu, jednak po dodaniu kwasu acetonowo-siarkowego nastąpiło tylko umiarkowane wytrącenie, które nie zwiększyło się, a raczej zaczęło zanikać, gdy na dnie zlewki utworzyła się niewielka warstwa kwasu siarkowego - wody.

Jak mogę zapisać wyekstrahowaną D-amfetaminę? Zapisałem również wszystkie fazy, więc jeśli ktoś wcześniej zwróci uwagę na błąd, mogę to odwrócić. Jest to bardzo przyjemna i łatwa metoda i myślę, że poszło dobrze, tylko prawdopodobnie popełniłem kilka okropnych błędów w prostej ekstrakcji na końcu. Właściwie chciałem ponownie przeczytać temat ekstrakcji Pattona przed rozpoczęciem ostatecznej ekstrakcji, ale byłem zbyt podekscytowany i po prostu poszedłem na całość.
Każda pomoc będzie mile widziana.

Moje wskazówki są następujące:
- mój aceton nie był bezwodny - wczoraj destylowałem aceton na NaSO4 i był przechowywany w zamkniętej kolbie, ale nie w zamrażarce.
- kwas siarkowy zawierał wodę (jest dość stężony, ale nie jestem pewien dokładnie - między 90-95%)
- Powinienem był wysuszyć toluen przed dodaniem kwasu - a może po prostu trochę go odparować?
- Toluen nie jest odpowiednim rozpuszczalnikiem do tej ekstrakcji z jakiegoś powodu (nieznanego mi).
- Czy powinienem kupić odwrotnie, dodając trochę alkaliów, a następnie wysuszyć toluen, a następnie pozwolić mu odparować?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Właśnie zdałem sobie sprawę, że pominąłem ostatnią instrukcję, która może być rozwiązaniem problemu.

Fazę wodną ekstrahowano benzenem przy pH 13 i odparowano uzyskując96% enancjomeru D.

Mimo to, nawet jeśli odparowanie działa, co należy zrobić, aby uzyskać siarczan D-amfetaminy? Po prostu wytrącić (aceton - kwas siarkowy), ale po odparowaniu? Dlaczego trzeba go odparować? Czy powodem jest to, że toluen nie miesza się z kwasem siarkowym, w przeciwieństwie do IPA?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Tak, można filtrować kwas L-amino-D-winowy po wytrąceniu. Po co wymyślać koło na nowo? Metoda w tym temacie.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Przepraszam; może czytam za dużo jak na mój mały mózg ;)
jasno wyjaśniasz to w metodzie...

Dzięki za Twoją pracę!
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Cześć Patton, kiedy użyłeś 6 g siarczanu amfetaminy w powyższej ekstrakcji, a następnie dodałeś połowę ilości kwasu D-winowego (w przeliczeniu na mol). Myślę, że 3,3 g to za dużo, ponieważ przy obliczaniu ilości molowej należy wziąć pod uwagę wolną zasadę. 6 g siarczanu amfetaminy to 4,4 g wolnej zasady, czyli 0,0326 mol zasady (1 mol to 135 g). Potrzebujemy 0,0326/2 mol kwasu D-winowego, czyli około 2,446 g. Daj mi znać, czy mój tok myślenia jest prawidłowy. Jeśli tak, to dzięki za temat o soli amfetaminy. Próbowałem tej ekstrakcji i próbowałem obliczyć, ile osadu kwasu L-amfetamino-D-winowego powinienem otrzymać.

Nawiasem mówiąc, najpierw otrzymałem zdecydowanie za mało osadu, nieco ponad 1 g po wysuszeniu. Chyba dlatego autor patentu mówi, żeby kontynuować krystalizację aż do uzyskania roztworu o odpowiedniej rotacji? Zastanawiam się nad próbą włożenia roztworu do zamrażarki, aby wytrąciło się więcej kwasu L-amfetamino-d-winowego? Byłoby to o wiele wygodniejsze, gdybym nie musiał przeprowadzać krystalizacji tyle razy.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Masz całkowitą rację. Naprawię swój błąd.
Poinformuj nas proszę o wyniku.
 
Last edited by a moderator:

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Mam dwa pytania.
Co zrobić z winianem L-amf, skoro jego główne działanie nie jest zbyt pożądane dla użytkownika?
Jaki jest maksymalny czas przechowywania soli winianu w porównaniu z siarczanem/fosforanem?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Efekty słabsze niż w przypadku siarczanu d-amf.
Nie mogę powiedzieć dokładnie, myślę podobnie.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Po prostu odrzuciłbym winian L-amfetaminy, w przeciwnym razie jaki jest sens separacji?
Myślę, że sole winianowe są raczej hydrofilowe, absorbują wodę, więc przechowywanie ich staje się bardziej problematyczne, podobnie jak amfetaminy-HCL. Dlatego też sole siarczanowe/fosforanowe są bardziej pożądane.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Cześć Czy zamiast azotanu rtęci można użyć chlorku rtęci?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
(II), (I) nie będą działać
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Jest w izopropanolu, a użycie nitroetanu jako rozpuszczalnika byłoby 1 głupie 2 marnotrawstwem
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Możesz racemizować 50% izomeru, który ci pozostał i powtarzać tyle razy, ile to możliwe. robisz 3 z nich bam 90% teoretycznej wydajności pożądanego izomeru.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Jak się to racemizuje? Nie słyszałem o takiej metodzie.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Proszę bardzo, dobry panie, z ust konia. Trochę niebezpiecznie mieć te rzeczy leżące w pobliżu, więc prawdopodobnie nie warto tego robić dla chemika produkującego dla siebie. Ten artykuł mówi o metylo-amp. ale jestem w 100% pewien, że można to zrobić z wariantem niemetylowanym.

https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/methamphetamine/main-production-methods-europe_en#figure7
[/URL]
 
Top