Synteza dl-efedryny z 1-fenylo-1,2-propandionu

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Wprowadzenie

Poniżej opisano metodę syntezy dl-efedryny z 1-fenylo-1,2-propandionu za pomocą katalitycznej redukcji wodorem i katalizatorem Adamsa. 1-fenylo-1,2-propandion można kupić na międzynarodowym rynku chemicznym, inne odczynniki nie są tak trudne do kupienia. Jest to reakcja jednomisowa, która wykorzystuje delikatną ekspozycję na gazowy wodór. Należy zwrócić uwagę na środki bezpieczeństwa. Ponadto istnieje kilka prostych metod produkcji efedryny, takich jak ekstrakcja efedryny z roślin, synteza efedryny z propiofenonu, metamfetamina z tabletek efedryny i czysty ekologiczny proces produkcji efedryny.

Sprzęt i szkło.

Odczynniki.

  • Absolutny alkohol etylowy ~150 mL;
  • 1-fenylo-1,2-propandion (0,05 mola) 7,4 g;
  • Alkoholowy roztwór metyloaminy zawierający 1,6 g (0,05 mola);
  • Tlenek platyny (PtO2; katalizator Adamsa) 0,1 g;
  • Alkoholowy roztwór chlorowodoru (HCl) ~30 ml;
  • Aceton ~200 ml.
WaqusZ80Or

Rozpuszczalny w H2O 47,62 g/L (25 ºC), alkoholu, eterze, chloroformie i olejach.
Temperatura wrzenia: 255 °C przy 760 mm Hg (wolna zasada);
Temperaturatopnienia wolnej zasady: 37-39 ̊C;
Temperatura topnienia soli HCI: 187-188 ̊C;
Masa cząsteczkowa: 165,236 g/mol;
Gęstość: 1,124 g/cm3 (20 °C);
Numer CAS: 299-42-3 (wolna zasada) i 50-98-6 (sól chlorowodorkowa).


Procedura syntezy chlorowodorku dl-efedryny

Mieszaninę 50 ml absolutnego alkoholu etylowego, 7,4 g 1-fenylo-1,2-propandionu (0,05 mola) i alkoholowego roztworu metyloaminy zawierającego 1,6 g (0,05 mola) zredukowano katalitycznie wodorem w obecności 0,1 g tlenku platyny (PtO2) w 200 ml kolbie okrągłodennej. W niektórych eksperymentach występował długi okres indukcji, a następnie wydajność była niska. Takie zachowanie można było wyeliminować, najpierw redukując katalizator, a następnie dodając reagenty. Gdy redukcja nie postępowała, katalizator usuwano przez filtrację, a około połowę alkoholu usuwano pod zmniejszonym ciśnieniem. W ten sposób usunięto nadmiar metyloaminy. Roztwór zakwaszono chlorowodorkiem alkoholu do pH 6,5-7 i odparowano do sucha. Stały chlorowodorek przemyto zimnym acetonem i wysuszono. Niewielką ilość chlorowodorku pseudoefedryny można było wyekstrahować ztego za pomocą gorącego chloroformu, a po przeprowadzeniu kilku ekstrakcji uzyskano ilość wystarczającą do jednoznacznej identyfikacji (m.p. 164 °C; wolna zasada, m.p. 118 °C).
WljO9AzCHE
Chlorowodorek dl-efedryny oczyszczono przez jednokrotną rekrystalizację z alkoholu acetonowego i stopiono w temperaturze 189 ° C. Wolną zasadę rekrystalizowano z eteru chloroformowo-naftowego. Wydajność wynosiła 2,5-4,0 g (25-40 %).
 
Last edited by a moderator:

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Myślę, że lepiej byłoby użyć platynowego katalizatora węglowego do tego katalizatora reakcji. Z jednej strony, węgiel platynowy ma niską gęstość i jest łatwiejszy do zawieszenia w roztworze. Z drugiej strony, katalizator platynowo-węglowy zużywa stosunkowo dużą ilość, która jest łatwa do recyklingu i ma stosunkowo niski wskaźnik strat. Co o tym sądzisz?
 

mxtlrr_chem

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 29, 2022
Messages
18
Reaction score
5
Points
3
Według pubchem, 1-fenylo-1,2-propanedion[e] znajduje się w kawie, jednak nie udało mi się znaleźć żadnej literatury na temat jego ekstrakcji. Czy ktoś ma coś na temat ekstrakcji z kawy?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Ile w kawie?
 

junjun

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
2
Reaction score
2
Points
1
Witam, chciałbym zapytać, czy mam dl-efedrynę, czy mogę uzyskać metamfetaminę D za pomocą czerwonego fosforu jodu lub czy mogę uzyskać metamfetaminę DL?
 

bb.puffs

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Wierzę, że otrzymasz D-met, ale tylko z l-efedryny racemicznego prekursora. Tak więc tylko połowa efedryny stanie się metą
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Jaki rozmiar ma bibuła filtracyjna?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
W razie potrzeby można użyć typowego filtra do kawy lub dwóch jednocześnie.
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Za usunięcie katalizatora.
wielkie podziękowania ode mnie (Ewen)
 

Toti

Don't buy from me
Resident
Joined
May 23, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Cześć @G.Patton

Zastanawiam się, czy istnieje krótsza droga od (1-fenylo-1,2-propandionu "e")
do krystalicznej metamfetaminy, czyli zatrzymanie się na przekształceniu (1-fenylo-1,2-propandionu "e") w efedrynę, a następnie w krystaliczną metamfetaminę.

Mój pomysł polegał na tym, że może to być krótszy czas i mniejsza utrata wydajności.

Jeśli tak, co polecasz?
Dziękuję
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cześć, nie znam takiego sposobu i myślę, że to niemożliwe.
 

Toti

Don't buy from me
Resident
Joined
May 23, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Dziękujemy za informacje
 

WalterFan

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 4, 2024
Messages
11
Reaction score
4
Points
3
Wybacz moją ignorancję, część, w której "nastąpił długi okres indukcji, a następnie wydajność była niska. Takiemu zachowaniu można zapobiec, najpierw redukując katalizator, a następnie dodając reagenty". Po prostu nie rozumiem, jak uniknąć długiego okresu indukcji poprzez redukcję katalizatora, katalizatorem jest tlenek platyny, przed dodaniem go do mieszaniny, jak go najpierw zredukować? To jakaś czarna ciecz, jak mam to zrobić?
 
Top