Suchy gaz HCl z kwasu muriatowego i siarkowego o stężeniu.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Skroplenie niedrogiego kwasu muriatowego (HCl aq 31%) stężonym kwasem siarkowym (H2SO4) jest jedną z najlepszych metod wytwarzania suchego gazowego HCl, jeśli konieczne jest szybkie skalowanie. Szybkość reakcji i temperaturę można łatwo kontrolować. Pojemniki można łatwo i szybko oczyścić, a w razie potrzeby natychmiast uruchomić z nową porcją odczynników. Metoda ta jest odpowiednia, gdy potrzebne są duże ilości suchego HCl natychmiast i szybko. Lepiej jest używać szklanych lub plastikowych reaktorów lub ręcznie robionych analogów (beczek i mieszadeł).

Kwas muriatowy powoli spada do mieszanego kwasu siarkowego. Kwas siarkowy odwadnia kwas muriatowy, uwalniając suchy gaz. Uwolniony HCl jest korzystnie pomijany przez niewielką ilość kwasu siarkowego w pojemniku pośrednim w celu usunięcia śladów wody. Uzyskany suchy gaz może nasycić dostępny alkohol izopropylowy do przechowywania w postaci bezwodnego roztworu. Na podstawie masy roztworu można określić stężenie otrzymanego roztworu (nie więcej niż 25% dla IPA).

Zalecana ilość kwasu siarkowego - 2 części na 1 kwasu muriatowego (31%). Mieszać przez cały czas. Reakcja może być widoczne pęcherzyki w odbiorniku. Plastikowe rurki nadają się do gazu. Przy odpowiednich proporcjach prawie cały HCl jest usuwany z kwasu mrówkowego.

Przykład reaktora przemysłowego dla tej metody
Xs8IXvU6NL


Przykład generatora laboratoryjnego
UcRjWx9IMJ
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
CaCl2 jest znacznie bezpieczniejszy w użyciu niż stężony H2SO4. Jest on również dostępny w niskiej cenie, czasami jako produkt uboczny procesu Solvay. Przedstawione powyżej standardowe zestawy do wytwarzania gazu są odpowiednie do przygotowania surowego HCl(g).

Jest w stanie związać wystarczającą ilość wody (ponad 30% swojej masy, biorąc pod uwagę, że hydratuje tylko do CaCl2-2H2O, który jest stabilny do 150 ° C), aby dostarczyć znaczną ilość gazu HCl. W typowym przebiegu, 100 g 35% HCl dodano do 100 g granulowanego CaCl2 w temperaturze pokojowej (efekt termiczny nie jest znaczący) i otrzymano 15 g HCl(g). Stanowi to ponad 40% wydajność, którą można porównać z 80% wydajnością zgłoszoną dla procesu przedstawionego w równaniu 2; jednak wykorzystuje on w przybliżeniu stosunek wagowy 1:3 między H2SO4 i HCl(aq).

CaCl2 jest również łatwiejszy do usunięcia niż H2SO4, a do zneutralizowania końcowego odpadu wymagana jest mniejsza ilość zasady. Dodatkowa zaleta tej procedury w porównaniu do tych opartych na H2SO4 dotyczy aspektów edukacyjnych. Poprzez ogrzewanie w temperaturze 200 °C, powstała woskowata mieszanina (lub krystaliczna masa, w którą przekształca się po kilku godzinach), bezwodny CaCl2, może zostać zregenerowana do ponownego użycia po uzyskaniu roztworu HCl. W tym przypadku część powstałego tlenochlorku wapnia można zignorować.

Nawet jeśli może to być bezwartościowe z praktycznego punktu widzenia, może mieć znaczenie edukacyjne, ponieważ przyciąga uwagę do tematów będących obecnie przedmiotem zainteresowania, takich jak optymalizacja procesów, recykling chemikaliów i redukcja odpadów. W tym celu zespół pokazany
na rys. b jest bardziej odpowiedni niż ten na rys. a, ponieważ otrzymana mieszanina jest gotowa do destylacji.

UPD: Alternatywny sposób.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Cześć, myślę o użyciu rys. A, ale wspomniałeś, że woda zmniejszy wydajność, o ile spadnie, czy przypuszczam, że użycie uwięzionego gazu hcı w mniejszych syntezach spowoduje problem?

Dzięki.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

Czy mógłbyś wyjaśnić kwestię bazy potrzebnej do zneutralizowania końcowych odpadów?
Czy przed wyrzuceniem powinienem to zrobić?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Aby pH było neutralne, należy dodać zasady.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Ale po co to wyrzucać? Kiedy cały gaz był potrzebny?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nie rozumiem Twojego pytania, przeformułuj je poprawnie w języku angielskim.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

haha..ok ok
Chodziło mi o to, że jeśli muszę bazować mieszankę tylko po to, aby ją odrzucić, lub z innego powodu.
Przypuszczam, że powinienem bazować, aby zatrzymać reakcję itp, prawda?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Tnx! zawsze robiłem zakwaszanie w formie mokrej... na pewno spróbuję.
 

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Witam. Czy ktoś może powiedzieć, czy zawór zwrotny w zestawie rurek może zapobiec zasysaniu? Coś w tym stylu
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Witam,

staram się zrozumieć z całym sprzętem, który wiem, jak to zrobić

Po tym zrobiłem dwa "shema", czy możesz mnie potwierdzić, czy wszystko jest w porządku?
shema
N91EuoI6tD
shema
FouHsLfiWn

dla trasy CaCl2 shema 2 jest w porządku, czy muszę zrobić coś takiego jak pierwsza?

Wyobrażam sobie, że moja konfiguracja nie jest idealna, ale zrobiona z tego, co znalazłem na amazonie, bądź pobłażliwy ;)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
LBCzucWgUj

Cześć, ASheSChem. Musisz zamknąć lejek wyrównawczy ciśnienia. Należy również wprowadzić wąż z gazem do roztworu wolnej zasady. Lepiej używać pułapek, ponieważ zwiększy to wydajność, ale nie znacząco.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
ok dzięki;

w roztworze wolnej zasady, gdy był w stanie gotowości? przed użyciem do zmiany ph mojego roztworu?
jaki rodzaj roztworu wolnej zasady?

co do pułapek; dwie (jedna bąbelkowa i jedna sucha) są konieczne? można użyć tylko jednej? więcej pułapek więcej wydajności?

dziękuję bardzo :)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Mówiłem o syntezie 4-mmc lub metamf, kiedy chcesz zrobić sól HCl.

Tak, dokładnie. Woda rozpuści sól produktu, a wydajność będzie niższa.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
tak, dlatego staram się tego nauczyć; zmień mój siarczan amf. na metamf.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

czy mówisz coś takiego? jaki to odczynnik? (w czerwonym kółku)
UFRocIM5Vj
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Tak
Nie mogę powiedzieć dokładnie, co jest używane w tym filmie. Prawdopodobnie CaCl2 i kwas HCl. Strzykawka z CaCl2 absorbuje wodę z gazu. Pusta strzykawka służy jako wskaźnik objętości gazu.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
dzięki @G.Patton

Umieścił wąż z gazem w czerwonym kółku, kiedy go nie używa, czy ja czegoś nie rozumiem? ^^
to jest woda?
 
Top