Separacja izomerów MDMA - trasy robocze

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Tutaj proponuję zebrać wszystkie metody separacji izomerów MDMA. Pierwszą z nich właśnie skończyłem.

Po pierwsze, nie chcę powiedzieć, że jest to doskonała metoda. Nie jestem też pewien końcowego wyniku, ponieważ się spieszyłem. Prawdopodobnie gdybym dłużej trzymał osady w zamrażarce, yeld byłby większy.

Miałem więc wolny dzień i 77 gr MDMA HCL, całkiem czystego, około 92%. Ekstrahowano go NaOH w stosunku molowym 1:1,2 i oddzielono izoheksanem cas 107-83-5.

Część izoheksanu została krótko odparowana, ale nie całkowicie, celowo zostawiłem około 50 gr izoheksanu z bazą. Przeprowadziłem już ekstrakcję bazy dla tej partii i wiedziałem, ile bazy otrzymam z 77 gr mdma hcl - spodziewałem się 59 gr bazy, może +/-2 gr.
Więc odparowałem ten płyn, aż całkowita waga wyniosła 110 gr.

Kwas L-winowy cas 87-69-4 został przygotowany w stosunku molowym 1:1 tj. 54 gr w 54 ml wody.

Następnie dodałem do cieczy baza/izoheksan 150 ml acetonu i wrzuciłem kwas L-winowy.

W tym momencie w kolbie miałem 59 gr zasady, 54 gr wody, 54 gr kwasu L-winowego, 150 ml acetonu. Mój pomysł był następujący:
- izoheksan zmiesza się z acetonem i nieprzereagowaną zasadą i oddzieli się jako górna warstwa. Dlatego zostawiłem trochę izoheksanu z bazą.
- mdma tartrat zmiesza się z acetonem i resztkami nieprzereagowanej bazy oraz resztkami l-winianu i oddzieli się jako dolna warstwa.

Mieszałem przez chwilę i wkrótce w kolbie pojawiły się dwie warstwy.

Oddzieliłem je i całkowicie odparowałem górną warstwę, aby zobaczyć, jaką ilość bazy tam otrzymam. Byłem dość zaskoczony, że w górnej warstwie było ZERO bazy! Nic, wszystko wyparowało.

Teraz w kolbie miałem coś w rodzaju winianu mdma, nieprzereagowaną bazę, 54 gr wody, trochę nieprzereagowanego kwasu l-winowego i 120 ml acetonu. Pozostawiłem dolną warstwę mieszaną przez dłuższy czas, ale nic się nie wytrąciło. Zostawiłem kolbę w zamrażarce na godzinę, ale nic się nie wydarzyło. Było to dziwne, ponieważ miałem wszystkie obiektywne dowody na obecność nierozpuszczalnych związków w wodzie i acetonie. Zagadką było więc, jak doprowadzić do wytrącenia.

Na szczęście pomyślałem o dodaniu większej ilości acetonu do tej mieszaniny, w ilości 150 ml. Jak to zrobiłem, włożyłem ją do zamrażarki, a ciało stałe wytrąciło się natychmiast. Ponieważ się spieszyłem, trzymałem ją w zamrażarce tylko przez 2 godziny i to może być mój błąd, ale nie jestem pewien.

Przefiltrowałem go na bunzen i otrzymałem ogromną objętość gęstej owsianki w buchnerze. Objętość, która odnosi się do czegoś w rodzaju 120-150 gr chlorku mdma. To też było dziwne. Zauważyłem również, że ta kaszka ledwo przepuszczała powietrze podczas filtrowania.

Przemyłem więc tę kaszkę zamrożonym acetonem bezpośrednio w buchnerze i powoli rozpuściłem część kaszki. Powtarzałem to płukanie raz za razem, aż do uzyskania stałej objętości w buchnerze. Zajęło mi to 750 ml zamrożonego acetonu.

Tu ważna uwaga: ciecz zawierająca wodę, aceton, nieprzereagowaną zasadę i resztki winowe rozdzieliła się w buchnerze na dwie warstwy.
QUZMfaRc1N

Po wysuszeniu ilość winianu mdma wynosiła 38 gr. Przypuszczam, że część winianu mdma została wypłukana acetonem lub nie wytrąciła się.
KjvB7ZQRTy

Rozpuściłem winian mdma w wodzie. Do całkowitego rozpuszczenia potrzeba było 160 ml wody. Tak więc winian mdma jest znacznie słabiej rozpuszczalny w wodzie w porównaniu z mdma hcl.

Ekstrahowałem je NaOH w stosunku molowym 1:1,4, ale byłem zaskoczony tylko PH = 11. Dodałem więc więcej NaOH, prawdopodobnie w ostatecznym stosunku molowym 1:2. I otrzymałem zasadę, ale nie na wierzchu - w dolnej warstwie. Łatwo oddzieliłem zasadę, odparowałem rozpuszczalnik i otrzymałem 20 gr S-izomeru zasady.
Ueiy3LS0nG HBg6rnd3uF

Druga warstwa cieczy z bunzenu również została odparowana i tutaj otrzymałem 38 gr bazy R-izomerowej, lekko różowawej.
LZCWHerpSi

Pytanie brzmi, gdzie straciłem 10 gr bazy, ale ta strata jest w porządku jak na pierwszą próbę.

Krótko mówiąc, mogę stwierdzić, że ta metoda rozdzielania izomerów działa dobrze, ale nie jest konieczne pozostawianie izoheksanu z bazą, a acetonu powinno być znacznie więcej. Co najmniej 270 ml na 60 gr bazy.

Mam silne przeczucie: z jakiegoś powodu winian mdma, resztki winowe i nieprzereagowana baza są połączone w rodzaj związku (podobnego do emulsji), który nie pozwala na wytrącanie się ciał stałych. Myślę też, że to jedyny powód, dla którego dostałem błąd tutaj: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...via-tartaric-acid.81/page-12#xfmg-comment-689
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Przepraszamy, nie 38 gr, ale 28 gr bazy izomeru R.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Również uwaga. Gdy całkowicie wysuszyłem proszek, znalazłem w nim kilka (na szczęście tylko kilka) grudek o wielkości 2-3 mm, które nie były kruche jak proszek, ale raczej gumowate, jak grudki proszku sklejone jakimś klejem.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Oczywiste problemy tej metody!!!

Zakwaszam S-freebase 36% HCl do PH=2, w zamrożonym acetonie na łaźni lodowej. Zwykle trzymam ją w zamrażarce przez 72 godziny i uzyskuję około 90-95% oczekiwanej wydajności. Następnie, jeśli trzymam resztki w zamrażarce dłużej, otrzymuję również więcej kryształów.

Ale w tym przypadku trzymałem roztwór w zamrażarce przez 96 godzin i uzyskałem wydajność poniżej 75%!!!!
Tzn. waga bazy 20 gr, oczekiwana waga S-MDMA HCL - 24 gr. Yeld S-MDMA HCL - tylko 16,5 gr.

Pozostałe resztki wrzucono do krystalizatora i trzymano na płycie grzejnej z powierzchnią T=56c przez pewien czas, aż do uzyskania stałej masy 7 gr. Krystalizator zdjęto z płyty grzejnej i trzymano w temperaturze RT. Te resztki nie są podobne do zwykłych resztek MDMA HCL. Są raczej rodzajem gumy lub żywicy, bardzo lepkiej. Trzymanie ich w krystalizatorze regularnie popychając i naciskając w temperaturze pokojowej zajęło około 5-6 godzin, aż uzyskałem rodzaj proszku, który można zmiażdżyć w moździerzu.

Waga została sprawdzona w tym momencie - 6 gr. Oznacza to, że 1,5 gr oczekiwanej wagi zostało utracone. Jest to możliwe dla tak małej ilości w ilterze, bunzenie i buchnerze, więc OK.

Ale co ważniejsze: 5-6 godzin zajęło uzyskanie tego związku z 6 gr S-MDMA HCL i 1 gr resztek wody/acetonu mniej więcej na sucho. Wskazuje na wyjaśnienie: Izomery MDMA są połączone z wodą/acetonem w związek o lepkości różniącej się w porównaniu z mieszaniną racemiczną. Ta lepkość wygląda bardzo podobnie do tych, które widziałem podczas mycia winianu S-MDMA.

Myślę też, że ten lepki związek jest oparty na wodzie, a nie acetonie, ponieważ aceton całkiem dobrze zmywa S-MDMA HCL, ale potrzeba dużo acetonu, znacznie więcej niż zwykle.

Tak więc ta metoda nie jest idealna, ale może wskazywać właściwy kierunek.
 
Last edited:

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Powodem, dla którego wydajność izomeru s nie wynosi 50/50, jest to, że niewielka racemizacja zachodzi już w reakcji podczas wytwarzania zasady.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Nie, nie chodzi mi o izomery 50/50. Mam na myśli: Dostałem 20 gr bazy "S" i 28 gr bazy "R" wobec 58-60 gr bazy racemicznej. 10 gr bazy stracone.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Sądzę, biorąc pod uwagę to doświadczenie, że rozdzielanie izomerów musi odbywać się całkowicie bez wody. Jest to możliwe w czystym acetonie. MDMA FB jest dobrze rozpuszczalne w acetonie. W tym samym czasie L-winowy również rozpuszcza się w acetonie w proporcjach 14,6 gr acetonu na 1,0 gr L-winowego w RT. I trochę więcej, około 12 gr acetonu na 1,0 gr L-winianu w T-12c.

Postaram się przy okazji zdać raport.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Próbowałem rekrystalizować izomery z resztek S i R w wodzie jako przesycone roztwory, aby uzyskać "duże" kryształy - hahaha.... Pieprzona praca jubilerska, biorąc pod uwagę małe ilości próbek.
Tutaj można zobaczyć na przykład kryształ izomeru S po krystalizacji.
Dv7l5dhoxf

To samo po przemyciu acetonem. Myłem go w zlewce. Kryształy nie są mocne i łatwo się łamią, zupełnie inaczej niż te, które otrzymuję z racemików.
RsGwb9MCIA

To cholernie zabawne, ale spodziewane: gdy odsączyłem aceton i wyjąłem kryształy, na dnie zlewki pojawiła się ta sama koloidalna lepka substancja. Tak to wyglądało, gdy zdrapywałem to szpatułką.
2TgRaS5M7p

Ten sam problem, ale trochę mniej o przeciwległym "R".
 
Last edited:
Top