Synteza mefedronu (4-MMC) z haloketonu w octanie etylu. Skala 1-10 kg.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Schemat reakcji:
Lt12Cg8P4b

Odczynniki:
1. 4'-Metylopropiofenon (CAS 5337-93-9) 1 kg;
2. Kwas bromowodorowy 48% 1300 ml;
3. Nadtlenek wodoru 35% 750 ml;
4. Wodny roztwór wodorotlenku sodu/potasu 25% (NaOH/KOH);
5. Woda destylowana;
6. Octan etylu 6 l;
7. Metyloamina 40% aq - 2 l;
8. Aceton - 8 l;
9. Kwas solny (HCl 38%) 500 ml;
10. Alkohol izopropylowy;


Sprzęt i szkło:
1. Waga;
2. Reaktor z płaszczem o pojemności 10 l wyposażony w chłodnicę zwrotną, lejek ociekowy, termometr, górne mieszadło i system kontroli temperatury;
3. Pompa grzewcza;
3. Pompa chłodząca;
4. Źródło próżni;
5. Wiadra;
6. Zamrażarka;
7. Naczynia Pyrex;
8. Filtr Nutsche;
9. Papierki wskaźnikowe pH;


Etap 1. Halogenowanie
GbiRAv1TEH
1. Dokolby reaktora o pojemności 10 l dodaje się 1000 g 4'-metylopropiofenonu.
2. Kwas bromowodorowy (HBr) 1300 g 48% wlewa się do kolby i miesza przez 5 min.
3. Nadtlenek wodoru 750 g 35% dodaje się do lejka ociekowego 1 l.
4. Nadtlenek wodoru jest dodawany kroplami do mieszanej mieszaniny reakcyjnej.
5. Brom uwalnia się podczas dodawania nadtlenku wodoru do mieszaniny, rozpuszcza się w roztworze i reaguje.
6. Nadtlenek wodoru należy dodawać z odpowiednią szybkością, aby mieszanina reakcyjna stała się bezbarwna.
7. Temperatura mieszaniny reakcyjnej musi być utrzymywana poniżej 65°C. W przypadku przegrzania stosuje się zewnętrzne chłodzenie. Jeśli temperatura reakcji jest wyższa, należy przerwać dodawanie nadtlenku wodoru.
8. Druga część reakcji odbarwiania może być prowadzona przez dłuższy czas. Nadtlenek wodoru jest dodawany w zależności od temperatury reakcji.
9. Mieszaninę reakcyjną pozostawia się na 12 godzin ze stałym mieszaniem w temperaturze pokojowej, jak tylko cały nadtlenek wodoru zostanie dodany.
10. Po 12 godzinach powstaje osad.
11. Roztwór wodorowęglanu sodu aq dodaje się do mieszaniny reakcyjnej, aby osiągnąć neutralne pH 6-7, dobrze wymieszać. Mieszaninę z 2-bromo-4'-metylopropiofenonem filtruje się przez lejek Buchnera. Produkt przemywa się niewielką ilością wody destylowanej.
12. Surowy 2-bromo-4'-metylopropiofenon (CAS 1451-82-7) jest używany do dalszych reakcji. Wydajność teoretyczna do 1530 g. Wydajność praktyczna jest prawie ilościowa (wydajność wideo 94%).

13. Otrzymany produkt pozostawia się w reaktorze.

Etap 2. Metaminowanie.
FWmnYVug1q
1. Do reaktora wlewa się 6 l octanu etylu.
2. Mieszaninę reakcyjną miesza się i ogrzewa w reaktorze z płaszczem do temperatury 30°C za pomocą systemu grzewczego.
3. Mieszaninę miesza się aż do rozpuszczenia całej ilości 2-bromo-4'-metylopropiofenonu (CAS 1451-82-7).
4. Mieszanie zostaje zatrzymane. Mieszaninę reakcyjną pozostawia się do rozdzielenia warstw. Dolna warstwa jest odprowadzana przez dolny zawór reaktora.
5. Włącza się mieszadło i od razu dodaje 40% aq 2 l metyloaminy.
6. Mieszanina jest mieszana przez 20 minut, temperatura jest utrzymywana poniżej 65°C.
7. Powtórzyć krok 4.
8. Następnie mieszaninę ogrzewa się do temperatury 55°C i włącza pompę próżniową reaktora. Włączana jest również pompa chłodnicy skraplacza reaktora.
9. Cała ilość octanu etylu lub jego największa część jest destylowana.
10. Pompa próżniowa zostaje wyłączona. Aceton jest dodawany do reaktora przy ciągłym mieszaniu.
11. Kwas solny (500 ml) jest umieszczany w lejku ociekowym, a lejek jest instalowany na szyjce reaktora.
12. Kwas solny jest dodawany kroplami do osiągnięcia pH 5 przy stałym mieszaniu. Niewielka ilość (~2-5 ml) mieszaniny reakcyjnej jest odprowadzana z dolnego kranu reaktora w celu sprawdzenia pH za pomocą paska wskaźnika pH. Próbka jest ponownie wlewana do mieszaniny reakcyjnej.
13. Następnie mieszaninę przelewa się do wiadra i umieszcza w zamrażarce na 12 godzin.


Etap 3. Filtracja.
1. System filtracji próżniowej (filtr Nutsche, tkanina filtracyjna, pompa próżniowa) jest montowany i instalowany.
2. Pompa próżniowa zostaje włączona.
3. Zawartość wiadra z kroku 13 etapu 2 jest wlewana do
filtra Nutsche.
4. Mieszanina jest filtrowana i prasowana, aż zawartość lejka stanie się stała.
5. Zimny suchy aceton jest wylewany na stały produkt w lejku w kilku małych porcjach podczas filtracji.
6. Aceton jest filtrowany. Krok 5 jest powtarzany, jeśli ciało stałe nie jest białe.
7. Biały stały produkt 4-MMC jest przenoszony do naczynia Pyrex w celu wysuszenia po procedurze filtracji.
8. Naczynie Pyrex z 4-MMC umieszcza się w suchym, dobrze wentylowanym, ciepłym pomieszczeniu.
9. Produkt 4-MMC jest suszony do stałej masy. Produkt jest okresowo mieszany i mielony w celu zwiększenia szybkości suszenia.


Etap 4. Rekrystalizacja.
Krystalizacja mefedronu (4MMC)
 
Last edited by a moderator:

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Czy nie powinien być oddzielony od n-metyloacetamidu?
Wydaje się, że jest to brudna reakcja, ile daje w porównaniu z nmp lub rozpuszczalnikiem aromatycznym?
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
N-metyloacetamid powinien być rozpuszczalny w acetonie, choć nie udało mi się znaleźć w jakim stopniu. Freebase jest rzeczywiście czarny, a otrzymany proszek zmienia kolor na zielony po dodaniu krystalizującej mieszaniny rozpuszczalników (nieprzereagowany keton?). Można bezpiecznie założyć, że nie jest to najczystsza procedura.

Niektórzy przysięgają, że każda inna reakcja poza tą z użyciem NMP jako rozpuszczalnika daje dużo, dużo gorsze wyniki w produkcie końcowym. Więcej szybkiego haju bez euforii.

Czy wykonałeś GC-MS, aby sprawdzić, czy w otrzymanym proszku/kryształach są jakieś zanieczyszczenia?
@G.Patton
@Marvin "Popcorn" Sutton
@William Dampier
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cześć, prawdopodobnie zrobiłeś coś źle lub twoje odczynniki nie są tak dobre. Tak, wykonaliśmy GC-MS. 96,4% 4-MMC
PwIN6e4125
 

Attachments

  • O3oSe5p21w.png
    O3oSe5p21w.png
    141.4 KB · Views: 708
  • cSwFUm3knr.png
    cSwFUm3knr.png
    138.9 KB · Views: 694
  • CK9TuZIvbg.png
    CK9TuZIvbg.png
    150.6 KB · Views: 676
  • QqtsoWa7vi.png
    QqtsoWa7vi.png
    137.4 KB · Views: 685
  • nKmNRGHgrx.png
    nKmNRGHgrx.png
    137.9 KB · Views: 677
  • It1n9eGuyQ.png
    It1n9eGuyQ.png
    146.6 KB · Views: 685
  • f4qQLPg9FT.png
    f4qQLPg9FT.png
    16.1 KB · Views: 664
  • z5Hjy1Xanu.png
    z5Hjy1Xanu.png
    64 KB · Views: 675

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
29
Points
18
Nie próbowałem jeszcze tej reakcji. Obejrzałem wideo opublikowane tutaj aminowanie jodo-ketonu. Widziałem tam, że wolna baza jest czarna, a proszek zmienił kolor podczas przygotowywania do krystalizacji. Być może był czarny, ponieważ jod był grupą opuszczającą w przeciwieństwie do bromu.
Pytania do potwierdzenia:

1. Powyższe wyniki pochodzą z octanu etylu jako rozpuszczalnika?
2. Czy przeprowadziłeś tę reakcję z EA i bromoketonem, czy wolna zasada wygląda inaczej?
3. Zauważyłem na filmie, że kryształy z EA wyglądają jak szkło, podczas gdy NMP są znacznie bielsze. Czytałem Twój post o stereochemii 4-MMC, jak enancjomery S i R tworzą różnie wyglądające kryształy, czy oba te kryształy są tak samo racemiczne?
4. Czy zauważyłeś jakąś różnicę w subiektywnym efekcie między EA i powiedzmy NMP w produkcie końcowym?

Dziękuję za opublikowanie tych wyników.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Właściwie to nie pamiętam na pewno. Prawdopodobnie tak.
Tak, to są kryształy racemiczne.
Nie próbowałem produktu, jak każdy dobry producent wina =)
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
8. Następnie mieszanina jest podgrzewana do temperatury 55°C.
na filmiku jest wyraźnie napisane, że nie trzeba podgrzewać. a tutaj ktoś napisał, żeby potem podgrzać, bo co z tego, że mieszanina sama osiągnie temperaturę nie wyższą niż 65°.
 

Attachments

  • MtlodcWYiL.jpg
    MtlodcWYiL.jpg
    904.1 KB · Views: 627

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cześć, 55 stopni * C jest potrzebne do próżniowego odparowania rozpuszczalników i nadmiaru metyloaminy. Jest to procedura opcjonalna.
4d1MKgRTyH
 

Chemix-Express

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
45
Reaction score
22
Points
8
Jestem bardzo ciekawy tej syntezy, za kilka dni będę miał okazję ją przetestować, więc mam kilka pytań:
1. czy w kroku 2 punkt 10 zamiast acetonu mogę użyć IPA? Kiedy używam HCL 35-37% aq w połączeniu z acetonem, zawsze jest dużo koloru, 1,4-dioksan pomógł, ale jest bardzo drogi. Czy myślicie, że IPA zadziała?
2. Etap 2, punkt 5 mówi, aby dodać cały m40 na raz, podczas gdy punkt 6 mówi, aby utrzymać temperaturę poniżej 65 stopni C. Czy mogę kontrolować temperaturę poprzez stopniowe dodawanie m40, czy koniecznie za pomocą zewnętrznej lodówki?
3. Czy powinienem liczyć czas reakcji (20 minut) od momentu zakończenia dodawania m40?
4. Ciekawi mnie, dlaczego jest tak mało informacji o syntezie 4MMC w octanie etylu, skoro ani na początku, ani w trakcie reakcji nie trzeba podgrzewać mieszaniny, a sam octan etylu jest bardzo tani. Czy wynika to z niskiej wydajności/czystości reakcji?
5. Krótko mówiąc, czy stosunek 1kg bk4, 2L m40, 2L octanu etylu byłby dobry, czy lepiej dać 1.5L m40 i 2.5L octanu etylu na każdy kg bk4?
 

little-flower

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 3, 2023
Messages
9
Reaction score
0
Points
1
Czy możemy przeprowadzić tę reakcję z 12% H202? Myślę, że może być dobrze"".
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
U can do
 

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Używając gotowego BK4 ile powinienem go dać za 2L m40?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
View previous replies…

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Miałem na myśli coś zupełnie innego. Nie wiem z jakim wynikiem końcowym BK4 ukończyłeś etap 1. Chcę zacząć od etapu 2 i nie wiem, ile BK4 użyć. Ile ostatecznie wyszło z etapu 1.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Około 1350-1450 g 2-bromo-4'-metylopropiofenonu z pierwszego etapu.
 

Rush-Benzo

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
22
Reaction score
2
Points
3
Dziękuję bardzo.

Jeśli to nie problem, zadam jeszcze jedno pytanie. W kroku 2 punkt 9 mówi Pan, aby oddestylować przynajmniej połowę octanu etylu, co to ma na celu? W filmie instruktażowym jest powiedziane, że ten krok jest opcjonalny. Czy pomijając go stracę na wydajności, jakości czy po prostu ułatwi mi to pracę z mniejszą objętością płynów?

Jestem w trakcie zakupu mocnej pompy próżniowej, z ciekawości zapytam ile trwa destylacja tych 6L octanu etylu podgrzewając do 55 stopni?
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
Spójrz na wideo, jeśli używasz 1 kg bk4, potrzebujesz 2 l octanu etylu i 2 l metyloaminy.
Tam sprzedają 6 l na wideo haha
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
>>> W kroku 2 punkt 9 mówisz, aby destylować co najmniej połowę octanu etylu, co to ma zrobić?
Jest to potrzebne do krystalizacji mefedronu.
>>>Czy pominięcie go spowoduje utratę wydajności, jakości, czy po prostu ułatwi mi pracę z mniejszą objętością płynów?
Tak czy inaczej będziesz go destylował, lepiej zrobić to na tym etapie, aby uzyskać większą wydajność podczas dodawania HCl.
 

StarWars

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 7, 2022
Messages
132
Reaction score
71
Points
28
Wrzucasz na kuchenkę elektryczną i po umyciu odparowuje 50% rozpuszczalnika, ale i tak jest sporo błędów w tym filmiku. myjesz 1x woda + soda potem 3 razy woda potem odparowujesz 50% potem dodajesz solfat magnezu żeby nie stracić produktu i zakwaszasz i tyle. Mam podobny filmik na starym laptopie gdzie używają dcm zamiast octanu etylu. Moim zdaniem nie ma sensu odparowywać, robiłem bez tego i nie było problemów w syntezie
 
Top