Oczyszczanie 2-bromo-4-metylopropiofenonu

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Cześć

Znalazłem dostawcę, który sprzedaje mi naprawdę dobre 2bk4.

Ale chcę się upewnić, że wypłukałem wszystkie zanieczyszczenia przed przystąpieniem do syntezy 4-MMC.

Jak to zrobić? Główną rzeczą, o którą się martwię, jest 4mpf i brom. Może nie jest to konieczne, ale i tak chcę go oczyścić

Miłego dnia!
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Czy chcesz oczyścić zakupiony 2b4mp? Najpierw musisz upewnić się, że jest to konieczne.
Co jest nie tak z twoim 2b4mp?
Może ma zły kolor i teksturę? A może daje niską wydajność?
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Wygląda na to, że czysty kolor i tekstura są dobre AFAIK.

Chcę się tylko upewnić, że używam bk tak czystego, jak to tylko możliwe.

Śledziłem wątki dotyczące syntezy w DCM i oczyszczania, ale bez oczekiwanych rezultatów.
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Podczas bromowania, oprócz 2BK4, uwalniał się kwas bromowodorowy (HBr) i inne substancje, zanieczyszczając 2BK4. Aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia z roztworu, należy wykonać kilka płukań roztworem sody oczyszczonej i jedno płukanie czystą wodą. Soda oczyszczona neutralizuje kwas, a woda spłukuje brud. 2BK4 jest nierozpuszczalny w wodzie, więc pozostaje w DCM (dichlorometanie).

Przygotuj roztwór: 100 g sody oczyszczonej na 1000 ml wody destylowanej. Weź pustą 2-litrową butelkę, wlej do niej 1000 ml wody i dodaj 100 g sody oczyszczonej. Energicznie wstrząsaj przez 2-3 minuty, a następnie pozostaw pozostałą sodę na kolejne 2-3 minuty. Roztwór jest gotowy; nie naruszaj osiadłej sody podczas opróżniania.

Usuń wszystko z kolby: przejście, lodówkę, lejek wkraplający i rdzeń.

Płynnie (powoli, małymi porcjami) wlej około 300 ml roztworu sody do naszej mieszaniny reakcyjnej, zamknij pokrywę i włącz mikser na maksymalnie 2 minuty. Mieszanina powinna stać się jaśniejsza. Będzie bulgotać, syczeć i pienić się - to soda neutralizuje kwas i brom. Reakcja jest aktywna, więc dodawaj powoli.

Usuń kotwicę za pomocą ekstraktora kotwic. Następnie energicznie wstrząsaj rękami przez kolejne 2 minuty (żadne mieszadło nie wymiesza tak dobrze jak ręce, to ważne).
Następnie ustaw lejek rozdzielający na statywie i przelej wszystko do kolby.

Obserwuj, jak rozdzielają się warstwy (zajmuje to około 30 sekund). Górna warstwa będzie wodna, a dolna będzie roztworem 2BK4 w DCM.

Gdy warstwy się rozdzielą, weź papierek wskaźnikowy i umieść na nim niewielką kroplę dolnej warstwy, wystarczającą do zwilżenia papierka. Pożądany kolor to neutralny (żółty, gdy papierek zwilża się, ale nie zmienia koloru). Jeśli był lekko zasadowy, dodaj kroplę roztworu sody. Jeśli jest kwaśny, powtórz fazę, przemywając sodą oczyszczoną, pozwalając dolnej warstwie spłynąć do kolby i odrzucając górną warstwę. Jest to kluczowy krok - musimy zneutralizować cały kwas roztworem sody. Jeśli wyślemy do syntezy niedostatecznie umyty roztwór, prawdopodobnie zrujnujemy partię.

W rozdzielaczu znajdują się teraz dwie warstwy. Pozwól dolnej warstwie (najprawdopodobniej po 2-3-4 płukaniach sodą w końcu zobaczysz neutralny kolor) spłynąć do butelki, a górną warstwę wyrzuć. Na tym etapie można zebrać niewielką ilość warstwy wody bez utraty warstwy 2BK4.

Aby ułatwić przeniesienie dolnej warstwy z lejka bezpośrednio do kolby, umieść stojak z lejkiem rozdzielającym na krawędzi stołu i odsuń podpórki na bok (UWAGA, LEJEK MOŻE ZAWISNĄĆ, UPADNĄĆ I PĘKNĄĆ - BĘDZIE BARDZO TRUDNY DO CZYSZCZENIA!). Alternatywnie, wystarczy trzymać lejek w dłoniach.

Po zakończeniu płukania sodą, przepłucz ponownie czystą wodą destylowaną: dodaj 100-150 ml wody destylowanej do kolby, potrząsaj energicznie przez 2-3 minuty i przelej do lejka rozdzielającego. Ponownie pozwól dolnej warstwie spłynąć do kolby i odrzuć górną warstwę.

W ten sposób przemyliśmy alkaliami (1-4 razy) i czystą wodą (1 raz), aby usunąć nieprzereagowany brom, kwas i inne produkty uboczne, uzyskując czysty roztwór 2BK4 w DCM.

Na zdrowie
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Czy 2b4mp został oczyszczony z zanieczyszczeń?
Faktem jest, że podobne płukanie odbywa się pod koniec syntezy 4mmc, usuwając te same zanieczyszczenia.
W produkcji 2b4mp jest płukany po bromowaniu. Jeśli masz proszek 2b4mp, musisz ponownie uczynić go płynnym, aby wypłukać zanieczyszczenia.
Można to zrobić poprzez podgrzanie go do temperatury topnienia (~75-77ºC). Ale 2b4mp jest silnym środkiem łzawiącym, a to jest straszne.
Można też użyć rozpuszczalników. Rozpuszczanie w lodowatym kwasie octowym, a następnie wytrącanie w wodzie i przemywanie wodorowęglanem sodu działa dobrze. Ale to zużywa odczynniki i traci sam 2b4mp.
Nie widzę sensu w przepłukiwaniu 2b4mp, lepiej przepłukać olej meph po syntezie. Procedura jest taka sama, ale wygodniejsza.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
295
Points
63
Szczególnie przyjemne jest suszenie mokrego 2b4mp po umyciu.:) W końcu nie można włożyć go do torby mokrego i nie znać dokładnej wagi. A suszenie trwa bardzo długo i wydziela opary łez.:cry::sick::poop:
Podsumowuję ten temat następująco. Jeśli bromujesz, w tym momencie sensowne jest mycie 2b4mp, gdy jest płynny.
Jeśli kupiłeś gotowy 2b4mp i chcesz go umyć i przechowywać, nie powinieneś tego robić. Najlepszym sposobem mycia 2b4mp jest mycie go w rozpuszczalniku.
Zastanów się!
 

thevines2

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
Próbowałem znaleźć sposób na oczyszczenie 2-bromo-3,4-metylenodioksypropiofenonu bez większego powodzenia
 
Top