Oczyszczanie acetonu ze zmywacza do paznokci

Mynoghra

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2023
Messages
9
Reaction score
3
Points
1
Pomyślałem, że byłoby miło mieć post o ekstrakcji / oczyszczaniu podstawowych i niezbędnych produktów dostępnych bez recepty dla początkujących, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu. Dziś będzie to aceton.

Dlaczego aceton? Cóż, czasami jest to zbyt drogie / czasochłonne / trudne / nielegalne dla początkujących, aby dostać w swoje ręce aceton bez dodatków (nawet nie mów o PURE Acetone) ... Nie wierzysz mi? Pozwól, że opowiem, co dzieje się w moim kraju (możesz pominąć tę sekcję, to tylko moje gadanie).

Aceton jest tutaj substancją chemiczną "Schedule II". Nie możesz kupić czystego acetonu (95% + EtO), jeśli jesteś zwykłym obywatelem, większość, którą możesz zdobyć, to 60% z odpowiednimi kontaktami (a nawet 60% przekracza granice prawa!), A nawet wtedy zostaniesz zamknięty przez policję.

Można znaleźć w niektórych ofertach w moim kraju 99,8% acetonu, ale jest to albo oszustwo, albo honeypot dla naszych drogich producentów!

Lepszy, który można dostać legalnie i bez wzbudzania podejrzeń, to 30% i z dodatkami takimi jak EtO, parfum, oleje i inne! Mogą one zrujnować ekstrakcję, a w lepszych przypadkach po prostu sprawić, że produkt stanie się kupą śmieci.

I nie mówmy nawet o CENIE. 1 litr 30% zanieczyszczonego acetonu kosztuje około 10 USD (co nie wydaje się dużo dla przeciętnego Amerykanina i Europejczyka, ale w moim kraju można kupić miesięczną porcję mięsa krowiego dla dwóch osób, i to bez recepty!), 1 litr 60% acetonu, który prawdopodobnie znajdziesz na liście po prostu szukając i jest trzykrotnie droższy!

Tak więc 99,8% jest całkowicie nielegalne, aby nawet o tym myśleć.

A my używamy acetonu do wielu ekstrakcji, teksów, czyszczenia itp!

Metoda, której będę używał, polega na podgrzewaniu acetonu aż do wrzenia, a następnie zbieraniu go na zimnej powierzchni.

Pozwól mi najpierw usunąć kilka rzeczy z drogi.
1. Aceton jest lotny. Oznacza to, że zdmuchnie ci gówno z twarzy przy pierwszej okazji.
2. Aceton JEST drażniący. Wąchanie zbyt dużej ilości może spowodować kryzys, jeśli masz problemy z nosem / układem oddechowym.
3. Aceton w stężeniach, z którymi będziemy mieć do czynienia, MOŻE BYĆ NIELEGALNY (nie mówisz!). Więc zachowaj to co robisz dla SIEBIE, musisz się komuś tłumaczyć? Kłam jak najęty.
4. Gorący aceton może łatwo uszkodzić skórę, oczy i drogi oddechowe.

Oto kilka wskazówek przed rozpoczęciem pracy:
1. Wykonaj tę procedurę w dobrze wentylowanym miejscu. Nie musi to być otwarty obszar, ale MUSISZ stale odnawiać powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz.
2. Wykonaj tę procedurę w wytrzymałych rękawicach do czyszczenia lub rękawicach medycznych, nawet lateksowych do pewnego stopnia. Polecam jednak grube rękawice z PVC.
3. Zaopatrz się w maskę z wkładem na opary organiczne. Na przykład 3M 5005 i 5006.
4. Okulary ochronne lub przynajmniej COŚ.
5. Jeśli to możliwe, ŻADNYCH OTWARTYCH OGNI!

Następnie, bez dalszych ceregieli, porozmawiajmy o biznesie. Będziesz potrzebował sprzętu, który możesz do pewnego stopnia zaimprowizować.

- Dwa szklane/metalowe/ceramiczne pojemniki dowolnej wielkości.
- Będą one używane do podgrzewania lub acetonu, więc żadnych plastików!
- Jeden z pojemników musi być nieco większy zarówno pod względem wysokości, jak i promienia od drugiego.

- Jeden jeszcze większy pojemnik. Do kąpieli wodnej.

- Naczynie w kształcie jajka lub półsferyczne do umieszczenia na wierzchu większego pojemnika.
- Będzie ono używane do umieszczenia chłodnej cieczy w celu wywołania kondensacji.

- Folia aluminiowa.

- Opaska do włosów/gumowa opaska wystarczająco duża, aby można ją było umieścić wokół większego pojemnika.
- Używane razem do uszczelnienia większego pojemnika i utrzymania naszych gadżetów w środku, uwierz mi, nie będziesz lubił wąchać acetonu zbyt długo.

- Źródło ogrzewania, które można w pewnym stopniu kontrolować, takie jak żelazko (tak, to, którego używasz do ubrań), kuchenka elektryczna lub rzeczywista płyta grzewcza.
- W ostateczności można użyć kuchenki gazowej, ale jest jeden problem, trzeba będzie stale wyłączać i włączać, aby utrzymać temperaturę w ryzach.
- Istnieje również ryzyko WYBUCHU i NIEUCHRONNEGO POŻARU! Aceton jest niezwykle lotny i jeśli to możliwe, nie należy trzymać go w pobliżu ognia!

- Termometr, termometr do głębokiego smażenia lub termometr chemiczny. Taki do pomiaru ciepłoty ciała *może* zadziałać, ale nie mogę go polecić!
- Możesz pominąć tę czynność, po prostu uważnie słuchaj / obserwuj, czy wewnątrz pojemnika nie ma szumów / bąbelków i nie pozwól, aby było zbyt gorąco!

Procedura wygląda następująco:

1. Napełnij duży pojemnik (A) tak, aby było w nim wystarczająco dużo zanieczyszczonego acetonu, ale nie na tyle, aby przewrócić lub pozwolić małemu pojemnikowi (B) poruszać się.
2. Za pomocą folii aluminiowej (lepiej użyć 2 lub 3 arkuszy, można również złożyć większy arkusz, co jest łatwiejsze w zarządzaniu) przykryj górną część pojemnika A.
2.1. Nie umieszczaj folii zbyt ciasno! Pozostaw wystarczająco dużo, aby utworzyć "brzuch" skierowany w dół. Pamiętaj, że umieścimy na niej naczynie z okrągłym dnem! Zbyt ciasno i stracimy obszar kontaktu / arkusz może się rozerwać.
3. Za pomocą gumki do włosów uszczelnij pojemnik A. Pomoże to w pewnym stopniu utrzymać nasze gadżety w środku, ale w zależności od zastosowanego ciepła może to nie wystarczyć!
4. Umieść pojemnik A, ostrożnie, aby nie zabrudzić pojemnika B w środku, w gorącej kąpieli wodnej.
5. Umieść termometr na wodzie.
6. Zwiększyć temperaturę.
7. Umieść naczynie z zimną wodą (C) na aluminiowej blasze na pojemniku A.
8. Zysk.



Żartuję z tym ostatnim. W każdym razie, oto kilka innych faktów i wskazówek dotyczących oczyszczania acetonu:

1. Aceton odparowuje w temperaturze od około 20°C do 35°C.
2. Aceton wrze w temperaturze około 56 °C.

Należy więc utrzymywać temperaturę na poziomie około 50-55°C. Nie więcej, nie mniej. Jest to jeden z tych procesów, w których powolna praca daje lepsze rezultaty.

Jeśli zaczniesz słyszeć/obserwować bulgotanie/duże pęcherzyki/wyraźne wrzenie ZATRZYMAJ OGRZEWANIE!

Powodem tego jest wzrost ciśnienia, który może spowodować wyciek acetonu lub, co gorsza, oderwanie się blachy aluminiowej.

Jeśli zaczniesz wyczuwać dziwny zapach, ZATRZYMAJ OGRZEWANIE, ZAŁÓŻ MASKĘ, WYWIETRZ POMIESZCZENIE, a następnie sprawdź, gdzie może przeciekać.

Zawsze utrzymuj zimną wodę w temperaturze około 25°C, aby uzyskać lepsze wyniki i nie ryzykować gromadzenia się oparów acetonu i ostatecznie wycieku.

Jeśli blacha aluminiowa została umieszczona wystarczająco dobrze, będzie można usłyszeć/zobaczyć wytrącanie się acetonu :)

Należy zwracać uwagę zarówno na temperaturę kąpieli wodnej, jak i odgłosy bulgotania/wrzenia roztworu. Gdy większość roztworu acetonu zostanie przetworzona, zacznie się on mocno nagrzewać, co jest spowodowane tworzeniem przez aceton azeotropu z EtO, a temperatura wrzenia EtO wynosi około 78°C! Więc jeśli ci na tym zależy, zatrzymaj proces, gdy zobaczysz, że nawet w 60 ° C nie ma szumu / wrzenia.

Poczekaj, aż wszystko ostygnie do około 30°C, a następnie odzyskaj czysty produkt w dowolnym szczelnym naczyniu i gotowe!

Powstały roztwór można zachować do ekstrakcji EtO lub wylać do kanalizacji, nie ma z tym problemu, ponieważ jest to tylko EtO i kilka innych (prawdopodobnie) nieszkodliwych składników.

Stosując tę metodę uzyskałem odzysk na poziomie około 25% całkowitej objętości. Niewiele i tracąc całkiem sporo, ale hej! Przynajmniej jest czysty (w pewnym stopniu, może zawierać bardzo małe ilości EtO i wody) i nie jestem na liście!

Załączę zdjęcia w późniejszym terminie i / lub wideo na żądanie!
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Używałem tej metody wcześniej do destylacji kilku uncji czegoś, ale gdybym próbował uzyskać więcej lub częściej, sfabrykowałbym coś bardziej podobnego do tradycyjnego destylatora, który ma wiele zalet.

Jeśli masz sito molekularne 3a, może ono wysuszyć aceton do bezwodnego nawet w zamrażarce.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Oczywiście solona woda (woda + NaCl) nie jest mieszalna z acetonem. Więc prawdopodobnie można kupić 98-99%, który jest powszechnie dostępny w sklepie, a następnie dodać NaCl około 3-6 gr na 1L, trzymać go w zamrażarce przez jakiś czas, a następnie powoli dekantować.

Nie próbowałem osobiście, bo nie miałem potrzeby, ale widziałem kilka razy jak solona woda oddziela się od acetonu. Powinno działać dobrze.
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
SALLE(salting-out assisted liquid to liquid extraction) może oddzielić wodę od acetonitrylu, acetonu, etanolu i tetrahydrofuranu oraz alkoholu izopropylowego, wśród innych rozpuszczalników organicznych. Jeśli nie możesz uzyskać dobrej separacji faz w lejku separacyjnym lub napotkasz emulsję, zadzwoń do SALLE
 
Top