Destylacja z parą wodną

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Wprowadzenie.

Destylacja z parą wodną jest analogiczna do zwykłej destylacji, z tą główną różnicą, że para wodna (lub woda) jest używana w kolbie destylacyjnej wraz z materiałem, który ma być destylowany. Eksperymentalnie układy są mniej więcej takie same (rys. 1), z niewielkimi różnicami w sposobie dodawania pary do kolby: pośrednio, jeśli w budynku dostępna jest linia parowa, lub bezpośrednio przez gotowanie wody w kolbie.
z parą wodną
.
S98IdLNKHq
Najczęstszym zastosowaniem destylacji z parą wodną jest ekstrakcja naturalnych produktów z materiałów roślinnych. Jest to główna przemysłowa metoda pozyskiwania roślinnych olejków eterycznych, stosowanych w substancjach zapachowych i produktach higieny osobistej. Ponieważ w ten sposób można wyizolować tak wiele produktów, technika ta jest regularnie stosowana w laboratoriach farmaceutycznych. Ekstrakcja roślin Ayahuasca i Cannabis pozwala na uzyskanie szeregu substancji psychoaktywnych.

Procedura destylacji z parą wodną.

Aparat do destylacji z parą wodną pokazano na rys. 2, który wykorzystuje wrzącą wodę w kolbie destylacyjnej. Aparat wykorzystujący przewód pary pokazano na Rys. 3. Zakłada się, że czytelnicy przeprowadzili wcześniej destylację prostą, dlatego w tej sekcji opisano różnice między destylacją prostą a destylacją z parą wodną.
.
O9DBeh7VyT
.
FKw27By5no

Przygotowanie konfiguracji.

1. Umieść materiał roślinny, który ma zostać poddany ekstrakcji w dużej kolbie okrągłodennej ze złączem 24/40 (szeroki otwór), wypełnionej nie więcej niż do połowy. Często potrzebna jest duża ilość materiału, ponieważ większość roślin to celuloza, a nie olej. Użycie kolby 14/20 (węższy otwór) utrudniłoby usunięcie materiału roślinnego po destylacji.

2. Użyj zacisku przedłużającego, aby przymocować dużą kolbę do stojaka pierścieniowego lub kratownicy. W razie potrzeby można dodatkowo zabezpieczyć zestaw za pomocą platformy (np. zacisku pierścieniowego i siatki drucianej, jak na rys. 2).

3. Dodaj wodę do kolby destylacyjnej, aby tylko przykryć materiał roślinny.

4. Zawsze używaj adaptera Claisena w konfiguracji, ponieważ materiały roślinne często pienią się podczas ogrzewania i często występują duże turbulencje w kolbie destylacyjnej (patrz rozpryski w kolbie na rys. 3).

5. Regularnie stosowane są dwie odmiany destylacji z parą wodną: jedna, w której para jest wytwarzana bezpośrednio przez podgrzewanie wody w kolbie destylacyjnej za pomocą palnika Bunsena (rys. 2), a druga, w której para jest wytwarzana pośrednio przez linię parową w budynku (rys. 3). Chociaż palniki nie są powszechnie stosowane w destylacji związków organicznych, są one stosunkowo bezpieczne w destylacji z parą wodną, ponieważ: a) większość pary wytwarzanej przez roztwór to zazwyczaj woda, a nie związki organiczne, więc para nie jest szczególnie łatwopalna, b) destylat może być nieco łatwopalny, ale znajduje się w pewnej odległości od źródła ciepła.

6. Do górnej części adaptera Claisena podłącz jeden z poniższych elementów, w zależności od stosowanej odmiany destylacji
.
a) Jeśli woda będzie podgrzewana w kolbie destylacyjnej wraz z palnikiem: Podłącz korek zamykający układ (wskazany strzałką na Rys.4), jeśli ilość wody będzie wystarczająca do destylacji. Dołącz lejek rozdzielający o pojemności 125 ml (który musi mieć szlifowane szklane złącze poniżej korka), jeśli przewiduje się, że woda będzie musiała być uzupełniana podczas destylacji. Zacisnąći częściowo napełnić wodą lejek rozdzielający (rys. 2).
b) Jeśli używana będzie linia parowa: Włożyć rurkę wlotową pary i ustawić ją tak, aby wylot znajdował się tuż nad dnem kolby. Podłącz tę rurkę do separatora lejkowego podłączonego do przewodu pary (rys. 3).

.
PveXRxiJOp
7. Kolbą odbiorczą może być cylinder miarowy, kolba Erlenmeyera lub kolba okrągłodenna.
H3yNgWdERI
a) Machanie palnikiem w celu podgrzania kolby destylacyjnej (z miętą), b) Spuszczanie wody z odwadniacza po otwarciu przewodu pary, c) Para bąbelkująca przez kolbę destylacyjną (ze skórkami pomarańczy)
.
Rozpocząć destylację.
8.
Rozpocząć podgrzewanie kolby:

a) Jeśli używaszpalnika Bunsena, początkowo podgrzewaj kolbę w szybkim tempie (zagotowanie wody wymaga dużej ilości energii), ale gdy roztwór zacznie wrzeć lub pienić się, zmniejsz moc palnika i/lub faluj palnikiem, aby zmniejszyć tempo destylacji (rys. 5 a).
b) Jeśli używana jest linia parowa, otwórz zawór odcinający w odwadniaczu lejka separacyjnego. Włącz parę i pozwól, aby woda z przewodu pary spłynęła przez lejek do pojemnika (rys. 5 b). Zamknij kurek, gdy okaże się, że z przewodu parowego wydostaje się głównie para, a nie woda. Dostosujszybkość pary tak, aby para energicznie bąbelkowała przez ciecz w kolbie destylacyjnej (rys. 5 c).
.
3RgkvoJen4
a+b) Destylat z olejkiem organicznym na wierzchu wody (olejek pomarańczowy w obu), c) Mleczny destylat (olejek goździkowy)

9. Zbieraj destylat w tempie 1 kropli na sekundę. Destylatbędzie zawierał zarówno wodę, jak i olejek i może wyglądać na dwa sposoby.
a) Może utworzyć się druga warstwa lub destylat może wydawać się mieć oleiste kropelki przylegające do boków kolby. Dzieje się tak, gdy olej jest bardzo niepolarny (np. rys. 6 a + b pokazują destylat olejku pomarańczowego, który prawie w całości składa się z węglowodorów).
b) Destylat może również wydawać się mętny lub "mleczny" (rys. 6 c przedstawia mętny destylat olejku goździkowego). Mętna mieszanina powstaje, gdy drobne nierozpuszczalne cząstki są rozproszone w zawiesinie. Zwykle dzieje się tak, gdy olej jest nierozpuszczalny w wodzie, ale zawiera pewne polarne grupy funkcyjne (np. duże związki z kilkoma alkoholowymi lub eterowymi grupami funkcyjnymi).


10. Jeśli używana jest linia parowa, po rozpoczęciu destylacji należy zmniejszyć ilość pary.

11. Jeśli nie używasz przewodu pary, pamiętaj o uzupełnianiu wody w kolbie destylacyjnej, jeśli jej poziom stanie się zbyt niski (jeśli ciecz w kolbie destylacyjnej stanie się gęsta). Podgrzewanie zbyt stężonego roztworu może czasami powodować karmelizację cukrów w materiale roślinnym, co utrudnia czyszczenie. Aby uzupełnić wodę,
należy
a)Tymczasowo otworzyć korek na adapterze Claisena i dodać wodę za pomocą butelki do płukania.
b) Jeśli używasz lejka rozdzielającego na adapterze Claisena, przekręć kurek, aby stopniowo wlewać wodę. Jeśli woda zostanie spuszczona zbyt szybko, tak że zbierze się w adapterze Claisena, trudno będzie ją spuścić do kolby destylacyjnej z tego samego powodu, dla którego lejek separacyjny nie spuszcza wody, gdy korek jest na swoim miejscu. Powolne spuszczanie wody z lejka separacyjnego zapobiega temu zjawisku.


Zatrzymajdestylację.
12. Jeśli postępujesz zgodnie z procedurą, zbierz zalecaną ilość destylatu. Jeśli destylat jest mleczny, destylację można przerwać, gdy destylat kapiący z adaptera próżniowego sklaruje się, wskazując, że skrapla się tylko woda.

13. Jeśli używana jest linia parowa, przed wyłączeniem pary należy całkowicie spuścić ciecz z odwadniacza lejka separacyjnego (i pozostawić go otwartym). Jeśli woda znajduje się w lejku, gdy przewód pary jest wyłączony, ssanie utworzone przez odwadniacz schładzający się szybciej niż kolba destylacyjna może wciągnąć ciecz z kolby destylacyjnej do odwadniacza (czasami gwałtownie).

Odizoluj olej.
14. Jeśli olej oddzieli się od destylatu, jak na Rys. 6 a, można go usunąć pipetą, wysuszyć środkiem suszącym (takim jak Na2SO4) i poddać bezpośredniej analizie. Jeśli jest mleczny, jak na rys. 6 c, olej należy ekstrahować do rozpuszczalnika organicznego, wysuszyć środkiem suszącym (takim jak MgSO4) i usunąć rozpuszczalnik za pomocą wyparki obrotowej. Zazwyczaj konieczne są trzy ekstrakcje, aby w pełni wyekstrahować olej z mlecznego destylatu do rozpuszczalnika organicznego. W przypadku ekstrakcji mlecznego destylatu olejku goździkowego z rys. 6 c, należy zauważyć, że warstwa wodna (na dole) pozostaje mleczna po pierwszej ekstrakcji (rys. 7 a). Ten mleczny wygląd wskazuje, że olejek nie został w pełni usunięty podczas jednej ekstrakcji. Warstwa wodna klaruje się po drugiej ekstrakcji (rys. 7 b), co pokazuje znaczenie wielokrotnej ekstrakcji.
NxI7Tw9zqF
a) Pierwsza ekstrakcja destylatu olejku goździkowego do octanu etylu, b) Druga ekstrakcja
 
Last edited by a moderator:

h20

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 7, 2022
Messages
10
Reaction score
7
Points
3
Witam,
Nie sądzę, aby ludzie tutaj na BB chcieli destylować liście.
To wyjaśnienie można znaleźć w całym Internecie.
Chciałbym wiedzieć, jak destylujesz chemikalia. jakie temperatury muszą być przestrzegane?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Będziesz zaskoczony, że CBD można destylować parą wodną z liści konopi! Również chemikalia mogą być destylowane w ten sam sposób. Na fot. 3 i 4 przedstawiono taką aparaturę. Możesz obliczyć temperaturę, jeśli wiesz, co chcesz destylować. Jeśli przeczytasz ten artykuł i artykuł o destylacji, zrozumiesz, co to znaczy destylacja i nie będziesz zadawać takich pytań.
 
Last edited:

h20

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 7, 2022
Messages
10
Reaction score
7
Points
3
Och, tak, zapomniałem, jesteś tu mile widziany tylko wtedy, gdy wiesz wszystko.
Więc nie musisz niczego tłumaczyć.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Przepraszam, jeśli tak to wygląda. Mógłbyś być bardziej uprzejmy na wypadek, gdybyś chciał uzyskać pomoc...
 

J-man

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 8, 2022
Messages
21
Reaction score
4
Points
3
Można również wyciągnąć olej z wolnej bazy metylowej za pomocą destylacji z parą wodną po bazowaniu go na trasie moskiewskiej po refluksie, więc z tego, co słyszałem... Dzięki G.Patton za umieszczenie tych rzeczy tutaj, ponownie nauczyłem się kilku rzeczy, o których zapomniałem, ponieważ nawet proste rzeczy można przeoczyć lub zapomnieć z czasem. Hej, czy możesz podać jakieś dobre przykłady źródeł, które mogą wytwarzać parę? Jak szybkowary itp.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Cześć, Czy ktoś może pokazać dobrą i wydajną konfigurację do destylacji z parą wodną. Dopiero zacząłem badać tę dziedzinę i po prostu użyłem wody w kolbie z jedynym pływającym na górze. Wydaje się, że to działa, ale jest bardzo powolne i jest wiele pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi:
1. Jaka jest idealna proporcja wody do oleju, jeśli taka istnieje?
2. Czy istnieje bardziej wydajny sposób, np. przy użyciu ekspresu do cappucino lub myjki parowej? (Jeśli tak, proszę o wyjaśnienie lub pokazanie zdjęcia takiej konfiguracji. Próbowałem wytworzyć parę w kolbie z olejem i skierować ją do kolby z olejem, ale para ochłodziła się zbyt mocno, aby była wydajna).
3. Jak ustalić, kiedy zakończyć destylację parową?

Dziękuję za każdą radę, rozgryzienie tego wszystkiego przez eksperymentowanie zajęłoby wieki i jestem pewien, że te pytania zostały już sprawdzone i rozwiązane przez osoby z większym doświadczeniem.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Cześć @diogenes

Oto dobra konfiguracja dla destylacji z parą wodną:

1 - Niepotrzebne
2 - Kolba zbierająca
3 - Kolumna Vigreux
4 - Termometr (0-100C)
5 - Chłodnica Liebeg
6 - Wlot zimnej wody
7 - Wylot ciepłej wody
8 - Kolba odbiorcza
9 - Adapter próżniowy
10 - Kątownik
11 - Regulator temperatury
12 - Sterowanie mieszadłem
13 - Mieszadło magnetyczne z płytą grzejną
14 - Pojemnik z wodą
15 - Olej organiczny
16 - Pojemnik z zimną wodą

WSKAZÓWKI:

1 - Jeśli na przykład destylujesz olej amfetaminowy z IPA z parą wodną, nie potrzebujesz kolumny vigreux, możesz po prostu podłączyć ją bezpośrednio do chłodnicy Liebeg.
2 - Jeśli na przykład destylujesz z parą wodną olej amfetaminowy z wodą destylowaną, musisz użyć kolumny vigreux.
3 - Stosunek oleju do wody powinien wynosić 1:1 i nie należy używać zwykłej wody z kranu, ale wody destylowanej, aby nie stracić wydajności.
4 - Jak sprawdzić, kiedy destylacja z parą wodną jest zakończona. Jednym z przykładów może być brak oparów kondensujących wewnątrz kolumny Liebega, drugim rozpoznaniem jest, na przykład, jeśli destylujesz z parą, jeśli IPA z oleju amfetaminowego, temperatura wrzenia IPA pod ciśnieniem wynosi 29-30 ° C, gdy termometr przekroczy temperaturę, na przykład do 35 ° C, wtedy wiesz, że nie ma już IPA i destylacja z parą jest zakończona.

Mam nadzieję, że to pomoże, pozdrawiam
Rcfin9dbhZ
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Cześć, dziękuję za wyjaśnienie, ale zdjęcie przedstawia destylację z łaźnią wodną lub po prostu nie rozumiem, gdzie para dostaje się do oleju. Dlaczego płyta grzewcza jest oznaczona jako niepotrzebna? (Nr 1.) dzięki
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Jeśli masz olej amfetaminowy, który chcesz oczyścić, użyj wody destylowanej w stosunku 1:1.

Jeśli więc masz 1l oleju amfetaminowego, dodajesz 1l wody destylowanej. Gdy podgrzeje się pod ciśnieniem próżniowym, temperatura wrzenia wyniesie około 56 ° C, co spowoduje parowanie i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, stąd "destylacja z parą wodną".

Powodem, dla którego kolba znajduje się wewnątrz pojemnika z wodą na płycie grzewczej, jest to, że obejmuje ona większą powierzchnię grzewczą kolby, a nie tylko jej dno.

(1) - Jest to pewnego rodzaju koc ochronny na wypadek, gdybyś nie używał stalowej patelni jako przewodnika ciepła.
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Zapomniałem dodać,

Dobry współczynnik przepływu destylacji to jedna kropla na sekundę do kolby odbieralnika. Wynika to z faktu, że w przypadku zbyt szybkiej destylacji z parą wodną destylator będzie zabierał olej do kolby odbieralnika, co spowoduje utratę części produktu.

Pozdrawiam
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Cześć, przepraszam za kolejne pytanie, chcę tylko wyjaśnić, co powiedziałeś. Destylacja z parą wodną jest zalecana pod próżnią, aby temperatura była jeszcze niższa i nie dochodziło do utleniania, prawda? Również w drugim poście radzisz, aby przejść 1 kroplę na sekundę, więc około 3 ml / minutę, w przeciwnym razie część oleju również przejdzie z parą. Czy nie jest to główny cel destylacji z parą wodną, to znaczy staramy się, aby produkt pue (olej) przedostał się do kolby odbierającej. Co źle rozumiem? Dziękuję.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Który olej masz na myśli? Amfetaminę/metę? Destylacja z parą wodną zakłada, że destylujesz je jako mieszaninę azeotropową.
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Cześć Patton, odnosiłem się do poprzedniego postu ImOutAlso, który powiedział, że jeśli destylacja z parą wodną zostanie przeprowadzona zbyt szybko, to olej również przejdzie, czego nie rozumiałem, ponieważ jak mówisz, zasady Amph i Meth są również olejami, a przynajmniej substancjami oleistymi. A może chodziło mu o inne oleje? Pierwotna mieszanina powinna być stosunkiem wody do bazy 1:1, a oczyszczanie odbywa się, ponieważ nielotne zanieczyszczenia pozostają w oryginalnej kolbie, a tylko lotne (baza olejowa) przechodzą. Tak rozumiałem destylację z parą wodną i kiedy próbowałem, działała, choć prawdopodobnie nie optymalnie, ponieważ nigdy nie próbowałem jej w próżni. To była dla mnie nowa informacja. Może mógłbyś to wyjaśnić i doradzić optymalny sposób?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
W rzeczywistości warto obejść się bez próżni z parą wodną. Łatwo byłoby określić temperaturę wrzenia produktu docelowego. W przypadku destylacji próżniowej zalecam przeprowadzenie jej bez pary ze względu na to, że trudno byłoby określić, gdzie jest czysty produkt, a gdzie produkty uboczne (chodzi mi dokładnie o temperaturę oparów pod próżnią). Pierwsza opcja jest powszechna i moim zdaniem lepsza.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Teoretycznie temperatura wrzenia spada poniżej 100C, prawda? Robiłem to bez próżni i temperatura wrzenia utrzymywała się na poziomie 98-99. Azeotrop wodno-zasadowy ma niższą temperaturę wrzenia niż sama woda. Z drugiej strony niewielka zmiana temperatury wrzenia uniemożliwia rozróżnienie różnych olejów.
np. https://chem. libretexts.org/Bookshe...ria/Immiscible_Liquids_and_Steam_Distillation

To czego nie rozumiem, to dlaczego większość źródeł generuje parę w osobnej kolbie. Czy nie łatwiej jest po prostu umieścić wodę i olej w jednej kolbie, zamieszać i destylować? Można to uzupełnić dodatkowym lejkiem, aby zastąpić wodę, jeśli się skończy, podczas gdy pozostało jeszcze trochę oleju.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Dzięki bracie! Zapisałem to w mojej bibliotece
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Link zaleca energiczne mieszanie, aby utrzymać mieszankę oleju i wody w ciągłym ruchu, co zapobiegnie "zablokowaniu" wody przez olej.

W ten sposób ciśnienie pary wody, które wynosi (w przybliżeniu) 1 bar = 760Hgmm w temperaturze 100C. Teraz ogólna prężność pary w "wirującej" mieszaninie będzie sumą prężności pary oleju i wody. Ciśnienie pary oleju w temperaturze 100C nie jest bliskie 760Hgmm, więc będzie miało bardzo niewielki udział w sumie i tylko nieznacznie obniży temperaturę wrzenia. Tak więc w przypadku, gdy w oleju znajduje się niepożądany, ale lotny składnik o podobnej temperaturze wrzenia jak produkt, trudno będzie określić, kiedy pożądany produkt i kiedy ten niepożądany produkt trafia do kolby zbiorczej.

Np. prężność par benzaldehydu wynosi 0,074 bara w temperaturze 97C, prężność par wody wynosi 0,91 bara, więc suma jest nieco mniejsza niż 1 bar, a benzaldehyd będzie destylował z wodą w temperaturze 98C. Nie znalazłem kalkulatora dla prężności par amfetaminy, ale jest ona niższa niż benzaldehydu, ponieważ jego temperatura wrzenia jest wyższa, a jego waga jest również wyższa. Więc będzie wrzeć między 98 a 100C. Istnieje wiele czynników, takich jak wysokość itp. i są to tylko szacunkowe wartości, ale chodzi o to, że większość cząsteczek, z którymi mamy do czynienia, będzie wrzeć z wodą / parą w wąskim zakresie temperatur i nie jest możliwe określenie, co się dzieje na podstawie temperatury. Różnica temperatur pary będzie niewielka, nawet jeśli temperatury wrzenia związków są bardzo różne, np. benzaldehyd i metamfetamina. Dzięki destylacji z parą wodną możliwe jest jedynie oddzielenie lotnych składników od nielotnych "zanieczyszczeń" w oleju (czego potrzebujemy, ponieważ większość lotnych składników jest naszym produktem).
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Patton, w skrócie moje pytania brzmią następująco:

Czy są nieścisłości w poście ImOutAlso o destylacji z parą wodną? Mam 3 punkty do zakwestionowania:
1. Wydaje się sugerować, że "para wodna usuniewszelkie zanieczyszczenia", co jest przeciwieństwem tego, co myślałem: para wodna zabierze ze sobą "zanieczyszczenia" do kolby odbiorczej. Następnie czysta substancja może zostać wyekstrahowana z wody. Zanieczyszczenia pozostaną we wrzącej kolbie.
2. Usuwanie IPA nie jest destylacją z parą wodną, tylko zwykłą destylacją próżniową. Destylację z parą wodną można przeprowadzić tylko z wodą.
3. Do destylacji z parą wodną nie jest potrzebna kolumna Vigreaux.

Są one oparte na mojej obecnej (ograniczonej) wiedzy, więc przedstawiam to, aby uzyskać wyjaśnienie, ponieważ jest to sprzeczne z większością tego, co kiedykolwiek czytałem o destylacji z parą wodną.
Czwarte pytanie do Ciebie brzmi: czy destylacja z parą wodną jest lepsza/równa/gorsza niż bez próżni? Dla ekspertów może to być oczywiste, ale dla początkujących jest to ważne, ponieważ łatwo jest stracić dużo czasu na podstawie niedokładnych informacji.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Para tylko obniża temperaturę wrzenia amin
Poprawnie, warto wykonać te kroki (destylacja IPA i destylacja produktu) oddzielnie.
poprawne
Odpowiedź w poprzedniej wiadomości
 
Top