Synteza chlorowodorku efedryny i analiza chemiczna

GhostChemist

Expert
Joined
Nov 20, 2022
Messages
89
Reaction score
213
Points
33
Synteza chlorowodorku efedryny przebiegazgodnie ze schematem 1.
LklAtFKE9r

Schemat 1

Przeprowadziliśmy 3 syntezy efedryny z 1, 1,5 i 2 równoważnikami NaBH4 do metkatynonu

Odczynniki i materiały wyjściowe do jednej syntezy:


  • 10 g oczyszczonego chlorowodorku metkatynonu
  • 40-50 ml 88% etanolu
  • 2 g (1 ekwiwalent (Eq)), 2,95 g (1,5 ekwiwalentu (Eq)) i 3,7 g (2 ekwiwalenty (Eq)) borohydryku sodu
  • 300 ml wody destylowanej
  • 250-300 + 20 mL dichlorometanu (DCM)
  • 15 ml 14% kwasu solnego
  • 10-15 ml octanu etylu
  • 10 ml zimnego acetonu (o temperaturze nieprzekraczającej -5°C)
  • Mieszadło magnetyczne z podgrzewaniem
  • Kolba trójszyjna o pojemności 1 l
  • Zlewki
  • Lejek rozdzielający
  • Skraplacz zwrotny
  • Termometr
  • Korki szklane
  • Papierki wskaźnikowe pH.

owodorku
31
...

Składniki wyjściowe przedstawiono na rysunku 1.
Gm6DV2keTt

Rys. 1

Chlorowodorek metkatynonu umieszcza się w kolbie i dodaje etanol aż do rozpuszczenia. Rysunek 2
7dV2Ywi3yK

Rys
. 2

Po całkowitym rozpuszczeniu metkatynonu dodaje się borohydryd sodu w bardzo małych porcjach. Temperatura mieszaniny reakcyjnej powinna mieścić się w zakresie 20-30°C. Rysunek 3
CVI9exBSE3

Rys. 3

Po dodaniu całej ilości borohydratu sodu mieszaninę reakcyjną miesza się przez 24 godziny. Rysunek 4
VI6uSH3CbU

Rys
. 4

Po 24 godzinach do mieszaniny reakcyjnej dodaje się 200 ml wody, aż większość osadu się rozpuści. Rysunek 5
WPoKaSDdHG

Rys.
5

Po dodaniu wody mieszaninę miesza się przez około 20-30 minut. Rysunek 6
Gtj5rxqH8B

Rys
. 6

Do otrzymanego roztworu dodano 50 ml DCM. Rysunek 7
UHIFRurik3

Rys.
7

Mieszaninę z dodanym DCM mieszano przez 5-10 minut. Rysunek 8
DBXic5LQRJ

Rys
. 8

Otrzymaną mieszaninę przenosi się w porcjach 50-100 ml do rozdzielacza i ekstrahuje dodatkowymi porcjami DCM. Całkowita objętość DCM do ekstrakcji wynosi 250-300 ml. Rys. 9
TTJX1x8Q6R

Rys. 9

Otrzymany ekstrakt efedryny w DCM przenosi się do kolby i dodaje 50 ml wody. Ekstrakt w DCM powinien mieć zasadowe pH. Rysunek 10
87PAd5fYmG

Rys.
10

Do mieszaniny reakcyjnej dodaje się kroplami 14% kwas solny (12-17 ml w eksperymencie 1,5 eq i dla redukcji Met), aż do uzyskania stale lekko kwaśnego pH. Rysunek 11
MeUjYo023N

Rys
. 11

Po dodaniu roztworu kwasu solnego i osiągnięciu stabilnego lekko kwaśnego pH, mieszaninę reakcyjną mieszano przez 30-40 minut. Rysunek 12
JjdHpvZ9gS

Rys
. 12

Po mieszaniu mieszaniny przez 30-40 minut, mieszaninę pozostawiono do rozdzielenia. Rysunek 13
5XUBvPgkqZ

Rys
. 13

Warstwę DCM oddzielono i ponownie dodano 50 ml wody w celu ekstrakcji chlorowodorku efedryny. Jeśli roztwór ma zasadowe lub obojętne pH, dodaje się niewielką porcję kwasu solnego. pH powinno być lekko kwaśne. Rysunek 14
CmFM0wnILj

Rysunek
14

Warstwy wodne o kwaśnym pH są łączone i dodaje się do nich 20 ml DCM w celu oczyszczenia z zanieczyszczeń organicznych. Rysunek 15
FEG2K835Mq

Rys.
15

Mieszaninę wstrząsa się i pozostawia do rozdzielenia warstw w rozdzielaczu. Rysunek 16
TKIj9D7C5m

Rys
. 16

Warstwa DCM została odrzucona. Warstwę wodną przefiltrowano przez filtr papierowy. Rysunek 17
3LX1mW0OP9

Rys
. 17

Przefiltrowany roztwór odparowano w temperaturze 100-130°C. Rysunek 18
DsKlIYpmMq

Rys
. 18

Odparowywanie trwa do momentu krystalizacji. Rysunek 19
MRF8V4y0Of

Rys.
19

Aby potwierdzić tożsamość efedryny, przeprowadzono test jakościowy. Do wodnego roztworu kryształu dodano kilka ml roztworu CuSO4, kilka kropli roztworu NaOH i 2-3 ml octanu etylu. Efedryna wytwarza różowe zabarwienie w warstwie eterycznej (probówka testowa 2). Dla porównania, metkatynon nie wykazuje takiej reakcji (probówka 1). Dodatkowo, gdy otrzymany produkt jest ogrzewany z roztworem K3[Fe(CN)6] i alkaliami, wydziela zapach benzaldehydu, co wskazuje na obecność efedryny. Kryształy chlorowodorku efedryny mają gorzki smak. Rysunek 20
SjI78LQbz0

Rys.
20

Kryształy przenosi się na filtr i traktuje mieszaniną 15 ml octanu etylu i 10 ml zimnego acetonu (o temperaturze nieprzekraczającej -5°C). Mieszanina jest szybko i dokładnie mieszana. Kryształy pozostawia się na 20-30 sekund, a następnie filtruje próżniowo. Wypłukane kryształy suszy się na powietrzu. Rysunek 21
Cnhxf6T4yL

Rys. 21

Wydajność chlorowodorku efedryny wynosi 6,1-7,6 g lub 60-75%.
fedryny
34
..



Analiza

Odczynniki i materiały
  • Synteza chlorowodorku efedryny przez 1,5 Eq; 2 Eq i 1 Eq NaBH4
  • Odczynnik Simona (2% wodny roztwór Na2CO3; 1% wodny roztwór nitroprusydku sodu Na2[Fe(CN)5NO]*2H2O; roztwór aldehydu octowego w etanolu)
  • Odczynnik do reakcji Chen-Kao (1% wodny roztwór kwasu octowego; 1% wodny roztwór CuSO4*5H2O; 2N wodny roztwór NaOH)
  • Odczynnik Ninhydrin (10% roztwór Ninhydrin w etanolu)
  • NaOH
  • Octan etylu
  • Etanol 88%
  • TLC Żel krzemionkowy
  • Lampa UV
  • Szklane pipety Pasteura
  • Refraktometr
  • Szkiełka zegarkowe
  • Kolba pomiarowa 100 ml 20 ℃ (B)
  • Woda destylowana

Otrzymano 3 próbki syntezy chlorowodorku efedryny za pomocą 1,5 Eq; 2 Eq i 1 Eq NaBH4. Rys. 22
JASulXsvcL

Rys.
22

Wszystkie otrzymane próbki chlorowodorku efedryny zostały przetestowane za pomocą jakościowej reakcji Simona. Wszystkie próbki efedryny wykazały negatywną reakcję na obecność metamfetaminy. Dla porównania przeprowadzono oznaczenie kontrolne. Metcat również nie wykazywał jakościowej reakcji Simona; możliwe, że nie jest on specyficzny dla katynonów. Rys. 23
W23EbsjIqr

Rys.
23

Następnie przeprowadzono reakcję Chena. Wszystkie próbki chlorowodorku efedryny i próbki metkatynonu wykazały reakcje pozytywne. Rys. 24
XRw4U9YLF6

Rys.
24

Otrzymane próbki chlorowodorku efedryny przebadano metodą chromatografii cienkowarstwowej z wizualizacją pod lampą UV. Przygotowane wodne roztwory chlorowodorku efedryny naniesiono na płytkę i wysuszono. Rys. 25
4k8YgDqb6e

Rys
. 25

Następnie płytkę umieszczono w mieszaninie rozpuszczalników (50 ml 88% etanolu, 25 ml wody, 5 ml octanu etylu i 20 ml 0,5% roztworu NaOH). Rys. 26
JJirBZGeSv

Rys
. 26

Pod wpływem promieniowania UV widoczne są tylko ślady głównej substancji. Rys. 27
WoZk5lVORr

Rys.
27

Drugi chromatogram uzyskano w mieszaninie rozpuszczalników składającej się z 70 ml 88% etanolu i 10 ml octanu etylu. Rys. 28
GPt6CahuKz

Rys.
28

Wizualizacja pod lampą UV ujawniła obecność pojedynczego składnika i bardzo niewielkiej ilości zanieczyszczeń. Rys. 29
H3D6XPzlYs

Rys.
29

Następnie płytkę spryskano roztworem ninhydryny. Rys. 30
NLEMBub4Gx

Rys.
30

Płytkę wysuszono i przeprowadzono wizualizację, podgrzewając płytkę do 120°C. Rys. 31
V6fok1thuD

Rys.
31

Biorąc pod uwagę bardzo bliski związek chemiczny między metkatynonem i efedryną, uzyskanie wyraźnego rozdziału na chromatogramie jest dość trudne. Najbardziej wiarygodną metodą jest pomiar współczynnika załamania światła wodnych roztworów efedryny przygotowanych z precyzyjnie określonymi stężeniami. W tym celu przygotowano roztwory o stężeniach: 1. próbka - 1,5 Eq 1% (1 g w 100 mL), 2. próbka - 2 Eq 5% (5 g w 100 mL), 3. próbka - 1 Eq 8% (8 g w 100 mL). Rys. 32
VFTjsPZcfi

Rys
. 32

Wartości współczynnika załamania światła dla roztworów chlorowodorku efedryny o ściśle określonych stężeniach przedstawiono w tabeli 1.

Tabela 1. Stężenia roztworów chlorowodorku efedryny i współczynnik zał
amania światła

Współczynnik załamania światła
nD20
Stężenia chlorowodorku efedryny, %
1.334
0.5
1.335
1
1.336
1.5
1.337
2
1.338
2.5
1.339
3
1.340
3.5
1.341
4
1.342
4.5
1.343
5
1.344
5.5
1.345
6
1.346
6.5
1.347
7.5
1.348
8
1.349
8.5
1.350
9
1.351
9.5
1.352
10
1.353
10.5

Dla roztworu 1,5 Eq o stężeniu 1% współczynnik załamania światła wynosił 1,3349. Rys. 33
5lSZnaBcgo

Rys
. 33

Dla roztworu 2 Eq o stężeniu 5% współczynnik załamania światła wynosił 1,3429. Rys. 34
Vms35cCqBH

Rys.
34

Dla roztworu 1 Eq o stężeniu 8% współczynnik załamania światła wynosił 1,3493. Rys. 35
KnQpaBRsjZ

Rys.
35

Na podstawie uzyskanych danych można stwierdzić, że użycie 1 równoważnika borohydryku sodu prowadzi do obecności zanieczyszczeń w próbce po syntezie. Następnie konieczne jest użycie nie mniej niż 1,5 równoważnika borohydryku do całkowitej redukcji metkatynonu do efedryny. Widmo spektroskopii Ramana racemicznej próbki chlorowodorku efedryny przedstawiono na Rys. 36.
HN2l1npsho

Rys.
36
 
Last edited by a moderator:

bigbadbear

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jul 1, 2023
Messages
20
Reaction score
8
Points
3
Dziękujemy za nieustanny wysiłek i wytrwałość👌👌👍
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Uwielbiam wszystkie twoje syntezy i raporty ze zdjęciami

Naprawdę dziękuję za wszystkie wysiłki


Mam nadzieję, że nagrasz wideo ze swojej niesamowitej pracy.


Dziękuję 🌷
 

Wiscounsin

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Sep 19, 2022
Messages
7
Reaction score
20
Points
3
Dziękuję, to jest miłość do chemii. Święty Boże. Jestem sparaliżowany między panem Pattonem a panem Duchem Chemii, dwoma ekspertami. Klękam u jego stóp. Naprawdę dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Jakim cudem w wyniku redukcji racemicznego metkationu powstaje (-)-efedryna? A jeśli nie otrzymuje się ani (-)-efedryny, ani (+)-pseudoefedryny, to do czego to służy? Mieszanina wszystkich możliwych stereoizomerów nie jest dobrym narkotykiem, ale jej stosowanie jest wysoce odradzane, ponieważ jest bardzo niezdrowe. Naprawdę zły. Dalsza redukcja spowoduje wytworzenie racemicznej metamfetaminy, co jest o wiele łatwiejsze z MeNH2 i P2P.

Uwaga! To nie jest efedryna, której szukasz, nie wytworzy Crystal Meth po redukcji!

GhostChemist, naprawdę podoba mi się większość twoich wypowiedzi, ale ta jest bardzo myląca, jest również w oczywisty sposób błędna i nie wiem, dlaczego to robisz, ponieważ na dłuższą metę w tajnej chemii liczy się tylko reputacja, a ty nie robisz sobie tutaj żadnej przysługi, zaufaj mi.
 
View previous replies…

Wiscounsin

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Sep 19, 2022
Messages
7
Reaction score
20
Points
3
Przepraszam, że przeszkadzam. Byłem trochę zaskoczony tym, co napisałeś. Dziękuję za radę dotyczącą efedryny, ale kto powiedział, że chcę zmniejszyć wynik tej syntezy. Myślę, że zaszło nieporozumienie. Skomentowałem tylko, że ci dwaj eksperci z forum, których wymieniłem, wykonują świetną robotę, dzieląc się swoją wiedzą i prowadząc ludzi. Z drugiej strony nie mam pojęcia o chemii. Chciałbym poznać ich osobiście, aby uczyć się od nich na co dzień. Tylko tyle i aż tyle. Nie produkuję metamfetaminy. Pozdrawiam kolego.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Zwykle nie komentuję komentarzy innych osób, ale tym razem nie mogłem się powstrzymać.
Mam wielki szacunek dla was obu @OrgUnikum i @GhostChemist, i doskonale zdaję sobie sprawę z waszego mistrzostwa w chemii.
To prawda, że @GhostChemist nie był dokładny w tym raporcie, ponieważ jasne jest, że daje on produkt racemiczny, mimo że w całej procedurze wspomina tylko o efedrynie bez określania konkretnego enancjomeru, z wyjątkiem raportu, który oczywiście nie może być produktem wytwarzanym w tym procesie.

Powiedziawszy to, moim zdaniem nie powinniśmy być tak "twardzi", mam na myśli sposób, w jaki to wyrażamy (być może to samo można powiedzieć inaczej), wobec kogoś, kto dzieli się swoją pracą i wiedzą altruistycznie, aby pomóc innym.
Myślę, że powinniśmy doceniać więcej takich ludzi; tak to widzę, nawet jeśli w tym przypadku popełnili błąd.
To mój punkt widzenia, który oczywiście nie musi pokrywać się z niczyim innym.

Z drugiej strony, dokładne zbadanie procesu sprawiło, że zacząłem rozważać drogę zaczynającą się od 4-metylopropiofenonu bez przechodzenia przez efedrynę i wierzę, że można to zrobić:
4'-Methylpropiophenone -> Ephedrone/Methcathinone -> (R) Ephedrone/Methcathinone -> (R) Secondary amine -> (R) Methamphetamine.
W tej chwili zrobię to od izomeru (R), ponieważ myślę, że każda z dokonanych redukcji zmieniłaby się tak jak efedryna
Dam znać, jak mi pójdzie, bo teraz skupiam się na znalezieniu sposobu na racemizację metamfetaminy. Mam kilka możliwych dróg; pracuję nad tym ;-)
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Masz rację. Rozdzielenie na stereoizomery metakationu (lepiej: użyć chiralnej syntezy), powinno być o wiele łatwiejsze niż zrobienie tego z metem, a następnie zredukowanie chiralnego metakationu do chiralnej aminy.
IIRC zależy od tego, czego używasz do redukcji, jeśli występuje retencja lub inwersja produktu. Pd/C i Pt raczej odwracają, większość innych zachowuje.
Uups, właśnie sobie przypomniałem, że w tym przypadku orientacja chiralna w pozycji 2-, gdzie znajduje się grupa aminowa, jest zawsze stabilna, ponieważ ta część nigdy nie jest dotykana.
To po prostu logiczne. Więc nie ma potrzeby się martwić.

Sugerowana przez Jansa metoda ma sens, temat opublikowany niestety nie za bardzo.

Nie zrugałem też tutaj kogoś, zaoferowałem słuszną i wykształconą konstruktywną krytykę. jeśli ktoś nie może sobie z tym poradzić, to Internet nie jest miejscem dla niego, przepraszam.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Witam. Po pierwsze, ta metoda została opracowana, opisana i nagrana w celu dostarczenia informacji na forum BB za darmo i kosztowała wiele wysiłku i czasu. Po drugie, istnieje tylko raport Ramana stwierdzający, że jest to (-)-efedryna. O ile wielu chemików wie, Raman, zwłaszcza cząstkowy, nie może precyzyjnie określić stereoizomerów. Nie ma żadnych stwierdzeń, że otrzymana efedryna jest (-)-efedryną. Ta metoda opisuje produkcję racemicznego chlorowodorku efedryny z efedronu.

Proszę, nie wstydź się. Stwierdzenie o "niepoprawnym" izomerze to bzdura. Wiadomo, że racemiczna metamfetamina jest wynikiem redukcji efedryny. Innymi słowy, będziesz d,l-metamfetamina (mieszanina izomerów) z dowolnych izomerów efedryny po redukcji przez Birch lub w jakikolwiek inny sposób.

Mam kilka pomysłów, dlaczego krytykujesz takie populistyczne i bzdurne komentarze tutaj, prawdopodobnie chcesz zdobyć reputację i wykorzystać ją do swoich spraw na forum. Mogę ci powiedzieć, że będziemy się tobą opiekować. Proszę, jeśli zdecydowałeś się krytykować, rób to zgodnie z faktami.
 
View previous replies…

NAGAINAGAYOSHI

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 27, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Czy nie jest znanym faktem, że efedryna redukuje się do dmetalu? Czy całe p2p jest racemiczne?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
efedryna => racemiczna metamfetamina
P2P nie ma chiralnego atomu węgla
 

NAGAINAGAYOSHI

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 27, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Mówisz o pseudoefedrynie [(S,S)-2-metyloamino-1-fenylopropan-1-ol], a nie o mieszaninie racemicznej lub (R,S)-2-(metyloamino)-1-fenylopropan-1-olu. To izomer, który prowadzi do d-(s)-metamfetaminy, to prawda.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Co jeszcze chciałbyś z tym zrobić? Nie można go używać jako leku, ponieważ jest niebezpieczny dla zdrowia, mieszanina naturalnych i nienaturalnych stereoizomerów jest uważana za tak złą, jak to tylko możliwe, ponieważ związki przeciwdziałają i podnoszą się nawzajem, co opisano na przykład w indeksie MERCK.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
W każdym razie rozdzielenie izomeru można przeprowadzić na metkatynonie z kwasem winowym i utrwalić racemiczną efedrynę w tym przypadku oddzieliłoby (S)Metkatynon, aby uzyskać (S)efedrynę do redukcji do (R)Metamfetaminy
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
jak zsyntetyzować efedrynę z efedryny
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
35
Points
18
@GhostChemist Dziękujemy za całą ciężką pracę, wizualizacja procesów za pomocą fotografii jest zawsze bardzo doceniana.
 
Top