Synteza P2P przez utlenianie alfa-metylostyrenu za pomocą oksonu (nadtlenomonosiarczanu potasu) (skala 1 kg)

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Można go kupić za £10 1lt
 

jasper

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
15
Reaction score
5
Points
3
tak, czy możemy użyć płynu zamiast proszku, ponieważ jest napisane w gramach?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43

Fajnie. Znalazłem i załączyłem artykuł i cóż, źle obliczyłeś potrzebną ilość Oxone. Potrzebujesz 2 molowych odpowiedników Oxone, a Oxone ma masę cząsteczkową ~630 g/mol. a-metylostyren ma masę cząsteczkową 118 g/mol, więc 1 kg to około 8,5 mol. Po pomnożeniu tego przez dwa, a następnie przez masę molową Oxone otrzymujemy aż 10.700 g, powiedzmy 11 kg. I to jest właśnie problem. W przeciwnym razie byłoby to lepsze niż kromka chleba, ponieważ mogę kupić styren za mniej niż 10 € za litr. Cholera!
Niemniej jednak świetna metoda, a synteza jodohydryny to coś, co przydaje się w innych miejscach i to bardzo.

I tak, obliczyłem to poprawnie, wiem o bzdurach, że czasami mówi się, że Oxone ma 314 g/mol, ale ponieważ półcząsteczki nie istnieją, to bzdura. Ma 630 g/mol i 2 równoważniki OKSYDACYJNE na mol. Załączam inny artykuł, w którym widać, że co najmniej 1,5 równoważnika OXIDATIVE jest potrzebne, aby dostać się do jodohydryny, więc z tylko dwoma z nich w ogóle nie może działać.

Wydajność w artykule wynosiła 81%, czyli 922 g, zwykle nie uzyskujemy tego, co ci faceci, 800 g byłoby realistycznym świetnym wynikiem, powiedziałbym.

Może dałoby się to zrobić z innym utleniaczem? Coś mniej nieporęcznego. H2O2 powinien zadziałać, jeśli ktoś ma dostęp do stężonego H2SO4 i 30%+ H2O2, to można by użyć kwasu Caros i znacznie zmniejszyć objętość. Tylko jako szybki, ale pewny strzał.
 

Attachments

  • pQWI4awkvN.pdf
    1.2 MB · Views: 352
  • iXPmcM2538.pdf
    76.6 KB · Views: 349

jasper

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
15
Reaction score
5
Points
3
sir, chcę to zrobić w 10-litrowej kolbie do testowania sir, czy możesz mi w tym pomóc, czy powinienem podzielić wszystko przez 20?
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Sir, mogę uzyskać wszystkie potrzebne odczynniki, ale zużycie acetonitrylu i oksonu jest zbyt duże, a wartość ukończenia eksperymentu P2P będzie bardzo kosztowna. Czy jest jakiś odczynnik, który może zastąpić acetonitryl? A może masz już bardziej rozsądny sposób na ukończenie tej pracy?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Można go zastąpić etanolem
 

BBCO

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 12, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Jakie jest stężenie Oxone?
 
Top