Question Synteza etylosiarczanu sodu

the money

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 26, 2022
Messages
50
Reaction score
28
Points
18
Czy możesz mi pomóc w produkcji siarczanu etylu sodu?
KWAS ETYLOSIARKOWY SODU
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Można kupić etylosiarczan sodu. Jest to substancja OTC.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Jakie jest źródło siarczanu etylu sodu? Z tego, co pamiętam, zdecydowanie nie jest dostępny bez recepty, przynajmniej tam, gdzie jestem.

Można go kupić od producentów chemicznych, ale ceny są absolutnie absurdalne. Wystarczy spojrzeć na Sigma Aldrich, sprzedają to gówno za 62€/g.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
>>>Wystarczy spojrzeć na Sigma Aldrich, sprzedają to gówno za 62€/g.
Prawdopodobnie jest to standard analityczny. Dzięki za kompletny samouczek syntezy.
 

the money

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 26, 2022
Messages
50
Reaction score
28
Points
18
Trudno jest wprowadzić ten produkt w moim kraju
 

the money

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 26, 2022
Messages
50
Reaction score
28
Points
18
Mogę dostać siarczan sodu, ale nie mogę dostać siarczanu etylu sodu.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Zalecam przeprowadzenie tej reakcji na masową skalę. Sprawdź tę syntezę siarczanu etylu sodu:

Wymagania

  1. Etanol (EtOH / C2H6O/ CH3CH2OH, 99%, 180 ml)
  2. Kwas siarkowy (H2SO4 / H2O4S, 95%+, 80 ml)
  3. Węglan sodu (Na2CO3 / CNa2O3)
  4. Woda (H2O, 300 ml)

Procedura

Do RBF z szyjką (500 mL) dodać etanol i kwas siarkowy wkraplając przez 30 min za pomocą lejka addycyjnego. Refluksować 3 h w 110°C. Umieścić lód w zlewce (1 L+) i przenieść tam roztwór. Dodać wodę (300 ml). Przygotować zwięzły roztwór wody i węglanu sodu i powoli wlewać go do zlewki porcjami, aż pH = obojętne. Ta reakcja jest bardzo gwałtowna! Przefiltrować, przemyć placek filtracyjny wodą. Suszyć na powietrzu za pomocą wentylatora przez ~48 godzin.

Teoria

Po podgrzaniu kwas siarkowy protonuje tlen w etanolu, tworząc jon oksoniowy etylu, który wytrąca się w reakcji SN2 znanej również jako estryfikacja Fishera. Oksoniowy uwalnia niewielką ilość wody i produkt sześciowęglowy tworząc siarczan etylu, znikomą ilość eteru dietylowego, który wrze i niewielką ilość rakotwórczego siarczanu dietylu. Siarczan etylu jest następnie przekształcany w sól sodową przez dodanie węglanu sodu. Węglan sodu neutralizuje również resztkowy kwas siarkowy w reakcji kwasowo-zasadowej. Lód pomaga schłodzić proces, zmniejszając gwałtowność reakcji.

Kontrola temperatury ma kluczowe znaczenie! Temperatura nigdy nie może przekroczyć 115 °C, w przeciwnym razie równowaga ulegnie zmianie i zamiast siarczanu etylu powstanie eter dietylowy.

Wszystkie odczynniki muszą być bezwodne! Obecność wody w tej reakcji zmniejsza wydajność. Nie używaj denaturowanego etanolu, denatonium rozkłada się po podgrzaniu zanieczyszczając produkt. Prawidłowo wykonany roztwór po refluksie powinien być przezroczysty, ewentualnie z jasnożółtym odcieniem. Jeśli jest żółty lub pomarańczowy, używane są nieczyste odczynniki.

Rurka osuszająca na górze skraplacza pomaga utrzymać wilgoć na zewnątrz.

Nie odparowywać na ostatnim etapie! Po podgrzaniu w ten sposób etylosiarczan sodu ulega rozkładowi. Roztwór należy suszyć wyłącznie na powietrzu. Użycie wentylatora pomaga przyspieszyć proces.

Istnieje odmiana tej reakcji, która wykorzystuje węglan wapnia przed dodaniem węglanu sodu. Całkowicie odradzam to rozwiązanie. Jest on dodawany w celu przekształcenia siarczanu etylu w nierozpuszczalny etylosiarczan wapnia. Jest to nie tylko całkowicie niepotrzebne, ale także wydłuża czas i zwiększa nakład pracy oraz znacznie zanieczyszcza produkt końcowy. Gdy używany jest tylko węglan sodu, siarczan etylu jest przechowywany w roztworze wodnym, który później oddziela się przez filtrację i suszy.

Istnieje również inna odmiana, która wykorzystuje wodorosiarczan sodu zamiast kwasu siarkowego. To działa, ale z mojego doświadczenia wynika, że wydajność jest niska. Zanieczyszcza również produkt, co objawia się w postaci mlecznych kryształów, które mają tendencję do tworzenia się na ściankach naczynia krystalizacyjnego.
 
Last edited:
View previous replies…

the money

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 26, 2022
Messages
50
Reaction score
28
Points
18
Dziękuję za pomoc،♥️
 
Last edited:

Felix34-73

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 19, 2022
Messages
39
Reaction score
14
Points
8
Czy potrafisz obliczyć cały gram z 1lt?
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Co to znaczy wydajność? To było dawno temu i niestety nigdy nie udało mi się zważyć zoptymalizowanej wydajności. Głównie dlatego, że robiłem tę syntezę wiele razy i zmęczyło mnie to. Wydajności różnią się znacznie, gdy zaczynasz, więc nie było prawdziwej wartości analitycznej. Ponadto, nawet jeśli reakcja jest przeprowadzona prawidłowo, to nieuchronnie powstają pewne produkty uboczne, więc nigdy nie można zakładać, że wydajność będzie dokładna. Jeśli masz na myśli, że powinienem przepisać całą syntezę, aby uzyskać 1 g, to zrób to sam. Nie ma w tym żadnej skomplikowanej matematyki.
 

Felix34-73

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 19, 2022
Messages
39
Reaction score
14
Points
8
Chodzi nam o to, ile substancji chemicznej wchodzi do 1 litrowego balonu. Powiedziałeś 160 ml etanolu i 80 ml kwasu siarkowego.
 

Felix34-73

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 19, 2022
Messages
39
Reaction score
14
Points
8
NPehWxFJVi


R439UYeaID

Synteza nie powiodła się, czy to dlatego, że zbyt szybko wlałem kwas siarkowy?
 
View previous replies…

Felix34-73

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 19, 2022
Messages
39
Reaction score
14
Points
8
Używam tego, ale to jest paliwo kominkowe z etanolem i jest bardzo wodniste, myślę, że ten etanol nie neutralizuje pH, co o tym sądzisz?
 

the money

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 26, 2022
Messages
50
Reaction score
28
Points
18
Widziałem metodę na youtube, czy jest poprawna?


 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Tak, to jest metoda. Przeczytaj teorię z mojego komentarza, która zawiera kilka ważnych uwag i ostrzeżeń dotyczących tej syntezy, aby pomóc ci ominąć ból i uzyskać najlepszy wynik! ;)
 
View previous replies…

the money

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 26, 2022
Messages
50
Reaction score
28
Points
18
Myślę, że nie użył kwasu siarkowego
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Tak, nie użył zamiast tego wodorosiarczanu sodu, który jest alternatywą, o której wspomniałem. Jak powiedziałem, działa, ale z mojego doświadczenia wynika, że prowadzi do niskiej wydajności. Jeśli jednak nadal chcesz spróbować, nie jest to zły pomysł. Wodorosiarczan sodu jest znacznie mniej agresywny podczas neutralizacji.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
I jeszcze jedna ważna rzecz. Jeśli używasz kwasu siarkowego, nie dodawaj go od razu. Istnieje powód, dla którego należy dodawać go kroplami w ciągu 30 minut. Mieszanie kwasu siarkowego i etanolu wytwarza ciepło. Jeśli zmieszasz wszystko na raz, zacznie wrzeć w temperaturze ponad 115°C i zamiast tego wytworzysz eter dietylowy, który znacznie zanieczyści produkt końcowy. Do tego celu niekoniecznie potrzebny jest lejek do dodawania, można po prostu dodawać bardzo powoli, ale nie wszystko na raz.
 
Top