Badanie teoretyczne: Synteza PEA metodą Baylisa-Hillmana poprzez intermediaty oksazolidonowe/oksazolonowe

ProxyProxy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 23, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Wprowadzenie:

Pewien sprzedawca online (którego nazwa nie zostanie podana) wydaje się sugerować "nową" drogę do fenetyloamin.
Reakcja od aldehydu do aminy zachodzi w 3 różnych etapach:

1) Reakcja Baylisa-Hillmana jest najpierw stosowana do sprzęgania aldehydu arylowego z akryloamidem przy użyciu trzeciorzędowej zasady aminowej, takiej jak
DMAP (4-dimetyloaminopirydyna) lub DABCO/TEDA (trietylenodiamina).
Akrylamid jest przemysłową substancją chemiczną używaną do produkcji polimerów, jest również kojarzony z przypaloną żywnością.

2) Następnie przeprowadza się zmodyfikowane przegrupowanie Hofmanna.
W przeciwieństwie do "zwykłej" reakcji Hofmanna, należy zauważyć, że produktem końcowym nie jest amina.
Pośredni izocyjanian nie ulega hydrolizie przez wodę, tworząc kwas karbaminowy, który jest następnie dekarboksylowany w celu otrzymania aminy.
Zamiast tego alkohol benzylowy utworzony w etapie 1 ulegnie wewnątrzcząsteczkowej cyklizacji, tworząc 5-członowy pierścień karbaminianowy (który jest zarówno estrem, jak i amidem).
Następuje seria szybkich wymian protonów, które następnie izomeryzują niesprzężony oksazolidon do bardziej stabilnego sprzężonego oksazolonu.

3 ) W ostatnim etapie przeprowadzana jest redukcja palladu na węglu przy użyciu 3 równoważników wodoru.
Pierwszy równoważnik wodoru jest używany do rozerwania pierścienia oksazolonu, tworząc ester mrówczanowy i iminę , które są następnie redukowane przez pozostałe 2 równoważniki wodoru.
redukowane przez pozostałe 2 równoważniki wodoru. Pożądana amina powstaje wraz z kwasem mrówkowym jako produktem ubocznym.

Możliwe,że ta reakcja jest już znana na tajnej scenie(choć jest bardzo dobrze strzeżoną tajemnicą),
Śmiem jednak twierdzić, że reakcja ta jest "nowatorska", ponieważ nigdy nie słyszałem żadnych dyskusji / udokumentowanych raportów na temat tej reakcji na podobnych forach lub w literaturze.
Dokładny mechanizm tej reakcji jest nieznany, chociaż podjąłem najlepszą próbę wyjaśnienia tego mechanizmu.
Jeśli nie zgadzasz się z moimi założeniami mechanistycznymi, proszę wyjaśnij swoje przemyślenia/krytykę z solidnym uzasadnieniem w komentarzach.
Twoja opinia będzie bardzo mile widziana.

Dowody literaturowe:

[1]
Pedro Molina, Alberto Tarraga, w książce "Comprehensive Organic Functional Group Transformations", 1995, ISBN: 978-0-08-044705-6

" Stwierdzono, że tetraoctan ołowiu w pirydynie zapewnia łagodną procedurę szybkiego, wysokowydajnego, podobnego do Hofmanna przegrupowania β-hydroksy pierwszorzędowych amidów do 2-oksazolidynonów, poprzez odpowiedni β-hydroksyizocyjanian"

[2]
Shinobu Hazama, S. Ichikawa, Fumihiro Yonebayashi, w Japanese Journal of Forensic Science and Technology, 2008, DOI: 10.3408/jafst.13.67

"Opracowaliśmy nową i wygodną metodę syntezy lewamfetaminy przy użyciu d-norefedryny (d-NE) jako materiału wyjściowego. d-NE poddano działaniu 1,1-karbonylodiimidazolu w celu wytworzenia odpowiedniego cyklicznego karbaminianu, a produkt poddano działaniu wodorku sodu i jodometanu w celu utworzenia mono-N-metylowanej pochodnej aminy, którą poddano działaniu palladu na węglu aktywnym w atmosferze wodoru w celu katalitycznej redukcji. Po dodaniu wodnego chlorowodoru (HCl) otrzymano l-MA w postaci soli HCl (całkowita wydajność 58%)".

Literatura Mechanizm/schemat reakcji:

GlpAdYsLND

Proponowany (hipotetyczny) mechanizm/schemat reakcji:

7nSrmEf0FA

Pytania, na które wciąż trzeba odpowiedzieć:

1) Jakie są
dokładne warunki reakcji (temperatura, stężenie, czas reakcji itp.) i odczynniki wymagane do przeprowadzenia tej reakcji?
2)Jakie warunki są wymagane do oczyszczenia każdego półproduktu?
3 ) Nie jestem pewien, ile testów i iteracyjnego rozwoju odbywa się na tym forum.
Czy jestktoś na forum z odpowiednim laboratorium, kto chciałby to wyp róbować i wyrazić swoją opinię? Sam nie mam możliwości przetestowania tego.
4) Czy reakcja jest mechanistycznie poprawna? Czy reakcja faktycznie istnieje, czy po prostu wyciągnąłem to z dupy?
5)Czy istnieje już procedura dla tej reakcji? Jeśli tak, gdzie mogę ją znaleźć?
6) Czyschemat reakcji można zmodyfikować tak, aby obejmował również syntezę n-metylowanych pochodnych (podobnie jak w przykładzie, który pokazałem w literaturze)?
7) Czy do wywołania etapu cyklizacjimożna użyć odczynników alternatywnych do tetraoctanu ołowiu? Mam wrażenie, że
podchloryn nie zadziała, ponieważ utleniłby również alkohol benzylowy do ketonu/fenonu.
8) Czy oprócz DMAP i DABCOmożna użyć innych amin trzeciorzędowych, takich jak trietyloamina?
9) Czy istnieją jakieś godne uwagi reakcje uboczne, które zmniejszyłyby czystość produktu końcowego?
10)Czy redukcja spowoduje powstanie racemicznej aminy lub czy będzie preferencyjnie faworyzować jeden stereoizomer nad drugim?


To mój pierwszy post na tym forum, więc nie jestem pewien, jakich opinii się spodziewać.
Dziękuję za przeczytanie.
 

Attachments

  • x9iKPl3aOD.jpg
    x9iKPl3aOD.jpg
    123.8 KB · Views: 231
Last edited:

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Dlaczego?

Przeczytałem "Akrylamid" i "DMAP" na samym początku i wiem, dlaczego nie, jeśli nie jest to absolutnie nieuniknione.

przepraszam
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Są to dość optymistyczne pytania, ponieważ nawet artykuły naukowe nie zawierają odpowiedzi.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Cześć. Na pierwszy rzut oka wygląda w porządku. Czy przeprowadziłeś jakieś eksperymenty i ulepszenia swoich półproduktów? Och, skończyłem czytać twój post.
Takie podejście wymaga miesiąca lub więcej badań laboratoryjnych, nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego, odczynników i sprzętu testującego, aby udzielić odpowiedzi. Nie widziałem tego sposobu wcześniej (mówiąc o drugim schemacie). Jeśli chodzi o inny sposób syntezy mety, chcę cię zapewnić, że nie będziesz zadowolony z pracy z wysokim ciśnieniem H2 i wodorkiem sodu (NaH). W każdym razie, można spróbować i zrobić swój raport syntezy. Społeczność forum BB będzie ci wdzięczna.

Moje pytanie brzmi: jaki jest powód tak długiej i trudnej syntezy, którą można wykonać szybciej i łatwiej? Ponadto zakładam, że to podejście nie będzie ekonomicznie wykonalne.
 
Top