Synteza tramadolu (Ultram)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Wprowadzenie
6rNxX0Sqsj

W tym temacie można zapoznać się z syntezą tramadolu (Ultram). Ten syntetyczny sposób został przedstawiony jako dwuetapowa ścieżka z dodatkową syntezą 3-litowego prekursora anizolu w drugim etapie syntezy w jednym naczyniu. Metoda ta jest elementarna i nie wymaga dużej ilości drogiego szkła ani odczynników. Synteza cykloheksanonu (1) z cykloheksanolu jest przedstawiona w poniższym temacie.

Tramadol [2-(dimetyloaminometylo)-1-(3-etoksyfenylo)cykloheksanol] ma dwa centra stereogeniczne w pierścieniu cykloheksanowym. Zatem 2-(dimetyloaminometylo)-1-(3-metoksyfenylo)cykloheksanol może występować w czterech różnych formach konfiguracyjnych: Ścieżka syntezy prowadzi do racematu (mieszanina 1:1) izomeru (1R,2R) i izomeru (1S,2S) jako głównych produktów. Powstają również niewielkie ilości mieszaniny racemicznej izomeru (1R,2S) i izomeru (1S,2R). Izolacja (1R,2R)-izomeru i (1S,2S)-izomeru z diastereomerycznego mniejszego racematu [(1R,2S)-izomeru i (1S,2R)-izomeru] jest realizowana przez rekrystalizację chlorowodorków. Lek tramadol jest racematem chlorowodorków (1R,2R)-(+)- i (1S,2S)-(-)-enancjomerów. Rozdzielczość racematu [(1R,2R)-(+)-izomer / (1S,2S)-(-)-izomer] opisano stosując kwas (R)-(-)- lub (S)-(+)-mandelowy. Proces ten nie znalazł zastosowania przemysłowego, ponieważ tramadol jest stosowany jako racemat, pomimo znanych różnych efektów fizjologicznych izomerów (1R,2R)- i (1S,2S)-, ponieważ racemat wykazywał wyższą aktywność przeciwbólową niż którykolwiek enancjomer u zwierząt i ludzi.
HxuN2FVW3f

Sprzęt i szkło.

Odczynniki.

  • Kwas octowy lodowaty, 20 mL;
  • Chlorowodorek dimetyloaminy, 0,652 g, 8 mmol;
  • Cykloheksanon (1) 1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol;
  • Paraformaldehyd 0,24 g, 8 mmol;
  • Aceton ~100 mL;
  • 3-Bromoanizol (3) 0,823 g, 4,4 mmol;
  • Tetrahydrofuran (THF) 10 mL;
  • n-Butylolit (n-BuLi) 1,75 M 2,5 mL, 4,4 mmol;
  • Suchy lód (stały CO2);
  • Woda destylowana, 30 mL;
  • Eter dietylowy (Et2O) 95 mL;
  • Siarczan sodu (NaSO4) lub siarczan magnezu (MgSO4) 100 g bezwodny;
  • Roztwór eteru dietylowego kwasu chlorowodorowego (HCl).
9ukoAWNdLa

Chlorowodorek tramadolu [(±)-chlorowodorek trans-2-[(dimetyloamino)metylo]-1-(m-metoksyfenylo)cykloheksanolu]
Temperatura wrzenia: 388.1 °C przy 760 mm Hg;
Temperatura topnienia: 180-181 °C;
Masa cząsteczkowa: 299,836 g/mol;
Gęstość: 1,047 g/mL (20 °C);
Numer CAS: 36282-47-0.

Chlorowodorek 2-dimetyloaminometylocykloheksanonu (2)

Mieszaninę lodowatego kwasu octowego (20 mL), chlorowodorku dimetyloaminy (0,652 g, 8 mmol), cykloheksanonu (1) (1,7 mL, 1,32 g, 16 mmol) i paraformaldehydu (0,24 g, 8 mmol), refluksowano przez 3 h w kolbie okrągłodennej o pojemności 100 mL z chłodnicą zwrotną. Kwas octowy i nadmiar cykloheksanonu usunięto w próżni, a pozostałość oczyszczono przez krystalizację z acetonu i otrzymano (2) jako białe kryształy (1,16 g, 76%), mp 154-155 °C.
N2Bgkd3hnQ
Chlorowodorek tramadolu (5)
Do roztworu 3-bromoanizolu (3) (0,823 g, 4,4 mmol) w suchym THF (10 mL) dodano kroplami 1,75 M n-BuLi (2,5 mL, 4,4 mmol) w temperaturze -78 °C (z suchym lodem w łaźni Dewara) w atmosferze obojętnej (argon lub nitrogent) w 50 mL kolbie gruszkowej.
AgIjCMLiKJ
Mieszaninę mieszano w tej samej temperaturze przez 45 minut, a następnie dodawano kroplami roztwór 2-dimetyloaminometylo-cykloheksanonu (2) (0,62 g, 4 mmol wolnej zasady) w suchym THF. Otrzymaną mieszaninę mieszano w temperaturze -78 °C przez 2 h, a następnie rozpuszczalnik usunięto w próżni.
KQWfSLrcBR

Dodano wodę (30 ml), a produkt ekstrahowano eterem etylowym (3 x 30 ml). Ekstrakty wysuszono nad siarczanem sodu, przefiltrowano na kolbie Buchnera i odparowano w próżni. Pozostałość potraktowano 5 ml eteru etylowego nasyconego chlorowodorem; eter etylowy odparowano w próżni, a otrzymane ciało stałe oczyszczono przez krystalizację z acetonu. Chlorowodorek tramadolu (1) otrzymano w postaci białych kryształów (0,94 g, 78,6%), mp 168-175 °C.
 
Last edited:

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Dziękuję bardzo za ten proces syntezy ☺️
Mam kilka pytań!


1 - Po pierwsze, widzę błąd lub nonsens: na obrazku, Mannich.HCl (chlorowodorek 2-dimetyloaminometylocykloheksanonu) jest dobrze narysowany z częścią HCl, a w tekście jest dobrze sprecyzowane "4mmol wolnej zasady", więc coś jest nie tak, i prawdopodobnie obraz, jak sądzę, ponieważ patent US6469213 mówi o przejściu chlorowodorku Mannicha do zasady, z drogimi rozpuszczalnikami.
Gdyby można było nie wprowadzać chlorowodorku Mannicha do zasady (wolnej zasady), byłoby to naprawdę łatwiejsze.

2 - Dlaczego używać niskiej temperatury -78°C w przeciwieństwie do patentu, który podnosi temperaturę do 50°C?
Ponieważ naprawdę łatwiej jest to zrobić w klasycznych temperaturach laboratoryjnych... Może w celu uniknięcia refluksu?

Wydaje mi się, że część związku litu można zastąpić stałym proszkiem magnezu, który jest naprawdę tańszy i bardziej dostępny.

3 - Czy toluen rozpuszcza chlorowodorek tramadolu? Mam na myśli zastąpienie eteru etylowego w powyższym procesie.

Dziękuję za pomoc 😌
I życzę wszystkim miłego nowego roku!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Witam. Dziękuję. Miłego roku =)
1- Jest błąd, dziękuję za uwagę. Poprawiłem go. Musisz użyć darmowej bazy (zobacz artykuł).
2- Jak rozumiem, wyższa temperatura daje więcej produktów ubocznych i obniża docelową wydajność.
3- Nie mogę odpowiedzieć na pewno. Zalecałbym wypróbowanie DCM lub chloroformu (prawie taki sam moment dipolowy).

Źródło:
Synteza tramadolu i analogów
Cuauhtémoc Alvarado,* Ángel Guzmán*, Eduardo Díaz, and Rocío Patiño
Instituto de Química, Universidad Nacional Autónoma de México, Circuito Exterior Ciudad
 

Attachments

  • fl8nwtgV9T.pdf
    162.3 KB · Views: 987

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i korektę!!!
Świetnie, ten meksykański artykuł jest bardzo interesujący i przydatny, dzięki!

Czy masz proces doprowadzania chlorowodorku Mannicha do bazy?
Zamierzam użyć roztworu NH3, ponieważ widziałem, że NH4Cl (niepożądany produkt) jest prawie nierozpuszczalny w eterze dietylowym, który jest używany do ekstrakcji tramadolu na końcu. Dlatego może to być dobry sposób.
(może NaOH lub NaHCO3 byłyby lepsze...)

I jeszcze jedno pytanie (przepraszam!): jeśli od początku użyjemy czystej dimetyloaminy w roztworze metanolu lub etanolu, aby utworzyć Mannicha, bez HCl, może pozostać wolną zasadą Mannicha? (gotowa do użycia).

I tylko dla mnie spróbuję sprawdzić, czy eter etylowy można zastąpić octanem etylu, jak w patencie US6469213.
 

Attachments

  • NirUBXsj8u.pdf
    433.7 KB · Views: 921

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
>>> Zamierzam użyć roztworu NH3
Myślę, że NH3 sln to dobry sposób.
>>>Jeśli od początku użyjemy czystej dimetyloaminy w roztworze metanolu lub etanolu, do tworzenia Mannicha, bez HCl, może pozostać wolną zasadą Mannicha? (gotową do użycia).
Dlaczego nie. Dimetyloamina ma 7 * C bp. Dość trudne w obsłudze. Podziel się swoimi wynikami tutaj, proszę.
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Prawdopodobnie jest to pytanie dla noobów, ale dlaczego benzyl został usunięty?
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
Dlaczego nie benzaldehyd, metlamina hcl i (cykloheksanon, a może mek)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Co masz na myśli? :unsure:
 

HairyPoppins

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
50
Reaction score
26
Points
18
W patencie nazwano chlorowodorek benzylometyloaminy
cykloheksanon 9 (1,7 ml, 1,32 g, 16 mmol) i paraformaldehyd.

Pytam, czy benzaldehyd, chlorowodorek metyloaminy i butanon mogą zastąpić te materiały wyjściowe?
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Mam pewne trudności z uzyskaniem zasady Mannicha.
Przeszedłem od dimetyloaminy do chlorowodorku, a następnie zsyntetyzowałem HCl Mannicha i odparowałem go w temperaturze 60°C pod ciśnieniem otoczenia.
Zebrałem rodzaj żółtawego kleju (patrz zdjęcie), który miał być Mannich.HCl, a następnie przekształciłem go w zasadę za pomocą roztworu 3 g wody z 0,97 g NaOH.
Próbowałem wyekstrahować bazę Mannisha mieszanką Toluenu i TMBE i odparowałem ją w temperaturze 70°C: i nie udało się! Po kilku godzinach pozostało tylko 0,5 ml ciemnopomarańczowej cieczy, ale bez śladów kryształów.
Zacząłem więc ponownie, aby umieścić tę samą mieszaninę rozpuszczalnika w mieszaniu magnetycznym przez 30 minut w temperaturze 50 ° C tym razem (w temperaturze otoczenia i tylko 2 minuty mieszania).
Zobaczę jutro po odparowaniu.

Gdzieś jest błąd, mimo że postępuję zgodnie ze sprawdzoną metodą!
 

Attachments

  • BUI1PG2VJt.jpg
    BUI1PG2VJt.jpg
    552.8 KB · Views: 410
  • zKvx1EjsWN.jpg
    zKvx1EjsWN.jpg
    1.2 MB · Views: 434
  • TNx6yf2Xtp.jpg
    TNx6yf2Xtp.jpg
    577.8 KB · Views: 389
  • iKrx50SQfN.jpg
    iKrx50SQfN.jpg
    337.2 KB · Views: 397

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Pierwsza próba zakończyła się całkowitą porażką.
Podjąłem kolejną próbę, z większą uwagą, i było lepiej.
Metanol został zastąpiony etanolem; a do przejścia Mannich.HCl do zasady użyłem roztworu NH3 (w przeciwieństwie do roztworu NaOH), ponieważ przeczytałem na innym patencie, że pH wynosi 10,8, a następnie zasada NaOH była zbyt wysoka i być może przyczyną zniszczenia wydajności / cząsteczki?
Rozpuściłem zasadę w toluenie i użyję jej w następnym etapie (jak w innym źródle).
Odparuję je pod próżnią i zobaczę pozostałości. Mam nadzieję, że będzie to tramadol, gotowy do rekrystalizacji.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Cześć
To był dobry pomysł. Mam nadzieję, że otrzymasz produkt. Czekamy na wyniki!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Zbieram fazę oleistą w bazie, która rozpuszcza się w wodzie w postaci HCl.
Skrystalizowałem go i otrzymałem brązową pastę, niezbyt dobrą... Zjadłem to w kapsułce, 130mg, i nie zauważyłem żadnego efektu.

Zacząłem więc od nowa z bazą Mannicha, zsyntetyzowaną bez użycia HCl, aby pozostała zasadowa. Po odparowaniu otrzymałem oleistą mieszaninę na zdjęciu poniżej.
Myślałem, że to znowu porażka, ponieważ czytałem, że to kryształy w temperaturze otoczenia, ale niektóre laboratoria sprzedają go w 96% w postaci płynnej, więc to ulga !!!
Rozpocząłem ostatnią reakcję Grignarda. Kiedy zostanie ukończona i przetestowana, zaktualizuję.
 

Attachments

  • dxbaQZC57T.jpg
    dxbaQZC57T.jpg
    512.8 KB · Views: 385

VidaliaOnions

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 23, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Naprawdę koleś, który zjadł kapsułkę z brązową oleistą substancją, która oczywiście nie jest tramadolem, nie powinien spożywać produktu końcowego, nie wiedząc na pewno, że jest tym, czym jest, a reakcje zostały przeprowadzone pomyślnie. Masz wielkie szczęście, że niezliczone straszne rzeczy mogły się wydarzyć lub mogą się wydarzyć w późniejszym życiu.
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Wykonałem już ekstrakcję kwasowo-zasadową, więc cząsteczka najwyraźniej należała do znanej rodziny, w której nikt nie uzyskał LD50 zbliżonego do tego poziomu, o ile mi wiadomo.
Nie martw się o mnie!
 

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Cześć wszystkim,

Po ponad 8 próbach nie udało mi się wyprodukować tramadolu, przynajmniej nie więcej niż 5 mg, ale prawdopodobnie inną cząsteczkę.

Wiem, że moja reakcja Grignarda jest poprawna, temperatura do zapłonu 3-bromoanizolu + płatków Mg wydaje się wynosić 70 ° C +/- 2 ° C przy stałym mieszaniu (mieszanie jest ważne, aby zarysować powierzchnię Mg i usunąć tlenek). Przynajmniej w jednym dobrym punkcie.

Myślę, że mój problem wynika z syntezy Mannicha: mój produkt NIE krystalizuje w acetonie: kryształy automatycznie tworzą gęstszą fazę ciekłą.
Usunąłem 95% acetonu i sprawiłem, że gęstsza faza ciekła odparowała na płytce 60°C, aby zebrać białe kryształy.

Ale potem, jeśli spróbuję je ponownie skrystalizować z acetonu, w ten sam sposób, produkt straci 70% masy i zachowa te same właściwości.

Ponieważ chlorowodorek 2-dimetyloaminometylo-cykloheksanonu powinien topić się w pobliżu 157-158 ° C, zakładam, że nie jest to oczekiwany Mannich.HCl, prawda?

Czy ktoś może dać mi jakąś wskazówkę? A może lepiej samemu spróbować i podzielić się wynikami?

(tutaj zdjęcie "fałszywego" Mannich.HCl surowego 10mmol, przed rekrystalizacją).
 

Attachments

  • gfz01QYmLN.jpg
    gfz01QYmLN.jpg
    1.2 MB · Views: 382

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Czy używasz czystego, suchego acetonu? Cześć, przepraszam za długą odpowiedź. Nie widziałem Twojego pytania.
 
View previous replies…

Plinius

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
36
Reaction score
15
Points
8
Cześć, ja też jestem bardzo powolny, jak widać!
Używam "czystego" acetonu ze sklepu z narzędziami, mm, czy to znaczy, że ten rodzaj acetonu nie jest czysty?
Mam dostęp do acetonu klasy laboratoryjnej, ale jest naprawdę droższy... Może powinienem przeprowadzić destylację frakcyjną tego komercyjnego?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Myślę, że trzeba się upewnić w acetonie, oddestylować i wysuszyć.
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Czy można opublikować wkład w produkcję tydyny?
 
Top