Sinteza video a 1-fenil-2-nitropropenei (P2NP) din benzaldehidă și nitroetan. Reacția Henry.

tankikan

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 28, 2021
Messages
37
Reaction score
18
Points
8
Pot să știu dacă nitrometanul este egal cu nitroetanul?

Și este posibil să se utilizeze acest element (ca captura de ecran atașată) ca n-butilamină? Dacă da, cum sugerați să procedez?
 

Attachments

  • 0h1LVI52xe.jpg
    0h1LVI52xe.jpg
    365.5 KB · Views: 1,483
Last edited:

MisterAnonymous

Don't buy from me
Resident
Language
🇳🇱
Joined
Sep 3, 2023
Messages
67
Reaction score
24
Points
8
Trimiteți-mi un DM Vă voi furniza un contact pentru nitroetan și N-butilamină...
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Problemele cu nitroetanul în Europa au început în 2007, apoi, treptat, toate țările au impus restricții asupra acestui reactiv valoros. Și acum există două modalități: să căutăm furnizori în țările în care există o legislație slabă, cu o industrie chimică dezvoltată, de exemplu, Bangladesh, sau să sintetizăm independent, metodologia pentru acest lucru pe care am propus-o.
 

Alojz

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Feb 11, 2023
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Ce poate fi utilizat pentru a înlocui sau sintetiza nitroetanul?
 

mactipo01

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 10, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
bună ziua!
ce este ipa?
și câtă metanfetamină pot obține prin acest proces?
ty beforhand :)
 

ActionAyi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 20, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Alcool izopropilic cunoscut și sub denumirea de 2-propanol
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
u se poate înlocui cu ciclohexilamină
 

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Hexametilentetramina poate fi utilizată pentru Piperonal la MDP2NP?
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
Salut
Nu sunt sigur dacă aceasta este secțiunea potrivită, dar știe cineva dacă această rețetă va funcționa?

Prepararea fenilnitropropanolului:
Într-un pahar de laborator sau într-un balon conic adecvat, se pun 51 ml de benzaldehidă, urmați de 33 ml de nitroetan,
imediat după aceea se adaugă 30 ml de soluție de carbonat de potasiu 30%, se amestecă rapid întreaga
amestecul la temperatura camerei timp de 2 ore.
O baie de apă rece sau o baie de gheață poate fi necesară pentru a menține amestecul de reacție la temperatura ambiantă
(temperatura camerei) sau mai mică. Nu permiteți ca amestecul de reacție să depășească 25 de grade Celsius.
După 2 ore de agitare, se adaugă la amestecul de reacție 200 ml de eter dietilic, la scurt timp după aceea se adaugă
90 ml de soluție de bisulfit de sodiu 10% și se agită moderat întregul amestec de reacție timp de 30 de minute.
După aceea, se pune întregul amestec de reacție într-o pâlnie separatoare și se îndepărtează stratul apos inferior
se lasă stratul eteric în pâlnia separatoare și se spală stratul eteric cu 3 porții de 75 ml de
apă rece, eliminând de fiecare dată stratul apos inferior.
Se pune stratul eteric într-un pahar sau într-un balon conic adecvat ș i se adaugă 15 g de sulfat de magneziu anhidru
se agită întregul amestec timp de 10 minute pentru a absorbi apa din eter. Apoi se filtrează
sulfat de magneziu.
Se introduce amestecul de eter filtrat într-un aparat de distalinizare și se îndepărtează eterul.
se lasă reziduul să se răcească la temperatura camerei, apoi se colectează acest reziduu deoarece
constă din fenilnitropropanolul dorit.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Nitroalcenul poate fi redus cu Fe și HCl. >Aici<
Dl24ZzwxB3
 

BongMan

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
reducerea cu Fe și Hcl este înfiorătoare și nu este bună pentru utilizarea pe scară largă, în schimb clorura de tin(II) este mai ușoară și fezabilă atât în laborator, cât și pe scară largă.
 

strong

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 23, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Am amestecat acid sulfuric și etanol, apoi nu am folosit carbonat de calciu, am adăugat doar carbonat de sodiu și am obținut sulfat etilic de sodiu, apoi am obținut nitroetan prin încălzirea sulfatului etilic de sodiu și a nitritului de sodiu.

Va funcționa această metodă pentru a face un P2NP și un P2P?
 
Top