5-Meo-Mipt din 5-Meo triptamină , va funcționa?

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
thikal are o metodă complicată m-am întrebat dacă există o altă cale ,

în general, ceva de genul acesta.

10 g de 5-MeO-Triptamină se dizolvă în metanol și se agită în 5 g de acetonă timp de 24 de ore. După aceea, vasul de reacție se lasă să se răcească în congelator și se transferă într-o baie de gheață/baie de gheață uscată. Se adaugă deodată 70 ml de formaldehidă 37% dizolvată în metanol, iar amestecul de reacție se agită timp de 30 de minute înainte de a se adăuga foarte încet 10 g de pulbere de NaBH4, astfel încât temperatura reacției să nu depășească 0C.

După adăugarea întregului NaBH4, amestecul se lasă să se agite timp de o oră la temperatura camerei, se filtrează dacă se formează solide, se adaugă HCl până când amestecul are un pH de aproximativ 3, iar metanolul se evaporă (de preferință sub vid). Amestecul rămas se spală apoi cu 3x 25mL DCM, care se aruncă/se reciclează. NaOH se adaugă apoi la soluția apoasă până când pH-ul este de aproximativ 10, iar soluția se spală din nou cu 3x 25mL DCM, care se colectează și se păstrează.

5-MeO-MiPT baza liberă este acum dizolvată în DCM. De aici, faceți ce doriți cu ea.

Cum vi se pare asta? Practic, se face mai întâi imina cu acetonă, apoi metilarea cu formalină, ca în cazul dmt, chiar dacă randamentul va fi scăzut, câteva grame sunt suficiente, este foarte puternic.

Orice sugestii sau ajustări? Voi încerca în aproximativ o lună ar face ceva diferit?
 

Attachments

  • IsE7nTKRi6.jpg
    IsE7nTKRi6.jpg
    166.4 KB · Views: 488

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Sună bine, dar dacă nu aveți DCM puteți înlocui cu alcool etilic.
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Utilizarea NaBH4 ar putea fi periculoasă înlocuiți Na2CO3
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Sugerați nu substanțe egale. Na2CO3 nu poate înlocui NaBH4. De asemenea, DCM este un solvent nepolar, în timp ce EtOH este polar.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
De unde ați luat acest manual?
 

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3

doar un prieten a venit cu ea , cred că am uitat , după agitarea cu acetonă , reducerea cu nabh4 , și metilarea cu formalină și nabh4 , cum sună asta.
Am dat peste o sinteză MIPT din triptamină , cred că ar fi la fel doar că folosesc 5meo-t
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Scriam în caietul meu când mi-am dat seama că imina acetonă trebuie mai întâi redusă la T-HN-iPr înainte de metilare...
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Sună interesant, încercați și împărtășiți-ne rezultatele dvs. vă rugăm =)
 

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3

cu plăcere aș dori să contribui la forum , aici este o sinteză pentru Mipt din triptamină de la reddit , deci în teorie doar făcând-o cu 5meo-t , ar trebui să dea 5meo-mipt nu? , singura sugestie , ce ar fi mai bine pentru primul pas pentru formarea de 5 meo - izopropil ? , agitare timp de 24 de ore la RT pentru a da imina , sau o fac ca reacția de mai jos ? pentru că în acest post se pare 15m la 0C este suficient și apoi se reduce.

4 grame de triptamină (25mmol) au fost dizolvate în 100ml de metanol, acesta a fost răcit la 0c într-o baie de sare și gheață. 3,70 ml (50 mmol) de acetonă s-au adăugat la metanolul agitat, 15 minute mai târziu 1,45 g de NaBH4 (37,5 mmol) s-au adăugat suficient de lent pentru a menține soluția sub 5c. Aceasta a fost agitată timp de 60 de minute în baie de gheață. După 60 de minute, soluția a fost agitată într-o baie de apă la 35c pentru a stinge NaBH4, metanolul a fost răcit înapoi la 0c și s-au adăugat 2,20 ml (25 mmol) de soluție de formaldehidă 37%. Aceasta a fost agitată timp de 60 de minute, urmată de adăugarea lentă a 0,65 g de NaBH4 (17,5mmol), aceasta a fost stinsă și adăugarea formaldehidei a fost repetată. După adăugare, amestecul a fost agitat la temperatura RT timp de 48 de ore. Amestecul de reacție a fost apoi turnat în 100ml de acid acetic 5%, metanolul a fost distilat și faza acidă a fost spălată 2x30ml xilenă. Faza acidă a trecut de la o culoare chihlimbar la un galben foarte deschis. Faza apoasă a fost basificată și extrasă 3x25ml de acetonă, acetona a fost uscată pe MgSO4 și precipitată sub formă de sare de fumat. S-au recuperat 2,38 g de fumerat de MiPT.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
aceasta are mult mai mult sens
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Salut, da
De ce credeți că IPA este mai bun decât MeOH (care este indicat în ambele metode)?
Puteți utiliza TLC pentru a verifica finalizarea reacției
 

Opal

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 29, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Nu înțeleg ordinea reacțiilor, de ce adăugați formaldehida înainte de NaBH4, nu ați dori mai întâi să reduceți izopropil-imina la izopropil-amină, apoi să adăugați formaldehida și apoi să o reduceți din nou, obținând MiPT
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cred că ați înțeles greșit. Există o secvență corectă: formaldehidă și apoi NaBH4
 

Opal

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 29, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Dar nu trebuie mai întâi să reduceți imina formată prin reacția triptaminei cu acetona? Adică
bază triptamină + acetonă -> imină
imină + nabh4 -> izopropiltriptamină
izopropiltriptamină + formaldehidă -> altă imină
această altă imină + nabh4 -> MiPT

Nu am știut că imina nereducută ar putea reacționa cu formaldehida. Este așa?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
I-am cerut să împărtășească rezultatul acestei sinteze. Schema dvs. are mai mult sens. Autorul, probabil, a obținut un randament mic din cauza faptului că totul reacționează într-un singur vas.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
@Bennychairman @Opal Un autor scrie despre 2,38 g din 4 grame triptamină. 44% randament. Nu atât de rău în funcție de dificultatea scăzută a acestei sinteze.
 

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
este, de asemenea, foarte puternic o doză este de 5-15 mg
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
ce zici de obținerea din izopropil-tiptamină cu o metilatină directă cu Me2SO4 dar nu știu dacă 1H este predispus la metilare prin urmare o protecție mai convinientă pe nr. ! cu recuperare bună wrhyng kadt a fost asasinat8
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Vă rog să-mi scuzați limbajul pentru că am fost sedat și am încercat să scriu în grabă, am vrut să spun dacă cumva dimetilsulfatul ar putea fi folosit pentru a metila monoisopropyltryptamine fără a metila azotul indole heterociclic (N1) și care ar putea fi cea mai convenabilă metodă de protecție/deprotecție? vă mulțumesc! Și scuze atât pentru "franceza" mea cât și pentru lipsa de bun simț, promit că sunt mai bun când nu sunt sedat.

P.S. administrația ar trebui să refuze să postez chimie incoerentă.
 
Top