Poate STAB să înlocuiască NaBh4? cas:56553-60-7

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
STAB este mult mai scump din câte știu eu, iar NaBH4 este destul de bun pentru scopul tău
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
China îl are la același preț, nu sunt sigur cu cine vorbiți, dar nu va reduce nitro, doar cetonele.
 
View previous replies…

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Constatările mele au fost că nu poate reduce nitro la amino, dar pentru căile iminei anhidre este bun și foarte blând.
Există rapoarte în literatura de specialitate care reduc nitro la amino, dar în prezența acidului acetic, ceea ce nu am încercat.
 

ZRG

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 1, 2022
Messages
28
Reaction score
1
Points
3
Nu cunosc foarte bine chimia, oricum, circuitul care utilizează p2np, STAB și hidrură de cupru se reface fără creier elvețian, nu?
 

ZRG

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 1, 2022
Messages
28
Reaction score
1
Points
3
S-ar putea să fie ceva în neregulă cu traducerea mea, adică p2np nu poate fi redus la amfetamină folosind STAB, nu?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Există literatură care spune că se poate în prezența GAA, dar nu am încercat.
 

ZRG

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 1, 2022
Messages
28
Reaction score
1
Points
3
Ei bine, tot nu pot găsi răspunsul pe care îl caut, pentru că nimeni nu a încercat
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Credeți că vă relatez dintr-un vis? Am încercat și nu a funcționat, probabil cu acid acetoc va funcționa într-o oarecare măsură, dar nu satisfăcător.
Răspuns scurt: Nu.
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Dacă cineva are nevoie de STAB, acesta poate fi preparat destul de ușor cu Toluen (sau THF) , NaBH4 și GAA în cantități stoechiometrice. Iată o scurtă descriere:

Prepararea triacetoxiborohidridei de sodiu (STAB)

La o suspensie de 37,83 g (1 mol) de borohidridă de sodiu în 500 ml de toluen uscat se adaugă 180,12 g ( 3 mol) de GAA, picătură cu picătură, în timpul unei agitații puternice. Temperatura este menținută sub 30°C, cu răcire externă atunci când este necesar. Când evoluția gazului încetează, aproximativ 20 de minute, Triacetoxiborohidrida de sodiu (STAB) în suspensie se izolează prin filtrare în vid și se spală o dată cu EtOAc uscat. Turta de filtrare se usucă la greutate constantă sub vid.

Randament: Aproape cantitativ, dacă se utilizează reactivi uscați și dacă reactivii sunt măsurați cu exactitate.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Există și alte surse de boran. Decaboran poate? Tetrahidroxidiboron? Poate aminodiboranați care pot fi sintetizați oarecum ușor din amoniac boran. A se vedea pagina 306 https://core.ac.uk/download/4824361.pdf Nu sunt chimist, așa că nu știu cât de bine funcționează acestea pe compușii nitro.

Comparații STAB / NaBH4: https://www.organic-chemistry.org/synthesis/C1N/amines/reductive-amination-guide.pdf
Informații interesante despre STAB, cum ar fi modalitățile de scurtare semnificativă a timpilor de reacție, de ce se utilizează GAA: https://www.researchgate.net/publication/286303639_Boron_reagents_for_reductive_amination
 
Top