Nevoia. Ce este cu adevărat și cum să te descurci cu ea

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
PRsFK4N10C


Definiție
Pofta - o dorință sau o nostalgie intensă, urgentă sau anormală. În cazul nostru, vorbim despre substanțe psihoactive. Dar aceasta poate include alimente, cumpărături, relații, impresii, alcool, junk food, jocuri de noroc etc. Astfel, pofta este o fixație bruscă și intensă pentru a consuma ceva.

Includerea sa ca unul dintre cele 11 criterii de diagnostic pentru dependență în DSM-5 (Manualul de diagnostic și statistică a tulburărilor mintale) face din pofta de mâncare un construct clinic cheie pentru evaluarea și tratamentul tulburărilor de consum de substanțe și al dependenței comportamentale.

Sper că unele informații despre această afecțiune îi vor ajuta pe unii dintre cititori să o recunoască, să nu o respingă și să îi reziste.

Mecanismul
8r4UQghZVj


De obicei, pofta este declanșată de un fel de... declanșator - ceva care amintește de consum. Începe cu puțin, dorința se intensifică și atinge punctul cel mai înalt, apoi slăbește și trece. Toate acestea se datorează unor creșteri ale hormonilor și/sau neurotransmițătorilor (uitați-vă la imaginea de mai sus). Calea: declanșare-inițiere a poftei-creștere-pic-cădere este aceeași și funcționează pentru toată lumea. Dorința, dacă nu este special "accelerată", durează de obicei de la câteva zeci de secunde la câteva minute. Ea slăbește doar dacă nu este "întărită" prin consum.

Principala problemă este că majoritatea oamenilor, atunci când se confruntă cu pofta, iau decizia de a consuma substanța înainte ca această stare de spirit să cedeze în mod natural. Discutăm despre situațiile în care dependența nu a trecut încă la un nivel profund patologic și/sau nu se manifestă fizic.

Poziția
LxjDcCWz02

De dragul imaginilor, pofta poate fi privită ca o pisică arogantă, fără adăpost și știrbă - dacă o hrăniți, va veni, va țipa, vă va distruge casa și va cere mai mult.

Singura opțiune este să nu-l hrănești, să nu-i dai ceea ce cere atât de mult. La început, desigur, el va organiza un spectacol - o escaladare a cererilor.

Impudentul va striga tare și va cere să ceară. Dacă reușiți, acolo va avea loc o schimbare de tactică - rolul obraznicului va deveni un fraier. Gânduri de genul acesta pot apărea în capul tău:
Doar o dată,
un pic poți,
Acest caz este special,
Nu v-ați folosit de mult timp, Sunteți un tip atât de bun,
Ai dovedit că te poți abține, să luăm notă de asta!

Este mai greu să reziști acestei abordări. Mai ales dacă nu încerci, nu depui efort în lupta cu fiara.

Din acest motiv, în majoritatea cazurilor, recăderea din dependență are loc în primele trei luni. Acesta este unul dintre termenele-cheie pe care trebuie să le aveți în vedere și asupra căruia trebuie să vă concentrați.

Pentru a reduce riscul de recidivă, este foarte important să urmați reguli simple pentru cel puțin aceste 3 luni, sub care va fi mai dificil pentru bestie să vă bată la cap:
1. Nu vă fie foame.
2. Nu fiți supărat sau enervat.
3. Nu fiți singuri. Găsește-i pe cei care te vor asculta, te vor sprijini și nu te vor condamna.
4. Nu vă asociați cu persoane care consumă sau pot facilita consumul. Evitați aceleași locuri, situații și condiții.

De asemenea, este foarte util pentru o persoană care se luptă cu pofta să își pună periodic următoarele întrebări:
- Cum îmi hrănesc "ratonul"?
- Îl hrănesc prin ochi și urechi (căutând, ascultând despre substanțe)?
- Îl hrănesc prin amintiri despre "vremurile bune"?
- Îl hrănesc prin savoare?
- Mă hrănesc prin speranța unui consum viitor?



Știri din comunitatea științifică
Dgm0YcqoDh


Medicamentul mucolitic N-acetilcisteină (ACC) poate fi considerat ca un medicament pentru reducerea poftei în tulburările de consum de substanțe.

Conform unei meta-analize și revizuiri sistematice a studiilor clinice randomizate (RCT), tratamentul cu N-acetilcisteină a fost superior placebo. N-acetilcisteina a redus pofta în dependența de cocaină, metamfetamină și tutun, precum și în dependența de canabis. Link către articolul din clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28898494/

N-acetilcisteina este o sursă de cistină, stimulează absorbția glutamatului și previne suprastimularea ulterioară a receptorilor postsinaptici mGluR5. Normalizarea metabolismului cistină - glutamat prin N-acetilcisteină duce la o scădere a eliberării glutamatului sinaptic printr-un mecanism de feedback negativ.

Deci, N-acetilcisteina promovează restabilirea concentrației de glutamat intracelular și extracelular în nucleul accumbens, care poate fi asociat cu scăderea poftelor și, prin urmare, reduce probabilitatea de recidivă a dependenței.

În plus față de acest mecanism, N-acetilcisteina reduce inflamația și promovează neurogeneza, care influențează, de asemenea, corectarea comportamentului de căutare a drogurilor.

Potrivit recenzenților, N-acetilcisteina este potrivită pentru tratamentul experimental al poftei de droguri pentru prima dată.

Dar nu vă bucurați înainte de timp. Un studiu recent bine conceput a constatat că NAC nu a fost mai eficient decât placebo în combaterea dependenței de metamfetamină. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34308314/

De asemenea, NAC nu a reușit să prezinte rezultate decente pentru abstinența la începutul și la sfârșitul tratamentului la fumătorii adulți de țigări. Clearnet: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34171822/

Cu toate acestea, NAC poate fi utilă ca parte a unei abordări cuprinzătoare pentru combaterea dependenței și stabilizarea funcționării. Mai multe despre rolul NAC și eficiența sa discutate în acest studiu recent. Clearnet: sci-hub.st/10.1007/s43440-021-00283-7



Să-ți cunoști inamicul nu înseamnă să-l învingi. Dar această cunoaștere vă va oferi cu siguranță un avantaj. Lupta cu pofta și dependența, chiar și nu în forma sa cea mai patologică, necesită voință, perseverență, răbdare și dorința de a înlocui vaccinurile, de a te schimba. Doar înzestrându-vă cu aceste calități puteți ajunge să vă echilibrați și să vă controlați viața fără să vă tulburați creierul deja imperfect cu drogurile neurotransmițătorilor.



Vă mulțumesc pentru timpul acordat.
Vă invit să discutați subiectul și să transmiteți experiența dumneavoastră cu pofta.
 
Last edited:

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Pot să spun că tânjesc după canabis, da, știu că majoritatea oamenilor spun că nu dă dependență, dar totuși este.

De exemplu. Am o mulțime de lucruri de făcut și uneori prefer să fumez o țigară, chiar dacă înțeleg pe deplin și știu că mă va împiedica în sarcina mea curentă. Așa că eu numesc asta dependență. Nu m-aș opri să merg la muncă pentru asta și, desigur, există linii pe care nu le-aș călca niciodată, dar totuși este primul lucru pe care îl fac dimineața și ultimul înainte de a merge la culcare.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Deși apreciez pe deplin cercetarea științifică din spatele dependențelor, cred, de asemenea, că dependența și comportamentul adictiv diferă de la persoană la persoană. Unii oameni beau mult, apoi se opresc și nu devin niciodată alcoolici. Soldaților din Vietnam li s-au administrat opiacee pentru a face față atrocităților războiului, dar nu au devenit dependenți atunci când s-au întors acasă (în schimb, unii dintre ei sufereau de PTSD, dar asta este o altă poveste). Personal, am fumat periodic în viața mea, dar apoi m-am oprit brusc, fără nici un moment de dorință. Cred că există o configurație psihologică de bază la anumite persoane care le face mai vulnerabile la dependență și mai puțin capabile să se oprească. Acesta este exact motivul pentru care este dezgustător să criminalizezi consumul de droguri și să îl penalizezi în loc să încerci să vindeci problema de bază. Cineva este deja torturat de depresie, pierdere, traumă etc. recurge la droguri pentru a atenua durerea, iar guvernele îl vânează și îl împing și mai adânc în loc să îi ofere ajutor. Acest lucru nu face decât să adâncească dependența prin agravarea problemei inițiale.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
Aveți dreptate că este naiv să extrapolăm orbește rezultatele cercetării la fiecare individ. Cu toții avem genotipul nostru special, istoria nașterii, educația, viața, stresul și boala. Toate acestea împreună determină personalitatea și capacitatea sa de a răspunde provocărilor externe și interne. Acestea includ, de asemenea, pofta, ca răspuns intern la dezechilibrul homeostaziei neurochimice indus de substanțele externe/ Și acolo unde o persoană poate face față cu ușurință pericolului datorită caracteristicilor personale, sprijinului celor dragi și unui metabolism bun, acolo o alta va intra într-o spirală a dependenței.
 
Top