Sinteza dl-efedrinei din 1-fenil-1,2-propandion

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Introducere

Aici este descrisă metoda de sinteză a dl-efedrinei din 1-fenil-1,2-propandion prin reducere catalitică cu hidrogen gazos și catalizator Adams. 1-fenil-1,2-propandionul poate fi achiziționat de pe piața chimică internațională, iar alți reactivi nu sunt atât de greu de cumpărat. Aceasta este o reacție într-un singur vas care utilizează expunerea ușoară la hidrogen gazos. Acordați atenție măsurilor de siguranță. În plus, există mai multe metode simple de fabricare a efedrinei, cum ar fi extracția efedrinei din plante, sinteza efedrinei din propiofenonă, metamfetamina din comprimate de efedrină și Clean Green Ephedrine Manufacturing Process.

Echipament și sticlărie.

Reactivi.

  • Alcool etilic absolut ~150 mL;
  • 1-fenil-1,2-propandion (0,05 mol) 7,4 g;
  • Soluție alcoolică de metilamină conținând 1,6 g (0,05 mol);
  • Oxid de platină (PtO2; catalizator Adams) 0,1 g;
  • Clorură de hidrogen (HCl) soluție alcoolică ~30 mL;
  • Acetonă ~200 mL.
WaqusZ80Or

Solubil în H2O 47,62 g/L (25 ºC), alcool, eter, cloroform și uleiuri.
Punct de fierbere: 255 °C la 760 mm Hg (bază liberă);
Punct detopire bază liberă: 37-39 ̊C;
Punct de topire sare HCI: 187-188 ̊C;
Greutate moleculară: 165,236 g/mole;
Densitate: 1,124 g/cm3 (20 °C);
Număr CAS: 299-42-3 (bază liberă) și 50-98-6 (sare clorhidrat).


Procedura de sinteză a clorhidratului de dl-efedrină

Un amestec de 50 mL de alcool etilic absolut, 7,4 g de 1-fenil-1,2-propandion (0,05 mol) și o soluție alcoolică de metilamină conținând 1,6 g (0,05 mol) a fost redus catalitic cu hidrogen în prezența a 0,1 g de oxid de platină (PtO2) în balon cu fund rotund de 200 mL. În unele experimente, a existat o perioadă lungă de inducție și apoi randamentul a fost scăzut. Acest comportament a putut fi evitat prin reducerea catalizatorului mai întâi și apoi adăugarea reactanților. Atunci când reducerea nu a mai avut loc, catalizatorul a fost îndepărtat prin filtrare și aproximativ jumătate din alcool a fost eliminat sub presiune redusă. În acest fel, excesul de metilamină a fost eliminat. Soluția a fost acidulată cu clorură de hidrogen alcoolică până la pH 6,5-7 și evaporată până la uscare. Clorhidratul solid a fost spălat cu acetonă rece și uscat. O cantitate mică de clorhidrat de pseudoefedrină a putut fi extrasă din aceasta cu ajutorul cloroformului fierbinte ș i, prin efectuarea unui număr de extracții, s-a obținut o cantitate suficientă pentru o identificare sigură (p.m. 164 °C; bază liberă, p.m. 118 °C).
WljO9AzCHE
Clorhidratul de dl-efedrină a fost purificat prin recristalizare o dată din alcool-acetonă și topit la 189 °C. Baza liberă a fost recristalizată din cloroform-eter petrolier. Randamentul a fost de 2,5-4,0 g (25-40 %).
 
Last edited by a moderator:

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Cred că ar fi mai bine să se utilizeze catalizatorul platină-carbon pentru acest catalizator de reacție. Pe de o parte, carbonul de platină are o densitate scăzută și este mai ușor de suspendat în soluție. Pe de altă parte, catalizatorul carbon platină utilizează o cantitate relativ mare, care este ușor de reciclat și are o rată de pierdere relativ scăzută. Ce părere aveți?
 

mxtlrr_chem

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 29, 2022
Messages
18
Reaction score
5
Points
3
Conform pubchem, 1-fenil-1,2-propanedion[e] se găsește în cafea, însă nu am reușit să găsesc nicio documentație privind extragerea sa. Știe cineva ceva despre extracția din cafea?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Cât de mult în cafea?
 

junjun

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
2
Reaction score
2
Points
1
Bună ziua, vreau să vă întreb dacă am dl-efedrină, pot obține metamfetamină D prin fosfor roșu iodat sau pot obține metamfetamină DL
 

bb.puffs

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Cred că veți obține D-metamfetamină, dar numai din l-efedrină din precursorul racemic. Prin urmare, doar jumătate din efedrină va deveni metamfetamină
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Ce dimensiune are hârtia de filtru?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
puteți utiliza un filtru de cafea tipic sau două în același timp, dacă este necesar
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Pentru eliminarea catalizatorului.
Mulțumesc mult din partea mea (Ewen)
 

Toti

Don't buy from me
Resident
Joined
May 23, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Bună ziua @G.Patton

Mă întreb dacă există o cale mai scurtă de a trece de la (1-fenil-1,2-propandion"e")
la metamfetamina de cristal, care să treacă prin oprirea conversiei (1-fenil-1,2-propandion"e") la efedrină, apoi metamfetamina de cristal

Ideea mea a fost că poate fi mai scurt în timp și mai mică pierdere de randament

Dacă da, ce recomandați?
Vă mulțumim.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, nu cunosc o astfel de modalitate și cred că este imposibilă.
 

Toti

Don't buy from me
Resident
Joined
May 23, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Vă mulțumim pentru informațiile dvs.
 

WalterFan

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 4, 2024
Messages
11
Reaction score
4
Points
3
Iertați-mi ignoranța, partea în care "a existat o lungă perioadă de inducție și apoi randamentul a fost scăzut. Acest comportament ar putea fi evitat prin reducerea catalizatorului mai întâi și apoi adăugarea reactanților. ' Pur și simplu nu înțeleg cum se poate evita perioada lungă de inducție prin reducerea catalizatorului, catalizatorul este oxid de platină, înainte de a-l adăuga la amestec, cum să îl reducem mai întâi? Este vorba de un lichid negru, cum ar trebui să îl rezolv ?
 
Top