Gaz HCl uscat din acizii muriatic și sulfuric conc.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Picurarea unui acid muriatic accesibil (HCl aq 31%) peste acid sulfuric concentrat (H2SO4) este una dintre cele mai bune metode de producere a unui HCl gazos uscat, dacă este necesară scalarea rapidă. Viteza de reacție și temperatura sunt ușor de controlat. Capacitățile sunt ușor și rapid curățate și, dacă este necesar, lansate imediat cu o nouă porție de reactivi. Metoda este bine adaptată atunci când aveți nevoie de volume mari de HCl uscat imediat și rapid. Este mai bine să se utilizeze reactor din sticlă sau plastic sau analogi handmade (butoaie și dispozitive de agitare).

Acidul muriatic scade lent în acid sulfuric agitat. Acidul sulfuric deshidratează acidul muriatic, eliberând gaz uscat. HCl eliberat este, de preferință, sărit peste o cantitate mică de acid sulfuric într-un recipient intermediar pentru a elimina urmele de apă. Gazul uscat obținut poate satura alcoolul izopropilic disponibil pentru depozitare ca soluție anhidră. În funcție de greutatea soluției, este posibil să se determine concentrația soluției rezultate (nu mai mult de 25% pentru IPA)

Cantitatea recomandată de acid sulfuric - 2 părți pentru 1 acid muriatic (31%). Se agită în tot timpul. Reacția poate fi observată bule în receptor. Tuburile din plastic sunt potrivite pentru gaz. Cu proporțiile corecte, aproape tot HCl este eliminat din acidul muriatic.

Exemplu de reactor industrial pentru această metodă
Xs8IXvU6NL


Exemplu de generator de laborator
UcRjWx9IMJ
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
CaCl2 este mult mai sigur de manipulat decât H2SO4 concentrat. De asemenea, este disponibil la costuri reduse, uneori ca produs secundar al procesului Solvay. Ansamblurile standard pentru generarea gazului prezentate mai sus sunt adecvate pentru prepararea HCl(g) brut.

Este capabil să fixeze suficientă apă (peste 30% din greutatea sa, având în vedere că se hidratează numai în CaCl2-2H2O, care este stabil până la 150 °C) pentru a furniza o cantitate semnificativă de gaz HCl. Într-o execuție tipică, 100 g de HCl 35% au fost adăugate peste 100 g de CaCl2 granular la temperatura camerei (efectul termic nu este semnificativ) și s-au obținut 15 g de HCl(g). Aceasta reprezintă un randament de peste 40%, care poate fi comparat cu randamentul de 80% raportat pentru procedeul reprezentat în ecuația 2; cu toate acestea, se utilizează un raport de greutate de aproximativ 1:3 între H2SO4 și HCl(aq).

CaCl2 este, de asemenea, mai ușor de eliminat decât H2SO4 și este necesară mai puțină bază pentru neutralizarea deșeurilor finale. Un avantaj suplimentar al acestei proceduri față de cele bazate pe H2SO4 se referă la aspectele educaționale. Prin încălzire la 200 °C, amestecul ceros rezultat (sau masa cristalină în care se transformă după câteva ore), CaCl2 anhidru, poate fi regenerat pentru reutilizare după obținerea unei soluții de HCl. În acest caz, o parte din oxiclorura de calciu formată poate fi ignorată.

Chiar dacă acest lucru poate fi lipsit de valoare din punct de vedere practic, el poate avea o semnificație educativă deoarece atrage atenția asupra unor subiecte de interes actual, cum ar fi optimizarea proceselor, reciclarea substanțelor chimice și reducerea deșeurilor.
Înacest scop, ansamblul prezentat în figura b este mai adecvat decât cel din figura a, deoarece amestecul rezultat este gata să fie distilat.

UPD: O cale alternativă.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Bună, mă gândesc să folosesc fig. a, dar ați menționat că apa va scădea randamentul cât de mult va scădea, trebuie să folosiți gazul hcı prins în sinteze mai mici, asta va crea probleme

Mulțumesc.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

ați putea, vă rog, să ne explicați despre o bază necesară pentru a neutraliza deșeurile finale?
Deci, înainte de a le arunca, ar trebui să fac asta?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Trebuie să adăugați alcali pentru a face pH-ul neutru.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
dar pentru a-l arunca? tocmai când avea tot gazul necesar?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nu vă înțeleg întrebarea, reformulați vă rog corect în limba engleză.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

haha..ok ok
Am vrut să spun că dacă trebuie să bazifiez amestecul doar pentru a-l arunca, sau din alt motiv.
Presupun că ar trebui să bazifiez pentru a opri reacția etc., nu-i așa?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Tnx! întotdeauna am făcut acidificarea în formă umedă... voi încerca cu siguranță.
 

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Bună ziua. Poate cineva să spună dacă o supapă de reținere în configurația tubului poate preveni orice refulare? Ceva de genul acesta
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Bună ziua,

Am încercat să înțeleg cu toate echipamentele pe care știu să le fac.

după care am făcut două "shema", puteți să-mi confirmați dacă totul este în regulă?
N91EuoI6tD
FouHsLfiWn

pentru traseul CaCl2 shema 2 este ok sau trebuie să fac ceva ca la prima?

Îmi imaginez că configurația mea nu este perfectă, dar făcută cu ce găsesc pe amazon, fiți indulgenți ;)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
LBCzucWgUj

Bună, ASheSChem. Trebuie să vă închideți pâlnia de picurare cu egalizare a presiunii. De asemenea, trebuie să scoateți furtunul cu gaz într-o soluție de bază liberă. Mai bine să folosiți capcane pe motiv că va crește randamentul, dar nu semnificativ.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Bine, mulțumesc;

într-o soluție freebase când era în "stand by" ? înainte de a o folosi pentru a schimba ph-ul soluției mele ?
ce fel de soluție free base ?

despre capcane; cele două (una cu bule și una uscată) sunt necesare ? se poate folosi doar una ? mai multe capcane mai multe randamente ?

vă mulțumesc foarte mult :)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Am spus despre sintezele 4-mmc sau methamph, când doriți să faceți sare HCl.

Da, exact. Apa va dizolva sarea produsului și randamentul va fi mai scăzut.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Da, de aceea încerc să învăț asta; să-mi schimb amfa de sulfat în metamfetamină
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

vorbiți ceva de genul ăsta? ce reactiv este? (în cercul roșu)
UFRocIM5Vj
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Da
Nu pot spune exact ce se utilizează în acest videoclip. Probabil CaCl2 și acid HCl. Seringa cu CaCl2 absoarbe apa din gaz. Seringa goală este utilizată ca indicator al volumului de gaz.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
mulțumesc @G.Patton

a pus furtunul cu gaz în cercul roșu când nu-l folosește sau nu înțeleg ? ^^
este apă?
 
Top