Gaz HCl uscat din acizii muriatic și sulfuric conc.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
52PkE6VOyh
CaCl2 este mult mai sigur de manipulat decât H2SO4 concentrat. De asemenea, este disponibil la costuri reduse, uneori ca produs secundar al procesului Solvay. Ansamblurile standard pentru generarea gazului prezentate mai sus sunt adecvate pentru prepararea HCl(g) brut.

Este capabil să fixeze suficientă apă (peste 30% din greutatea sa, având în vedere că se hidratează numai în CaCl2-2H2O, care este stabil până la 150 °C) pentru a furniza o cantitate semnificativă de gaz HCl. Într-o execuție tipică, 100 g de HCl 35% au fost adăugate peste 100 g de CaCl2 granular la temperatura camerei (efectul termic nu este semnificativ) și s-au obținut 15 g de HCl(g). Aceasta reprezintă un randament de peste 40%, care poate fi comparat cu randamentul de 80% raportat pentru procedeul reprezentat în ecuația 2; cu toate acestea, se utilizează un raport de greutate de aproximativ 1:3 între H2SO4 și HCl(aq).

CaCl2 este, de asemenea, mai ușor de eliminat decât H2SO4 și este necesară mai puțină bază pentru neutralizarea deșeurilor finale. Un avantaj suplimentar al acestei proceduri față de cele bazate pe H2SO4 se referă la aspectele educaționale. Prin încălzire la 200 °C, amestecul ceros rezultat (sau masa cristalină în care se transformă după câteva ore), CaCl2 anhidru, poate fi regenerat pentru reutilizare după obținerea unei soluții de HCl. În acest caz, o parte din oxiclorura de calciu formată poate fi ignorată.

Chiar dacă acest lucru poate fi lipsit de valoare din punct de vedere practic, el poate avea o semnificație educativă deoarece atrage atenția asupra unor subiecte de interes actual, cum ar fi optimizarea proceselor, reciclarea substanțelor chimice și reducerea deșeurilor.
Înacest scop, ansamblul prezentat în figura b este mai adecvat decât cel din figura a, deoarece amestecul rezultat este gata să fie distilat.

UPD: O cale alternativă.
 
Last edited:

Riot

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 24, 2023
Messages
6
Reaction score
8
Points
3
Bună, mă gândesc să folosesc fig. a, dar ați menționat că apa va scădea randamentul cât de mult va scădea, trebuie să folosiți gazul hcı prins în sinteze mai mici, asta va crea probleme

Mulțumesc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Îmi pare rău, dar nu înțeleg întrebarea dumneavoastră.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
sorry @G.Patton :(
încerc să înțeleg bine răspunsurile... Engleză + noob = dificultate ;)

Încerc doar să aflu ce echipament mai trebuie să cumpăr pentru această operațiune și să fiu sigur că înțeleg toate etapele și reactivii ^^
"Prepararea clorhidratului de metamfetamină se realizează prin barbotarea gazului HCl uscat prin stratul organic."
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Configurarea dvs. din imagine este în regulă. Am rezolvat în mesajul anterior cu privire la imagine.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
okok sooo ultima confimare ...
BjepJlSHNs

1) în "fig 2" am pus apă sau MgSO4 sau nimic.. ?
2) în "fig 3" aceeași întrebare... :x
3) când vreau să opresc gazul folosesc "fig 1" ?


Mulțumesc foarte mult..
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Trebuie să scapi de apă!!!
fig 2- H2SO4 sau NaOH/KOH solid
fig 3- CaCl2 sau MgSO4
da
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
vă mulțumesc foarte mult :)
Cred că acum nu-mi va mai fi frică și voi îndrăzni să încerc asta ;)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Am murit de râs... astăzi cumnata mea îmi trimite o poză de la aceste cursuri de științe pentru că știe că îmi plac...

Sbjq26coa0


eu : "ho cool , faci HCl gaz ?"
ea : "nu știu... întreb... hmm wtf da e HCl gaz"

haha
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună ziua, am văzut, de exemplu, într-un videoclip Uncle Fester că a pus o mulțime de sare de masă în generatorul de HCl, presupun că a folosit acest lucru pentru a deshidrata HCl? Aveți vreo experiență/opiniune despre această metodă? Un singur agent de uscare ar fi suficient dacă se utilizează NaCl în generator? De exemplu, NaCl în generator + doar un tub de uscare CaCl2.

Credeam că recipientul încercuit (în care este plasat tubul de barbotare atunci când nu este utilizat) este umplut, de exemplu, cu soluție de NaOH pentru a neutraliza HCl, altfel acesta ar continua să umple camera?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cred că da, ar fi suficient.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Mulțumesc Patton, voi încerca așa atunci.
 

robertlouis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
35
Reaction score
21
Points
8
Despre gazul clorură de hidrogen anhidră.
Care este diferența dintre acest fir și alte 2 metode de mai jos:

A. NaCl cu puțin acid hcl în balon n picurare H2So4 (versiunea fester meth)

B. NaCl (fără acid HCL) în balon n picurare H2So4
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
@robertlouis există 4 metode, alegeți-o pe cea care vi se potrivește cel mai bine.

pentru mine metoda cu microunde este cea mai ușoară, folosind 2
https://ae01.alicdn.com/kf/H8b97106480324459996555df0a565d94g/Spuit-500-Ml-Grote-Capaciteit-Spuit-Herbruikbare-Pomp-Meten-Met-1M-Buis-Voeden-Inkt.jpg_Q90.jpg_.webp
 

kharpa177

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 7, 2023
Messages
58
Reaction score
20
Points
8
a dorit o instrucțiune cu privire la modul de bubble hcl în soluția finală
 

WinterDust

Don't buy from me
Resident
Joined
May 21, 2022
Messages
230
Reaction score
206
Points
43
Deals
3
Bună,

Aici este o configurație grafică destul de bună pentru configurația HCl Gas, flacăra deschisă poate fi schimbată cu un agitator magnetic cu încălzire aswell.

XBliArsJD7
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Eșecul meu total de generare a gazului HCL uscat folosind metoda CaCl2:

Configurația mea a fost de 3 găleți de plastic conectate prin tuburi de plastic. Găleata de plastic numărul 2 era o găleată goală, o capcană, în cazul în care baza liberă din găleata numărul 3 era aspirată.

În prima găleată am pus 800 g de clorură de calciu. Am pus capacul pe găleată și prin una dintre găurile pregătite anterior am turnat acid muriatic. Nu a existat nicio reacție! Nici 1 bulă de gaz în mdma mea freebase în acetonă. Nu înțeleg ce am făcut greșit. Acidul muriatic ar putea avea vreo protecție pentru a nu degaja vapori? A fost necesar să aștept mai mult de 20 de minute?
 

malignoalfa

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2023
Messages
25
Reaction score
2
Points
3
Atunci când folosesc gaz HCL pentru a acidifica baza liberă, nu trebuie să îmi fac griji cu privire la o acidificare excesivă? Trebuie doar să fac bule cu gazul până când nu mai există precipitat? Sau ar trebui să barbotez gazul HCL puțin câte puțin și să măsor pH-ul?

UQiaPVs65c
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
G0nO8AK7Xd

0NsmPCx4uv

DmC5z2Nuc9
De atunci, am câteva adaptoare de furtun, astfel încât să nu mai fiu nevoit să folosesc întoarcerea la 110° pentru un adaptor de furtun și cleme kek din oțel (cele din plastic devin fragile instantaneu dacă sunt gazate). În general, o mașinărie muntoasă care te va gaza cât ai clipi din ochi dacă nu ești atent 😘 mult noroc cu explicarea acestor degete maro 😉
 
Top