Reducerea electrolitică a P2NP pentru a obține amfetamină

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Am mai încercat această metodă. Funcționează, dar randamentele nu sunt atât de mari, dar ok.
Am obținut 2,5g - 3g sulfat din 5g P2NP
Am folosit plăci de plumb, tăiate din plumb de acoperiș. Trebuie să folosiți o suprafață curată, albă pe electrozi.
Utilizarea unui vas de lut poros pentru separarea compartimentelor anod/catod funcționează bine.
Compartimentul anodic trebuie să fie umplut cu acid sulfuric 12N.

Da, amestecul se înroșește. trebuie să îl eliminați cu spălături nepolare înainte de bazificare.

Ceea ce este important este temperatura. în lucrare se spune să nu depășiți 40°C, dar eu am experimentat că aceasta este prea mare.
Încercați să o folosiți cât mai rece posibil. Se poate folosi o baie de gheață pentru funcționarea celulei. 10°C este preferabil. și la final veți vedea că aveți doar o culoare ușor roșie (mai puține impurități, randament mai mare).

Am încercat acest lucru cu maximum 10g P2NP, deoarece celula mea era atât de mică. mărirea scalei ar putea fi o problemă din cauza generării de căldură.
Trebuie să fiți creativi în ceea ce privește răcirea activă.

Ar fi grozav să încerc acest lucru într-o găleată cu un ghiveci de flori mare și negălbenit.

Din păcate, nu pot furniza imagini, deoarece am încercat acest lucru cu ani în urmă.

Dar hei, este ușor, nu este toxic și aveți nevoie doar de substanțe chimice obișnuite. Dar este nevoie de timp. trebuie să folosiți celula poate zile întregi, atunci când lucrați la scară mare.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
puteți obține amalgam de sodiu în timpul reacției (electrosinteză), apoi amalgamul vă va restabili remarcabil p2np
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
M-am gândit, de ce trebuie să răcesc borcanul când pot avea doar anolit care circulă constant în și din răcitoarele mele peltier
 

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Anolitul circulant este o opțiune excelentă pentru răcire. Mai ales atunci când utilizați celula pentru o perioadă lungă de timp.
Poate că configurația va fi mai complexă, dar realizabilă.
Catodul Hg Pool ar trebui să funcționeze bine, dar aș prefera să evit Hg în orice caz. Cred că voi rămâne cu electrodul de plumb.

În referințe se spune întotdeauna 0,2 A/cm².
Aveți idee dacă ar trebui să număr ambele părți ale catodului sau doar partea dinspre anod?
De exemplu: O foaie de plumb cu dimensiunile 2 cm x 5 cm.
Ar trebui să fie socotită ca 10cm² sau 20cm² ?
Pentru că aveți 10cm² pe partea dinspre catod și 10cm² pe cealaltă parte. Acest lucru ar face o diferență uriașă.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Numărați suprafața, deci ambele părți. Oricum, nu contează atât de mult, atât timp cât este aproape. 3amp ar fi bine, de exemplu. Aș cumpăra doar un electrod de referință, deși dacă aș fi în locul tău, nu ai nevoie de un potențiostat, îl poți regla periodic doar manual.
 

ItsMee

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 15, 2023
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Mi-a plăcut designul tău de celulă și acum lucrez și eu la propria mea celulă. când voi termina, îți voi arăta, și poate îmi vei putea explica în detaliu, cum să o configurez cu electrodul de referință și să fac ajustările. electrochimia este nouă pentru mine. Ce fel de electrod de referință este preferat în această configurație? Ag/AgCl?
 
Top