Gabapentinoide împotriva anxietății. Fenibut extraordinar

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
18sdFE4xDn


Astăzi vom vorbi despre un grup de substanțe care au mecanisme de acțiune interesante și aplicații multiple ca sedativ, anxiolitic și hipnotic. Vom vorbi despre gabapentinoide în general și despre reprezentantul lor neobișnuit - fenibutul.

De ce ar putea fi interesant pentru utilizatorii Breaking Bad? În opinia mea, anxietatea este una dintre problemele care însoțesc astăzi nu numai persoanele ale căror vieți sunt asociate cu riscul, substanțele psihoactive și munca grea, ci și aproape toată lumea în general. Trăim într-o perioadă de mari schimbări și schimbări de paradigmă. Aceasta este o perioadă foarte interesantă. Dar poate fi neplăcut pentru psihic și percepția subiectivă a vieții.

De obicei, anxietatea este redusă la tăcere cu tranchilizante, dar în opinia mea acestea sunt măsuri prea drastice. Nu-mi plac tranchilizantele din cauza efectelor lor secundare și a potențialului ridicat, pentru o substanță medicală, de dependență. Acestea trebuie utilizate atunci când alte metode nu ajută. Prin urmare, vreau să vă atrag atenția asupra unui alt grup de medicamente. Acestea sunt mai accesibile, dau mai puțină dependență și, cu abordarea corectă, pot ajuta la scăderea manifestărilor de anxietate atât în viața de zi cu zi, cât și atunci când consumați substanțe sau în timpul activităților de recuperare.


Gabapentinoidele

Gabapentinoidele sunt o clasă de medicamente care seamănă vag cu neurotransmițătorul acid gama-aminobutiric (GABA) (adică analogi GABA). Deși au fost concepute pentru a imita acțiunea GABA, studii mai recente au constatat că acestea au afectat o altă țintă, subunitatea A2D a canalelor de calciu. Două gabapentinoide sunt aprobate de FDA: gabapentina și pregabalina. Alte câteva sunt în curs de testare (imagabalin), altele sunt utilizate în cercetarea științifică (atagabalin).

Gabapentina a fost un medicament universal din 2004. Este utilizat în mod obișnuit pentru convulsii, dureri nervoase, alcoolism, dependență de droguri, mâncărime, picioare neliniștite, tulburări de somn și anxietate. Are o gamă neobișnuit de largă de doze: recomandările sugerează utilizarea de la 100 mg la 3600 mg pe zi. Majoritatea medicilor îl utilizează la un nivel scăzut, unde este destul de discret (a se citi: de obicei nu funcționează). La cel mai înalt nivel, poate provoca sedare, confuzie și dependență.


DnuoyKrdU5

Mecanismul de acțiune al pregabalinei. Ea modulează neuronii hiperexcitați prin următorul mecanism:
Pregabalina se leagă de neuronii presinaptici la subunitatea alfa2-delta (α 2-δ) a canalelor de calciu voltaj-gate.
Legarea medicamentului reduce influxul de calciu în terminalele presinaptice. Scăderea influxului de calciu reduce eliberarea excesivă
de neurotransmițători excitatori (de exemplu, glutamat, substanță P, noradrenalină).


Din punctul de vedere al oamenilor de știință care au analizat pregabalina, aceasta face cu siguranță același lucru ca gabapentina. Dar, în practică, se dovedește adesea că gabapentina nu pare să funcționeze atât de bine. Pacienții, chiar și cu manifestări minime de anxietate, nu se pot descurca doar cu gabapentina. În timp ce studiile confirmă că pregabalina este excelentă pentru anxietate. În același timp, gabapentina se arată bine doar în unele cazuri, cum ar fi fobia socială. Nu este eficientă pentru panică sau agorafobie, iar în cazul tulburării de anxietate generalizată, se arată eficientă doar în combinație cu tranchilizante. De ce se întâmplă acest lucru este încă neclar.

O posibilitate este ca dozele acestor substanțe administrate să fie incorecte. UpToDate recomandă tratarea tulburărilor de anxietate cu gabapentină, folosind o doză inițială de 600 mg pe zi. Dar recomandă 300 mg de pregabalină pe zi. Acest tabel de dozare presupune că 1 mg de pregabalin = 5 mg de gabapentin, deci 300 mg de pregabalin = 1 500 mg de gabapentin! Poate că ceea ce ei consideră a fi o "doză mare" de gabapentin coincide cu ceea ce noi considerăm a fi o "doză mică" de pregabalin. Poate că toate dozele de gabapentin sunt pur și simplu prea mici? Aceasta este o întrebare deschisă, dar nu o recomandare de a consuma mai multă gabapentină. Nu uitați că mai mulți mg - mai multe riscuri de reacții adverse.

Un alt motiv posibil este un mecanism farmacologic obscur. Într-un studiu, am încercat să comparăm farmacologia a două medicamente. Ei spun că organismul poate absorbi cu ușurință pregabalin, dar are o capacitate limitată de a absorbi gabapentina - cu cât este mai multă gabapentină, cu atât procentul este mai puțin absorbit.

O altă diferență importantă: gabapentina nu este, de obicei, o substanță controlată sau mai puțin controlată, dar pregabalina este tehnic dependentă, dar nu merită să vă faceți prea multe griji. Deși este teoretic posibil să deveniți dependent de gabapentin, dacă luați o doză foarte mare și încercați foarte mult, ar trebui să fiți disperat chiar și după standardele dependenților de droguri. Există mult mai multe cazuri de dependență de pregabalin, deși majoritatea experților sunt de acord că acest lucru este încă destul de neobișnuit. Unul dintre vinovații probabili este rata de absorbție: pregabalina este absorbită în aproximativ o oră, gabapentina - în trei sau patru. Substanțele cu acțiune rapidă dau întotdeauna mai multă dependență; ele ating vârful mai sus și mai devreme, iar creierului îi este mai ușor să asocieze stimulul (administrarea medicamentului) cu reacția (senzația de bine).



Phenibut

91DuRroLT3


În conformitate cu sistemul de clasificare al chimiei anatomo-terapeutice (ATC), fenibutul este inclus în mod constant în grupurile de analeptice, psihostimulante, medicamente ADHD și nootropice. Deja în această etapă, încep lucrurile ciudate. Anterior am vorbit în mod explicit despre efectele anti-anxietate, tranchilizante și, prin urmare, sedante, dar aici vedem contrariul - fenibutul este menționat ca stimulent.

În majoritatea țărilor, fenibutul este vândut fără prescripție medicală. În plus, este adesea vândut nu ca un medicament, ci ca un supliment alimentar în magazine, nu în farmacii. Nu vă recomand să cumpărați fenibut în magazine sau online sub formă de pulbere sau fără ambalajul medical normal - nu se știe ce veți lua în interior în acest scenariu. Merită să cumpărați fenibut în farmacii sau cel puțin în ambalaje sub numele licențiat Phenibut, Phenibut, Noofen, Citrocard.

Este amuzant faptul că FDA cere uneori oamenilor să nu-l mai vândă, dar nu au devenit niciodată serioși și este încă ușor disponibil pe internetul deschis. Dar în unele țări, în ultimii ani, a devenit prescris. Acest lucru se aplică în principal țărilor din fosta Uniune Sovietică. Am avut un gând amuzant că disponibilitatea fenibutului reflectă nivelul de libertate din societate. Atâta timp cât este disponibil în mod liber, vă puteți relaxa. Dar gata cu glumele, să continuăm.

În ceea ce privește anxietatea socială, prevenirea reacțiilor de panică, agorafobie, anxietate generalizată, fenibutul arată adesea rezultate foarte bune. În plus, poate da un sentiment greu de descris de calm și bunăstare.

Primele cercetări privind fenibutul s-au concentrat pe GABA, principalul neurotransmițător inhibitor. Creierul are două tipuri de receptori GABA, GABA-A și GABA-B. Alcoolul, Xanax, Valium, Ambien, barbituricele și alte sedative clasice ating GABA-A. Nu există atât de multe substanțe chimice care ating GABA-B, iar cele câteva care există tind să fie destul de ciudate - una dintre ele a căzut pe Pământ pe un meteorit. Dar fenibutul este un agonist GABA-B. Aceasta sună ca o soluție curată la mister: un medicament cu proprietăți unice împotriva anxietății afectează un receptor inhibitor unic. Dar un alt agonist GABA-B, baclofenul, are efecte anti-anxietate minime. În mare parte, acesta este doar un relaxant muscular plictisitor (a existat un oarecare entuziasm cu privire la posibilitatea ca acesta să vindece alcoolismul, dar cele mai recente studii spun că nu). Deci, probabil că GABA-B pe cont propriu nu explică fenibutul.

În ceea ce privește locul fenibutului în clasificarea după mecanismul de acțiune, astăzi se referă atât la agoniștii receptorilor GABA, cât și la gabapentinoide. Faptul că fenibutul acționează ca un gabapentinoid a fost descoperit relativ recent. Am găsit articole din 2015 care indică acest lucru. Până în acel moment, fenibutul era considerat doar un agonist al receptorului GABAB. Dar activitatea sa gabapentinoidă este mult mai slabă decât cea a gabapentinei în sine, deci de ce ar trebui ca efectul său să fie mai puternic?

Baclofenul este superior fenibutului ca agonist GABA-B, iar gabapentina este superioară fenibutului ca gabapentinoid, dar fenibutul funcționează mai bine decât oricare dintre ele. Magic! Ar putea fi acesta un efect sinergic între două acțiuni diferite? Dacă acest lucru ar fi adevărat, ne-am aștepta ca administrarea combinată de gabapentină și baclofen să aibă un efect similar cu fenibutul. Dar aceste medicamente sunt uneori utilizate pentru aceleași boli neuromusculare și nimeni nu a observat vreodată nimic neobișnuit. Mi-ar plăcea să văd cum este studiat, dar nu mă aștept la prea multe.

Phenibut are doi enantiomeri, r-phenibut și s-phenibut. Ambele sunt gabapentinoide decente, dar numai r-fenibutul are activitate GABA-B. Dacă ambele au funcționat la fel de bine, acest lucru ar sugera că fenibutul a funcționat pe A2D; dacă r-fenibutul a funcționat mai bine, acest lucru ar implica GABA. Cineva crede că fenibutul este probabil mai mult agonist GABA-B decât gabapentinoid, dar этоне объясняет explică de ce este atât de diferit de baclofen.

Există aspectul că baclofenul are unele probleme cu permeabilitatea barierei hemato-encefalice. Deși o parte din acesta trece, s-ar putea acumula în plasmă mult mai repede decât în creier, conferindu-i efecte periferice disproporționate.


Recomandări

Phenibutul își arată eficiența în anxietate, frică, stări obsesive, insomnii și coșmaruri, amețeli. În stări de abstinență de la alcool, stimulente sau euforice. În aceste cazuri, medicamentul trebuie să fie luat de curs.

O doză unică pentru adulți este de 20 - 750 mg. 20 mg pare a fi o doză prea mică, în practica mea am început cu 65 și am ajuns la 250 mg. Doza optimă pentru mine este de 125 mg. Este mai bine să începeți cu un minim. De obicei, medicamentul este luat de 3 ori pe zi: dimineața, după-amiaza și seara. Doza zilnică maximă nu trebuie să depășească 2,5 g (dacă o persoană are mai mult de 8 și mai puțin de 60 de ani).

Merită să luați fenibut timp de 2-3 săptămâni, puteți prelungi cursul până la 6 săptămâni. Cu utilizare prelungită și doze mari, este necesar să se monitorizeze indicatorii funcției hepatice și imaginea biochimică a sângelui periferic. Între cursuri, merită să faceți o pauză de 2-4 săptămâni. După ce ați luat medicamentul pentru o lungă perioadă de timp, este mai bine să vă opriți treptat.

Inutil să spun că fenibutul este potențial dependent și vă poate ruina serios viața. Înțelepciunea convențională în comunitatea utilizatorilor de fenibut este că puteți lua în siguranță 500 mg o dată pe săptămână (sau poate la fiecare două săptămâni). Orice depășește această limită și dezvoltați rapid toleranță. Creșteți doza pentru a combate toleranța și veți începe să vă simțiți mai rău în zilele în care nu o luați, să o utilizați din ce în ce mai mult pentru a compensa ricoșeul și, în cele din urmă, să obțineți sindromul de sevraj, strâns legat de delirium tremens, care uneori ucide alcoolicii în recuperare.

Phenibutul prelungește și potențează efectul hipnoticelor, analgezicelor narcotice, medicamentelor antiepileptice, antipsihotice și antiparkinsoniene. De asemenea, nu trebuie amestecat cu alcool și exclude sau cel puțin reduce consumul acestuia din urmă în timpul cursului de fenibut.

Phenibutul nu trebuie consumat dacă aveți probleme cu stomacul - are un efect iritant puternic asupra membranei mucoase. Cel puțin, merită redusă doza dacă simțiți arsuri la stomac crescute sau senzații neplăcute în stomac.

În ceea ce privește utilizarea stimulentelor, euphoreticelor, canabisului, canabinoizilor, psihedelicelor. În general, toate substanțele care cresc direct sau indirect anxietatea în anumite circumstanțe. Phenibutul poate reduce aceste manifestări. Atât pentru cei care le au cauzate direct de utilizare, cât și pentru cei care se confruntă cu efecte ulterioare. În aceste cazuri, merită să luați fenibut într-o doză unică pentru adulți de 20 - 750 mg. Din păcate, doza va trebui să fie selectată independent - fenibutul acționează destul de individual și este foarte eterogen pentru diferite persoane. Noi aderăm la regulă: Începem cu cea mai mică doză unică. Vopsim până la doza de lucru. Nu o ridicăm mai sus.

Câteva cazuri de exemplu:
1. O persoană consumă canabis, dar a avut recent reacții de panică atunci când îl folosește. O pauză, o schimbare de grad, set și setări nu ajută. Luați 60-125-250 mg de fenibut cu 20-30 de minute înainte de fumatul planificat (aici și în continuare indică intervalele de dozare posibile).

2. Persoana a avut o sesiune cu stimulente sau euphoretice. Nu intenționează să aștepte această zi. Vrea să plece și să se odihnească. Îi este teamă de fenomenele caracteristice încetării acțiunii acestor substanțe. Luați 250-375-500 mg de fenibut o dată. Beți apă minerală fără gaz în porții mici. Eliminați efortul fizic, stimulii vizuali, auditivi și stresanți puternici.

Fenibutul este luat în scop recreațional pentru proprietățile sale anxiolitice și euforice, toleranța și sindroamele de sevraj fiind efecte adverse frecvent raportate. Se administrează pe cale orală la o doză medie de 2,4 g - o doză uriașă, într-adevăr. Rapoartele de caz din literatura medicală prezintă consumatori care se prezintă la departamentele de urgență puternic sedați sau care suferă de sevraj. Nu au fost raportate decese legate de utilizarea fenibutului. Recomand utilizarea acestuia numai în conformitate cu indicațiile și în dozele descrise mai sus sau după consultarea unui medic.

Fiți calmi și înțelegeți ce aveți de gând să faceți cu propria neurochimie.
Ca întotdeauna, îi invit pe toți cei interesați la o discuție.
Vă mulțumesc pentru timpul acordat.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Lucrul într-un laborator clandestin implică riscuri juridice. Mulți dezvoltă paranoia față de acest fundal, dacă vă angajați în activități ilegale pentru o lungă perioadă de timp. Va ajuta Phenibut să scape de paranoia asociată cu poliția?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
În opinia mea, fenibutul poate ajuta. El nu elimină paranoia, deoarece estelogic și real în situația descrisă. Dar el (ca și alte gabapentinoide) poate ajuta la anxietate, teamă-mongering, concentrare. Acest lucru va permite unei persoane să facă lucrurile mai eficient, să petreacă timpul în afara muncii mai calm și să îmbunătățească calitatea vieții. Pentru această opțiune, planul de curs, care este descris în subiect, este potrivit. Acesta nu este un panaceu, ci o opțiune.
 

AlexBarkat

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 5, 2024
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Vă mulțumim pentru împărtășirea acestor informații despre gabapentinoide și potențialul lor pentru gestionarea anxietății. Întotdeauna este bine să explorăm modalități alternative de a aborda anxietatea fără a ne baza exclusiv pe tranchilizante. Sănătatea mintală este crucială și este minunat că faceți lumină asupra acestui subiect. Vorbind despre sănătatea mintală, am găsit câteva informații valoroase pe https://www.mentalhealth.com/therapy/benefits-of-healthy-high-self-esteem care subliniază importanța unei stime de sine sănătoase în menținerea bunăstării generale. Anxietatea afectează atât de mulți oameni în diferite moduri și este esențial să purtăm discuții deschise despre posibilele soluții.
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Eu personal iau pregabalin, care mi-a fost oferit inițial de un prieten medic pentru a avea un somn de mai bună calitate. Iau 150mg de pregabalin dimineața/zi, ceea ce îmi sporește starea de spirit și reduce anxietatea, dar nu este un leac. Înainte de somn 250-300mg mă doboară atât de rău încât pot face o linie de viteză pe ea și încă mă va doborî rece. Prima dată când am luat-o înainte de somn a fost prima dată când am avut un vis care chiar a avut sens pentru mine și a fost semnificativ, de asemenea, nu sunt sigur că am avut vreodată un somn mai bun. (Am o tulburare de dispoziție afectivă, sunt capabil să merg o săptămână fără somn până la halucinații vii, ceea ce este foarte greu pentru mine)
Nu am încercat fenibut sau gabapentin, dar sunt sigur că funcționează într-un mod similar.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Corect, toate aceste substanțe aparțin Gabapentinoidelor. Cu toate acestea, mecanismele lor de acțiune pot fi diferite. Acest lucru conduce, de asemenea, la diferențe în ceea ce privește efectele și eficacitatea. Uneori nesemnificative, alteori pronunțate. Cu toate acestea, folosind-le în mod regulat, este mai bine să evitați creșterea dozei, iar dacă efectele încep să slăbească, merită luată în considerare opțiunea de a lua pauză pentru a evita dezvoltarea toleranței și a sindromului de sevraj. Poate fi neplăcut, dar este destul de realist să o transportați acasă. Situația, desigur, poate fi complicată de specificitățile existente ale neurochimiei dumneavoastră.
 
Top