Sinteza GBL

rothschild33

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2022
Messages
69
Reaction score
45
Points
18
În continuare este prezentată o nouă metodă de sinteză pentru GBL.

Extras:

sursă:


Am o întrebare cu privire la această procedură. Este posibil să se utilizeze o concentrație mai mică de peroxid de hidrogen, cum ar fi 30% în loc de 50%, din motive de reglementare, ajustând în același timp cantitatea de H2O2 utilizată în reacție?
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Randamentele sunt foarte scăzute, nu vă risipiți THF-ul în acest fel. Faceți ruta GABA > NaNO2.
 

rothschild33

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2022
Messages
69
Reaction score
45
Points
18
Cum este considerată scăzută o conversie de 88% a THF?
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Nu se întâmplă niciodată așa, în plus THF valorează mai mult decât produsul final. Serios, cumpărați doar kg de GABA pentru aproape nimic.
 

Billnye195

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 22, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună, băieți. Sunt nou în comunitate. Are cineva sinteza de la BDO - GBL? Dacă da, vă rog să împărtășiți. Acest forum este cel mai bun lucru pe care l-am văzut vreodată. Voi toți sunteți legende.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
662
Points
93

Dehidrogenarea 1,4-Butanediolului (BDO) în gamma-Butirolactonă (GBL).

Un amestec de 90,1 g (1 mol) de 1,4-butanediol, 4 g de catalizator de cromit de cupru și 0,15 g de hidroxid de sodiu pulverizat de calitate reactivă (sau KOH mai bun) a fost agitat energic și încălzit la reflux. La aproximativ 200 °C, a avut loc o evoluție vioaie de hidrogen, iar temperatura a scăzut cu aproximativ 10 °C și dehidrogenarea a continuat fără probleme. Evoluția gazului (39 L/2 mol pe mol de 1,4-butanediol reacționat) a încetat în aproximativ 3 h. Amestecul de reacție a fost răcit la temperatura camerei, s-a filtrat catalizatorul și s-a distilat sub presiune redusă pentru a obține gamma-butirolactonă în proporție de aproximativ 80% și 1,4-butanediol nereacționat în proporție de aproximativ 10%.

Întrebări frecvente privind sinteza GHB (gama-hidroxibutirat)
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Este mai bine și mai sigur să cumpărați GBL din China ca agent de curățare
 

BamBam

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 10, 2023
Messages
15
Reaction score
2
Points
3
Aveți un link pentru a găsi acest detergent în China. Am căutat peste tot ceva de genul ăsta și nu am găsit nimic.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Și mai ieftin
 

lucine

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 28, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Niciunul dintre pdf-urile din link nu se încarcă sau nu se descarcă pentru altcineva?
Poate cineva să posteze adresa URL a documentului pdf principal care descrie sinteza?
 

evian

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 1, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
verificați tipul meu de listare, vând ca o companie de curățare
 
Top