Laborator la domiciliu: Agitator cu placă fierbinte DIY

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Iată gunoiul despre care vorbeam zilele trecute. Vevor vinde o variantă a acestora
 

Attachments

  • AdDE6Z5NJ9.jpg
    10.3 MB · Views: 786

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Agitatorul meu magnetic Vevor 5L 500w, a încetat să funcționeze în prima zi de utilizare. Am făcut o baie de nisip pentru a încălzi apa ca un test și a încetat să funcționeze în câteva minute. Am căutat pe Google care ar putea fi problema și am constatat că este întotdeauna necesar să aibă un lichid care să funcționeze ca un radiator pentru placa de încălzire, așa că nu pot face nisipuri de baie.
Deoarece placa de încălzire era stricată, am deschis-o și am constatat că funcționează dacă deconectez sonda de temperatură internă înșurubată în placa de încălzire ceramică. Acum îl am din nou funcțional! Fără controlul temperaturii de la placa de încălzire, dar are o sondă de temperatură externă.
 

cake

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
Construirea unei băi calde / reci DIY cu agitare în acest weekend...

Postarea aici astfel încât să-mi amintesc să răspund cu rezultatele.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Intenționați să utilizați răcirea/încălzirea Peltier? Este amuzant că puteți pune ultrasunete, precum și agitare magnetică și o rezistență suplimentară pentru o încălzire eficientă. Dacă folosiți aluminiu sau fără vas magnetic (pentru agitator).
 
View previous replies…

cake

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
Răcitor/încălzitor cu recirculare pentru termoliză + găleată de 12qt + 2 supape cu bilă = baie rece/caldă ¯\_(ツ)_/¯

Folosesc un agitator suspendat.

Asigură-te că ai destule gâturi pe balon și niște claisens prin preajmă pentru că o să te gândești la chestii pe care vrei să le adaugi mai târziu.

Lunea viitoare voi posta un subiect numit "Reactorul DIY de 1 000 de dolari și 5L" în care voi documenta construcția mea.
 

cake

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 7, 2023
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
Dacă nu aș fi avut nevoie ca reacția mea să fie la -30C, aș fi putut cumpăra un încălzitor de 150 de dolari în loc de un răcitor de 800 de dolari și ar fi fost mult mai ieftin.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Aveam în minte ceva mult mai mic când m-am gândit prima dată la acest lucru... nu minuscul, dar capabil de sinteză paralelă ca pentru dezvoltare/optimizare. Ați vrut să spuneți prep batch nu să spun pilot la un reactor batch la scară de 5L. Cred că această scară este cea mai productivă pentru multe dintre preparatele mele trecute și viitoare, numai atunci când metoda este autovalidată și în mare parte optimizată.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Am modificat una. Am făcut o postare despre asta. NU a fost aprobată de UL. Nu, deloc
 
Top