Problema cristalizării clorhidratului - apă prinsă în cristale

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
În mod normal, cristalizez "lucrurile" în soluție de apă suprasaturată, iar cristalizarea durează aproximativ 48 de ore. Întotdeauna controlez greutatea exactă a "materialului", a soluției și a apei. Aceasta înseamnă că, atunci când cristalele sunt gata, greutatea finală, inclusiv cea a resturilor de apă, se potrivește cu greutatea inițială a "materialului" minus 2-4%.

Dar, din fericire, în cazuri foarte rare, întâlnesc situația în care apa este prinsă în cristale.

Cum ar fi acum câteva zile am cristalizat un lot mic ca 100 gr de MDMA HCL. La prima privire, toate detaliile procesului sunt la fel ca de obicei.

Același loc, același mod de temperatură, se pare că toate sunt la fel. Dar, când am aruncat lichidul în cristalizator, procesul a început imediat. Am verificat cristalizatorul după 15 minute și am văzut o situație destul de neobișnuită, când fundul cristalizatorului este acoperit cu sute de nucleare de cristale minuscule: în mod normal, în aceeași situație, văd mult mai puține nucleare.

Apoi, după 24 de ore, am constatat că cristalele sunt complet uscate, iar cantitatea finală de cristale este de 107 gr față de 100 gr inițial.
Aceasta înseamnă că aproximativ 7 gr de apă (sau 7% din greutatea inițială) sunt prinse în interiorul cristalelor. De asemenea, dimensiunea cristalelor este mult mai mică decât de obicei.

Așa cum am spus la început, toate detaliile procesului sunt la fel ca de obicei. Puritatea va fi probabil OK, având în vedere culoarea. Deci nu văd niciun motiv evident pentru o astfel de diferență. Poate cineva cu mai multe cunoștințe decât mine, poate explica?
GvhYKtrR94
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Apă prinsă în cristale? Nu cred.
Oricum, o puteți verifica punându-le în congelator.
Cred că o altă explicație va fi adecvată în acest caz, dar nu cred că va fi apă prinsă.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
În mod normal, păstrez un lot de pulbere și îl cristalizez la cerere. Adică din același lot de pulbere obțin cristale normale și cristale apoase. Deci nu e vorba de impurități, asta e sigur.
Dar nu se întâmplă des, poate de 2-3 ori.
Poate că aerul a fost prea uscat în acele zile, nu știu????
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Puneți-le în congelator pentru a fi siguri că este apă.
 
Top