Separarea izomerilor pentru Meth

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Bună ziua


Din fenilizopropil(metil)amină freebase;

Se extrage amina freebase cu toluen. Se prepară o soluție de acid tartric dextrorotar(1), 50 g în 300 ml dH2O, se amestecă pentru dizolvare. Se extrage amina prin adăugarea în porții de 25 ml, agitând energic, a soluției acide în toluenul care conține amina liberă. Stratul apos va căpăta o culoare violet/roșu, se separă și se pune într-un pahar separat. Se repetă această operațiune până când stratul apos nu mai prezintă modificări de culoare apreciabile. Se toarnă toate extractele apoase într-un vas de evaporare și se lasă să stea netulburat timp de câteva ore până când cristalele de d-tartarat de l-amină precipită din soluție. Se decantează licoarea-mamă ș i se spală cristalele cu 2x25 ml dH2O, adăugând spălarea la licoarea-mamă. Se bazifică lichiorul-mamă care conține sarea d-amină d-tartarat dorită. Extrageți cu toluen, uscați solventul, gazați cu HCl, filtrați precipitatul și recristalizați.

Acesta a fost cel mai simplu lucru după ce am încercat multe. Precum și cel mai eficient, pentru mine
 
View previous replies…

Fringg

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Este necesar să adăugați acid tartric dizolvat în apă treptat, așa cum descrieți, sau îl pot turna dintr-o dată dacă știm deja exact cât de mult este necesar. Eu folosesc o bază liberă distilată cu abur. Deci cred că dacă îl adaug treptat, stratul de apă nu își va schimba culoarea.
 
Top