Căutați să faceți o reducere Henry pe 3,4,5-trimetoxibza...

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Nu aș compromite sinteza cu nitroalcani îndoielnici, mai ales dacă sunt pe bază UE.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da, oamenii tot spun asta, dar eu mi-am adus tot nitrometanul din UE și l-am distilat dintr-un amestec de nitrometan și DCM de 40 % p/p, a funcționat excelent pentru fabricarea b-2,5-DMONS.

Problema pentru mine este să găsesc fiecare catalizator relevant pentru fiecare aldehidă pe care doresc să realizez reacția Henry pe....

Mă gândeam să încerc aminarea reductivă a ciclohexilaminei din ciclohex folosind, cred, amoniac, zinc și CaCl2...

Vom vedea - soluția mea de rezervă ar fi să cumpăr o sticlă, dar oricum băieții mei sunt plecați acum...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Catalizatorii cu care am lucrat sau despre care am auzit adesea sunt n-butilamina, ciclohexilamina, etilendiamina și chiar monoetanolamina. Etilamina funcționează, de asemenea, în ciuda faptului că este o soluție de 70 % în apă.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da. Mi-am dat seama că un tip vinde bromhidrat de ciclohexilamină - așa că ar trebui să fie destul de simplu să obțin baza liberă pentru cataliza 3,4,5-TMOBA , din care am 500g care vin săptămâna asta.

Sper doar că va fi suficient de pură pentru a-mi oferi un produs bun pentru cataliză... ar trebui să fac un re-x pe hidrobromura de ciclohexilamină, în timp ce este încă o sare pentru a mă asigura că este cât se poate de pură?

Procedeul meu, altul decât un re-x în primul rând, ar fi;

1. Dizolvarea în apă
2. Adăugați o soluție de bază conc. pentru a elibera baza liberă din sare
3. 3. Adăugați DCM la amestec și agitați (presupun, cu condiția să nu se separe deja ca strat de ulei)
(4. Dacă trebuie să folosesc DCM, îl elimin sub vid - am făcut niște cercetări și pentru a scăpa de DCM la temperatura ambiantă, pompa mea de ulei RV este bună și va avea nevoie de o supapă cu bilă, astfel încât DCM să nu fiarbă prea puțin).

Vi se pare rezonabil? Evident, aș usca amestecul de DCM înainte de a-l elimina din DCM dacă trebuie să îl folosesc, iar ciclohexilamina nu se separă în propriul strat uleios în pâlnia sep.
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Hei. Am experiență în fabricarea atât a 3,4,5-Trimetoxinitrostirinei (TMNS) , cât și a 2,5-Dimexthoxynitrostyrene (DMNS). Nu voi citi întregul fir, dar voi lipi gândurile mele dintr-o postare pe care am făcut-o pe un alt forum în ceea ce privește alegerea catalizatorului:

2-HEAA (2-(hydroxy)ethylammonium acetate) din etanolamină și acid acetic glacial pare să funcționeze mai bine cu 3,4,5-Trimethoxybenzaldehida decât etilendiamina (ca diacetat de etilendiamină). Recent, am efectuat două experimente pe 150 g de 3,4,5-TMBA.

Pentru primul lot de 150 g am folosit 1,6 mol eq. de nitrometan la TMBA și 1,5 mol eq. de etanolamină la TMBA.
Mai întâi am turnat NM pe TMBA și am continuat să torn acid acetic glacial până când TMBA s-a dizolvat. În ceea ce privește cantitatea de GAA, cred că am turnat 161 ml sau 2,81 mol. de GAA + apoi am folosit (1,5x 0,765 mol) de GAA pentru a produce 2-HEAA într-un recipient separat. Se pare că am folosit un total de 3,96 mol. eq. de GAA. Hmm... S-ar putea ca 4 mol. eq. de GAA să fie o cantitate bună de utilizat.

Am folosit etanolamină 1:1 la GAA mol. eq. pentru a obține 2-HEAA. S-a turnat imediat etanolamina pe GAA. Amestecul s-a încălzit brusc până la 120 °C, se degajă vapori. Am amestecat puțin și am acoperit paharul separat, am răcit amestecul la o temperatură puțin peste temperatura camerei. Oricum, m-am asigurat că TMBA + NM + GAA a fost complet dizolvat și am aruncat deodată 2-HEAA gros și siropos. Schimbare de culoare imediată, am încălzit la 35 °C și am lăsat să se rotească. Devine ușor mai închis, galben apropiat de portocaliu. Cândva între 1h 30 min și 2 h, întregul pahar de laborator a devenit o masă groasă. Totul a precipitat, dar am fost plecat și nu am asistat la acest lucru. Culoarea este foarte frumoasă. Un galben perfect.

Dar nu am putut usca și cântări nimic deoarece mi s-a stricat pompa.

Ulterior, am recristalizat într-o cantitate aproximativă de 8 ml/g MeOH. S-ar putea să folosiți chiar mai puțin MeOH. Undeva pe acest forum ar putea fi scris 0,2 g/ml 3,4,5-TMNS la metanol. Dar aici este unde am dat-o în bară. Ca de obicei cu re-x, am dat-o în bară. Dintr-un motiv ciudat am decis să fac o filtrare la cald, buchet pierdut pe hârtia de filtru. Apoi am turnat o grămadă pe scurgere. Am turnat licoarea-mamă. Astfel, randamentul a fost slab, dar totuși am obținut o cantitate decentă de 3,4,5-TMNS cu un aspect foarte frumos.

Cu al doilea lot de 150 g, am folosit din nou un eq. 1,6 mol. de nitrometan, dar acum am folosit mai puțină etanolamină, un eq. 1,3 mol. la TMBA. De asemenea, am preparat separat 2-HEAA. Amestecul de GAA și etanolamină se încălzește foarte mult, așa că am luat căldura de la NM și TMBA. De data aceasta am folosit, de asemenea, un total de 5 mol. eq. de GAA (o parte turnată pe 3,4,5-TMBA + NM și o parte folosită pentru a prepara 2-HEAA). Acum am centrifugat pentru o perioadă mai lungă de timp cu mai multă căldură, mai întâi la 45 °C, apoi am scăzut la 35 °C. Nu a precipitat nimic ca data trecută. Când am oprit amestecarea și am îndepărtat-o de la căldură, pe măsură ce amestecul s-a răcit, au început să apară cristale. Am aspirat aproape uscat cu o pompă care funcționa în mare parte, apoi am recristalizat cu 8 ml/g IPA. Aș fi putut folosi chiar mai puțină IPA, pe măsură ce se încălzește totul ar trebui să se dizolve. Poate chiar cu 7 ml/g IPA.
De ce să nu folosesc IPA în loc de MeOH?

Dar, de data aceasta, lotul a fost de un galben puțin mai închis, iar randamentul a fost slab.

Data viitoare, la prepararea 3,4,5-TMNS, aș utiliza 1,8 - 2 mol. eq. de etanolamină, 1,8 - 2 mol. eq. de nitrometan, 4 mol. eq. de GAA sau cantitatea necesară pentru dizolvarea TMBA.

Și, de asemenea, în concluzie, etanolamina (utilizată ca 2-HEAA) pentru 3,4,5-TMNS pare a fi o alegere mai bună decât etilendiamina (utilizată ca diacetat de etilendiamină) pentru un produs mai curat. Dar ar putea fi vorba și de alte variabile, cum ar fi căldura pe care am folosit-o anterior.

2,5-DMNS pare să fie foarte ușor și ușor de preparat; de asemenea, este foarte interesant să vezi cum apar firele de păr portocalii. 3,4,5-TMNS mai puțin iertător, dar nici atât de dificil, utilizați doar 2-HEAA.

Poate că alții sunt interesați, dar acest 2-HEAA oferă, de asemenea, randamente de peste 95% în producția de P2NP, este într-adevăr un material excelent.
 
Last edited:

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Într-adevăr, sunt informații foarte interesante și utile!

Sincronizarea oamenilor de pe acest forum pare să fie foarte exactă!

Ultima dată, cineva mi-a dat 2,5-DMOBA-> b-2,5-DMONS chiar în ziua în care aveam nevoie de el și a funcționat foarte bine....

Acum, de data aceasta, am încercat literalmente cealaltă cale (acetat de amoniu) pe care shulgin a menționat-o ieri și tocmai am filtrat-o în vid și se simte ca o cantitate decentă.

Cristale galbene frumoase și strălucitoare - deși mai trebuie să le usuc, să le cântăresc și apoi să le re-x, dar cred că am obținut rezultate bune.
Am înjumătățit toate cantitățile lui Shulgin și mă așteptam să funcționeze timp de 3 ore ca și el, însă am supraîncălzit ușor și a început să se întunece în aproximativ jumătate din timpul pe care l-a folosit. Apoi, din nou, nu cred că a folosit amestecarea și, de asemenea, o baie de aburi, în timp ce am folosit o manta cu amestecare, astfel încât ar putea fi afectat? F știe.

Sunt interesat să mă joc cu ideea ta, totuși, cu siguranță!

Acesta este lotul meu actual care are nevoie de un re-x...
ApxzCw5qs3
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Cu siguranță voi încerca acest lucru, îl voi citi în detaliu când ajung acasă.
Mi-am dat seama că voi avea un pic de etilendiamină rămasă după ce am rămas fără 2,5-DMOBA, iar acest lucru vă permite să utilizați mai puțin nitrometan decât sinteza pe care o urmez - acesta este adevăratul gât de sticlă, deci da. Interesant!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Traseul pe care l-ați menționat sună foarte interesant, dar, din nefericire, în acest moment trebuie să lucrez cu ceea ce am...

Am avut un succes bun folosind acetat de amoniu ieri pentru a face b-3,4,5-TMONS - am urmat metoda Shulgins, dar când era reflux am urmărit videoclipul de sinteză mescalină / TMA și așa că astăzi am decis să încerc aceeași reacție folosind doar nitroetan în loc de NM.

De data aceasta, având în vedere că am o cantitate atât de mică de nitroetan, probabil că o voi reflua, o voi lăsa să se răcească și să stea peste noapte, apoi voi face o distilare în vid (probabil folosind o baie de apă) pentru a recupera o parte din ea și apoi voi rexamina ce a mai rămas dacă nu cristalizează la răcire...

Vom vedea...
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Aceasta pare să fie culoarea corectă, dar pare încă foarte umedă. Îmi amintesc că am citit că excesul de nitrometan este greu de eliminat, de aceea, în general, cred că ar trebui să folosiți un exces de GAA pentru aceste reacții. S-ar putea, de asemenea, ca GAA să genereze un produs mai curat. Voi spune din nou că dacă reduceți cantitatea de GAA cât mai mult posibil, atunci s-ar putea ca totul să se desprindă frumos după mai puțin de o oră.

Interesant care sunt randamentele pentru 3,4,5-TMNS pentru acetatul de amoniu clasic vs. 2-HEAA.

Succes, dar eu aș continua cu reacția 7,5 mol eq. boroydride de sodiu + 0,15 mol eq. Cu(II)Cl în loc de LAH. Aș utiliza această reacție pentru toate nitro-stirenele,
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Bine, da, voi face asta ca să fiu corect - asta a fost soluția mea. Sunt doar interesat în utilizarea LAH înainte de a se aprinde! lol doar glumesc este depozitat bine.
 
Top