Sinteza LSD din acid lizergic prin PyBOP

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Reactivi:
Ulw59gWEFp
  • Acid lisergic (cas 82-58-6)2,80 g.
  • Clorură de metilen (DCM; CH2Cl2) 190 ml.
  • N,N-dietilmetilamină (cas cas 616-39-7) 1,81 g.
  • PyBOP (cas 128625-52-5) 5,70 g.
  • Dietilamină (cas 109-89-7) 0,84 g.
  • Hidroxid de amoniu (NH4OH) 100 ml 7,5 M.
  • Bicarbonat de sodiu (soluție saturată aq rece) NaHCO3 40 ml.
  • Acetat de etil (EtOAc) 60 ml.
  • Sulfat de sodiu (MgSO4) ~50 g;
  • H2O deionizat ~200 ml;
Echipament și sticlărie.
E15abbe2adb53833689a866723d688c7 50951421

Acidul lisergic 2,80 g se adaugă la 100 ml clorură de metilen (DCM; CH2Cl2) cu agitare constantă. Se adaugă N,N-dietilmetilamină 1,81 g la amestecul de reacție și soluția se agită timp de 5 min. Se adaugă apoi PyBOP 5,70 g, iar soluția se agită timp de încă 5 min. Apoi, se adaugă dietilamină 0,84 g și reacția se agită la temperatura camerei timp de 60 min.

Amestecul de reacție se stinge cu hidroxid de amoniu concentrat (NH4OH) 100 ml 7,5 M. Straturile se separă, faza apoasă se extrage cu 3x30 ml DCM. Straturile organice se combină și se evaporă într-o
mașină rotovap la 35 °C sub vid înalt.

Reziduul se dizolvă în bicarbonat de sodiu (soluție apoasă saturată rece) NaHCO3 40 ml și se extrage cu 3x20 ml EtOAc. Straturile organice se combină și se spală cu H2O deionizată, saramură și
seusucă pe MgSO4. Soluția se filtrează și se evaporă într-un aparat rotovap la 40 °C sub vid până la o greutate constantă. Randamentul este de 3,13 g înainte de purificarea prin cromatografie (opțională), puritate 93%.
 
Last edited by a moderator:

MrChan

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 9, 2022
Messages
11
Reaction score
2
Points
3
Ce se înțelege prin spălarea cu apă deionizată și saramură? Doar o soluție superconcentrată de clorură de sodiu și apă? Care este scopul saramurii?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Puteți utiliza apă distilată pentru spălare în pâlnia de separare, apoi utilizați soluție concentrată de NaCl pentru spălare și, în final, împărțiți straturile și uscați stratul organic peste MgSO4.
Acesta are o densitate mai mare și poate fi ușor separat de stratul organic decât apa distilată.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Acest lucru pare a fi ușor lol..dar mă ocup deja de prea multe proiecte nu mă tentați lol
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
acest lucru arată fenomenal și are sens perfect... nimic nu aș putea aștepta mai mult decât această pregătire... aprovizionarea cu lucruri greu de obținut este principalul dezavantaj, dar de îndată ce o voi face, o voi include într-o carte numită "Lord of the fantastic molecules and how to make them" de J.K. Rowlkien pe care o voi scrie (mai mult ca un editor decât un autor)
 

Nicoino

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 21, 2022
Messages
21
Reaction score
3
Points
3
Forma hidratată de LA va funcționa la fel sau trebuie să fie uscată?
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Trebuie să fie uscat. Uscarea LA este totuși destul de ușoară. Doar căldură și un vid puternic.
 

Nicoino

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 21, 2022
Messages
21
Reaction score
3
Points
3
Raportez că starea anhidră nu este necesară
 

CH3Tryptamental

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 4, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Acest sintetizator generează vreo cantitate de ISO-LSD?
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Da, dar toate izo pot fi convertite cu KOH.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Adevărat, dar este vorba de un cuplaj chiral pur, astfel încât, dacă este realizat corect, ar trebui să fie doar în cantități mici, astfel încât se recomandă eluția pe coloană. ISO poate fi racemizat și izo rămas din nou și așa mai departe, dar acest lucru este mai valabil pentru metodele mai vechi.
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Depinde de acidul lizergic. Dacă folosiți acid lizergic d pur, nu cred că se va forma vreun izo-lsd.
 

HerbalHerb

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 24, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
A făcut cineva așa ceva? Funcționează?
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
Funcționează. Aceasta este lucrarea lui Casey Hardison, care a fost condamnat pentru producerea de LSD folosind această metodă.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Mulțumesc, voi cerceta despre tip.
 

eu.lab

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 25, 2023
Messages
29
Reaction score
13
Points
3
A făcut cineva un video cu această metodă? M-ar ajuta foarte mult.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Ar ajuta pe toată lumea, așa că intenționez să realizez sinteza și să fac un videoclip în funcție de rezultat. Nu am niciun conținut postat încă, așa că dacă se întâmplă să fiu primul poate fi o realizare. Dacă nu, experimentul în sine va fi indiferent de rezultat. Datele negative sunt și ele știință.
 

Molecula25

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 31, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună băieți, știe cineva despre hidroliza ergotaminei cu ditionit de sodiu și KOH?
Ci4CKfQpFG
 

psy

Don't buy from me
Resident
Joined
May 4, 2023
Messages
45
Reaction score
47
Points
18
Deals
2
De ce ați utiliza ditionit? Încercați să îl hidrolizați, nu să îl reduceți. Aveți 2 legături duble care ar putea fi reduse cu siguranță și cum se presupune că veți obține un pH de 5 cu KOH?
 

Nicoino

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 21, 2022
Messages
21
Reaction score
3
Points
3
Câteva mg de ditionit sunt utilizate în unele brevete ca antioxidant.
 

The Alchemist

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
45
Reaction score
25
Points
8
Acest subiect pare foarte subestimat. Pare de-a dreptul revoluționar în comparație cu modul în care am învățat să îl fac.

Am citit un schimb în care cineva a sugerat că esterul metilic s-ar putea racemiza în timpul hidrolizei. Este aceasta o problemă cu izomerul entiopur d? Am observat că TLC nu este inclus în studiu.

Este un rotovap cu adevărat opțional? Această metodă se apropie de sinteza în cadă fără el. Fără căldură? Pare mai simplă decât mdma sau amfetamina.

Ce îmi scapă aici? Lucrăm sub lumină galbenă sau roșie? Care sunt complicațiile majore? Produsul final dă izolsd deloc?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Lumina ar trebui să fie evitată sau roșie. Rotavap prefer să am în prealabil (am un kit din sticlăria sa, dar aparatul este pierdut). Recomand cu căldură cromatografia pe coloană ca etapă finală, precum și TLC în timpul reacției.
 

Nicoino

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 21, 2022
Messages
21
Reaction score
3
Points
3
Obținerea LA de o puritate rezonabilă este dificilă, aproape toate hidrolizele conduc la un produs maro/negru care trebuie purificat.
Chiar și cu LA de bună calitate, amestecul reacției de cuplare devine maro-negru, iar operațiunea nu este atât de simplă pe cât se afirmă (poate că dacă începeți cu precursori 100% puri, solvenți degazați și echipament profesional aveți o mică șansă să nu se întâmple acest lucru, dar pentru chimistul casnic trebuie să vă așteptați la o soluție întunecată).
Purificarea produsului nu este o glumă dacă nu aveți acces la cromatografie pe coloană sau dacă nu doriți să eliminați litri de solvent sub vid.
 

PlanckB1

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 26, 2023
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Aceasta a fost și experiența mea, recristalizările repetate ale acidului lisergic din hidroliză rezultând într-o pulbere care devine de fiecare dată de un maro mai deschis, dar care nu este la fel de ușoară/pură precum te-ai aștepta. Recomandați cromatografia pe coloană a LA sau doar cromatografia pe coloană a LSD liber final?
 

Nicoino

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 21, 2022
Messages
21
Reaction score
3
Points
3
Nu cred că merită pe LA, probabil cu o bună elaborare și suficiente experimente nici nu este nevoie pe produsul final.
Marii chimiști acizi precum Pichard obișnuiau să sintetizeze kilograme în fiecare lună și chiar mă îndoiesc că erau capabili să cromatografieze acea cantitate de produs, aproape imposibil cu o fabrică.
 
Top