Temperatura maximă pentru recristalizarea cocainei cu etanol

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Salut, experți în chimie,

după spălarea cocainelor cu etanol 96,5% (190), accelerez procesul de uscare prin intermediul unei plăci încălzite (patul imprimantei 3D) și al unui ventilator normal de casă. În mod normal, tutorialele recomandă 24-48h proces de uscare, dar cu 50-60 ° C căldură este o chestiune de câteva ore. Îmi degenerez cocaina cu această căldură?
Am citit că punctul de topire al HCL este în jur de 165-195 °C, dar cineva a afirmat că legătura cu HCL se poate rupe și la un moment dat înainte de asta și îmi poate face produsul inutil. Este adevărat?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Într-adevăr, produsele se pot "scurge de ulei", dar nu pot spune exact de ce se întâmplă acest lucru, poate intervine cineva aici, poate are legătură cu pH-ul, nu știu
Oricum, teoretic ar trebui să fie în regulă așa cum ați descris
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Bine, am făcut acum o mulțime de teste și pot spune că dacă încălzești cocaina la peste 70 °C o vei sparge. Dar dacă rămâi sub 60 °C poți accelera mult viteza de uscare. De exemplu, pot face o spălare cu aceton în câteva minute. Rezultatul va fi confortabil pentru consum. Partea importantă este că trebuie să puneți concaina încă umedă cu aceton din filtrul uscat într-un spărgător pe o placă de încălzire. Continuați să dirijați și să zdrobiți cristalele până când nimic nu se mai poate lipi de pahar.
Am încercat să spăl cu etanol la 70 °C și am obținut o pudră aproape inactivă. Deci, două teorii. Se pare că cocaina și etanolul reacționează între ele la temperaturi de peste 70 °C și formează ceva neplăcut sau partea de hcl se rupe. Știe cineva de ce? Produsul meu ar putea fi tăiat cu zahăr?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dacă vrei să accelerezi uscarea, folosește vidul. Cocaina dvs. va fi 100% sigură și sănătoasă =) Etanolul și acetona dizolvă hidroclorura de cocaină foarte bine.
Ei nu sunt. Îți speli HCl-ul de cocaină pur și lași niște impurități pe filtru, cred.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
M-am jucat destul de mult cu cocaina și sentimentul meu este că apa este prietena ta aici, deoarece apa este H+ și OH-, tot acel H+ pune apa în zona de pH a unui acid care protejează C+HCl parțial disociat. Un alt factor este că, odată ce un lichid își atinge punctul de fierbere, nu se va mai încălzi. Va fierbe doar mai tare până când se va desprinde din cratiță. Acest lucru se întâmplă la 100°C( un pic mai puțin de obicei, cu excepția cazului în care vă aflați sub nivelul mării.
Cred că etanolul reacționează cu cocaina. Este dovedit in vivo. Corpul tău transformă cocaina și etanolul în etilbenzoilecgonină, cunoscută și sub numele de cocaetilenă.
O extracție cu apă rece ca gheața este cea mai potrivită. Aproximativ 4 ml de apă rece ca gheața per gram, se lasă să se decanteze și se decantează. Cocaina este foarte solubilă în apă (1g/1ml), motiv pentru care se folosește apă rece ca gheața, deoarece o mulțime de adulteranți nu se vor dizolva în aceasta. Apoi este nevoie de
secunde pentru a evapora 3ml
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Există bază liberă de cocaină (in vivo), nu sare HCl.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Corect. Iar cocaetilena nu este nici ea un acid Lewis, ci baza de cocaină și etanolul. O "transesterficare" care ia esterul metilic și îl înlocuiește cu un ester etilic. Aceasta este diferența
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
În ceea ce privește "oil out", îmi imaginez că înseamnă pur și simplu disociere. În apă, de exemplu, concaina HCL se disociază în proporție de 50%, ceea ce înseamnă că jumătate din molecule se rup și devin cocaină 1+ și Cl-. Cocaina 1+ este ceva despre care puteți citi pe drum. Nu este cocaină de bază și nu este sarea acidă. Este baza conjugată a unui acid Lewis
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Data viitoare voi încerca metoda cu apă potabilă. Mulțumesc :)

Am observat ceva. Nu trebuie să aștept cristalizarea completă. Puteți începe răzuirea imediat ce se evaporă etanolul. Eu folosesc 55 °C pentru asta. La început totul va fi ca o mâzgă, dar va începe să formeze cristale și pulbere în scurt timp. Având în vedere că etanolul este destinat consumului uman, nu este chiar atât de rău dacă rămâne puțin etanol în produs.

Pentru mai multe informații, consultați acest subiect: https://drugs-forum.com/threads/coc...llization-alternative-to-acetone-wash.169203/
Pentru a reveni la subiect. Astăzi am folosit apă fierbinte la 85 °C pentru a obține din nou HCL dizolvat. După aceasta, produsul avea încă ceva activ în el. Deci, încă nu am nicio idee despre corelația dintre temperatură și degenerarea cocainei.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Odată am fost prost și am folosit apă fierbinte pentru a o extrage în loc de apă rece ca gheața. În apa fierbinte s-a dizolvat și altceva. Ceva s-a tăiat. Părea să fie zahăr sau formulă pentru bebeluși, dar când l-am evaporat, s-a transformat în nămol aproape ca un caramel sau o frază topită. Nu am avut noroc încercând să scot cocaina din ea și am pierdut un gram de cocaină. Folosiți apă rece
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Același lucru mi s-a întâmplat și mie. Dacă obțineți o pastă maro după un anumit moment, trebuie să ungeți acest lucru în acetonă. Eu folosesc răzuitorul meu de bucătărie și un târnăcop dentar pentru asta. Acetona va face goo-ul dur și cu aspect de cristal din nou aproape instantaneu. Zdrobiți blocul solid în timp ce se află în acetonă pentru a obține totul fin și pulverulent. Aceasta va arăta ca nisipul sau rumegușul din paharul de laborator. Filtrați resturile și lăsați acetona să se evapore. Zdrobiți din nou tot ceea ce formează solide. Veți observa că culoarea se va schimba în ceva mai strălucitor, dar încă nu alb ca zăpada. Acetona aruncată va arăta ca un chihlimbar.
Acum ați rămas cu o pulbere care poate fi spălată din nou cu acetonă sau recristalizată cu alcool, dar, cel mai important, nu poate fi pierdută. Am decis să o recristalizez cu alcool. Rezultatul meu final nu a fost alb pur, dar conținea încă cocaină. Sunt sigur că dacă aș fi repetat cu din ce în ce mai multă acetonă sau dacă aș fi făcut chestia cu apa, aș fi avut o șansă de a obține din nou putere albă.

Eu încă mai cred că a fost o formă de zahăr care pur și simplu a format caramel prin căldură.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Cocaina este ușor solubilă în acetonă, așa că pierzi câte puțin de fiecare dată. În cele din urmă, pierzi mai mult decât economisești. Am pierdut 1 000 de dolari de cocaină de-a lungul anilor, încercând diferite moduri de a o purifica sau de a curăța rahatul. Și eu am avut mult succes, dar când nu știi ce conține, e ușor să alegi solventul greșit. Odată, chiar și cu apă rece ca gheața, am avut un solid care se scufunda și altul care plutea, așa că am folosit o seringă și am aspirat apa din mijloc. Asta se întâmpla înainte de a avea o pâlnie buchner mică și o pompă de vid. Chestia aia îți va uimi prietenii 😂 oamenii își aduc rahatul la mine și îl împart cu mine în schimbul trecerii lui prin buchner. Apă rece ca gheața pentru cocaină și izopropil clocotit pentru metadonă. Pot să arunc rahatul pe tejghea după aceea și poți vedea exact care este cantitatea și consistența. Acum câteva luni, un tip a adus 5 g de metadonă și am filtrat 1,5 g de sare de masă. A dat niște telefoane nervoase
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Am cumpărat un frit buchner nu cu mult timp în urmă. Purificarea lucrurilor îi face pe oameni să cumpere sticlărie :D
Dacă am înțeles bine, nu am nevoie de alte tehnici precum spălarea cu acetonă, extracțiile A/B etc. ? Trebuie doar să stăpânesc apa rece?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Extracția A/B, asta da treabă serioasă. 😂 A fi capabil să faci una este ca și cum ți-ai lega pantofii, este obligatorie, dar eu o evit cu desăvârșire. Am făcut o extracție A)B pe niște metadonă luna trecută și am precipitat-o prin hcl picurat în acid sulfuric, iar solventul a fost naptha. Am făcut-o pe 5 g de chestie maro deja fumată pe care o torn din pipă de fiecare dată. A fost doar o muncă de casă pentru gazare, pe care nu am mai făcut-o până acum. Acestea fiind spuse, pot obține orice din cocaină fără un A/B. O spălare triplă cu cloroform, clorură de metilen, elimină chiar și levamisolul din hcl fără a fi nevoie de neutralizare
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Acest document pare să fi fost șters de pe internet. Poate că nu a trecut de evaluarea colegială. Păcat. În absența acestuia, vă voi prezenta acest document , care este cel pe care toată lumea îl citează din "revista Microgram" atunci când vorbește despre separarea levamisol/cocaină. Tabelul 1 în special
QQYxT13ELB

În continuare, vă voi prezenta acest document din Journal of Analytic toxicology care afirmă că 79% din eșantioanele de cocaină ilicită conținând PTHIT (levamisol/ dextramisol) conțineau 30% sau mai puțin în greutate, iar 93% conțineau 40% sau mai puțin PTHIT în raport cu cocaina hcl.
IgcPwL5AB6

Astfel, 79% din probe ar conține 4,1% sau mai puțin PTHIT și 93% din probe ar conține, probabil, mai puțin de 8% PTHIT, după ce au început de la 30-40% după doar o spălare a HCL cu cloroform. Acest punct de date a fost obținut prin calcularea cifrelor mediane între punctele de date de 30% și 50% pentru a estima punctul de 40%.
Comparând datele pentru 5 spălări cu hexan din același document, s-ar putea concluziona în mod rezonabil că spălările ulterioare cu cloroform ar îmbunătăți și mai mult aceste cifre.
Prin urmare, îmi mențin poziția conform căreia o spălare cu cloroform/apă pe sarea hcl a cocainei este o metodă viabilă pentru extragerea levamisolului din aceasta.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Chestia este că am citit 5 sinteze ale -cocainei și, în conformitate cu ceea ce am citit, pseudoecgonina este o moleculă cu energie mai mică decât ecgonina, deci vrea să se rearanjeze, dar este împiedicată steric. DAR dacă adăugați suficientă energie, își va schimba configurația, ceea ce înseamnă că este distrusă. Toate acestea se bazează pe puțină educație în chimie, dar lecțiile de chimie pe cocaină sunt scumpe ca naiba. Anul trecut am evaporat niște cocaină (2 grame) pe care am trecut-o prin buchner și eram drogat. Ca un idiot nenorocit, mi-am luat tava de plăcintă pyrex de pe arzător și am dus-o la chiuvetă și am dat cu puțină apă rece pe ea pentru a o răci. Adio 200 de dolari. A explodat, m-a lovit în sculă și nu am recuperat 1/4g
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Poveste tristă :(
Mă gândesc să proiectez niște piese care pot fi imprimate în 3D pentru a face A/B mai ușor. Se pare că ați făcut deja unele dintre experimentele pe care le fac în prezent. Ce teks de purificare a cocainelor îmi puteți recomanda?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Singurul lucru care ar trebui să fie obligatoriu este dizolvarea în apă rece (de preferință distilată). Doar câteva sau 3 ml/g. Zdrobiți-o (îmi place o priză adâncă sau o baterie AA) scuturați-o puțin și rostogoliți-o (într-o pungă) puneți apa în ea, amestecați bine. Lăsați să se așeze timp de un minut și săra apa într-un vas de pirex lăsând nămolul și evaporați-l pe aragaz. Acest lucru este ieftin și ușor, nu este implicată nicio chimie reală. Durează doar 5 minute sau cam așa ceva. Același lucru funcționează excelent și pentru metamfetamină. Ambele sunt foarte solubile în apă (peste 1g/ml), motiv pentru care apa rece ca gheața încă le dizolvă. O mulțime de lucruri care se dizolvă în apă încă nu se dizolvă bine în apă rece. Puteți utiliza o seringă sau o pipetă pentru a obține fiecare picătură dacă trebuie. Încercați. Cântărește înainte și după. De obicei, pierd 30% și asta înseamnă o mulțime de tăieturi pe care să le scot fără chimie.
Dacă aș vrea să fac mai bine de atât, aș lua apa de la pasul 1, aș neutraliza-o cu bicarbonat de sodiu (fac crack) aș zdrobi-o, aș spăla-o cu apă rece într-un filtru, aș dizolva-o în non-polar și aș gazeifica-o cu H2SO4 și hcl+h20 pentru a precipita hcl
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
141
Points
43
Am o întrebare pe care poate mă puteți ilumina aici cu expertiza dvs. Odată ca niciodată am avut niște cocs de o calitate serios excepțională. Cu siguranță era mai bună decât solzișori de pește, dar ar putea fi, eventual, subiectivă. Știu că provenea de la o sursă din Caraibe. Era de culoare galben pal. Era uscat, dar consistența sa părea un fel de umedă, ca zăpada moale, puteai să-l presezi în grămăjoare. Avea o consistență de lut uscat. Era pulverulentă/grunjoasă, dar și ca untul - îmi pare rău că este greu de descris, nu am mai văzut ceva asemănător. Rahatul avea chiar și mici pete de pământ și material fibros de tulpini de plante în el - vorbesc despre "brut." Acum, nu spun că nu ar fi putut fi falsificat, dar mă îndoiesc serios.

Așa că m-am jucat cu el, ca o pisică curioasă ce sunt. M-am hotărât să arunc puțin cu apă într-o lingură și să prepar o piatră. Fără bicarbonat de sodiu. Rahatul s-a uns uniform și a fulgerat direct într-o rocă și mai repede, nici măcar nu am avut timp să mă gândesc să încerc să-l grupez cu un penny sau să-l șochez cu ceva rece. Oricum, sunt oarecum confuz în legătură cu ceea ce spuneți voi despre spargerea moleculei / "ungerea" cu exces de căldură. Asta s-a întâmplat și o parte a rămas ca sare HCl în apă? Pentru că nu i-am adăugat nicio bază? Acest lucru m-a derutat întotdeauna. Vă apreciez, băieți, vă mulțumesc.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Faptul că s-a transformat în ulei și s-a separat de apă este o dovadă clară că era cocaină de bază. Murdăria și materialul vegetal înseamnă că, practic, trebuia să fie acest produs. Numele cui depinde de locul în care vă aflați.https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cocaine_paste
 
View previous replies…

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
141
Points
43
A fost cocs HCl, l-am încălzit în niște H2O fără sodă și asta s-a întâmplat. Nu era pastă brută, sunt sigur de asta. Dacă la asta vă referiți.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
A fost cu siguranță bază totuși, sau amestecată cu o bază, 10% sau mai bine, care este greutatea hcl în comparație cu cocaina. Ei bine, eu sunt pierdut. Ei trebuiau să o gătească, dar tu nu ai făcut-o. Dar tu ai spus că ai gătit-o, fără bază, deci... O persoană ar trebui să o încălzească pentru a o fuma. DAR! Când o fumezi, primul lucru care se întâmplă este că o încălzești 🤔
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
141
Points
43
"Ei bine, m-am pierdut. EL a trebuit să o gătească, dar tu nu ai făcut-o. Dar ați spus că l-ați gătit, fără o bază, deci... O persoană ar trebui să o încălzească pentru a o afuma. DAR! Când o afumi, primul lucru care se întâmplă este să o încălzești 🤔 " WOT?

Și mie mi se pare la fel de logic. Cum am spus, se dizolvă în apă. Ai putea să-l miroși sau să-l împuști. Am dizolvat-o în apă, am încălzit-o și a ieșit imediat și a explodat într-o clipă fără să adaug nicio bază.
Nu o puteai fuma fără să o gătești, asta vreau să spun. Eu nu am fumat, dar oamenii pe care îi cunosc și care fumau trebuiau să o gătească ca pe orice altă pudră, adăugând de obicei puțină sodă. Poate că a fost amestecată cu o bază și nu am știut - ce zici de o formă de sulfat?
 
Top