Separarea izomerilor MDMA - rute de lucru

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Aici vă sugerez să adunați toți izomerii MDMA metoda de lucru de separare. Și prima este cea pe care tocmai am terminat-o.

Mai întâi de toate, nu vreau să spun că este metoda perfectă. De asemenea, nu sunt sigur cu privire la yeld final, deoarece am fost în grabă. Probabil că dacă aș fi păstrat precipitatele în congelator mai mult timp, yeldul ar fi fost mai mare.

Așadar, am avut o zi liberă și 77 gr de MDMA HCL, destul de pură, în jur de 92%. Acesta a fost extras cu NaOH în raport molar 1:1,2 și separat cu izohexan cas 107-83-5.

O parte din izohexan a fost evaporat scurt, dar nu complet, am lăsat intenționat aproximativ 50 gr de izohexan cu baza. Am efectuat deja extracția bazei pentru acest lot și știam cât de multă bază voi obține din 77 gr de mdma hcl - mă așteptam la 59 gr de bază, poate +/-2 gr.
Așa că am evaporat acest lichid până când greutatea totală a fost de 110 gr.

Acidul L-tartaric cas 87-69-4 a fost preparat în raport molar 1:1 adică 54 gr în apă 54 ml.

Apoi am adăugat la baza / izohexan lichid 150 ml de acetonă și am picurat acidul L-tartaric.

În acest moment am obținut în balon 59 gr de bază, 54 gr de apă, 54 gr de l-tartaric, 150 ml de acetonă. Ideea mea a fost următoarea:
- izohexanul se va amesteca cu acetona și baza nereacționată, și s-a separat ca strat superior. Acesta este motivul pentru care am lăsat puțin izohexan cu baza.
- mdma tartrat se va amesteca cu acetonă și unele resturi de bază nereacționată și unele resturi de l-tartaric, și s-a separat ca strat inferior.

Am continuat să amestec pentru o vreme și, în curând, am obținut două straturi în balon.

Le-am separat și am evaporat complet stratul superior doar pentru a vedea ce cantitate de bază voi obține acolo. Am fost destul de surprins că în stratul superior era ZERO de bază! Nimic, totul s-a evaporat.

Acum aveam în balon tartrat de mdma, bază nereacționată, 54 gr de apă, l-tartaric nereacționat și 120 ml de acetonă. Am lăsat stratul inferior agitat pentru mai mult timp, dar nu a precipitat nimic. L-am lăsat în congelator timp de o oră, dar nu s-a întâmplat nimic. A fost ciudat, deoarece aveam toate dovezile obiective ale prezenței compușilor insolubili în apă și acetonă. Deci, ghicitoarea era cum să fac să precipite.

Din fericire, m-am gândit să adaug mai multă acetonă la acest amestec, în cantitate de 150 ml. Pe măsură ce am făcut-o, am pus-o în congelator, iar solidele au precipitat imediat. Pentru că mă grăbeam, am ținut-o în congelator doar 2 ore, iar aceasta ar putea fi greșeala mea, dar nu sunt sigur.

L-am filtrat pe bunzen și am obținut un volum imens de terci dens în buchner. Volumul, care se referă la ceva ca 120-150 gr de clorură mdma. Și asta a fost ciudat. De asemenea, am observat că acest terci era abia permeabil la aer în timpul filtrării.

Așa că am spălat acest terci cu acetonă înghețată chiar în buchner și am dizolvat încet o parte din terci. Am repetat această spălare din nou și din nou până la obținerea unui volum constant în buchner. Mi-au trebuit 750 ml de acetonă congelată.

Iată o observație importantă: lichidul care conținea apă, acetonă, bază nereacționată și resturi tartrice s-a separat chiar în bunzen în două straturi.
QUZMfaRc1N

După uscarea solidelor, conținutul de tartrat mdma a fost de 38 gr. Cred că o parte din tartratul mdma a fost spălat cu acetonă sau nu a precipitat.
KjvB7ZQRTy

Am dizolvat tartratul mdma în apă. Dar a fost nevoie de 160 ml de apă pentru a-l dizolva complet. Deci tartratul de mdma este mult mai puțin solubil în apă în comparație cu mdma hcl.

Le-am extras cu NaOH în raport molar 1:1,4, dar am fost surprins de PH=11. Așa că am mai adăugat NaOH, probabil în raport molar final 1:2. Și am obținut bază, dar nu în partea superioară - în stratul inferior. Am separat baza cu ușurință, am evaporat solventul și am obținut 20 gr de bază S-izomer.
Ueiy3LS0nG HBg6rnd3uF

Celălalt strat lichid din bunzen a fost de asemenea evaporat, iar aici am obținut 38 gr de bază R-izomer, ușor rozalie.
LZCWHerpSi

Întrebarea este unde am pierdut 10 gr de bază, dar această pierdere este OK pentru prima încercare.

Pe scurt, pot concluziona, această metodă de separare a izomerilor funcționează bine, dar nu este necesar să las izohexan cu bază, iar acetona trebuie să fie mult mai mult. Cel puțin 270 ml per 60 gr de bază.

Am un sentiment puternic: dintr-un motiv oarecare tartratul de mdma, resturile tartrice și baza nereacționată sunt legate într-un fel de compus (similar cu emulsia), care nu permite precipitarea solidelor. De asemenea, cred că acesta este singurul motiv pentru care am primit o eroare aici: http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhn...via-tartaric-acid.81/page-12#xfmg-comment-689
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Îmi pare rău, nu 38 gr, ci 28 gr de bază de izomer R.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
De asemenea, o notă. Pe măsură ce uscam pulberea complet, am găsit câteva (din fericire doar câteva) bulgări de dimensiuni mici de 2-3 mm în pulbere, care nu erau sfărâmicioase ca pulberea, ci mai degrabă cauciucate, ca niște bulgări de pulbere lipiți împreună cu un fel de lipici.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Probleme evidente ale acestei metode!!!

Acidulez S-freebase cu 36% HCl până la PH=2, în acetonă congelată pe baie de gheață. În mod normal, o țin în congelator timp de 72 de ore, și obțin în jur de 90-95% yeld din cel așteptat. Apoi, dacă păstrez resturile în congelator mai mult, obțin și mai multe cristale.

Dar, în acest caz, am ținut soluția în congelator timp de 96 de ore și am obținut un randament mai mic de 75%!!!
Adică, greutatea bazei 20 gr, greutatea așteptată S-MDMA HCL - 24 gr. Yeld S-MDMA HCL - doar 16,5 gr.

Restul resturilor au fost aruncate în cristalizator și ținute pe placa fierbinte cu suprafața T=56c pentru o vreme până la greutatea constantă de 7 gr. Cristalizatorul a fost scos de pe placa fierbinte și ținut la RT. Și aceste resturi nu sunt similare cu resturile obișnuite de MDMA HCL. Ele sunt mai degrabă un fel de cauciuc sau rășină, foarte lipicioase. A fost nevoie de aproximativ 5-6 ore pentru a le păstra în cristalizator, împingându-le și presându-le în mod regulat la temperatura RT până când am obținut un fel de pulbere care poate fi zdrobită în mortar.

Greutatea a fost verificată în acest moment - 6 gr. Aceasta înseamnă că s-a pierdut 1,5 gr din greutatea așteptată. Este posibil pentru o cantitate atât de mică în ilter, bunzen și buchner, deci OK.

Dar mai important: a fost nevoie de 5-6 ore pentru a obține acest compus de 6 gr de S-MDMA HCL și 1 gr de resturi de apă/acetonă mai mult sau mai puțin uscat. Se punctează pe explicație: Izomerii MDMA sunt legați împreună cu apa/acetona într-un compus cu vâscozitate diferită dacă se compară cu amestecul racemic. Această vâscozitate pare foarte asemănătoare cu cele pe care le-am văzut la spălarea tartratului de S-MDMA.

De asemenea, cred că acest compus lipicios se bazează pe apă - nu pe acetonă, deoarece acetona spală S-MDMA HCL destul de bine, dar este nevoie de multă acetonă, mult mai multă decât de obicei.

Deci, această metodă nu este perfectă, dar poate indica o direcție corectă.
 
Last edited:

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Motivul pentru care nu se obține un randament de 50/50 al izomerului s este acela că o racimizare minoră are deja loc în reacție la fabricarea bazei
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Nu, nu mă refer la izomeri 50/50. Adică: Am 20 gr de bază "S" și 28 gr de bază "R" față de 58-60 gr de bază racemică. Am pierdut 10 gr de bază.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Cred că, având în vedere această experiență, separarea izomerilor trebuie făcută complet fără apă. Este posibil să se facă în puure acetonă. MDMA FB este bine solubilă în acetonă. În același timp, L-tartarul este de asemenea solubil în acetonă în proporții de 14,6 gr de acetonă la 1,0 gr de L-tartaric la RT. Și puțin mai mult, în jur de 12 gr de acetonă pe 1,0 gr de L-tartaric la T-12c.

Voi încerca și voi raporta ocazional.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Am încercat să recristalizez izomerii din resturile S și R în apă ca soluții suprasaturate pentru a obține cristale "mari" - hahaha... Al naibii de muncă de bijuterie având în vedere cantitățile mici de probe.
Aici puteți vedea un cristal de izomer S după cristalizare, de exemplu.
Dv7l5dhoxf

La fel și după spălarea în acetonă. L-am spălat într-un pahar de laborator. Cristalele nu sunt puternice și se sparg ușor, complet diferite de cele pe care le obțin din racemic.
RsGwb9MCIA

Este al naibii de amuzant, dar previzibil: când am scurs acetona și am scos cristalele, pe fundul paharului am obținut aceeași substanță coloidală lipicioasă. Așa arată când am zgâriat-o cu spatula.
2TgRaS5M7p

Aceeași problemă, dar puțin mai puțin despre opusul "R".
 
Last edited:
Top