Sinteza nitratului de mercur(II) cu producerea ulterioară de Al/Hg. Manual video.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
De ce să ne prostim cu termometrele? :). Acest lucru tocmai în: 200 + întrerupătoare cu mercur de pe Ebay, cost total aproximativ 12 euro. Din calculele mele, conțin aproximativ 80 de grame de mercur. Va fi un pic dificil să le scot de acolo, dar sunt o albină ocupată :). Le voi zdrobi într-un recipient de plastic și voi filtra mercurul printr-o hârtie de filtru cu o mică gaură în ea.
 

Attachments

  • RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 486

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
M-am uitat la aceste întrerupătoare Mercury pe Alibaba și nu par a fi mari. Chiar pot fi în jur de 3 grame de mercur într-unul?
 

csigger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 12, 2022
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Este suficientă concentrația de 36%?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
nu, aveți nevoie de 60% puteți cumpăra asta de pe internet
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Am făcut-o cu 38% și a fost nevoie de aproape 3 ore pentru a dizolva totul, deci este foarte lent, dar IT a funcționat pentru mine
 

csigger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 12, 2022
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Am folosit acid nitric 36%. Mercurul a dispărut din el în aproximativ 5-7 zile. A rămas o pulbere albă la fund. Asta înseamnă că nitratul de mercur este gata?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Probabil că da, ați filtrat și ați verificat randamentul reacției? Puteți verifica rezultatul prin determinarea punctului de topire (a se vedea secțiunea Analitic). Hg(NO3)2 are 79 *C m.p.
 

purple_rain

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
15
Reaction score
2
Points
3
Aș putea folosi acid nitric mai diluat? Unde locuiesc eu nu se poate cumpăra acid azotic fără licență, iar școala mea are acid azotic, dar cred că este 0,1M sau 0,01M (nu am mai verificat de ceva timp, așa că s-ar putea să mă înșel, dar cred că este ceva de genul ăsta), așa că aș putea lua o cantitate mică. Același lucru este valabil și pentru acidul sulfuric - școala mea are ceva care este, de asemenea, 0,1M sau 0,01M, așa că aș putea lua un pic, dar ar mai funcționa pentru neutralizarea soluției finale cu amfetamină în ea?
 

dazrich

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 25, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
acid azotic (fumigen) 150gr bisulfat de sodiu 43gr sare nitrată, potasiu, sodiu. distilare ușoară cu precauții corecte pentru gaz. amestecați sărurile în balonul de fierbere și încălziți până când sărurile se lichefiază și încep să emane acel gaz maro neplăcut. apă rece prin condensator și aproximativ 15-20 ml de acid azotic în balonul de colectare la sfârșit.
nu folosiți cel mai bun balon de fierbere, deoarece sărurile rămase devin solide la rece și, pentru că nu am putut să caut pe Google cea mai bună modalitate de a le elimina, am sfârșit prin a sparge balonul.
De asemenea, am spart al doilea balon și jur că abia l-am atins... :oops::eek:
În afară de asta, este un mod simplu de a produce acid nitric fumuriu.
 
Top