Sinteza mescalinei cu nitrometan. Scala de 1000 g.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Reactivi:
M4

  • 3,4,5-Trimetoxibenzaldehidă (cas 86-81-7) 1000 g;
  • Acid acetic 5 L;
  • Nitrometan (cas 75-52-5) 2 L;
  • Ciclohexilamină (cas 108-91-8) 100 ml;
  • Apă distilată ~17 L;
  • Alcool izopropilic (IPA) ~23 L;
  • Borohidridă de sodiu (NaBH4) 1200 g;
  • Clorură de cupru (CuCl2) 72 g;
  • Hidroxid de sodiu (NaOH) 25% aq. 8 L;
  • Sulfat de magneziu (MgSO4);
  • Acetonă 2,5 L;
  • Acid sulfuric (H2SO4 conc.) ~410 mL sau acid clorhidric (HCl conc.) ~150 mL;
Echipament și sticlărie:
Etapa 1. Sinteza beta-nitro-3,4,5-trimetoxistirenului (cas 6316-70-7) din 3,4,5-trimetoxibenzaldehidă.
XzhxvnMYoK
1. Într-un balon de 20 l se adaugă 3,4,5-Trimetoxibenzaldehidă (cas 86-81-7) 1000 g , acid acetic 5 L și nitrometan 2 L.
2. Amestecul de reacție se agită și se adaugă ciclohexilamină 100 ml.
3 . Amestecul se încălzește la 80 °C și se agită timp de 3 h.
4. Se adaugă apă distilată 10 L picătură cu picătură cu agitare constantă. Se formează cristale galbene.
5 . Cristalele sunt
filtrate și spălate cu apă distilată.
6. Apoi, se usucă la aer la temperatura camerei.
7 . Apoi, cristalele se dizolvă în IPA fierbinte (
cât mai puțin posibil) și se pun la congelator timp de 12 ore.
8 . Cristalele
sefiltrează, se spală cu o cantitate mică de IPA rece și se usucă la aer după procedura de cristalizare a soluției 7. Producția de beta-nitro-3,4,5-trimetoxistiren (cas 6316-70-7) este de 920 g.

Etapa 2. Reducerea beta-nitro-3,4,5-trimetoxistirenului cu NaBH4/CuCl2 la mescalină.
EdS9emk4pb
1. Într-un reactor discontinuu de 50 L se adaugă 18 L de amestec izopropilă-apă (IPA/H2O 2:1).
2. Borohidridă de sodiu (NaBH4) Se adaugă 1200 g într-o singură porție, cu agitare constantă.
3 . Beta-nitro-3,4,5-trimetoxistiren (cas 6316-70-7) 1000 g se adaugă în porții mici astfel încât temperatura amestecului să fie menținută sub 60 °C.
4. Clorura de cupru (CuCl2) 72 g în 200 ml apă distilată se adaugă picătură cu picătură, astfel încât temperatura amestecului să fie menținută sub 80 °C.
5. După aceea, amestecul de reacție se menține la 80 °C timp de 30 min cu ajutorul unei surse externe de încălzire.
6. Se adaugă 8 L soluție de hidroxid de sodiu 25% apă (NaOH) la amestecul de reacție, se amestecă bine. Straturile obținute se separă.
7. Stratul apos
seextrage cu IPA 8 L (sau DCM, sau eter, sau benzen). Extractele se combină și seusucă pe sulfat de magneziu (MgSO4).
8 . Solventul
sedistilează sub presiune redusă pentru a obține un ulei.
9 . Uleiul se dizolvă în acetonă uscată 2 L.
10 . Acidul sulfuric (H2SO4 conc.) sau acidul clorhidric (HCl conc.) se adaugă picătură cu picătură, cu agitare constantă, pentru a ajunge la pH 6.
11. 11. Amestecul se introduce în congelator timp de 12 h.
12. Suspensia este
filtrată și spălată cu acetonă rece uscată după procedura de cristalizare. Mescalina (cas 642-73-9 sau cas 832-92-8) randamentul este de 60-70%.
M2
 
Last edited by a moderator:

Octopusssss

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jul 20, 2022
Messages
31
Reaction score
13
Points
8
Bună ziua
Sinteza poate fi mai simplă și funcționează și la scară mai mică

Pentru a o face mai simplă, putem schimba aceste puncte de la pasul 2:

7. Faza apoasă a fost extrasă cu 8 litri IPA, DCM, eter sau benzen.

Lăsați straturile să se separe - lăsați-le un timp. Se ia stratul superior. Ce a rămas se poate extrage prin adăugarea de IPA. Apoi putem pune împreună stratul superior și IPA de la spălare.

8. Vom adăuga 30% H2SO4 la lichidul galben de la punctul 7. Facem acest lucru picătură cu picătură, așteptând ca PH-ul să ajungă la PH 6. Picătură cu picătură încet. Apoi putem vedea că începe să fie lăptos și putem vedea cristale. Îl putem lăsa la frigider (nu știu dacă acest lucru va ajuta) și apoi îl filtrăm.

9. Am rămas cu mescalină sulftae dihidrat. Este frumos alb și îl putem spăla cu aceton dacă dorim. Este (C11H17NO3)2 x H2SO4 x 2H2O

Acest lucru este ușor - nu avem nevoie de vid...
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Probabil că va funcționa la o scară foarte mică. Sunt sigur că produsul dvs. nu se va cristaliza în 8 L de solvent. Din acest motiv, trebuie să evaporați solventul. De asemenea, acetona de la pasul 9 extrage apa și accelerează cristalizarea.
 
Last edited by a moderator:

Octopusssss

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jul 20, 2022
Messages
31
Reaction score
13
Points
8
Am încercat acest lucru în 10 g de nitrotiren - am scalat toată reacția de la a doua parte și am obținut de la început 10 g de nitrotiren, iar efectul este de 4,5 g de sulfat de mescalină.
 

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Bună, în ceea ce privește LAH, există altceva care este mai ușor de obținut și de utilizat în locul său sau există o modalitate prin care aș putea fi instruit cu privire la modul de a cumpăra hidrură de undeva cu un minim de hassle? Încercat un loc în India și ei au fost având nici unul din dacă! Sunt stabilit în Marea Britanie
 

FredDurst

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 7, 2022
Messages
33
Reaction score
10
Points
8
Ați găsit ceva pentru Marea Britanie în final, colega?
 
View previous replies…

BufoKing

Don't buy from me
Member
Joined
Aug 30, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
3
Am 100 g de LAH pe care nu le mai folosesc. sunt nedeschise într-o conservă de supă. dacă le vrei, îți dau un preț bun.
Am folosit doar borohidridă de sodiu /cucl2 pentru tot ce aveam de gând să folosesc.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
lol Am făcut exact același lucru! Mi-e destul de frică să mă apropii de LAH!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Puteți încerca metoda NaBH4/CuCl2 dacă LAH este prea înfricoșător pentru dvs. sau dacă sunteți mai nou în chimia preparatorie. LAH se poate aprinde spontan dacă nu este manipulat corespunzător sau dacă este păstrat suficient de mult timp în mediul ambiant.
 

amieri

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 2, 2023
Messages
17
Reaction score
10
Points
3
La o scară mai mică, ați putea reduce toți reactivii cu o zecime sau ar trebui să faceți echivalența moleculară? Acest lucru este încă foarte nou pentru mine, sugestii despre cum să o fac sau unde să o învăț? mulțumesc anticipat
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
pentru scară largă u poate merge prin 3,4,5-trimeophenylacetone
 

amieri

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 2, 2023
Messages
17
Reaction score
10
Points
3
Găsirea 345-tmba nu este îngrozitor de greu și nitrometanul pare posibil de făcut din unele videoclipuri YouTube, dar nu cu cele mai mari de yeids.how would one go about trying this with 10 grams of tmba? Ar trebui doar să împărțiți totul în jos?dacă cineva poate ajuta pe cineva în direcția cea bună sunt sigur că ar aprecia foarte mult.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Puteți utiliza cloropropionat cu această aldehidă pentru a obține fenilacetonă prin glicidat. Dacă acest reactiv este mai ușor pentru dvs. decât nitrometanul, care este reglementat.
 

amieri

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 2, 2023
Messages
17
Reaction score
10
Points
3
Lista reactivilor ar arăta astfel?
100 g tmba
.5l acid acetic
.2l nitrometan
10 ml ciclohexan
1,7 l apă distilată
120g NaBH4
7.2g cuCl
0,8 l NaOH
.25l acetonă
41ml H2so4
Sau există echivalențe moleculare pe care trebuie să le iau în considerare
 

faszom

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 10, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua.
Dacă schimb nitrometanul în nitroetan, pot face tma folosind această metodă nabh4?
 

amieri

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 2, 2023
Messages
17
Reaction score
10
Points
3
Awesome întrebare am fost în căutarea pentru răspunsul too.u cred că da, dar sperăm că cineva cu experiență se va alătura în
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
O problemă evidentă pe care o văd este că IPA și apa sunt complet miscibile. Cum veți obține straturileS! Acest lucru alarmează sau chiar îngrijorează pe altcineva?

A realizat cineva această sinteză așa cum a fost scrisă?

Dacă îmi scapă ceva, vă rog să-mi spuneți!
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Nu am realizat această sinteză, dar atunci când fac 2c-b folosind o metodă foarte asemănătoare, stratul de apă cade la fund odată ce ridică borohidrida de sodiu. De asemenea, apa și IPA se separă atunci când se ține baza liberă.

IPA și apa sunt complet miscibile, DAR vor forma straturi ÎN CERTE CONDIȚII. Iar straturile vor fi foarte distincte. De fapt, puteți utiliza IPA proaspătă pentru a prelua orice are stratul apos și nu se vor amesteca.
 

Muktika

Don't buy from me
Resident
Language
🇷🇺
Joined
Dec 24, 2022
Messages
28
Reaction score
2
Points
8
Este posibil să se obțină un volum mai mic în etapa 1 prin reducerea tuturor ingredientelor de 10 ori?
 
Top