Sinteza metamfetaminei. Metoda Leuckart de la P2P.

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Leuckart este atât de simplu, dar randamentele sunt absolut varză.

Dacă oamenii și-ar putea da seama cum să crească randamentele, acest lucru ar ajuta foarte mult comunitatea chimiei clandestine.

Se pare că clorura de magneziu poate fi utilizată ca un catalizator, din ceea ce am aflat de pe internet, poate că acest lucru va ajuta randamentele cu câteva puncte procentuale.
 
View previous replies…

jackofspades

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 9, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Nu am link-ul la îndemână, dar am citit în arhivele Rhodium că utilizarea unei capcane Dean Stark umplută cu apă a crescut randamentul. Îndepărtarea apei pe măsură ce aceasta era generată, dar menținerea capcanei pline a dat un rezultat mai bun.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
O scurtă trecere în revistă: Progres în sinteza aminei prin reacția Leuckartde Qasim Umar și Mei Luo

Iată, creșteri masive ale randamentului și, de asemenea, ale vitezei.
 

The_Real_Gus_Fring

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 15, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Nu înțeleg nimic din rahatul din această lucrare, vă rog să o detaliați. De asemenea, cât de mare este randamentul cu acest lucru, ce substanțe chimice trebuie să fie utilizate și cât de repede se accelerează acest rahat? Dacă este posibil, faceți doar o diagramă plz.
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
100
Reaction score
4
Points
18
Ce este raportul?
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Ați citit începutul acestui subiect? Vă rugăm să o faceți cu atenție, totul este scris acolo.
 
View previous replies…

situ1984

Don't buy from me
Member
Joined
May 14, 2023
Messages
17
Reaction score
0
Points
1
Vă mulțumesc, acest lucru este foarte util pentru mine. Mă puteți ajuta să fac un alt proces detaliat pentru acid hidroiodic și efedrină? Vreau să încep simplu.
 

rothschild33

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2022
Messages
69
Reaction score
45
Points
18
Acidul formic va accelera reacția?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Nu chiar. Dar va îmbunătăți destul de mult randamentul. Hidroliza cu HCl 15% și metanol ca și co-solvent la 115 °C îmbunătățește semnificativ randamentele. Pentru aceasta aveți nevoie de un vas care să suporte o presiune de 5 bar. Încălzire rapidă la 115 °C - 15 minute - răcire rapidă la rt.
 

Researcherr

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 18, 2023
Messages
22
Reaction score
9
Points
3
Ce spuneți despre utilizarea Naoh + metanol pentru hidroliză?
Și de ce spuneți că dacă se utilizează hcl+metanol este nevoie de răcire rapidă?
Ce raporturi propuneți să se utilizeze dacă se adaugă acid formic la reacție?
1 p2p : 2.5 NMF : 0.7 formic?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Metamfetamina se hidrolizează și ea, revenind de fapt la P2P. Deci, dacă efectuați hidroliza prea mult timp și/sau în condiții prea dure, distrugeți metamfetamina în sine. Cu metanol aveți nevoie de un recipient sub presiune, dar este rapid și complet. Se poate folosi și NaOH, fără mare diferență, deși randamentele sunt mai mari cu HCl.
Hidroliza metanului este redusă prin încălzirea/răcirea rapidă.
În orice caz, biata moleculă este supusă unor condiții destul de brutale, ar trebui să fiți conștienți de acest lucru.

Un oțel inoxidabil de bună calitate (316 sau mai bun) pasivat cu acid fosforic fierbinte 75% nu va avea nicio problemă cu HCl* 15%. NaOH nu este o problemă pentru orice oțel, acesta fiind avantajul.
*Se recomandă o inspecție periodică, în special la îmbinări și suduri, bateți cu un ciocan mic și ascultați; dacă sunetul nu este ascuțit, ci surd, înseamnă că există coroziune. Ca în "doing, doing, doing, dudd, doing..." "dudd" spune că există o problemă.

Cu cât este mai mult NMF, cu atât mai bine, formicul trebuie să aibă o concentrație de 85% sau trebuie să adăugați puțină apă. De asemenea, această reacție se realizează cel mai bine sub presiune, la 165 °C - 180 °C și este, de asemenea, o reacție foarte rapidă.

În mod interesant, s-a constatat că calitatea NMF are o mare influență asupra rezultatului (randamentului), diferența fiind de până la 25 % în funcție de producător (și aceasta în cazul mărcilor de renume precum Fluka, Fisher și MERCK). Conținutul de apă ar putea fi decisiv aici. Deoarece apa este necesară, distilarea întregii ape strică totul.

Un vas presurizat este soluția cea mai bună, deoarece orice instalație de reflux se confruntă cu problema că apa/P2P va distila în condesator și nu se va mai întoarce niciodată în reacție, deoarece trece imediat din nou în faza de vapori atunci când atinge bulionul de reacție mult mai fierbinte. Astfel, reacția este lipsită de apă și P2P, în ciuda faptului că se află nominal în intervalul optim.
 

Attachments

  • jzMFoXhdAa.pdf
    580.9 KB · Views: 568
  • qv2njFyg3P.pdf
    304.3 KB · Views: 426

Researcherr

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 18, 2023
Messages
22
Reaction score
9
Points
3
@GhostChemist
de ce faceți 2 hidrolize? prima hidroliză naoh și apoi hidroliză hcl?
nu este suficientă o singură hidroliză cu naoh+metanol?
 

Vinayak

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 24, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Am probleme
Vă rog să mă ajutați
Rezultatele se fac
Dar este devine pulbere cum să schimbe formatul cryistals sticlă
Plz ajutați-mă
Sunt implor
 
Top