Sinteza metilfenidatului (Ritalin)

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Ați obține alți esteri ai acidului ritalinic dacă ați face ultima etapă în alți solvenți (IPA = izopropilfenidat, EtOH = etilfenidat etc.)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună, da.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună. NaOH în IPA vă va strica complet ritalinul*HCl. Puteți obține ritalin freebase prin NaOH apoasă și apoi efectuați esterificarea.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Deci, procesul ar fi să puneți ritalinul hcl în soluție NaOH, să obțineți ritalinul freebase și apoi să îl puneți doar în ipa pentru a obține izopropilfenidat? Bănuiesc că hcl ar trebui adăugat după esterificare pentru a nu înlocui OH din grupul carboxil cu un Cl, dar nu sunt 100% sigur de asta.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, scuze pentru răspunsul lung. Nu am văzut întrebarea dvs.
Nu, etereficarea nu funcționează așa cum o descrieți. Trebuie să obțineți sarea de sodiu a acidului Ritalinic și apoi să obțineți ester cu IPA în stare acidă.
Nu va funcționa așa cum ați spus =) Care este un motiv pentru aceste manipulări? De fapt, nu sunt sigur că reacția va fi reușită. În plus, veți pierde o parte din ritalin.
 
View previous replies…

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Nu m-am uitat niciodată la etereficări, dar dacă sinteza completă pare să fie singura opțiune viabilă, cred că nici nu trebuie să o fac. În schimb, am căutat un pic mai mult rute pentru a obține fenilglioxilat de metil. M-am gândit că obținerea acestuia din clorură de benzoil ar putea fi o opțiune bună, dar am găsit doar sinteze care implică cianuri. Reactivii Gringard în loc de cianuri ar face-o mult mai sigură, dar din anumite motive nu am putut găsi nicăieri o sinteză a reacției de mai jos?

ZLXaYEy1j0

Cred că ați putea înlocui clorura de benzil cu clorura de benzoil și să faceți aceeași reacție ca și pentru a obține PAA, dar nu sunt sigur dacă există ceva care interferează.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Alo, există oxigen. Nu puteți efectua o astfel de sinteză.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Fuck, acum măcar știu că interferează. clorura de benzoil și CuCN este singura cale de la clorura de benzoil atunci?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Pentru ce? Nu este PAA (acid fenilacetic).
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Ik, dacă folosiți clorură de benzil în reacția de mai sus, obțineți PAA. Am crezut că folosind clorură de benzoil în loc de clorură de benzil se obține acid fenilglioxilic, dar din moment ce oxigenul interferează în reacție, singura modalitate pe care o cunosc ar fi să folosesc cianuri în loc:

0ax1NDIqsJ
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Atunci când sintezele implică cianuri, mă duc la magazinul meu local de bricolaj secțiunea pool-chem și de Na DCCA, sau TCCA. Acestea vor face aceeași reacție ca formele de cianură mai otrăvitoare. Am făcut de atâtea ori acid fenilacetic din DLPA, și așa mai departe ...
 

Lordoftheshard

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
20
Reaction score
13
Points
3
Știu că acest lucru este un pic pe lângă subiect, am un prieten care a lipit aceste file 10 mg
M-a întrebat dacă există vreo modalitate de a extrage ritalinul din file și de a-l transforma într-o formă care poate fi fumată, cum ar fi meth
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună, extracție acidă/bazică
 
View previous replies…

Lordoftheshard

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
20
Reaction score
13
Points
3
Mulțumesc domnule ca am încercat Extracții normale în primul rând cu etanol nu contează dacă filtru și așa mai departe sfârșesc blocante și alte junk #. Venind cu ea cumpăra coincidență am văzut firul dvs. și am crezut că aș întreba și frate mulțumesc acesta este singurul mod în care puteți extrage ritalin curat și corect M-am uitat pe Reddit și așa mai departe nu am văzut nimeni altcineva la fel de curat ca acesta
 

Attachments

  • j1gZSEdOpJ.jpg
    j1gZSEdOpJ.jpg
    927.1 KB · Views: 262

Lordoftheshard

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2023
Messages
20
Reaction score
13
Points
3
Mai întâi am făcut extracție din alcool, am extras blocanți de gândaci etc. Am continuat să vin cu el
Apoi am făcut extracție ab pentru a obține acest lucru
 

toffifee

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 27, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua tuturor, mă puteți ajuta să găsesc o piață pentru a cumpăra 1-fenil-2-(piperidin-1-il)etanonă-1,2-dionă. sau fenilglioxilat de metil ? Care este cel mai bun site pentru a comanda reactivi și echipamente de laborator? Țările CSI
 

blackshwan

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua @G.Patton.


Despre acest pas (reflux).
[Amestecul de reacție a fost ușor refluxat timp de 3-12 ore cu condensator de reflux (determinat prin monitorizarea prin TLC). ]


Care este temperatura sursei de căldură? Mulțumesc.


https://bbgate.com/attachments/lwndic7fo8-png.2904/

 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Temperatura, care ar fi suficientă pentru a fierbe amestecul de 1-fenil-2-(piperidin-1-il)etan-1,2-dionă (1) în dimetoxietan, a fost adăugată p-toluensulfonhidrazidă (2) (1,1 echivalent) în condiții normale (22*C, 760 mm Hg).
 

dupskoslonia

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 9, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Bună, băieți. Am acid ritalinic. De ce am nevoie pentru a face metilfenidat și etilfenidat? Sunt un începător complet, ați putea să îmi explicați pas cu pas? V-aș fi foarte recunoscător
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Trebuie să vă convingeți grupul carbonil să realizeze un ester cu metanol și, respectiv, etanol. Acest lucru este destul de simplu prin mijloace chimice standard și încercați să căutați metode mai degrabă blânde, cum ar fi enzimele (lipaze) sau ClSiMe3 ușor de lucrat în metanol cu substrat.
 

kotkata

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
May 27, 2023
Messages
15
Reaction score
12
Points
3
Există un protocol, un ghid pentru începători sau un fel de rețetă pentru a transforma acidul ritalinic în metilfenidat?

Din câte am înțeles, nu este o rachetă, dar sunt un pic confuz cum să obțin metilfenidat din acid ritalinic.
 
View previous replies…

untryrgos

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 19, 2024
Messages
17
Reaction score
11
Points
3
Bună ziua, vă mulțumesc pentru modul dvs. de sinteză. am urmat modul dvs. și au apărut unele diferențe. când mă asigur că toți acizii dispar și am terminat primul pas, am găsit atât de multă separare a sării. Este vorba de sulfat de metilfenidat? pH-ul este de aproximativ 1 la 2.
 

Attachments

  • 1UutT2HidC.jpg
    1UutT2HidC.jpg
    1.5 MB · Views: 53
Top