Sursa nitroetanului

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
De fapt, am găsit un flacon din acesta pentru sinteza mea P2NP. Acum am nevoie doar de N-butilamină (am unele probleme în acest sens)
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Puteți utiliza și alte amine, de exemplu izobutilamina, care poate fi obținută cu ușurință prin decarboxilarea a-aminoacidului Valina.
 
View previous replies…

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Mulțumesc, întreb pentru că asta..
"Dizolvați 140g (1 mol) de hexametilentetramină (urotropină, hexamină) și 157,5g (1,05 moli) de iodură de sodiu (sau 174g (1,05 moli) de iodură de potasiu) în 1000ml de alcool etilic fierbinte 95% (alcool de cereale de 190 de grade). Se adaugă apoi 243 g de bromosafrol (1 mol), iar soluția se lasă să stea până când nu se produc precipitații. Se introduce apoi un curent de gaz HCl în amestec, unde precipitatul este hidrolizat, se dizolvă și precipită clorura de amoniu. Clorura de amoniu se filtrează, iar alcoolul din filtrat se elimină prin distilare sub presiune redusă. Se purifică amina brută rămasă prin eliberarea bazei libere cu soluție de NaOH (45 g NaOH în 135 ml apă). Se extrage uleiul cu eter (sau toluen, clorură de metilen etc.) și se reconvertește în sarea HCl cu un curent de gaz HCl. Se filtrează cristalele formate din eter."
 
Top