p2np nu se dizolvă, prima mea sinteză.

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Bună, tocmai am eșuat la prima mea sinteză. ( AMF AI/Hg)
scalat cu 1/2 din tot ( comparați cu :how-to-video, deci 5grame de p2np)
Cred că amalgamul meu a fost greșit, ( am citit firul de la gpatreon despre amalgam)
dar este normal ca p2np meu în IPA și soluție de apă a devenit moale? ( mai întâi nu s-ar amesteca , cu ipa rece,) am adăugat GAA chiar înainte de a pune în amalgam.
apoi amestecul a gazat, dar nu a bolborosit și s-a încălzit puțin ( am încercat să încălzesc solluția în mantaua de încălzire, dar fără succes.
Apoi am adăugat soluția de Naoh și în balon s-a format un strat superior gri-maroniu, care bolborosea, și un strat inferior închis la culoare, aproape negru.
De asemenea, am folosit apă demineralizată în loc de apă destilată.
Vreun ajutor? Vreun truc?
și trebuie să mă îngrijorez atât de mult în legătură cu mercurul (mă protejez prea mult de el, am schimbat 4 haine, am făcut 2 dușuri, mi-am spălat mâinile de 100 de ori, ...
Grt.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
La adăugarea P2NP la IPA se obține o soluție în care încă plutesc cristale. Solubilitatea P2NP în IPA este limitată, dar adăugarea ulterioară de GAA ține cont de acest lucru. Aveți dreptate cu privire la adăugarea GAA chiar înainte de amestecarea cu amalgamul. Odată ce GAA este adăugat și soluția este încălzită moderat pentru a crește solubilitatea, ar trebui să obțineți o soluție transparentă de culoare galbenă / aurie, fără turbiditate.

Acest lucru ar putea depinde de reactivi și de condițiile în care a fost realizată reacția, dar, din experiența mea, la adăugarea soluției P2NP, se produc imediat bule ușoare/umidificări. Dacă nu vedeți niciun fel de bule atunci când un nitrotiren (P2NP) este adăugat la agentul reducător (Al/Hg - amalgamul), este un semn că reducerea a eșuat. Bulele sunt rezultatul generării gazului H₂, care este esențial pentru ca reducerea să funcționeze.

Odată ce se adaugă soluția alcalină, H₂O este parțial aspirat de NaOH, ceea ce duce la separarea straturilor, alcoolul trecând în stratul superior. Este de așteptat o ușoară bulelare, deoarece NaOH reacționează și cu reziduurile din amalgam. Trebuie să precizez că separarea straturilor poate să nu aibă loc imediat. Din experiența mea, în funcție de condiții, poate dura ~30 min - 1 h pentru ca straturile să se separe. Stratul superior trebuie să fie transparent și incolor sau de culoare galbenă până la portocalie (dacă este impur). Culoarea cenușie pe care o subliniați indică Al rezidual din amalgam care este blocat în stratul superior. Este posibil să fi folosit prea multă sare de Hg, ceea ce a dus la suprasaturarea amalgamului. De fapt, nu este atât de simplu să cântăriți sarea. Asigurați-vă că folosiți un cântar de precizie pentru acest lucru. Am văzut cazuri în care oamenii au adăugat accidental prea multă sare pentru că cântarul lor nu era suficient de sensibil.

H₂O distilat nu este strict necesar în această reacție, deși este recomandat. Chiar dacă ați fi folosit H₂O de băut, acest lucru nu ar trebui să împiedice reacția suficient de mult pentru ca aceasta să eșueze, așa că nu cred că aceasta nu este principala dvs. problemă.

Dacă aș fi în locul dvs. aș căuta o sursă de folie / pulbere de Al mai pură. Aș verifica dacă ponderez cu adevărat cantitatea corespunzătoare de sare de Hg. Aș trece la utilizarea H₂O distilat pentru a fi sigur. Aș trece la NaOH chimic pur în loc de tehnic. Și, în primul rând, aș recristaliza P2NP din EtOH. De asemenea, este destul de important, cât timp formați amalgamul. Nu-l lăsați să reacționeze perioade lungi de timp în timp ce îl formați. Odată ce nu mai puteți vedea prin balonul cu amalgam, deoarece acesta a devenit gri și vedeți bule care evoluează rapid, este momentul perfect pentru a adăuga P2NP, asigurați-vă că îl aveți pregătit exact în acel moment, în loc să încercați să îl încălziți și să îl dizolvați pentru încă câteva minute.

Acum, partea cea mai importantă - NICIODATĂ, NICIODATĂ, NICIODATĂ, ÎN NICIO CIRCUMSTANȚĂ, NU MAI PUNEȚI NICIODATĂ O FLASCĂ CARE CONȚINE NIMIC ÎN LEGĂTURĂ CU MERCURUL LÂNGĂ MANTUL DUMNEZEU DE ÎNCĂLZIRE. Sau orice altceva metalic (cum ar fi spatule, suporturi de laborator...). Vaporii de Hg vor reacționa cu orice metal (cu excepția Fe pur). Nu este vorba atât de atingerea soluției, cât de vaporii care se eliberează în această reacție, deoarece aceasta eliberează, de fapt, o cantitate semnificativă de vapori fierbinți de Hg, în special pe măsură ce se încălzește la adăugarea P2NP. Practic, tocmai v-ați contaminat mantaua de încălzire cu Hg pentru eternitate. Sub capacul rotund pe care ați pus flaconul în mantaua de încălzire se află o grămadă de spumă, care este un material extrem de poros. Materialele poroase absorb Hg în matricea lor și îl eliberează încet peste timp. V-aș sfătui să înlocuiți mantaua de încălzire, altfel vă veți otrăvi continuu cu vapori de Hg. Această reacție trebuie efectuată într-o hotă de fum sau în exterior. Ventilați întreaga încăpere cel puțin pentru următoarele câteva zile. Vorbind din experiență personală, Hg nu este ceva cu care doriți să vă jucați. Vaporii invizibili contaminează aproape totul dacă nu sunteți foarte atenți și, de fapt, este inevitabil în totalitate. Schimbarea hainelor este în esență inutilă, deoarece acestea devin oricum contaminate cu Hg. Nu vă faceți impresia că îl puteți spăla cu H₂O sau în mașina de spălat. Nu se poate.

Ca o notă de la un prieten, v-aș sfătui să evitați complet Hg și să optați pentru o reducere cu NaBH₄ în schimb. Înțeleg că este trist să auzi asta după ce tocmai ai obținut toți reactivii, dar este o observație corectă.

Deoarece știu că probabil nu veți asculta acest sfat, vă voi oferi și un altul care să vă ajute să reduceți destul de mult această contaminare. Cel mai bun echipament de laborator pentru această reacție este un impermeabil din plastic care nu va absorbi Hg. Îl puteți spăla cu ușurință (în exterior) cu H₂O. De asemenea, acest lucru vă protejează majoritatea hainelor de absorbția unor cantități mari de Hg, mai ales dacă lucrați afară. Hg este absorbit și de retina ochilor, ceea ce mă aduce la un alt aspect. În timpul întregii reacții trebuie să purtați un aparat de respirat, chiar dacă lucrați afară.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Oh, da și, de asemenea, să nu vă gândiți NICIODATĂ să spălați reziduurile acestei reacții prin canalizare. Sarea de Hg s-ar putea reduce în țevile dvs. în Hg și v-ar putea otrăvi cu vapori în timp. Acest lucru se agravează semnificativ dacă locuiți într-o zonă în care clădirile împart canalizarea. S-ar putea să vă otrăviți nu numai pe dumneavoastră, ci și alte persoane. De asemenea, s-ar putea ajunge la un dezastru dacă aveți țevi metalice pentru canalizare. Hg se va agăța de ele și le va coroda. Chiar dacă folosiți tuburi din PVC oriunde vă duce canalizarea, celui care are grijă de ea nu-i va plăcea faptul că ionii de Hg contaminează H₂O, chiar și instalațiile de purificare a H₂O din orașe au probleme în a elimina Hg din H₂O pe care îl eliberați acolo în râu. Acest lucru ar putea sfârși prin a se întoarce împotriva dumneavoastră în viitor.

Singura modalitate "corectă" care este cumva etică este să depozitați toate deșeurile din această reacție în flacoane de sticlă pentru reactivi cu o închidere etanșă (altfel, din nou, Hg va elibera vapori și va continua să vă otrăvească peste timp). Odată ce sunteți gata să vă ocupați de deșeuri, turnați-le într-un recipient de sticlă mult mai mare (poate o sticlă mare de reactivi). Asigurați-vă că nu depășește jumătate din înălțimea recipientului pe care îl utilizați. Din cauza următoarei etape, evitați plasticul. Apoi adăugați HNO₃ neazeotropic (concentrație de peste 68%). Faceți acest lucru afară sau într-o zonă bine ventilată. Reacția la adăugarea acidului este foarte violentă din cauza bazicității deșeurilor provenite de la NaOH rezidual care este o bază puternică și astfel are loc o reacție acid-bază viguroasă (adăugați acidul încet, asigurați-vă că nu face bule peste recipient). Odată ce toată baza a fost neutralizată și nu mai apar bule, continuați să adăugați acid pentru a ajunge la un pH de aproximativ 5. După aceea, agitați ușor sticla pentru a amesteca totul. Sigilați-o și lăsați-o să stea timp de o zi sau două. Deoarece ionii de Hg provin dintr-o reacție de reducere, soluția conține nitrat de mercur(I) ca rezultat al reducerii din nitrat de mercur(II). Pentru etapa următoare, tot nitratul trebuie să fie în stare de oxidare +2. Acest lucru se poate realiza prin încălzire la temperaturi ridicate (ceea ce vă sfătuiesc complet să nu faceți, așa cum am explicat mai sus) sau prin expunerea soluției la o sursă puternică de lumină UV timp de câteva zile (rețineți că lumina UV este dăunătoare pentru orice formă de viață, inclusiv pentru oameni, atunci când lucrați cu ea purtați ochelari de protecție adecvați pentru a bloca lumina, altfel ați putea orbi într-o clipă (nu este o glumă). Tocmai ați transformat toți ionii reziduali de Hg în sarea nitrat de Hg extrem de reactivă cu starea de oxidare +2 (aceeași pe care o utilizați pentru a crea amalgamul). Aceasta este dizolvată în soluție. Măsurați din nou pH-ul. Adăugați acum o bază subtilă, cum ar fi carbonatul de sodiu, până când pH = 8. Veți ajunge în cele din urmă la un punct în care pH-ul nu se mai modifică datorită faptului că baza dvs. este una slabă. Aceasta este denumită soluție tampon și este necesară pentru pasul următor. Acum luați sulfură de sodiu și dizolvați o parte în H₂O pentru a crea o soluție. Se toarnă soluția în vasul care conține soluția acum bazică. Precipitarea sulfurii de mercur are loc notabil sub forma unei mase negre care este insolubilă în H₂O. Acum trebuie să adăugați soluția până când nu se mai formează precipitat. Acest lucru devine greu de observat deoarece soluția devine negru închis. Puteți fie să testați imediat prezența ionilor de Hg rămași, fie să turnați o parte din soluție într-un balon separat cu soluție separată de sulfură de sodiu și să transferați cu o pipetă în balon o mică parte din soluția de precipitat din partea de sus (care este cea mai clară). Dacă vedeți clar că se formează mai mult precipitat negru, trebuie să continuați să adăugați soluția. În caz contrar, puteți sigila recipientul și reveni peste o zi sau două. Cea mai mare parte a sulfurii de mercur se va fi depus la fund datorită gravitației. Atunci puteți continua să adăugați soluție și să vedeți dacă se mai formează precipitat. După ce nu se mai formează precipitat, filtrați întreaga soluție printr-un strat de aproximativ 1 cm grosime de celită (pământ diatomeic). Aceasta este singura modalitate de a filtra particulele fine de sulfură de mercur din soluție. Gata, acum puteți elimina soluția fără niciun fel de risc.

Cred că a devenit destul de clar până în acest moment de ce nu trebuie să aruncați această soluție în canalizare. Instalațiile de purificare a apei au exact aceeași problemă, motiv pentru care nu tolerează foarte bine ca oamenii să toarne Hg pe canalizare.
 
Last edited:
View previous replies…

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Partea bonus a curățării acestor deșeuri de rahat este că puteți recupera în acest fel mercurul utilizat în reacția inițială de amalgam. Apoi puteți transforma cu ușurință sulfura de mercur înapoi în mercur metalic, pe care îl puteți transforma apoi din nou în sare de Hg. Recunosc că amalgamul este destul de OP atunci când vă gândiți la el în acest fel, deoarece, în esență, recuperați aproape tot mercurul pe care l-ați utilizat inițial. Reducerea cu borohidridă de sodiu este totuși cea mai bună modalitate de aminare reductivă.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
-în primul rând, vă mulțumesc pentru contribuția dumneavoastră, vă mulțumesc!
dar am uitat să menționez că am folosit: versiunea cu clorură 0,15g.
am purtat întotdeauna o mască semi facială 3m cu cartușe de gaz noi.
Amalgamarea am făcut-o afară, dar clătirea înăuntru de 3x.( într-o găleată pe care am ținut-o separat)
iar mantaua de încălzire a fost folosită doar după un timp, când soluția nu a început să reacționeze (soluție p2np în amalgam)
iar gazul nu a ieșit niciodată din condensator. nu mă bucur să aud că mantaua mea de încălzire nouă este la gunoi... :(.
De asemenea, sunt conștient de faptul că nu trebuie să arunc talia la scurgere (mă gândesc să o colectez și să o depun la o centrală de eliminare sau ceva de genul acesta).
Vă mulțumesc încă o dată pentru contribuția dvs., este o informație de aur pentru mine.
-
Nu-mi pasă că amalgrama mea nu a funcționat, sau că am primit niște substanțe chimice înapoi.
Singurul lucru care mă îngrijorează cel mai mult este
1: este mantaua mea de încălzire nou-nouț pentru gunoi?/!
2: deci totul în garajul meu ventilat este contaminat cu mercur? / ( chiar dacă am văzut un tip dând un sfat în subiectul video, că nu trebuie să-mi fac griji cu privire la vaporii de mercur, din cauza condesorului care îl aduce înapoi în balonul de reacție)
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Vă înțeleg îngrijorările cu privire la costul înlocuirii articolelor. Evident, pe viitor purtați niște haine ieftine atunci când faceți această reacție.

Nu sunteți complet distrus. Conform descrierii dvs. expunerea nu a continuat pentru o perioadă lungă de timp, așa că am două idei despre cum ați putea încerca să eliminați cea mai mare parte a Hg din mantaua de încălzire și să continuați să o utilizați.

În primul rând, cea mai puțin periculoasă modalitate pe termen scurt ar fi să vă puneți mantaua de încălzire afară, sub un acoperiș (în caz de ploaie, acest lucru vă va salva mantaua, dacă H₂O intră în ea, s-a terminat). Așa cum v-am sfătuit, nu o puneți lângă nimic metalic. Ideal ar fi să demontați mantaua de încălzire pentru a scoate spuma care se află în interior, să o dispersați pe o farfurie sau ceva și să o lăsați să se stingă așa (asigurați-vă că spuma nu zboară din cauza vântului lmao). Dacă o lăsați așa timp de 14 zile, cred că o bună parte din Hg se va evapora din spumă fără să vă otrăvească. O parte va rămâne în mod inevitabil blocată în ea, dar asta nu este atât de rău, probabil că nu vi se va întâmpla mare lucru dacă ventilați frecvent camera în care este depozitată. Aș evita sub orice formă să o pun într-o cameră cu ceva poros, cum ar fi un covor, altfel o vei da în bară rău de tot. Demontarea mantalei este destul de simplă. De fapt, sunt mult mai simple în proiectare decât își imaginează oamenii după aspectul lor. Acest lucru depinde de mantaua de încălzire pe care o aveți, dar cel mai adesea învelișul/acoperișul mantalei este fixat doar cu ajutorul câtorva șuruburi. Luați o șurubelniță și deșurubați-le. Acum ascultați cu atenție! Majoritatea mantalelor de încălzire conțin un fir metalic care este scurtcircuitat în permanență de placa de circuit care se află, de obicei, la unitatea inferioară. În funcție de producător, acest fir ar putea fi foarte scurt și aplicarea unei forțe puternice ar putea rupe montura de placa de circuit. Odată ce ați îndepărtat șuruburile, îndepărtați încet unitatea cu spuma de placa de circuit pentru a menține firele montate. Este foarte dificil să le montați la loc după ce le-ați smuls. Acest lucru vă va oferi suficient spațiu pentru a îndepărta spuma din interior. Din nou, faceți acest lucru încet, scoateți bucăți mici de spumă pentru a nu deranja firele. După ce ați îndepărtat spuma, o puteți pune separat de restul mantalei de încălzire și o puteți lăsa să își aerisească vaporii. Reasamblarea mantalei este exact la fel. Trebuie doar să puneți spuma înapoi în interior și să montați totul cu șuruburile. NU SPĂLAȚI SPUMA CU NICIUN LICHID, aceasta o va strica și o va face lipicioasă. Doar lăsați-o la aer uscat.

O altă modalitate, care este mai periculoasă, dar care nu necesită demontarea mantalei, este să o puneți pur și simplu afară și să o încălziți la o temperatură de aproximativ 120 °C. Nu lăsați temperatura să crească prea mult, altfel s-ar putea reduce orice nitrat de mercur care s-a sublimat în spumă în mercur metalic, ceea ce ar înrăutăți situația. În opinia mea, lăsați să funcționeze astfel timp de aproximativ 3 zile (faceți acest lucru în aer liber, vaporii fierbinți de Hg sunt ridicol de periculoși).

Oricare dintre aceste metode va elimina probabil majoritatea vaporilor de Hg din spumă. De asemenea, atunci când o puneți afară, puneți-o undeva departe de locul în care ați efectuat inițial reacția, altfel ați putea să o contaminați și mai mult.

Personal, aș înlocui mantaua în întregime, dar înțeleg că aceasta nu poate fi o opțiune pentru toată lumea.

Mă bucur să aud că purtați un aparat respirator atunci când efectuați această reacție.

În ceea ce privește mantaua, dacă nu doriți să o eliminați, aș lăsa-o să se aerisească afară timp de 14 zile. Acest lucru ar trebui să elimine majoritatea Hg-ului blocat în jachetă. Nu tot, dar ar trebui să fie bine.

În ceea ce privește garajul dvs., scoateți-l la aer timp îndelungat și vaporii ar trebui să fie eliminați în mare parte. Din fericire, nu trebuie să vă mutați într-un alt loc din această cauză.

În cele din urmă, în ceea ce privește utilizarea unui condensator cu reflux. O parte din vapori încă scapă, mai ales dacă nu se utilizează H₂O foarte rece. Laboratoarele rezolvă această problemă prin evacuarea vaporilor în exterior sau într-un spațiu închis care conține cărbune activ. Tipul din videoclipul pe care l-ați vizionat este, din păcate, un idiot care crede că acest lucru îl salvează în mod magic de acest lucru. Nu spun că nu ajută, ci doar că nu este perfect.

Oamenii sunt neglijenți atunci când folosesc Hg, dar numai până când suferă efecte negative asupra sănătății. Amintiți-vă că se bioacumulează pentru o perioadă foarte lungă de timp. Odată ce intră în sânge, are capacitatea de a traversa bariera hemato-encefalică și de a ajunge în creier, unde se poate lipi de neuronii cu un conținut ridicat de grăsimi. Datorită faptului că este foarte lipofil, Hg se comportă ca un fel de ulei și se acumulează în țesuturile grase din organism. Perioada de înjumătățire (adică timpul necesar pentru ca jumătate din Hg să dispară) a Hg în sânge este de aproximativ 1-2 luni și variază în funcție de persoană. Cea mai periculoasă parte este cea care rămâne blocată în creier. Perioada de înjumătățire a Hg în creier este de aproximativ puțin peste 20 de ani, timp în care poate provoca daune neurologice grave. Nu puteți face nimic pentru a-l elimina odată ce a rămas blocat în creier, în afară de administrarea de chelatori (medicamente eliberate numai pe bază de rețetă). Terapia cu chelatori afectează funcțiile hepatice și renale, astfel încât este utilizată doar în cazuri grave.

Nu vreau să vă sperii prea tare. Cel mai probabil, dacă aerisiți vaporii care s-au blocat în orice, ar trebui să fiți bine sincer. Doar luați în considerare acest factor în viitor.

Vă doresc mult succes în recuperarea mantalei dvs. de încălzire.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Ah, da, și v-aș sfătui să aplicați protecție împotriva vaporilor, care este foarte ieftină, dar doar temporară. Puteți cumpăra cărbune activ (aka cărbune activ). Puneți puțin într-un vas de preferință sau într-un pahar. Umpleți câteva astfel și puneți-le oriunde ar putea locui vaporii. Cărbunele activat este foarte eficient și adsorbe vaporii de Hg pe suprafața sa cu o capacitate de până la 7% din greutate. Chiar dacă vaporii de Hg ar rămâne în încăpere, acesta va continua să îi elimine în mod activ. Puteți arunca apoi cărbunele activat la gunoi, în loc să respirați vaporii în plămâni. Aș proceda astfel pentru următoarele două luni, înlocuind cărbunele activ după aproximativ două săptămâni. Nu cumpărați pastile farmaceutice care conțin cărbune activ, acestea sunt ridicol de scumpe. Cumpărați o cantitate mare de cărbune activ (este foarte ieftin). Și nu-l folosiți pentru nimic altceva în viitor. Dacă faceți acest lucru, cred că șansele ca vaporii să vă dăuneze sunt foarte mici în acel moment.

De fapt, acum că mă gândesc la asta, s-ar putea pune cărbune activ într-un tub de uscare și să-l fixați deasupra unui condensator de reflux atunci când faceți această reacție. În opinia mea, acest lucru ar împiedica aproape toți vaporii să scape. Băieți, de fapt pare o idee bună, ar trebui să faceți acest lucru dacă utilizați un condensator cu reflux pentru această reacție. :cool:
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
În sfârșit, în ceea ce privește reacția. Cât de mare a fost amploarea reacției? (Cât P2NP și Al ați utilizat)? Cred că aș putea avea o idee despre ce a dat peste cap reacția în primul rând.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
O să răspund rapid, mă pregătesc să ies.
Vă mulțumesc din nou pentru contribuția dvs., tot ceea ce ați spus depășește nivelul meu de cunoștințe.
Dar am citit că doar dimetilmercurul (Hg(CH 3) 2) și poate alte câteva intră în bariera cerebrală (vezi otrăvirea lui Karen Wetterhan), am crezut că clorura de mercur nu ar intra în creier.
și în total, cea mai mare concentrație care poate fi găsită pe ceva este de 0,15 g (pe care l-am clătit, și așa mai departe) este atât de toxică cu toate măsurătorile pe care le-am luat ? din moment ce amalgamele mele de pe dinți dau mercur de fiecare dată când mestec ( am citit)

și al doilea răspuns, am împărțit totul din ingredientele din video la 2.
deci 5 grame de p2np și 6 grame de hârtie de uz casnic din aluminiu (nu tăiată cu siccors, pentru că s-ar lipi una de alta, ci ruptă bucată cu bucată, astfel încât totul să aibă loc să se conecteze cu apa)

Nu v-am citit complet răspunsul, dar mă grăbeam. Cum am spus, trebuie să plec. Seara voi avea mai mult timp.
până atunci, și din nou mulțumesc mult
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
despre această idee de carbon la ieșirea din condesor sună într-adevăr ca o idee bună.
și apropo, eu folosesc cărbune activ în masca mea de protecție împotriva gazelor (care este durata de viață de când punga este deschisă? nimeni de la magazin nu a putut da un răspuns bun
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
>Apropo, eu folosesc cărbune activ în masca mea de protecție împotriva gazelor (care este durata de viață de când punga este deschisă?

Aceasta depinde foarte mult de intensitatea utilizării. Capacitatea sa poate fi măsurată în funcție de volumul de aer care este evacuat prin filtru. Nimeni nu știe cum o veți folosi. Dacă veți lucra zilnic în laborator cu masca, vă recomand să o schimbați la fiecare două luni sau mai des.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
cum pot adăuga pe cineva pentru a-și da cu părerea ? aș dori să adaug/menționez 2 membri pe acest subiect .
@gpatreon
Celălalt tip îl voi căuta
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Cine este @gpatreon? lol

În general, sunt de acord cu @Never to sleep. În opinia mea, puteți să vă curățați laboratorul de Hg și să continuați cu toate măsurile de securitate. În conformitate cu sarcina dvs. de reacție, nu cred că ați poluat prea mult.
 
View previous replies…

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Cred că ați spus în subiectul pe care l-ați scris (despre amalgame) că aveți informații despre hg-ul rămas în amalgam dacă nu este clătit (ci se lasă doar apa afară) este de aproximativ 0,0000... în produsul final?
puteți confirma acest lucru?
Principala mea îngrijorare este acum hg în produsul final.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Nu pot confirma prin documente, din păcate. Am obținut această informație de la un chimist de pe acest forum, care a avut acces la un fotometru cu flacără fotoelectrică. Puteți verifica singur. De asemenea, metoda Al/Hg este foarte comună. Zeci de tone de amfetamină au fost sintetizate prin această metodă și consumate cu succes.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Ce vreți să spuneți despre verificarea dumneavoastră ( Hg în produsul final)?
Pot verifica puritatea produsului final doar prin verificarea punctului de fierbere.
Dar dacă punctul de fierbere nu este atins în intervalul de temperatură dorit, singurul lucru pe care îl știu este că este inpur ( ar putea fi alte impurități din proces).
Nu sunt chimist, toate informațiile pe care le-am adaptat provin de pe acest forum.

De asemenea, sunt atât de nesigur în ceea ce privește reziduurile de Hg, aici unde locuiesc, este vorba numai/doar de reacția bmk leukart în producția de masă și de obținerea unui produs impur (se renunță la o mulțime de procese finale de curățare, pentru a pierde mai puțin timp și pentru a produce cantități mai mari).
Acesta este principalul motiv pentru care vreau să o fac eu însumi (chiar dacă mă costă mai mult să o fac eu, decât să cumpăr o pastă umedă de rahat.

De asemenea, pot stoca soluția (rămasă) de acid sulfuric ipa/aceton pentru sinteze ulterioare?
Și depozitarea clorurii de Hg ar fi bună în sticlă etanșă (la temperatura camerei)?

Și care este motivul pentru care nu poate fi utilizat un premixter al soluției IPA, p2np ,H20, GAA ? ( așa cum s-a făcut cu o seară înainte)

Și motivul principal pentru adăugarea GAA chiar înainte ca soluția să intre în amalgam?

Mulțumesc.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Pot să cred că multe sunt produse și consumate în acest mod (în principal, pentru că sunt atât de ușor de produs și pentru că sunt alternative ușor de utilizat în ceea ce privește sticla scumpă, plitele de încălzire, mantalele... cum ar fi borcanele și oalele, precum și utilizarea unei băi de apă fierbinte în chiuvetă).
Dar lucrurile pe care le-am văzut pe acest forum ( nu vreau să bash pe acest tip, dar da, el este un pericol pentru tot / toată lumea ).
((A făcut-o în bucătărie între legumele sale, a folosit un cuțit de bucătărie de pe masă pentru a-și ridica cantitatea de Hg , apoi a suflat cuțitul și l-a măturat cu prosopul de bucătărie închis care era disponibil.
solvenți uscați în cuptorul din bucătărie, ...)).
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Da, exact
ofc nu
da

Puteți să nu utilizați GAA deloc, așa cum am spus în tutorialul meu de aici.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
mâine voi face o altă sinteză (dacă am noroc de 2).
De asemenea, o mare preocupare a mea este mercurul din produsul final.
Îmi voi spăla amalgamul de 2 ori.
și voi folosi IPA fierbinte pentru a dizolva p2np.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Nu utilizați IPA fierbinte. Folosiți-o încălzită până la 30ºC și amestecați foarte bine. Dacă p2np încă nu se dizolvă, încălziți-o puțin mai mult, dar nu prea mult.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Oke, mulțumesc pentru contribuție. în prima mea sinteză/prima încercare, am folosit IPA colled și am amestecat mult cu tija de sticlă, dar nu am dizolvat ( p2np). Apoi am încălzit op ( cu în spatele capului meu că punctul de fierbere IPA este de numai 60 de grade),
am făcut un Mcguyver și am încercat cumva să o încălzesc în mantaua de încălzire de 1L ( am făcut-o într-un balon de 250ml cu 3 capete).
Am făcut-o pe cea mai mică setare, dar cred că a fost mult prea fierbinte ( a fost prima mea încercare de a folosi un mantaua de încălzire, așa că nu știu intervalul de temperatură). A devenit foarte arzător în ochii mei ( așa că m-am oprit imideatly, sănătatea = mai important).
(( p2np a fost dizolvat , dar după ce l-am scos de la sursa de încălzire a devenit o soluție pufoasă și moale))
întrebare: este normal acest lucru ? sau nu ? ( senzația de arsură de alcool în ochii mei)

Din nou totul este nou pentru mine, a fost prima mea încercare cu substanțe chimice cum ar fi p2np.
Tommorow va arive un 2l hotplate (cu stearing) de la amazon.
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
De asemenea, revenind la prima mea sinteză, soluția (adăugând alki la soluția de amalgam dizolvată p2np) a venit cu un strat transparent deasupra pe care l-am colectat în raport de 50/50 iPA (pentru sinteza ulterioară).
dar lucrul ciudat este că, după ce am îndepărtat stratul superior, am agitat întregul amestec și 24 de ore mai târziu există din nou un strat galben deschis pe partea de sus.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Ce ai obținut din cele două straturi (transparent și galben)? L-ați acidificat?
 

enzym

Don't buy from me
New Member
Joined
May 2, 2023
Messages
19
Reaction score
1
Points
3
Nu știu încă, nu am acidificat-o pentru că nu mi-ar lua timpul și efortul de a pune în această încercare eșuată ( păstrat 2 straturi de ulei separat, le va acidifica după noua mea sinteza. atunci am deja o soluție de acid/aceton la îndemână, așa că nu pierd 3X timpul pentru asta. )
(( le voi acidifica, desigur, nu împreună într-un singur mixter!))
Și notă aleatorie: am păstrat soluția din nou timp de 24 de ore, și a apărut un alt strat superior (dar tinny și mai întunecat îngălbenit). (acest lucru voi arunca în talie cu alt conținut în pahar)
 
Top