P2P la (d)-fenil-2-propanol posibil?

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Subiectul este, de asemenea, de mare interes pentru mine, deși din alt punct de vedere. Rezolvarea bazei libere racemice de metamfetamină se poate face fără solvent prin compusul meu preferat (grin):
Acid O,O`(+)-dibenzoil-d-tartaric în randamente bune. (80-85% ).

Cu toate acestea, am vrut să întreb dacă cineva are experiență cu așa-numitul proces RRR. RRR înseamnă rezoluție-racemizare-reciclare, pentru a re-racemiza l-izomerul nedorit înapoi la un amestec racemic 50:50. Acest proces se realizează folosind o cantitate mică de inițiator radicalic, cum ar fi AIBN, și o sursă de radicali tiil (adică tioglicolat de metil). În acest fel, se pot crește randamentele de la 50% teoretic la peste 90% prin derularea procesului de mai multe ori. Nu am putut găsi nicio procedură rezonabilă scrisă până acum.
 

花谢花开

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 12, 2023
Messages
16
Reaction score
3
Points
3
Ce acid dibenzoil tartric utilizați pentru a împărți cas? Este vorba de partea lichidă sau de partea cristalină? Puteți explica în detaliu? Sunt de acord cu această metodă. Cred că este mai bună decât acidul tartric. Vă mulțumesc.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
246
Points
43
Da, acidul o,o-dibenzoil-d-tartaric este singurul menționat în literatura de specialitate ca funcționând pentru rezoluția chirală a metamfetaminei prin procesul obișnuit. Căutați "dutch resolution" pentru o descriere a modului de realizare. Acidul tartric simplu nu prezintă nicio separare. Procesul care ar trebui să funcționeze pe baza diferențelor de solubilitate funcționează după un principiu complet diferit și poate funcționa sau poate nu. Eu nu știu.
Pe termen lung, orice sinteză chirală va fi mai satisfăcătoare, fără îndoială.
Oricine intenționează să utilizeze AIBN ar trebui să se informeze foarte bine cu privire la modul de manipulare a acestui material, este destul de neplăcut.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
246
Points
43
Iată ce trebuie să știți....

Rezoluția optică a N-metilamfetaminei prin formarea sării diastereoisomerice cu acidul 2R,3R-O,O´-Di-p-toluoyltartaric
DÁVID KOZMA, ZOLTÁN MADARÁSZ, CSABA KASSAI ȘI ELEMÉR FOGASSY
Departamentul de Tehnologie Chimică Organică, Universitatea Tehnică din Budapesta, Budapesta, Ungaria
CHIRALITY 11:373-375 (1999)
 

Attachments

  • APgLzjaD58.pdf
    57 KB · Views: 365

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
246
Points
43
Rezoluția olandeză și o mulțime de alte lucruri referitoare la toate acestea bine explicate:

RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN

Rezoluții ale racematelor prin cristalizare
Aditivi și atriție
Proefschrift
 

Attachments

  • JRdgfBtFPb.pdf
    8.2 MB · Views: 352
Top