Furnizarea și aplicarea vidului într-un laborator

Bhuro

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jun 7, 2022
Messages
9
Reaction score
11
Points
3
Pentru distilarea în vid a acetonului și DCM
 

J-man

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 8, 2022
Messages
21
Reaction score
4
Points
3
la ce altceva îl puteți folosi? dacă instalați o capcană frigorifică, o puteți folosi pentru distilarea în vid? Solvenți până la acid sulfuric, eventual?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ce se utilizează? Pompa de vid? Acidul sulfuric nu este solvent. Este nevoie de multă atenție, nu vă recomand să efectuați distilarea acidului sulfuric la domiciliu fără experiență.
 

J-man

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 8, 2022
Messages
21
Reaction score
4
Points
3
Scuze, de fapt întrebam dacă pot folosi pompa de vid pe care "Asheschem" ne-a arătat-o într-o fotografie. (este o pompă de vid albastră) Mă întrebam dacă această pompă de vid ar putea fi utilizată pentru distilarea în vid. Și dacă da, atunci pentru ce ar putea fi folosită? Ar putea face distilarea în vid a solvenților? sau dacă ai vrea să purifici acidul sulfuric. Ar fi bine să o fac dacă aș instala o capcană rece etc
 

general

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 14, 2023
Messages
40
Solutions
2
Reaction score
18
Points
8
Bună ziua, am citit multe dintre articolele dvs. legate de aparatură. este un material foarte bun. are multă "carne" în el; dacă mă înțelegeți. ați putea recomanda un producător sau un model de pompă de vid care s-ar potrivi cuiva care dorește să sintetizeze o cantitate mică de a-pvp ca prim experiment chimic? poate o abordare de început economică. mulțumesc pentru conținut....
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Orice pompă de vid cu jet de apă. Nu vă pot sfătui. Dacă citiți postarea, puteți înțelege că totul depinde de limitările și banii dumneavoastră.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună Patton, răspunsul tău m-a surprins, pentru că am crezut că vei recomanda o pompă cu diafragmă, dar mi-a amintit și de o problemă pentru care am abandonat ideea de a folosi pompe cu jet de apă. Am încercat să construiesc mai multe versiuni diferite după videoclipul Nile Red, dar atunci când pompa era foarte puternică, aveam o refulare, deoarece `adaptorul venturi` (nu știu cum se numește) nu putea trimite apa și aceasta se acumula încet în interiorul adaptorului și apoi intra în balon. Probabil că pot rezolva acest lucru cu un adaptor unidirecțional, dar când am încercat pompa nu a mai creat vid (supapa unidirecțională m-a ajutat doar să nu-mi intre apă în balon). Poate știți un site web bun care să explice capcanele? Sau spuneți-mi doar de ce este mai bună decât pompele cu diafragmă pentru a mă încuraja să încerc din nou :).

Cea mai mare problemă a mea cu majoritatea pompelor este zgomotul, care limitează momentele în care le pot folosi. Care tip este cel mai bun în această privință? (Știu că cel mai silențios ar fi, probabil, să atașez un adaptor la robinet, dar ar fi destul de costisitor să funcționeze ore întregi și nici nu ar fi ecologic.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună, i-am spus că nu pot recomanda ceva exact pentru că nu îi cunosc condițiile de laborator. Unele laboratoare nu au nicio limită cu apa. În cazul în care laboratorul dvs. se află în pod, merită să folosiți o pompă cu diafragmă sau o pompă rotativă cu palete. Folosiți o supapă de reținere pentru a evita aspirația înapoi.
 

general

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 14, 2023
Messages
40
Solutions
2
Reaction score
18
Points
8
Bine, da, mi-am dat seama că nu a fost o întrebare simplă, pentru că nu ți-am dat nimic pe care să te bazezi, dar am învățat ceva din răspunsul tău și din celelalte răspunsuri, și de aceea sunt aici. am nevoie de ceva educație, lol, mulțumesc pentru educație!
 
Top