Extracția psilocibinei și psilocinei din ciuperci

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Introducere

Se raportează o metodă simplă de extracție apoasă pentru izolarea și identificarea psilocinei din ciupercile Psilocybe Cubensis. Această metodă utilizează o defosforilare a esterului fosfat la psilocină, care facilitează un randament mai mare al produsului și simplifică identificarea. Psilocina extrasă prin această metodă este suficient de concentrată și lipsită de co-contaminanți pentru a permite identificarea prin spectroscopie în infraroșu și cromatografie în fază gazoasă/spectrometrie de masă.

De asemenea, a fost reprezentată extracția psilocibinei folosind alcool, procedură simplificată pentru extracția psilocibinei. Psilocibina se transformă în psilocină în corpul uman.
M1mv72HVlp
L6swpHoy83

Psilocibină și psilocină

Triptaminele sunt una dintre cele patru categorii de indoli halucinogeni din mai mult de 20 de clase de compuși indolici care cuprind aproximativ 600 de alcaloizi. De la izolarea psilocinei și psilocibinei de către Hofmann et. al. au fost efectuate numeroase cercetări. Au fost utilizate mai multe tehnici de extracție pentru a izola psilocina și psilocibina din mai mult de două duzini de specii de ciuperci din patru genuri (Conocybe. Panaeolus, Psilocybe, Stropharia). Tehnicile care utilizează metanol co-extrag alți compuși, cum ar fi ureea, ergosterolul, peroxidul ergosteral, α,α-trehaloza, baeocistina și norbaeocistina. În prezent, nu a fost raportată o procedură utilă de extracție apoasă pentru psilocină și psilocibină.

Defosforilarea psilocibinei în psilocină in vivo a fost bine documentată și se crede că este responsabilă de cea mai mare parte sau de întreaga activitate a sistemului nervos central. Conversia psilocibinei în psilocină este, de asemenea, necesară pentru extracția apoasă cu solvenți organici din cauza solubilității lipidice foarte scăzute a psilocibinei.

Concentrația și detectabilitatea psilocinei și psilocibinei depind de mai multe variabile, inclusiv.
  • Absența glucozei, care va împiedica producerea de psilocibină.
  • Niveluri scăzute de succinat de amoniu, care va da randamente slabe de psilocibină.
  • mediul de cultură, care necesită un pH mai mic de 7.
  • Calendarul: producția maximă de psilocibină are loc în a șaptea zi de la germinare, în timp ce producția maximă de miceliu este atinsă în a noua zi.
  • Temperatura: pierderea completă a psilocinei și a psilocibinei are loc în cazul ciupercilor recoltate lăsate la temperatura camerei pentru o perioadă îndelungată de timp.
  • Oxidare: psilocina se oxidează într-un produs albastru (ceea ce poate explica culoarea albastră a celor patru genuri care conțin psilocină și psilocibină).
Având învedere popularitatea crescândă a acestor ciuperci și kiturile disponibile în publicațiile dedicate drogurilor pentru cultivarea ciupercilor care conțin psilocină și psilocibină în bălegar de vacă, a fost elaborată o procedură simplă de extracție apoasă care extrage psilocină destul de pură din ciupercile mature.

Echipament și sticlărie.

  • Mortar și pisălog.
  • Beaker de 250 ml.
  • Baie de apă cu încălzitor.
  • Termometru.
  • Pâlnie.
  • Filtre de cafea.

Reactivi.

  • 2 până la 10 g Ciuperci uscate.
  • 100 mL Acid acetic diluat (oțet, AcOH 5-9% aq.).
  • ~30 mL Acid acetic glacial (AcOH).
  • ~ 50 g Hidroxid de amoniu (NH4OH).
  • ~ 300 mL Apă distilată (H2O).
  • 100 mL Eter dietilic (Et2O).
  • ~30 g sulfat de sodiu (Na2SO4) anhidru.

Experimental

Un eșantion reprezentativ de 2 până la 10 g de ciuperci uscate este măcinat cu mortarul și pisălogul până la obținerea unei pulberi fine. Pulberea se amestecă cu 100 ml de acid acetic diluat într-un pahar de 250 ml. pH-ul se reajustează la pH 4 cu acid acetic glacial. După 1 h de staționare, paharul se introduce într-o baie de apă clocotită timp de 8 până la 10 minute sau până când temperatura internă a amestecului acid ajunge la 70 °C. Paharul se scoate și se răcește la temperatura camerei sub jet de apă. Amestecul acid se separă de pulberea de ciuperci prin filtrare prin aspirație (sau simplă) folosind vată de sticlă. Filtratul se aduce la pH 8 cu hidroxid de amoniu concentrat (NH4OH) și se extrage rapid cu două porții de 50 ml de eter dietilic. Se amestecă ușor în loc să se agite pentru a preveni o emulsie. Eterul se usucă pe sulfat de sodiu, se filtrează și se evaporă fără aplicarea căldurii.

Psilocina brută va apărea ca un reziduu verzui.
Recristalizarea din cloroform/heptan (1:3) produce cristale albe.

Rezultate și discuții

Această metodă permite izolarea rapidă a psilocinei din ciupercile halucinogene prin co-extracția atât a psilocinei, cât și a psilocibinei. Acidul acetic diluat este un solvent excelent în acest scop, deoarece ambii compuși sunt foarte solubili în acid acetic11 și se extrag foarte puține alte substanțe care interferează. Este foarte probabil ca alți compuși să fie co-extrași, dar să fie îndepărtați de psilocină în extracția cu eter din baza apoasă. Psilocibina este complet defosforiată la psilocină prin încălzirea extractului acid. După adăugarea bazei, extracția în eter trebuie efectuată rapid din cauza descompunerii psilocinei la un pH mai mare de 7. Etapele de extracție și de defosforilare produc psilocină destul de pură dintr-o cantitate mică de material de ciupercă.

Extracția psilocibinei cu ajutorul alcoolului

Echipament și reactivi.
ZuwaAvsYDE
InB5WJ0C3a


ZHbfWCEMys
  • 750mL de alcool (50% etanol este în regulă, dar cu cât mai mult cu atât mai bine)
  • amestec de gelatină, aromă după gust
  • Filtre de cafea (2 pentru fiecare extracție)
  • 2 vase (1 pentru fierberea dublă și unul pentru gelatină)
  • Pâlnie (pâlnii)
  • Pahare pentru shoturi
  • 28 g de ciuperci uscate Cracker (sau 1 g per pahar de shot, am folosit 12,3 g de APE + 16 g de pins & aborts)
  • 2 borcane Quart/Pint
  • Pahar de măsurat
  • Dispozitiv de măcinat (mortar + pistil sau blender, am constatat că blenderul este cel mai ușor)
Pregătire: 1:
1. Macinați-vă ciupercile.
Un blender durează aproximativ 2 minute & un Mortar+Pestulă durează aproximativ 30 de minute
Lăsați "praful" de ciuperci să se așeze timp de câteva minute dacă folosiți un blender

2. Turnați praful de ciuperci în borcanul de un sfert de litru (eu am folosit un sfert de litru)
Am folosit 28 g, ceea ce echivalează cu 200 ml tocat
9likmwzsYU
3. Turnați alcoolul ales peste ciupercile uscate și tocate, doriți suficient alcool pentru a acoperi pulberea plus puțin.
Vreți să amestecați puțin ciupercile cu alcoolul cu o lingură sau un cuțit.
H89ZT4O6qH
4. Umpleți oala cu puțină apă. Vreți suficientă pentru a acoperi tot alcoolul din borcan.

Procedură

1. Puneți borcanul în apă pe aragaz la foc mare.
HgPB1k46E2
2. Urmăriți cu atenție borcanul pentru a se apropia de punctul de fierbere. Am amestecat ușor apa în jurul borcanului & amestecul din borcan pentru a asigura o distribuție uniformă a căldurii. 15 minute de la fierbere.
CoY8Nvh4RT
Amestecul va ajunge la fierbere destul de repede. Prin urmare, veți regla căldura pe aragaz de la ridicat la scăzut la mediu-jos. Ultima ajustare depinde doar de sobă. Am folosit un termometru cu tijă lungă pentru a monitoriza temperaturile.

3. Fierbeți amestecul timp de 1 oră.

4. Aruncați amestecul din borcan și în 2 filtre de cafea; am folosit o pâlnie și pentru acest lucru.
Deasemenea, trebuie să purtați un fel de îmbrăcăminte de protecție pentru mâini, deoarece borcanul este extrem de HOT.
HUvEWwXSsI
5. Apăsați și strângeți ușor amestecul, forțând lichidul bogat în psilocibină să treacă prin filtru.
Dacă vă folosiți mâinile goale, poate doriți să le acoperiți cu mănuși de cauciuc, deoarece am început să mă împiedic puțin ultima dată când am făcut acest lucru.
După o extracție completă.
TyI1R8P7HZ
Ciuperci presate+presate în borcan de un litru.

A6Q5NvSF94
6. Repetațitoți pașii de mai sus încă o dată pentru a obține o extracție completă.
În filtru din nou.
MZoq5dYeD1
Lichid total.
237 ml (8 oz).
YT3agQ0w1f
Puteți adăuga mai mult alcool dacă iese mai puțin decât ați dori, sau puteți fierbe în două clocote puțin mai mult pentru a-l reduce.

7. Lăsați lichidul în borcan.

Prepararea gelatinei

Proporții:
a. Am avut 237 ml (8 oz) de lichid de psilocibină. Prin urmare, am vrut un amestec frumos de apă caldă & rece.
b. Măsurați 237 mL (8 oz) de apă și puneți-o în congelator timp de 15 minute.
c. Am folosit 355 mL (12 oz) apă fierbinte + 89 mL (3 oz) amestec de gelatină uscată. NU am așteptat ca apa să ajungă la fierbere, ci doar să fie suficient de fierbinte pentru a dizolva pulberea.

Amestecarea lichidelor
1. Turnați apa caldă în borcanul de un litru cu alcool+.
2. Turnați apa rece în borcanul de un litru.
3. Amestecați un pic
4. Se toarnă în pahare.


Mod alternativ de amestecare pentru o doză EXACTĂ per shot
1. Reduceți amestecul de ciuperci la o cantitate exactă de lichid.
2. Puneți lichidul de ciuperci într-o seringă sau într-un cilindru gradat pentru măsurători precise.
3. Amestecați apa fierbinte cu gelatină + apa rece și turnați uniform în fiecare pahar.
4. Injectați/vărsați lichidul de ciuperci în fiecare pahar în mod egal.
Acum aveți X cantitate de Jello shots cu o doză exactă.


Shoturi proaspăt turnate.
CDo7zl08Nk

Răciți timp de 24 de ore și apoi savurați oricând.
TRbQNdZtrO
Aș recomanda să începeți cu 1 shot și să vedeți cum se administrează. Artrebui să aveți un debut rapid (20 de minute) și o călătorie mai intensă pentru mai puțin timp (aproximativ 3 ore).
 
Last edited:

karamelosanto

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
Foarte util!!
Vă mulțumim pentru partajarea acest lucru!
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Câte % minim pentru amoniu?
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
știți dacă acest TEK funcționează și cu amanita? (pentru obținerea de muscimol și acid ibotenic)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună. Scuze pentru răspunsul lung. Da, puteți. Procedura este aceeași.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
putem folosi altceva?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Puteți încerca dioxan sau eter de petrol.
 

egomaniacle

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 29, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Cât de concentrată puteți face soluția finală de alcool? Și din 1 uncie de ciuperci, câtă psilocibină reală este transferată în lichid?

Credeți că aș putea amesteca soluția finală de alcool cu ulei MCT, astfel încât să pot face produse comestibile cu ea?
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
De exemplu, 20 de grame de pulbere de psilocybe cubensis se pun într-un balon, acum în pahar se adaugă alcool etilic aproximativ 200 ml de alcool etilic, acum se pune pe o placă de încălzire până se încălzește, se adaugă alcool etilic fierbinte în balon, se pune din nou pe placa de încălzire, se evaporă alcoolul etilic la jumătate și se poate scoate de pe placa de încălzire, acum faceți 3 filtrări, în primul rând aveți nevoie de o cârpă și turnați lichidul prin cârpă, ciupercile vor fi acum în cârpă, acum faceți filtrarea prin disc de bumbac și apoi folosiți filtru de cafea sau hârtie de filtru pentru a face o filtrare mică, acum puneți extractele într-un loc unde poate fi 25 * C și după 48 de ore puteți pune în congelator sau în frigider, și după o săptămână scoateți extractul, a făcut 665mg de cristale de psilocibină.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Vă referiți la trigliceride cu lanț mediu?
Depinde de tipul de ciuperci. Nu pot spune cu exactitate motivul pentru care puteți obține o gamă largă de randamente prin această procedură.
Până la o precipitare a cristalelor din soluție
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ați descris a doua metodă(y)
 

banister

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 10, 2021
Messages
57
Reaction score
42
Points
18
Mă bucur că pisicuțele curioase mențin în viață aceste bijuterii rare. Am observat recent că canalele obișnuite au ieșit din uz sau pur și simplu nu le mai oferă, lăsându-le pe darknet, care le taxează corespunzător, dar poate mult prea mult. De patru ori mai mult decât costa înainte.
Se pare că, de acum înainte, cu aceste produse, este aproape mai bine să le produceți singuri decât să le procurați. Cu excepția cazului în care nu aveți îndemânarea, timpul sau locul pentru a face acest lucru, atunci poate că este mai bine să comandați de la o sursă respectabilă.
Succes. Mi-ar plăcea să văd o continuare a acestui fir.
 

TheHusky

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 21, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Vă mulțumim pentru mesaj! În ceea ce privește etanolul, ce temperatură considerăm a fi "fierbinte"? Etanolul trebuie să fie anhidru? Odată ce acest proces este finalizat și extrageți cristalele, le puteți dizolva din nou în etanol proaspăt "fierbinte" și recristaliza din nou pentru o mai bună purificare? Ar fi mai bine să recristalizați cu cloroform/heptan? Și acesta este doar un amestec de 1 parte cloroform la 3 părți heptan, corect? Îmi cer scuze pentru șirul de întrebări.
 

Kryst&l

Don't buy from me
New Member
Joined
May 18, 2023
Messages
1
Reaction score
2
Points
3
Bună ziua, pot folosi această procedură și pentru Psilocybe semilanceata? Mulțumesc anticipat pentru răspuns și o zi bună.
 

uominicarti

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 1, 2023
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Acest lucru este valabil și pentru ciupercile uscate/deshidratate?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Desigur, aceasta este metoda preferată, deoarece nu puteți cântări cu exactitate ciupercile proaspete. Se poate, dar acestea trebuie să fie recoltate astăzi proaspete. 10 g de cubensis proaspăt se apropie de 1 g de cubensis uscat. Mâine, cele 10 g vor cântări doar 7-8. Acesta este motivul. Wood lovers și Panaeolus sp. tind să fie puțin mai dense, mai degrabă 7-8:1 umed/uscat. De asemenea, acestea tind să fie mai puternice, dar tulpinile foarte optimizate, precum oenis envy, se pot apropia de pragul de 2% (20mg/G uscat)
 

autodidact6

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Mă puteți îndruma să fac benzi asemănătoare LSD din ciuperci
 
Top