Metoda shake and bake pentru 4mmc

RegulierTier

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 23, 2022
Messages
54
Reaction score
32
Points
18
Ok, am înțeles corect?

Etapa 1: Se prepară două soluții:
Soluția 1: 100 g de 2b4m sunt dizolvate în 500 mL de DCM
Soluția 2: 200 mL de soluție de metilamină 40%.

Ambele soluții sunt combinate într-un recipient, care este apoi sigilat și agitat timp de 30 de minute.

Etapa 2: Aproximativ 200 mL de apă se adaugă la amestec și se agită.
Faza apoasă este eliminată. Această etapă se repetă de 2-3 ori.
Faza inferioară constă acum din DCM și 4-mmc freebase.

Etapa 3: Se prepară o soluție formată din 55 ml de HCL și 500 ml de acetonă.
Această soluție se adaugă la amestecul dcm/4-mmc până când nivelul pH-ului ajunge la 5,5-6,0.

Etapa 4: Soluția se evaporă până când 4-mmc precipită sub formă de sare.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
clorhidratul ar trebui să precipite la acidificare, iar evaporarea parțială este inevitabilă, dar nu sunt 100% sigur că ar trebui să vă pierdeți timpul încercând să evaporați (mai degrabă să concentrați) suspensia, ci mai degrabă să o puneți în congelator pentru câteva ore și apoi să o filtrați, vă sfătuim să lăsați filtratul (lichidul rămas) să se mai evapore puțin, apoi să congelați din nou pentru o a doua recoltă de calitate mai slabă (având în vedere că toată lumea vrea să vadă cristale mari, recristalizarea este o necesitate, puteți combina solidele sau le puteți recristaliza separat dacă a doua are o scădere evidentă a calității)
 
View previous replies…

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Hei,

Comentariul la care ai răspuns sugerează că ar trebui adăugată o soluție de 550 ml acetonă și 55 ml acid.

Când folosesc această sinteză, adaug mai întâi acid și apoi acetonă rece.

Este acest lucru greșit, dacă da, de ce?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Bună întrebare! Pentru amfetamină am folosit diluția 1:10 de H2SO4 în acetonă și mai multă acetonă adăugată la soluția freebase pentru a obține rezultate bune (amestecul acid-acetonă trebuie întotdeauna aruncat după utilizare cel mai bine este să curățați mai întâi ceva foarte murdar și hidrofob). În cazul catinonelor, adaug destul de multă acetonă rece la freebase și adaug acidul conc. picătură cu picătură, cu multă atenție și cu hârtie de pH (au existat momente în care, de îndată ce pH-ul scădea spre neutru, am adăugat acetonă de 1-3 ori volumul acidului în pâlnia de picurare și apoi am dat un vârtej (rețineți că aceasta este o cantitate de HCl 37%) raportul mare de volum dintre acetonă și acid face ca apa adusă cu acidul să fie mai puțin susceptibilă de a dizolva produsul. De asemenea, păstrați o cantitate considerabilă pentru 3-5 spălări pe hârtia de filtru pentru a nu fi nevoit să efectuați recristalizări repetate (pregătiți-vă pentru cel puțin două dacă materialul nu este alb după spălare) și, de asemenea, lăsați să se răcească la temperatura congelatorului înainte și după adăugarea acidului (inclusiv a acidului), puteți genera, de asemenea, gaz de clorură de hidrogen dacă lotul este considerabil (nu am adăugat niciodată toate cele 55 ml de HCl pentru a nu lăsa pH-ul prea scăzut), dar randamentele mele nu au fost la fel de bune ca cele prezentate până recent, când am descoperit defectul și modul de corectare a acestuia. De asemenea, NMP-ul meu este pe drum, am lucrat cu AcOEt, DMF și DCM, toate funcționează, dar acum știu că trebuie să abordez prepararea într-un mod ușor diferit în funcție de solvent (mai puțină apă pentru acetat și mult mai multă pentru DMF, urmată de extracția fazei a.q. cu 2 x nu prea mult DCM). După cum am spus, nu procedați greșit, chiar și eu procedez în mod similar, deși temperatura de congelare a acetonei înainte de temperatura de congelare a acidului are mai mult sens, precum și diluarea acidului cu acetonă, deoarece vă apropiați de neutru pentru a nu adăuga accidental un exces.
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Mulțumesc mult pentru răspunsul dvs. detaliat.
Cu toate acestea, acest lucru nu face decât să ridice mai multe întrebări. Cred că zicala "cu cât știi mai multe, cu atât înțelegi mai puțin" merge mai departe.

Să trecem la subiect.
Ce face ca produsul să se dizolve? Și acesta este un sfat util.
Care a fost defectul?
Deci ar avea mai mult sens să fac o soluție acetonă / HCI, și să o păstrez la temperatura congelatorului înainte de acidificare. Am de gând să încerc acest lucru.
Ei bine, când am vorbit cu un alt membru respectat pe acest forum, și el a spus că a face în felul meu a fost greșit. A ta este corectă.
Dar vreau să știu de ce, doar copierea metodelor altor oameni poate funcționa, dar încerc să înțeleg de ce funcționează. Lol.

De asemenea, am o întrebare cu privire la temperatura ideală pe DCM.
În prezent, încălzesc la 37 C la o jumătate de oră după adăugarea metilaminei și las soluția să se agite timp de 4 ore.

Aveți dvs. sau alți colaboratori de pe acest forum sfaturi cu privire la temperatura și timpul ideal de încălzire pentru metilamină pe DCM, raport 1:5 cu cetonă?
 

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
poți să adaugi toată metilamina odată e o prostie nu trebuie să o adaugi timp de o oră xD
 

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Agitați și coaceți
 

Attachments

  • i8AZJmMCLN.jpg
    i8AZJmMCLN.jpg
    3.8 MB · Views: 200
  • DA2H3u9pNS.jpg
    DA2H3u9pNS.jpg
    3.8 MB · Views: 199
  • 2JtgYvM0OF.jpg
    2JtgYvM0OF.jpg
    3.3 MB · Views: 185
  • wJ9T70YPaU.jpg
    wJ9T70YPaU.jpg
    3.7 MB · Views: 195

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Ieri a fost
 

Attachments

  • mgbFEjNzSG.jpg
    mgbFEjNzSG.jpg
    4.6 MB · Views: 183
  • 9TUfnSyOr4.jpg
    9TUfnSyOr4.jpg
    5.1 MB · Views: 502
  • 6vB5UDYNgW.jpg
    6vB5UDYNgW.jpg
    3.8 MB · Views: 172
  • SpWAVOvUju.jpg
    SpWAVOvUju.jpg
    3.9 MB · Views: 176

Studenttt

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 29, 2022
Messages
42
Reaction score
20
Points
8
What dirty sythese, you came out blue product
 
View previous replies…

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Nu toate culorile ies astăzi. Este alb total dacă știi ce faci atunci nu ai nevoie să-l speli :p
 

Attachments

  • Z5lhsirdfX.jpg
    Z5lhsirdfX.jpg
    4.7 MB · Views: 199
  • asKOwbCD78.jpg
    asKOwbCD78.jpg
    4.6 MB · Views: 188

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
De asemenea, dacă tot suntem aici, ar ști cineva dacă metilaminarea este aceeași pentru toate fenonele? Procedura ar fi diferită pentru hexafenonă, de exemplu? Ar trebui să o halogenez?
 

pamrz

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Sep 14, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Cum ai curățat asta? Astăzi am ieșit cu un ușor verde... Dar, de asemenea, am pH- 4-5 :(
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
Deoarece a fost pe dcm.Acetone wash
 

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Astăzi obținem. Made safe be smart guys
 

Attachments

  • lKjBw2b7Yo.jpeg
    lKjBw2b7Yo.jpeg
    6.1 MB · Views: 598
  • Tr160iZyWC.jpeg
    Tr160iZyWC.jpeg
    5.8 MB · Views: 594
  • j1GWgDXoqu.jpeg
    j1GWgDXoqu.jpeg
    5.2 MB · Views: 588

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Prima încercare
 

Attachments

  • 4Yibrpzn6Q.jpg
    4Yibrpzn6Q.jpg
    1.5 MB · Views: 265
  • gq2lcNvkWe.jpg
    gq2lcNvkWe.jpg
    922.9 KB · Views: 254
  • rxbsdvc5a8.jpg
    rxbsdvc5a8.jpg
    340.1 KB · Views: 244

kharpa177

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 7, 2023
Messages
58
Reaction score
20
Points
8
ai putea să-mi spui cum s-a cristalizat... ai amestecat acetonă cu hcl și a picurat?
 
View previous replies…

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Nu vă pot ajuta cu asta
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Ați încercat să căutați în alte secțiuni?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
37 nu este departe de aproape de b. p. de DCM și nu sunt sigur că încălzirea este o necesitate, poate r. t. și adăugarea de MeNH2 soln. pe porțiuni pentru a lăsa să reacționeze și a minimiza scurgerea gazoasă a acestuia, dar nu că toată așteptarea trebuie să se întâmple, doar amestecați bine și începeți să adăugați porții mici cu așteptare intermitentă
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Ce vreți să spuneți cu "r.t"? Deci, credeți că este mai bine să adăugați soluția de metilamină în porții. Puteți să o faceți la rece, dar nu este NMP, veți obține randamente scăzute. Și este mai bine să evitați fierberea pe DCM.

Care a fost defectul pe care l-ai descoperit în sinteza ta? Curiozitate.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
r. t. înseamnă temperatura camerei; este o aproximare a condițiilor standard de laborator, care înseamnă o temperatură de 20C și o presiune ambientală de 760 mm\Hg. MeNH2 este un gaz, deci cu cât îl adăugați mai lent și mai porționat, cu atât mai puțin va scăpa sub formă de gaz (nu vă faceți griji, este întotdeauna adăugat în exces), dar ideea este că cantitatea necesară este indispensabilă pentru a reacționa cu substratul. Fluxul se referea la optimizarea tratamentului, care depinde de procedura exactă pe care o efectuați, astfel încât vă pot fi de ajutor numai dacă îmi furnizați o descriere detaliată a procedurii pe care ați urmat-o și a rezultatului, pe baza căreia pot evalua și face sugestii.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
r. t. înseamnă temperatura camerei; este o aproximare a condițiilor standard de laborator, care înseamnă o temperatură de 20C și o presiune ambientală de 760 mm\Hg. MeNH2 este un gaz, astfel încât, cu cât îl adăugați mai lent și mai porționat, cu atât mai puțin va scăpa ca gaz (nu vă faceți griji, este întotdeauna adăugat în exces), dar ideea este că cantitatea necesară este indispensabilă pentru a reacționa cu substratul. Fluxul se referea la optimizarea tratamentului, care depinde de procedura exactă pe care o efectuați, astfel încât vă pot fi de ajutor numai dacă îmi oferiți o descriere detaliată a procedurii pe care ați urmat-o și a rezultatului, pe baza căreia pot evalua și face sugestii.
 
Top