Rețeta Shake & Bake (numai text)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Aceasta este cu 500% mai bună decât prima. Ar putea funcționa? Are puține informații de bază și câteva măsurători reale. Din păcate, multe dintre ele sunt greșite. mă întreb cum a greșit partea cea mai simplă atât de rău? Nu prea inspiră încredere în metodologia sa.
MgSO⁴ (anhidru) mol.wt=120.x g
MgSO⁴ (heptahidrat,)mol.wt=246.x g
Adică sulfatul de magneziu deține puțin peste propria sa greutate în apă, care, desigur, cântărește 1g/1ml.
1/4 dintr-un borcan de 946 ml (litru) reprezintă 236 ml.
236ml de MgSO⁴ cântărește 654,36 grame!
Solubilitatea apei în hexan este de 0,01%, astfel încât 1 gram de sulfat de magneziu ar fi mai mult decât suficient pentru a se asigura că este anhidru și rămâne astfel.
Bine, deci a adăugat mai mult de o jumătate de kg de agent de uscare în hexan. Solubilitatea apei în eter etilic este de 1,5 % la 20 °C, adică 1,5 ml/100 ml. Un litru de eter etilic poate conține 15 ml de apă. 30g de MgSO⁴ ar fi un exces mare. A adăugat o lb prea mult agent de uscare.
Problema cu sulfatul de magneziu ca agent de uscare este că acesta nu numai că reține apa, ci va absorbi și solventul, astfel încât adăugarea a 300 de ori mai mult vă va costa o grămadă de bani. În general, a dat-o în bară cu partea asta. Știați că dacă îl scoateți din cuptor la 15 minute și îl scuturați și din nou la 30 de minute, nu se va strânge. Încercarea de a-l sparge cu un ciocan este o idee stupidă. Este literalmente la fel de tare ca betonul dacă nu îl amestecați.
Raportul dintre nitratul de amoniu și sulfatul de amoniu este de 80/132 (acesta este raportul mol.wt. din fiecare. Fiecare moleculă are o grupă funcțională amino și o altă fracțiune. Amoniacul este același în ambele, deci diferența de greutate este diferența dintre un nitrat și un sulfat. raportul pentru a obține același număr de substituenți de amoniac este 1/1,6, 160% din greutatea nitratului pentru a obține aceeași cantitate de amoniac din sulfat. 60 de grame de nitrat de amoniu sau 96 de grame de sulfat de amoniu. El folosește de două ori mai mult amoniac cu sulfatul, ceea ce cred că este cel mai probabil numărul corect, 120 g de nitrat sau 192 g de sulfat. Pun pariu că și cantitatea de leșie la amoniu este greșită. Da. 90 de grame de leșie sunt 3 moli cred, ceea ce corespunde la 80x3 240 de grame de amoniunitratvir 132x3, 396g de sulfat. Tipul ăsta nu știe cum să echilibreze o ecuație. Dacă cineva l-ar scruta intens, corecțiile ar fi mai lungi decât metoda. Fratele tău mai mare nu te va lăsa să găsești o metodă bună și completă pe dns. Te va pune să muncești pe brânci ca să dai greș și va râde de tine în timp ce-ți va pune cătușele la încheieturi.
 

zaners

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 13, 2023
Messages
45
Reaction score
7
Points
8
Nu puteți folosi combustibilul lui Coleman?
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Pentru că s-ar putea să fie albastru. Aceasta nu este o problemă. Uneori nitrometanul este albastru. Uneori este roșu. Ei îl vopsesc. Prelucrezi sarea Epsom prin uscare și zdrobire, o adaugi până nu se mai aglomerează, filtrezi sau decantezi sulfatul de magneziu și folosești chestia cât mai repede posibil.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Combustibilul Coleman NU este un înlocuitor pentru eterul etilic sau hexan. Deloc. Combustibilul Coleman este un amestec brut de hidrocarburi, iar eterul de dietil și hexanul sunt mult mai rafinate și nu au proprietăți similare
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Combustibilul Coleman sau nafta pot fi utilizate singure și vor funcționa. De fapt, eterul dietilic, hexanul sau practic orice hidrocarbură NPS vor funcționa singure. Unele vor avea efecte diferite asupra acestei reacții decât altele. Se recomandă utilizarea unui amestec al acestora pentru cele mai bune rezultate. Consultați fișierul pdf postat de Flatline, care explică foarte bine "cum și de ce" al întregului proces. Pentru cele mai bune rezultate, întreaga reacție trebuie să fie cât mai uscată posibil.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Sulfat de amoniu Clorură de amoniu Orice sare acidă de amoniac poate fi făcută să funcționeze. Acestea sunt pur și simplu un amoniac atașat la o componentă acidă. Sunt acizi Lewis. Simpla adăugare a unei baze le va deprotona înapoi în amoniac și ioni de sulfat, nitrat sau clorură. Asta este tot ce facem în această reacție specială. Dacă știți un fermier care are un rezervor de amoniac anhidru, ar fi ideal, dar este periculos, iar furtul acestuia este și mai periculos. Dacă puteți obține un rezervor de gaz amoniac, obțineți-l, dar nu puteți. Dacă găsiți pachete frigorifice cu nitrat de amoniu în ele, cumpărați-le pe toate. Nu au mai fost fabricate de 10 ani. Acum folosesc uree sau azotat de amoniu și calciu, tocmai din acest motiv
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Totuși, nu reușim să obținem "nitrat de calciu și amoniu", nu-i așa? Hmm... există ceva ce putem face în CAN pentru a obține o sare viabilă?
M-am plimbat într-o zi într-un CVS și s-a întâmplat să găsesc o cutie de pachete de apă rece instant AN, am luat un pachet din cutie pentru a face un test. Asta a fost pentru reușita mea SNB. De atunci nu am mai găsit acele pachete reci - toate sunt uree sau CAN, după cum spuneți. Poate că cineva poate merge la spital sau la o clinică de sănătate și să ceară pachete reci și să vadă ce primește ca ultimă soluție.

Sunt oarecum nedumerit de ce amoniacul lichid nu poate fi folosit singur cu freebase suzy și Li, știți de ce trebuie să fie evoluat în gaz dintr-o sare și condensat în această reacție? Mulțumesc.
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Amoniacul este doar un gaz la presiune și temperaturi atmosferice. Amoniacul lichid este foarte comprimat și extrem de rece. Pentru a-l lichefia, este nevoie de o presiune de 7,5 bar la 20°C sau de -30°C la presiune atmosferică. Ambele pot fi realizate, dar niciuna nu este ușoară. Asta înseamnă 104psi sau gheață carbonică. Te poți descurca cu clorură de calciu/gheață și puțină presiune, poate 15-30 psi. Sunt 100% sigur că sulfatul sau clorura de amoniu și leșia vor face amoniac. Încercați, pentru mine face amoniac
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Mulțumesc pentru informații, prietene. Întotdeauna pari să ai indicii bune pentru mine.
Pot să te întreb ce sursă folosești pentru sulfatul sau clorura de amoniu?
În timpul protonării, gazul amoniac evoluează, precum și sarea corespunzătoare - nitratul în azot, clorura în clor etc. Crearea atmosferei inerte în interiorul RV, cum ar fi azotul, reprezintă o bună parte a siguranței pentru acest proces special, sunt sigur. Cum ne putem da seama care săruri de amoniu vor dizolva litiul în siguranță, fără a crea o reacție secundară sau o bombă, sau care ar trebui evitate?

O altă întrebare, dacă îmi permiteți, cum știți ce temperatură/presiune este necesară pentru a evapora sau condensa amoniacul, de exemplu, sau orice altceva. Cum vă dați seama de asta?

După cum puteți vedea, aceasta este o parte din ceea ce îmi lipsește la chimie. Nu știu cum să-mi dau seama singur de unele lucruri. Am ratat pregătirea formală. Nu caut răspunsuri ușoare, dar dacă ați putea, arătați-mi cum să pescuiesc, ca să spun așa. Vă mulțumesc încă o dată.
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
Am testat amoniacul meu făcând un test de solvabilitate în apă. Am găsit un tabel cu cantitatea care poate fi dizolvată.
Nitratul de amoniu se poate dizolva în apă de două ori mai mult decât sulfatul sau clorura de amoniu. Așa că acesta a fost indiciul meu pentru a-mi testa pachetele reci, asigurându-mă că ingredientele mele sunt OK.

puteți, de asemenea, să puneți un pic din AN dvs. doar cu NaOH, aceste două lucruri într-o casetă Petri mică sau în orice recipient, acestea ar trebui să reacționeze împreună.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Oricum, nu vrei apă în reacția Birch. 10 ml dacă trebuie, dar litiul arde când atinge apa. Solubilitatea în apă nu este relevantă
 
Top